Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Web razvoj > Web dizajn

Web dizajn Saveti u vezi dizajna sajtova

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.11.2009, 2:18   #41
gavrilo
Veteran
 
Član od: 25.11.2008.
Lokacija: :D
Poruke: 581
Zahvalnice: 127
Zahvaljeno 39 puta na 39 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku gavrilo
Određen forumom Re: Koliko da naplatim?

Ova tema mi stvarno daje motiv da pocnem i ja sa prodajom, lik je dole naveo da se flash sajtovi prodaju za 800-900e( a ja solidno znam actionscript)...ali mi je jednostavno cudno kako sajtovi mogu da se prodaju za ovolke pare, pa jel moze da mi neko samo ostavi link nekog takvog sajta, cisto da budem malo upucen na sta se misli kad se kaze flash sajt, ili ne mora ni da bude u flashu moze i neki klasican(ali taj od 800e ) samo da vidim o cemu se radi.
gavrilo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.1.2010, 3:11   #42
dusandevic
Član
 
Član od: 23.8.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 105
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 16 puta na 12 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dusandevic Slanje poruke preko Skypea korisniku dusandevic
Određen forumom Re: Koliko da naplatim?

Izvinbjavam se što aktiviram polu-mrtvu temu, ali ne mogu da odolim..

Problem u Srbiji generalno je što većina ljudi ne zna da prepozna kvalitet. U životu, i kad plaćaš nekog da ti nešto odradi, moraš imati bar blagu predstavu o tome kakvo je sve znanje potrebno za taj posao, koliko kojih resursa "majstor" u to ulaže i slično. Kada ja nekom tražim npr. 200 eura za sajt od 30+ html strana, on zine i misli da li sam normalan, i pozove se na video-sam-na-drvetu reklamu na kojoj tamo neki radi sve to za 30 eura! A taj "sa drveta" uzme neki template i umesto Lorem ipsum napiše PERINA FIRMA doo. i ponižava sve nas što u Photoshop-u decu pravimo!

Malo je poslodavaca koji cene ozbiljan, UNIKATAN dizajn. Njima je bitno da na tom sajtu nešto piše, da se kaže da ga imaju i ne moraju ga nikad ažurirati jer, Bože moj, to košta! A ove što rade za 30 eura, i u to su čak uračunati domen i hosting... Ja ili naplaćujem koliko mislim da košta, ili radim za džabe.

Pa nije ni čudo što 95% dizajnera koristi nelegalan software kad proizvode svog rada i tog software-a ne može da naplati...
dusandevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku dusandevic na korisnoj poruci:
gavrilo (27.1.2010), ivan.a (27.1.2010), JJ92 (6.3.2010)
Stara 13.2.2010, 14:25   #43
Wizard
Veteran
 
Član od: 4.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 638
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 174 puta na 103 poruka
Određen forumom Re: Koliko da naplatim?

Ja sam par godina radio na RaC (Top Coder, fala na pitanju). Tamo su bar 95% ljudi preprodavci. Imaju svoje firme koje prodaju sajtove i gledaju da im crnčite za kesicu kikirikija. Mnogi pokušavaju da vas direktno prevare (da vas navedu da uradite nešto mimo, platiće oni posle, da vam traže statički HTML a posle da kažu da hoće da im uradite hrpu stvari koje spadaju u web programiranje...). Tržište u svom najsurovijem obliku. Morate strahovito dobro da poznajete pravila igre (i RaC pravilnik) i način zastupanja svog interesa na arbitražama i da budete maestralni u komunikaciji (što zbog sopstvenog marketinga, što zato da vas neko ne navuče na tanak led, jer po ugovoru sve što ste obećali morate da ispunite, koliko god nemoguće bilo).

Ima vrlo OK poslodavaca ali ih je izuzetno malo. Vremenom naučite takve da prepoznate i, što je najvažnije, morate imati backup sa parama i biti spremni da 15-20 dana, ili više, ne dobijete ni jedan posao. Ako ste bez love (i to mi se dešavalo), morate da crnčite kao rob.

Kad se izveštite, nije retkost da u direktnoj licitaciji kod Amera dobijete posao, a izgubi ga kompetentan Amer koji je ponudio nižu cenu od vas. Ovo je već majstorija u komunikaciji sa potencijalnim poslodavcem, gde vi morate da umete da mu objasnite zašto je najbolje baš vas da angažuje.
Wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.3.2010, 14:23   #44
trawarijus
Novi član
 
Član od: 8.2.2010.
Poruke: 4
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Koliko da naplatim?

