Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.8.2010, 17:23   #1
nule4
Novi član
 
Član od: 20.8.2010.
Poruke: 2
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom 2 wifi pci karte u jednom racunaru?

imam problem.
u racunaru imam wifi kartu tplink tl-551 koju koristim za povezivanje sa internetom, ubacio sam jos jednu wifi kartu asus wl-138g v2 (posto sam vec imao dve) na koju sam zeleo da preusmerim internet da siri signal po stanu (imam i netbook i telefon sa wifi konekcijom). problem je u tome da asusova karta jeste prepoznata u device menageru (driver je sa asusovog sajta i za windows7) ali pored nje stoji oznaka zuti trougao sa usklicnikom i u properties stoji ovo "Your computer's system firmware does not include enough information to properly configure and use this device. To use this device, contact your computer manufacturer to obtain a firmware or BIOS update. (Code 35)". u control panel - network connection, uredjaj nije prepoznat, odnosno postoji wireless network connection za tplink kartu, ali ne i za asus.
Da li uopste racunar moze da prepozna dve razlicite wireless karte?
os je windows7
mb je asus m3n78-vm sa poslednjim biosom.
napominjem da tplink karta radi normalno sa i bez asusove karte, u racunaru nema ni jedne druge pci karte i tplink nema mogucnost da radi sa microsoftovim virtualwifi device.
nule4 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2010, 17:37   #2
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: 2 wifi pci karte u jednom racunaru?

To što ti hoćeš bi u stvari praktično bilo da šeruješ internet sa kartice a. na karticu b. a zati da se kartica b. ponaša kao akses point. E pa to pod windows-om nemože. trebala bi ti zasebna mašina u koju bi ubacio obe kartice i instalirao neku RuterOS distribuciju linuksa (clearOS, starOS, MikroTik, DDWRT, mONOwALL...) Uglavnom to što ti hoćesč nemože po Windows okruženjem.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2010, 17:40   #3
nule4
Novi član
 
Član od: 20.8.2010.
Poruke: 2
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: 2 wifi pci karte u jednom racunaru?

hvala na odgovoru. koja bi distribucija linuksa bila najbolja tj. da je najbolje podrzana sa drajverima?
nule4 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2010, 17:54   #4
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: 2 wifi pci karte u jednom racunaru?

Citat:
nule4 kaže: Pregled poruke
hvala na odgovoru. koja bi distribucija linuksa bila najbolja tj. da je najbolje podrzana sa drajverima?

Pazi ja koristim MikroTik 2.9.27, e sad on je izbirljiv što se kartica tiče radi samo sa sa karticama koje na sebi imaju atheros čipove. ti imaš tu jednu 551 koja radi sjajno pod mirotikom ali ta druga ne radi sigurno. Lepota mikrotika je što radi i naPII/PIII komfiguracijama. Ja na tavanu za ceo komšiluk imam jedan matori HP na 333MHz,128 Rama i 400MB HDD i 4 ubodene kartice. Takav setap obslužuje desetak korisnika, ali su problem kartice koje moraju biti Atheros.

Druga solucija je ClearOS ali on je daleko zahtevniji on zahteva P4 barem na 2GHz i 512MB Rama, i HDD bare 5GB (poželjno i veći) On isto odlično odrađuje posao. on je sa mnogo više funkcija, možeš da hostujesščak nešto ili da praviš mejl server i slično. Nije uopšte izbirljiv po pitanju mrezdxnih kartica, radi sa bilo čime.

Što se tiče drugih distribucija, sa njima imam manje iskustva, znam da je monovol takođe manje zahtevan hardverski ali sa njim nisam radio.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
nule4 (20.8.2010)
Stara 20.8.2010, 18:55   #5
el_corona
Starosedelac
 
Član od: 23.1.2008.
Poruke: 1.428
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 367 puta na 332 poruka
Određen forumom Re: 2 wifi pci karte u jednom racunaru?

