Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica > Opšta kultura

Opšta kultura Knjige, školovanje, muzika, film, TV...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.12.2006, 21:09   #81
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Hvala Marko, i slobodno brisi ako vidis da se vraca na staro.
Elem da nastavimo: A sta mislite o jedinicama Aleksandra Velikog? Ne mogu da se setim kako se zovu, ali cuo sam da su upravno one izdejstvovale sva ta osvajanja.
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2006, 21:15   #82
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Mogu da se zakunem da sam u jednoj knjizi čitao da je katana kratak mač koji su koristile ninje. Oštrica mu je bila oko 60cm, a vrlo često je na drugom kraju (na dršci) imao mali nožić. Jesam li ja sve ovo vreme bio u zabludi?
Inače, ja više volim ninje. Samuraji su mi nekako suviše kruti, mada je njihov kodeks časti nešto čega se treba pridržavati i danas... Sem one vernosti gospodaru...
Highlander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2006, 21:18   #83
6am3 Fana71c
Veteran
 
Član od: 13.1.2006.
Poruke: 887
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 45 puta na 34 poruka
Cool Re: Drevni nacini ratovanja...

BTW jeste primetili da se u skoro svim igrama gde se pojavljuju macevi, sekire, oklopi i to, pojavljuju i ratni chekici, a ne secam se da je iko njih zaista nosio
6am3 Fana71c je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2006, 21:31   #84
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Citat:
Highlander kaže:
Mogu da se zakunem da sam u jednoj knjizi čitao da je katana kratak mač koji su koristile ninje. Oštrica mu je bila oko 60cm, a vrlo često je na drugom kraju (na dršci) imao mali nožić. Jesam li ja sve ovo vreme bio u zabludi?
Inače, ja više volim ninje. Samuraji su mi nekako suviše kruti, mada je njihov kodeks časti nešto čega se treba pridržavati i danas... Sem one vernosti gospodaru...
U zabludi si celokupno vreme... Proveri na internetu. Ninja mach je prav i kratak, vise kao veci bodez. A kao sto znas, katana je zakrivljena. Inache sad da mi neko ponudi da idem da zivim zivotom samuraja, u nekom selu, gde nema ni struje ni vode, otisao bih bez razmisljanja. Heh, neko sanja o zivotu tamo negde u vili sa bazenom, u garazi H3, McLaren F1, Enzo... A ja sanjam o ovome...
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2006, 21:31   #85
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Ne samo cekici vec i one ogromne sekire. Neverujem da bi covek mogao vesto da barata onolikom cudima.
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2006, 21:34   #86
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Citat:
dragomix kaže:
Ne samo cekici vec i one ogromne sekire. Neverujem da bi covek mogao vesto da barata onolikom cudima.
Ali gde taj cekic, i sekira udare, tu trava ne raste! Mlatni bilo koga danas palicom po telu, pa ce da vristi od bolova, a da ne govorimo o ogromnom cekicu koji kad te raspali, pomeri ti bubrege, i napravi poster od tebe...
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2006, 21:36   #87
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Citat:
Master Neo kaže:
U zabludi si celokupno vreme... Proveri na internetu. Ninja mach je prav i kratak, vise kao veci bodez. A kao sto znas, katana je zakrivljena. Inache sad da mi neko ponudi da idem da zivim zivotom samuraja, u nekom selu, gde nema ni struje ni vode, otisao bih bez razmisljanja. Heh, neko sanja o zivotu tamo negde u vili sa bazenom, u garazi H3, McLaren F1, Enzo... A ja sanjam o ovome...