800€
trawarijus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.3.2010, 1:17   #45
Wizard
Veteran
 
Član od: 4.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 638
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 174 puta na 103 poruka
Određen forumom Re: Koliko da naplatim?

Šta je smešno? Tarifa web dizajnera u USA je 200-250$ na sat. To što mnogi misle da mi u Srbiji treba da zarađujemo toliko mesečno, sasvim je druga stvar.
Wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Wizard na korisnoj poruci:
JJ92 (6.3.2010), kikko (2.5.2010)
Stara 3.3.2010, 13:36   #46
FiresnakE
Veteran
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 502
Zahvalnice: 127
Zahvaljeno 80 puta na 51 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku FiresnakE
Određen forumom Re: Koliko da naplatim?

Moje misljenje, je da je posao web designer-a veoma potcenjen u nasoj zemlji, ovo govorim sto po pricama ljudi sa ovog foruma sto sa drugih.
Ne kazem, ne prolaze svi lose, ali je cinjenica, da se nasi (citaj domaci) privrednici vode pricom i politikom da je bolje dati 50e nekom, da kazem klincu iz kraja, nije vredjanje, samo figurativno, koji ce to da "omlati" za dan-dva u nekom template-u, i onda ce oni imati sajt, ili kako kazu onda ce moci da nas "vide".
Ja sam licno i dalje svez i zelen u celoj toj prici, jos uvek ucim, isprobavam, i jos uvek nisam spreman da nekome kazem "e to bi vas kostalo toliko".
Za sada imam nameru da se drzim toga da prvih nekoliko sajtova, koje budem radio, budu besplatni ili cisto nesto simbolicno, kao sto je gajba piva recimo.

Otiso sam u off topic, nije mi bila namera, ali sam morao da kazem.

Koliko da naplatis, iskreno ne znam, ali se slazem sa vecinom komentara, da ako smatras da to vredi dosta, toliko i trazi ali opet nemoj da budes 'alapljiv.
FiresnakE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.3.2010, 14:26   #47
Deusdies
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: bo@galaxy: ~$
Poruke: 1.554
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 439 puta na 215 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko MSN-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko Skypea korisniku Deusdies
Određen forumom Re: Koliko da naplatim?

Citat:
Wizard kaže: Pregled poruke
Šta je smešno? Tarifa web dizajnera u USA je 200-250$ na sat. To što mnogi misle da mi u Srbiji treba da zarađujemo toliko mesečno, sasvim je druga stvar.
Nije baš toliko na sat (u proseku), ali jeste visoka.

Ljudi, moj savet vam je da tražite strane firme.
Deusdies je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.3.2010, 15:28   #48
Wizard
Veteran
 
Član od: 4.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 638
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 174 puta na 103 poruka
Određen forumom Re: Koliko da naplatim?

Podatak o ceni sam naveo na osnovu kredibilnog zapadnog izvora.

Što se zapadnih firmi tiče... Ja trenutno ne radim te stvari, ali kad sam radio uglavnom sam radio posao CSS kodera. Po zvaničnim nemačkim podacima to je jedan od najbolje plaćenih poslova u branši. Međutim, šanse da se zaposlite u nekoj tamošnjoj firmi su nikakve, oni sad traže ljude za outsorcing po Indiji i bož'joj materi, za smešne pare.

Ono što sam primetio na RaC i sličnim sajtovima, u prošlosti se znalo koja je cena ljudi iz Indije, a koliko traže koderi iz USA ili GB. Međutim, postalo je sad normalno da za isti posao kompetentni koderi iz USA, Kanade i Britanije traže isto para koliko i ja. Razume se, ja ne radim za kesicu kikirikija (ne mogu i da hoću, preskup je ovde život), ali se generalno vidi da je i tamo kriza počela ozbiljno da kuca na vrata i da je cena rada sve niža.

To je opšte kretanje u IT sektoru. Bio je period kad ste mogli da završite neki kurs i da dobijete vrlo pristojnu platu kao support. Sad je support prebačen u Indiju, a ljudi sa Zapada su mahom dobili otkaze.
Wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.3.2010, 2:01   #49
Deusdies
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: bo@galaxy: ~$
Poruke: 1.554
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 439 puta na 215 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko MSN-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko Skypea korisniku Deusdies
Određen forumom Re: Koliko da naplatim?