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
Ja na tavanu za ceo komšiluk imam jedan matori HP na 333MHz,128 Rama i 400MB HDD i 4 ubodene kartice. Takav setap obslužuje desetak korisnika, ali su problem kartice koje moraju biti Atheros.
Svidja mi se ovo, pogotovo ako je pasivno hladjeno . Jel imas monitor za tu mahinu ili ide neka remote varijanta? Kako si odradio zastitu i rutiranje ovde, ono ako imas vremena za neobavezno cavrljanje. Jel ima nekakv gui u ta dva OS, cini mi se da sam video da MikroTik ima neki izgovor od guia al nisam ga koristio.
el_corona je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2010, 19:49   #6
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: 2 wifi pci karte u jednom racunaru?

Citat:
el_corona kaže: Pregled poruke
Svidja mi se ovo, pogotovo ako je pasivno hladjeno .
U pitanju je HP Vectra na 333MHz koju hladii najobčniniji PII kuler od 5CM. Tako radi na krovu već 2 godine.

Citat:
el_corona kaže: Pregled poruke
Jel imas monitor za tu mahinu ili ide neka remote varijanta?
Ma kakav crni monitor na ruter....

Citat:
el_corona kaže: Pregled poruke
Kako si odradio zastitu
MikroTik ima svoj ugrađeni fajervol, on se definiše rulovima (pravilima) i skriptama, koje se veoma lako nalaze na netu.

Citat:
el_corona kaže: Pregled poruke
Rutiranje, ovde ono ako imas vremena za neobavezno cavrljanje.
Rutiranje u mikrotiku nemože da se objasni uz neobavezno čavrljanje. Ako hoćeš po netu imaš dosta tutorijala i knjiga sa primerima kako i šta. Ali da se razumemo nije baš "juzer frendli" ko i svaki drugi linuks.

Citat:
el_corona kaže: Pregled poruke
Jel ima nekakv gui u ta dva OS, cini mi se da sam video da MikroTik ima neki izgovor od guia al nisam ga koristio.
Mikrotik sam po sebi je sam po sebi odrađen tako da sve što hoćeš moraš da odkucaš u konzoli. E sad lepa je stvar što se ovi iz podrše setili pa napravili aplikaciju koja se zove WinBox / link preko koje se iz vindous okruženja preko mreže pristupa mirotiku iz nje mogu da se podese oko 90% svih mogućih podešavanja i parametara u samom mikrotiku.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
Peruzzi (20.8.2010)
Stara 20.8.2010, 21:03   #7
el_corona
Starosedelac
 
Član od: 23.1.2008.
Poruke: 1.428
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 367 puta na 332 poruka
Određen forumom Re: 2 wifi pci karte u jednom racunaru?

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
U pitanju je HP Vectra na 333MHz koju hladii najobčniniji PII kuler od 5CM. Tako radi na krovu već 2 godine.
Znaci isplatila masina samu sebe za te 2 godine .

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
Ma kakav crni monitor na ruter....
Pa da, tako bi i ja ostavio. Al zamisli, u letnje dane, iskrsne problem, a ti moras pos krov u saunu jer imas samo fizcki pristup ... sala narafski. Nego remotely do Mikrotika ides sa Win masine preko tog WinBoxa ili telnet/ssh?

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
MikroTik ima svoj ugrađeni fajervol, on se definiše rulovima (pravilima) i skriptama, koje se veoma lako nalaze na netu.
Ok to, po meni IP tables za linux ftw a mislio sam na tih ~10 juzera, da li koriste neki metod autentifikacije (login, pass)?

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
Rutiranje u mikrotiku nemože da se objasni uz neobavezno čavrljanje. Ako hoćeš po netu imaš dosta tutorijala i knjiga sa primerima kako i šta. Ali da se razumemo nije baš "juzer frendli" ko i svaki drugi linuks.
Ovde si me pogresno shvatio. Pod neobaveznim cavrljanjem sam mislio na prethodni post u celosti a ne na rutiranje konkretno xD, a u vezi rutiranja mislio sam na onaj fazon - par korisnika se konktuje na tu karticu, par na tu a gateway im je ta kartica koja je u bridge modu sa SBB lanom od 16MB i sl. nadam se da sam sad bio jasniji .
Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
Mikrotik sam po sebi je sam po sebi odrađen tako da sve što hoćeš moraš da odkucaš u konzoli. E sad lepa je stvar što se ovi iz podrše setili pa napravili aplikaciju koja se zove WinBox / link preko koje se iz vindous okruženja preko mreže pristupa mirotiku iz nje mogu da se podese oko 90% svih mogućih podešavanja i parametara u samom mikrotiku.
To za terminal sam znao i video onako ovlaš kod jednog wireless provajdera, a kladim se da je taj WinBox lajfsejver.