Svako ima svoje snove, a moj je da budem vitez. Promasio sam vek ali sta je tu je. Verovatno cu na fax u BG pa ce mi se mozda san ostvariti. Nego samuraji jesu bili najutreniraniji vojnici svoga doba, ali mnogo se vise od njih napravila legenda. Nisam nikad cuo za neku bitku u kojima su neki samuraji uradili nesto spektakularno. Jedna od mana im je i to sto slusaju samo gospodara i ako on kaze skoci u bunar ti moras da skocis u bunar, a i cuo sam da su neki od njih setali drugom stranom(ako me razumes).
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2006, 21:38   #88
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Citat:
Master Neo kaže:
Ali gde taj cekic, i sekira udare, tu trava ne raste! Mlatni bilo koga danas palicom po telu, pa ce da vristi od bolova, a da ne govorimo o ogromnom cekicu koji kad te raspali, pomeri ti bubrege, i napravi poster od tebe...
Ali brzina je u pitanju. Ti mlatnes jednog eventualno dvojcu, a onda dok dignes sekiru/cekic vise te nema.
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2006, 21:40   #89
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Citat:
dragomix kaže:
Ali brzina je u pitanju. Ti mlatnes jednog eventualno dvojcu, a onda dok dignes sekiru/cekic vise te nema.
Ne verujem da su isli samo sa sekirom/cekicem, u boj. Verovatno su imali jos neki bodez, mac, noz, nesto za hitne slucajeve... I topuza nije lose oruzje...
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2006, 21:40   #90
Martok
Veteran
 
Član od: 24.1.2006.
Lokacija: U Gostima
Poruke: 844
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 302 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Ako zajasis konja nema sta ni da dizes cekic
Martok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2006, 21:43   #91
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Citat:
Martok kaže:
Ako zajasis konja nema sta ni da dizes cekic
Konj i cekic malo neidu jedan sa drugim. Bilo je skupo praviti takve stvarcice. Za jedan gigantski cekic/sekiru mozes da napravis 3-4 kratka maca. Mozda su cekic/sekiru imali neki kraljevi pored koih je bila garda i onda mu nameste da mlatne nekog tim cudom.
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2006, 22:14   #92
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Niko nije spomenu pleme Zulu koje je uzpomoc taktike nadvladalo mocnu Englesku vojsku koja je koristila vatreno oruzije, a Zuluovci su imali samo koplja i neke stitove od drveta.

Poslednja ispravka: Marko_L (7.12.2006 u 3:43) Razlog: obrisan suvišni deo...
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2006, 23:37   #93
Martok
Veteran
 
Član od: 24.1.2006.
Lokacija: U Gostima
Poruke: 844
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 302 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Ta nadmocna taktika je bila u tome da 10 zulu ratnika pogine za 1 engleza, pa ako ti je to mocno ...
Martok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2006, 1:23   #94
Geronimo
Veteran
 
Član od: 23.12.2005.
Lokacija: Banjica
Poruke: 636
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 79 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Jes da su imali ogromne zrtve, ali su na kraju pobedili daleko bolje naoruzanog neprijatelja na otvorenom polju. Ako mislimo na istu bitku (Isandavana ili kako se vec zove), englezi su bili naoruzani oruzjem slicnom danasnjim poluautomatima, nesto na foru vincesterki iz vestern filmova. Cuo sam da su zulu ratnici umakali stitove u vodu i onda ih je bilo teze probiti sa vece razdaljine. Mora se priznati da je bilo ludacki hrabro da jurnu na puscane cevi, iako ih je bilo mnooogo vise. Bolje taktike za tu situaciju nije bilo.
Geronimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2006, 1:46   #95
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Citat:
Martok kaže:
Ta nadmocna taktika je bila u tome da 10 zulu ratnika pogine za 1 engleza, pa ako ti je to mocno ...
Na kraju su englezi izgubili celu vojsku, a Zulu plemena su bila slobodna jos neko vreme. Taktika je bila da se englezi napadnu s ledja takozvanom taktikom bivolji rogovi. A to 10 na jednog, pa isto je bilo kad su se osvajali gradovi u srednjem veku, a i tvrdjave kasnije negde do pred kraj 19 veka. To uopste nije bilo lose s obzirom sta su imali Englezi, a sta zulu ratnici.
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2006, 11:07   #96
Wile E. Coyote
Član
 
