Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Tekstovi u SK

Tekstovi u SK u rubrikama Internet i WWW vodič

Pregled rezultata glasanja: Da li Internet doprinosi miru u svetu
Da vrlo mnogo 5 14,71%
Da ograničeno 2 5,88%
Da u malom procentu 5 14,71%
Nemam stav 5 14,71%
Ne uglavnom 5 14,71%
Ne većinom 2 5,88%
Ne apsolutno 4 11,76%
Internet nije živo biće 5 14,71%
Besmisleno pitanje 13 38,24%
Moj je stav različit od svih opcija 2 5,88%
Glasanje sa više mogućnosti izbora. Glasova: 34. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.4.2010, 20:24   #1
Davor Đurašković
Novi član
 
Član od: 3.4.2008.
Poruke: 23
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 19 puta na 8 poruka
Post INTERNET - Nobelov laureat

Direktan povod za otvaranje ove teme ne ovom forumu je tekst objavljen u broju 04/10 "Koga je sve internet ubio?" autora Ivana Vesića. Mnogo članako od istog autora sam rado pročitao jer se vidi da je pisac dobro obavešten o temi o kojoj piše. Ovaj sam pročitao, pa opet pročitao misleći da sam nešto propustio! Naime prilično sam bio zbunjen situacijom u kojoj se slažem sa najvećim delom teksta ali nikako ne mogu da ga uklopim u svoje razmišljanje o TEMI. A to je predlog da Internet dobije Nobelovu nagradu za mir. Članak koji je na momente duhovit, obavešten i prilično precizan u opisu jednostavno ima ocenu: odličan tekst PROMAŠENA tema.
Jednostavno ću to da objasnim na jednom paralelnom primeru .
Recimo predložimo gospodina XX za Nobelovu nagradu za Fiziku. Pa onda napišemo njegov životopis: Kako i gde je rođen, kako radi, odgaja decu, ide na posao, bavi se hobijima, vozi kola, plaća poreze itd... I tako nekih 90% teksta. Mnogi bi se pitali pa zašto ga onda predlažemo za doprinose u Fizici? Jednostavno za pojedinačni doprinos TOJ OBLASTI.
Tako i ovaj članak opisuje sve ali skoro ništa o oblasti aktivnog doprinosa miru u svetu. Pisac ili ne razume ili je preokupiran sopstvenim stavovima o internetu koji su plod jednog ograničenog pogleda na socijalno-tehnološki aspekt, sa primesama ekonomije i psihologije. I potpuno je u pravu. isto tako kao što se nije dotakao ili ne vidi kakav doprinos Internet ima u oblasti za koju je i nominovan.
Da ne bih prejudicirao svoje stavove želo bi da se članovi foruma aktivno uključe u ovu temu sa odgovorima na pitanje:
Kako Internet doprinosi miru u svetu?
Za početak želim da naglasim da je ovo jedna od najvažnijih tema koja se tiče fenomena ne samo interneta već i globalnog društva u smislu razvoja nauke i kompjuterske tehnologije. Mnogo važnija u oblasti društvenog fenomena od bilo čega što je do sada o tome pisano. Nadam se vašem razumevanju ove pojave i njenih posledica po MIR u svetu.
Davor Đurašković je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2010, 0:18   #2
Davor Đurašković
Novi član
 
Član od: 3.4.2008.
Poruke: 23
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 19 puta na 8 poruka
Post Doprinos Interneta