Ziv bio .
el_corona je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2010, 21:28   #8
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: 2 wifi pci karte u jednom racunaru?

Citat:
el_corona kaže: Pregled poruke
Znaci isplatila masina samu sebe za te 2 godine .
Isplati se, da! pogotovo ako ne plaćaš net

Citat:
el_corona kaže: Pregled poruke
Pa da, tako bi i ja ostavio. Al zamisli, u letnje dane, iskrsne problem, a ti moras pos krov u saunu jer imas samo fizcki pristup ... sala narafski. Nego remotely do Mikrotika ides sa Win masine preko tog WinBoxa ili telnet/ssh?
Ne treba ti ni tastatura ni monitor, kompletno administriranje se obavlja kroz lan, ili preko winbox-a, ili telnet. U nekom najcrnjem scenariju kada se nešto desi mikrotiku se može pristupiti i preko seriskog porta na ploči tako što se poveže nul kablom i telnetujš se na mikrotik.

Citat:
el_corona kaže: Pregled poruke
Ok to, po meni IP tables za linux ftw a mislio sam na tih ~10 juzera, da li koriste neki metod autentifikacije (login, pass)?
Pazi autentifikacija može da se radi na dosta načina, najčešće preko PPOE konekcije, zatim wpa/psk za wireless, zatim može i preko hotspota i logovanja (moj omiljeni) evo kako kod mene to izgleda:



Loguješ se i imaš net

Citat:
el_corona kaže: Pregled poruke
Ovde si me pogresno shvatio. Pod neobaveznim cavrljanjem sam mislio na prethodni post u celosti a ne na rutiranje konkretno xD.


Citat:
el_corona kaže: Pregled poruke
, a u vezi rutiranja mislio sam na onaj fazon - par korisnika se konktuje na tu karticu, par na tu a gateway im je ta kartica koja je u bridge modu sa SBB lanom od 16MB i sl.
Da tako je tako to odprilike funkcionišu globalu. Na karticu/interfejs 1. je internet. zatim se taj net rutira na karticu/interfejs 2 na kome je autentifukacija. kada korisnik prođe attentifikaciju od DHCP-a dobija parametre i samim tim ima net.

Citat:
el_corona kaže: Pregled poruke
To za terminal sam znao i video onako ovlaš kod jednog wireless provajdera, a kladim se da je taj WinBox lajfsejver.
WinBox je konzola preko koje se najlakše upravlja svim parametrima mikrotika.

Citat:
el_corona kaže: Pregled poruke
Ziv bio .
ae
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2010, 21:49   #9
el_corona
Starosedelac
 
Član od: 23.1.2008.
Poruke: 1.428
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 367 puta na 332 poruka
Određen forumom Re: 2 wifi pci karte u jednom racunaru?

Trebo sam da te iscimam da u Packet Traceru odradis tu mrezu caskom , salu na stranu, dobro pa ima neko na forumu ko zna sta radi.
el_corona je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Nove lične karte (elektronske)... dzonihsv Brbljaonica 164 9.12.2009 23:36
problem oko spajanja Tv karte na matičnu dufko Ostale komponente 0 13.11.2009 23:45
Rad na samo jednom racunaru! User Operativni sistemi 4 4.10.2009 17:26
Problem sa zujanjem ventilatora grafičke karte! Oliwer Kvarovi 1 26.11.2008 0:44
Umrezavanje putem wifi..problem..pomozite!! blade_91 Komunikacioni uređaji i umrežavanje 8 15.9.2008 21:14


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 6:24.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com