Član od: 21.8.2006.
Lokacija: Munze Konza!
Poruke: 495
Zahvalnice: 339
Zahvaljeno 326 puta na 94 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Wile E. Coyote Slanje poruke preko AIM-a korisniku Wile E. Coyote Slanje poruke preko MSN-a korisniku Wile E. Coyote Slanje poruke preko Yahooa korisniku Wile E. Coyote Slanje poruke preko Skypea korisniku Wile E. Coyote
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Citat:
Master Neo kaže:
Hvala Marko, i slobodno brisi ako vidis da se vraca na staro.
Elem da nastavimo: A sta mislite o jedinicama Aleksandra Velikog? Ne mogu da se setim kako se zovu, ali cuo sam da su upravno one izdejstvovale sva ta osvajanja.
Je li bese "falange"?
Wile E. Coyote je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2006, 14:01   #97
Red Dragon
Starosedelac
 
Član od: 16.7.2006.
Lokacija: Ima
Poruke: 2.409
Zahvalnice: 275
Zahvaljeno 739 puta na 370 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Red Dragon
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

E ubicu se, pisao sam dvadeset minuta na temu samuraja i nindzi, i nesto izbagova i sve nestade.Inace,nindze i samuraji su mi slaba tacka. Narode da ne duzim, ukratko(sve sto bi vam rekao vec postoji na wikipedii)
Samuraji nisu klasicne elitne jedinice(to su nindze). Pored katana su koristili i yumi, yari, wakizashi. Chi je sustina njihove borbe. Imam nesto napisano na temu samuraja i nindzi, pa ako ima ovakvih ljubitelja borilackih sportova, recite.
POZ
Red Dragon je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2006, 14:10   #98
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Cekici su se koristili.Problem kod maca je bio sa pojavom teskih oklopa koje nije mogao da probije tako da je cekic bio logican izbor.Na konjima ne verujem da su ga koristili ali za skidanje konjanika sa konja itekako jesu!opale jahacu po nogama,on padne i onda ga umlate cekicem.Naravno u filmmovima su obicno preterano veliki.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2006, 14:17   #99
ACHTUNG
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Aarhus
Poruke: 2.025
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 148 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Yahooa korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Skypea korisniku ACHTUNG
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Citat:
SirDuck91 kaže:
Ne bi srednevekovni vitezovi njima nista mogli.
Oni nose tezak oklop od gvozdja, dok ovi imaju isto jake oklope od bambusa i jos nekog drveta, kompresovanog i isusenog.
To je jedam razlog, jer bi se vitezovi brze umorili.

Drugi je sto vitezovi nose tupe (u odnosu na katanu) velike teske maceve, a samuraji ostre i lakse maceve, plus dodatnu opremu koju sam vec naveo.

Samuraji se i treniraju za borbu protiv mnogo neprijatelja odjednom, tako da....

Mogli bi kada bi odnos bio 100:1, ali i tada bi se samuraji dugo drzali.

E, da i katana sece kroz viteski oklop uz malo muke.
E,moram da se ubacim ovde...Tesko je porediti toliko razlicit tip jedinica.To ti je ko kad poredis specijalnu pesadiju sa tenkom.Vitezovi su bili na konjima.To je bila teska konjica.Ona je gazila sve pred sobom,razbijala formacije.Grupa samuraja bi bila pregazena na otvorenom polju od strane vitezova.Samuraji su mnogo vise kao pojedinci specificni.Imali su scale mail.Nije bio samo bambus.To su bili lanci isprepleteni sa sve bambusom u pozadini.Tako si dobijao jak oklop,ali lak i nije ubijao pokretljivost.Vitezovi su postavljani uz pomoc masinerije na konje jer su im oklopi bilo vrlooo teski.Sada naravno razumes kolika je razlika u nacinu borbe i koriscenju tih jedinica.
ACHTUNG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2006, 14:18   #100
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Re: Drevni nacini ratovanja...

Imam ja dosta knjiga, na temu ninji, neke knjige o borilackim vestinama, najvise karateu, nesto o meditaciji... I da se razumemo, svako oruzje je vrlo ubojito i moze da bude smrtonosno ako znas dobro da ga koristis.
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 6:51.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com