Slazem se, mi kao Srbija smo u vrlo zeznutoj situaciji. Nismo cuveni na netu kao dobri web developer-i da dobijemo malo visu platu, a necemo raditi za platu koju placaju Indijcima jer su to stvarno bedne pare. Oh, well.
Deusdies je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.3.2010, 3:42   #50
noisy
Starosedelac
 
Član od: 6.9.2007.
Poruke: 1.421
Zahvalnice: 285
Zahvaljeno 155 puta na 120 poruka
Određen forumom Re: Koliko da naplatim?

ok, pitanje. Kako da naplatim? Nemam firmu a klijentu treba račun.
noisy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.3.2010, 10:19   #51
as110022
Član
 
Član od: 12.2.2010.
Poruke: 38
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 5 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Koliko da naplatim?

Odgovorio sam ti na pp a evo i ovde. Mogu ja da ti pomognem oko placanja preko firme. Znaj samo da cenu tvoje usluge formiras ovako: cena (800eura) x kurs nbs x 18% = ukupno za uplatu

primer

1000eura x 99.7354 = 99735.4 x 18% = 117687.77 dinara za uplatu
as110022 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku as110022 na korisnoj poruci:
gavrilo (6.3.2010), noisy (7.3.2010), water wizard (6.3.2010)
Stara 2.5.2010, 13:52   #52
dusandevic
Član
 
Član od: 23.8.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 105
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 16 puta na 12 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dusandevic Slanje poruke preko Skypea korisniku dusandevic
Određen forumom Re: Koliko da naplatim?

Malo je offtopic, ali da vas upoznam sa svojom situacijom od pre par meseci. Pošto već duže vreme nisam radio nekom sajt za pare (uticaj templateova, facebook grupa, krize i već spomenutog stava preduzetnika u Srbiji), upao sam u neki bedak. Dođem do nekog lika koji dugo drži prodavnicu mobilnih telefona i hoće da ima sajt. Tipično - samo da tamo nešto piše, da ima slike mobilnih, specifikaciju, kontakt podatke. Svejedno za njega u okolini svi već znaju ali eto, kao što reče Holodoc - da se vidi čiji je duži. Dođosmo do računice od oko 20ak HTML strana (s' tim da stranice sa specifikacijom pojedinog telefona ne izrađujem nego linkujem na drugi, dobro poznati domaći sajt, jer bi bilo previše HTML strana zbog mnogo vrsta telefona), obaveze da uslikam i obradim par fotografija, uradim dizajn sajta, neki flash banner i sve postavim na server. Naravno, uključeno je i neko minimalno ažuriranje, dva puta mesečno (godišnja cena 4000 din) Pošto sam stvarno želeo taj posao i trebale su mi pare, tražio sam mu samo 50 eura + ovo za ažuriranje. I on kaže da će mi se javiti, i posle čujem da mu je neko uradio sajt za 40 e, naravno template sa lošom obradom fotografija i sa početničkim greškama u dizajnu.

Zato što je takav čovek, ne mogu da prežalim što nisam tamo došao i rekao da će ga to koštati 500 eura, sa MySQL + PHP, a ove igračke u HTML-u nek mu rade klinci za kesu bombona. A pri tom, napominjem da on proda dva mobilna (znači on je samo dobar trgovac), pa zaradi i više od 50 e!

Zaključak: ne dozvolite da brišu pod sa vama i vašim znanjem. I NEMOJTE DA OBARATE CENE SVOJIH KOLEGA I DA SE CIGANITE KAO JA U OVOM SLUČAJU. Ako im je to malo za stvar koju koriste u komercijalne svrhe, nek uče Photoshop i Dreamweaver, svejedno ima previše tutorijala na Netu za ove programe, pa nek prave sebi. Ne budite preskupi, mada je ok sve što neko pristane da plati.
dusandevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku dusandevic na korisnoj poruci:
shrafko (18.5.2010), vladale (29.5.2010)
Stara 3.5.2010, 13:11   #53
Leon da Vinci
Član
 
Član od: 12.1.2006.
Poruke: 262
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 66 puta na 34 poruka
Određen forumom Re: Koliko da naplatim?

Iz ličnog iskustva ,,Ako sam ne ceniš svoj rad drugi će ga ceniti još manje,,
Leon da Vinci je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.5.2010, 14:33   #54
Wizard
Veteran
 
Član od: 4.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 638
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 174 puta na 103 poruka
Određen forumom Re: Koliko da naplatim?

Citat:
dusandevic kaže: Pregled poruke
i posle čujem da mu je neko uradio sajt za 40 e, naravno template sa lošom obradom fotografija i sa početničkim greškama u dizajnu.
Problem je to što da je sajt loše urađen vrlo često zna samo stručnjak. A oni koji kupuju sajtove nisu stručnjaci i njima sve izgleda super. Jednom sam pogledao sajtove koje je uradila jedna domaća firma. Mila majko, koji je ono amaterizam. Layout urađen sa tabelama, a umesto da se za jednoobrazne površine koristi background color oni koriste neke bitmape, umesto da se koristi ista minimalna tekstura sa repeat, gde god može, on na svakom mestu koristi drugu, veliku i tešku teksturu, koja sadrži integrisane i raznorazne elemente interfejsa. Ali čovek ima firmu, mlati pare, drži raznorazne kurseve po Srbiji... I sad ti reci da to ne valja. Još ispadneš smešan, kako ne valja, pa to je specijalizovana firma, ima sertifikate, partner ovoga, partner onoga...

A što se plaćanja tiče, sećam se da mi je jedan rekao "jesi ti normalan da ti toliko platim za sajt, pa moji službenici rade mesec dana za manje pare". Samo sam mu rekao: "OK, onda neka ti tvoji službenici naprave sajt".
Wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Wizard na korisnoj poruci:
shrafko (18.5.2010)
Stara 17.5.2010, 20:41   #55
maxtter
Novi član
 
Član od: 15.1.2010.
Poruke: 17
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Koliko da naplatim?

Citat:
Wizard kaže: Pregled poruke
A što se plaćanja tiče, sećam se da mi je jedan rekao "jesi ti normalan da ti toliko platim za sajt, pa moji službenici rade mesec dana za manje pare". Samo sam mu rekao: "OK, onda neka ti tvoji službenici naprave sajt".
EKSTRA!
maxtter je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.8.2010, 19:53   #56
HiddEn
Veteran
 
Član od: 13.1.2009.
Poruke: 750
Zahvalnice: 228
Zahvaljeno 12 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Koliko da naplatim?

Koliko bih mogao da naplatim sportski sajt radjen preko joomle besplatni sablon ali izgled izmijenjen dosta u Photoshopu i prepravljan u css i php-u?
HiddEn je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2010, 16:32   #57
vuk75
Novi član
 
Član od: 21.11.2010.
Lokacija: Beograd
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Koliko da naplatim?

Traži mu mečku, ili stan u krugu dvojke, daj mu mogućnost kreditiranja na 40 godina i vapravi vic ili traži 100-150 e, uzmi pare i traži sledećeg. Ako uzmeš 150 extra.
vuk75 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2011, 18:08   #58
KINK
Novi član
 
Član od: 2.2.2011.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Koliko da naplatim?

Zanimljiva tema.... ja bi zeleo da mi se napravi sajt sa nekim sadrzajima sa ovih adresa
http://forum.gsmhosting.com/vbb/sear...chid=104506573
http://www.daxcell.net/shop.php?iIDPodGrupa=260
http://www.bb5.at/alcacalc.php
sajt bi morao dnevno da se azurira (to bi mogao i sam) dajte ponude na pm
samo ozbiljni i sa normalnim cenama....
hvala
KINK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2011, 18:12   #59
KINK
Novi član
 
Član od: 2.2.2011.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Koliko da naplatim?

.... da morao bi biti dvojezicni Srpski,Engleski
KINK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Koliko često treba reinstalirati Windows? NIx Car Operativni sistemi 10 7.10.2008 13:24
Koliko ćete mi para uzeti? noisy Programiranje 22 19.3.2008 12:37
koliko vrijedi ova grafa (asus 9550 GE 256 Mb 128 bitna) ninon ŠDK - Grafika 16 23.11.2007 0:07
koliko vredi System87 Osnovne komponente 4 21.9.2007 22:42
Koliko megapiksela je dovoljno za sliku (15x10cm) ? Robert Foto i audio/video 8 19.12.2006 19:33


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:19.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com