Da bi se postigao mir u svetu osnovno je smanjiti razlike, izjednačiti resurse kako po državama tako i po svakom pojedincu. Istovremeno treba podići i svest i obrazovanje svih ljudi na civilizacijski prihvatljiv nivo. Samo takvi pojedinci su u stanju da preuzmu vladanje sobom i državama umesto političkih i finansijskih „elita“. Kakva su nam sredstva na raspolaganju?
Činjenica je da su sredstva javnog informisanja najvećim delom u rukama finansijsko-političkih lobija i dobrim delom interesno kontrolisani od strane država, direktno i posredno. U medijima se vodi BESPOŠTEDAN RAT za nametanje svojih interesa na lokalnom i globalnom nivou. Tu nema mesta za istinu po jednakom aršinu. Sve je iskrivljeno i zavisno od izvora i nosioca informisanja. Mediji su de facto postali RATNO ORUŽJE vlada moćnih zemalja.
Šta preostaje pojedincima i grupama koje žele da objave svima na uvid pravu informaciju? Odgovor savremenog društva je očigledan - Internet. Bez obzira na to ko koliko želi da prati ovakve informacije, da filtrira dezinformacije, činjenica je da je cenzura na Internetu i nakon mnogih pokušaja i dalje nemoguća. Iz srpskog ugla posmatranja postaviću vam pitanje: Da li mislite da bi bombardovanje Srbije bilo gore da nije bilo slika i članaka na Internetu? Ili opštije: gde mislite da će se odigrati veći masakr: u džungli Afrike bez prisustva i prenosa informacija ili u gradskim uslovima neke metropole gde je moguće prezentovanje zločina na svetskoj mreži?
Iz prethodno navedenog vidi se da je tema jako široka. Stoga ću preći na konkretna objašnjenja svoga stava i navešću osnovne razloge za koje smatram da je Internet moćno oružje u borbi protiv ratnih igara:
1. Kao prvo Internet širenjem informacija smanjuje intelektualni, kultorološki i civilizacijski jaz različitih društava i civilizacija, pa samim time smiruje i naboje međusobnog nepoverenja i straha kod različitih naroda i kultura.
2. Internet omogućava iznošenje različitih stavova, njihovo sučeljavanje i na taj način može i dovodi do rešavanja nekih sporova pre nego što oni eskaliraju u radikalnije sukobe.
3. Osnova svake moći je TAJNA. Sakrivanjem istine je jedino moguće vladanje svetom. Hiljade primera najnovije istorije pokazuju jasno kako se pojedinci i čitavi narodi dovode u zabludu, i onda zavarani lažnim idealima samovoljno srljaju u ratove. Internet tu jeste, može i mora da bude još moćnije oružje za razotkrivanje velikih svetskih ali i malih lokalnih obmanjivača. Kako se bude razvijala svest kod ljudi tako će biti i sve veći broj onih koji će se pravovremeno informisati i tako neće podlegati nametnutim obmanama svojih vlada preko kontrolisanih javnih medija.
4. Sama struktura mreže je takva da je nemoguća apsolutna kontrola niti jedne države pa čak ni SAD gde se nalazi osnova svih internet domena i veliki broj bazičnih servera. Na ovaj način SVAKO može da plasira informaciju koja može bitno da promeni naše shvatanje trenutka u kome se nalazimo i da potakne našu volju da promenimo tok istorije od sukoba prema razumevanju.
Kao zaključak ovog teksta zamolio bih sve koji daju doprinos ovoj raspravi, da sami izvedu SOPSTVENI STAV na osnovu posmatranja ratova u zadnjih 10-tak godina i uporede ih sa sukobima iz polovine prošlog veka. Da li može i danas da ostane tajna mučenje zatvorenika u npr. Gvantanamu? Može li pod tepih da se sakrije i ostane tajna svaki zločin koji vojnik počini u neprijateljskoj zemlji? Gde su izašli prvi snimci torture američkih vojnika u Iraku? Morate znati da su tek nakon objavljivanja na Internetu ostali mediji preuzeli dalje istraživanje. I to sa dva cilja: da zadrže statuse „objektivnosti“ a onda i (pojedini) da zamagle oštricu takve istine.
Za sam kraj hteo bih u par reči da se osvrnem na stav autora teksta u SK da je „lakše uručiti nagradu mački nego mreži kompjutera“. Kakvo nerazumevanje suštine! Pa novac se i ne daje nečem organskom kao što je čovekovo telo već njegovoj svesti da ona učini sa tim novcem ono što misli da je najpotrebnije. Internet je KOLEKTIVNA SVEST milijardi ljudi širom sveta. Nagrada ide svima nama. Kako ćemo je upotrebiti?
Ja imam autorski predlog i nadam se da će oni koji je (i ako budu u prilici) budu dalje predlagali, da pomenu ime autora. Predlažem da se sav novac u potpunosti iskoristi za osnivanje fondacije koja treba da uspostavi nezavisne serverske celine na svakom kontinentu, koje će deliti i replicirati jedinstvenu bazu. Baza treba da sadrži sve istine i informacije koje plasiraju pojedinci i vlade a nama treba da da uvid u realno stanje stvari. Ko je i koliko u pravu i ko šta krije. Tu treba da se javno objavljuju i svi patenti koje čovečanstvo može da koristi besplatno i za sopstveni civilizacijski i tehnološki razvoj. Naravno da će ovi delovi sistema biti pod kontrolom nekih vlada i moćnih organizacija. Zato treba ugraditi sistem koji će nam omogućiti da saznamo da li je baza ista na svim kontinentima i svim serverima. Tako ćemo da znamo odmah da je neko probao da utiče na istinu pa će nam i ciljevi biti jasniji. Projekat možemo nazvati npr. INFOPEACE (Internet for peace).

Poslednja ispravka: Davor Đurašković (7.4.2010 u 12:34)
Davor Đurašković je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2010, 20:41   #3
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: INTERNET - Nobelov laureat

Nobelova beše milion dolara? Kakva je to investicija u internet? U jednu tako veliku mrežu?

Dalje, internet je za mir zaslužan koliko i za nemire. Po meni je ovo nonsense. Prvo što se ne može Nobelova dodeliti internetu, a ni pojedincima, jer ipak bi mi trebalo da, kao korisnici, odlučimo šta će da se radi sa tim parama... A to su relativno male pare za neku "investiciju" u (!!!) internet ili neki bitniji deo istog...
Drugo, internet definitivno nije medij koji može biti nominovan za nagradu za mir, pogledajte ultra-nacionalističke sajtove i forume na primer. Nažalost i oni su deo interneta kao i mnogi drugi sajtovi koji nikako ne propagiraju mir.

Ne zalaže se internet za mir odnosno nemir već pojedinci ili grupe ljudi. Dakle, nema smisla ni razmišljati o ovome osim ako ne žele da simbolično izjave kako je internet uticao (pozitivno) na mir u svetu, a da zatim kažu i loše strane neta, pa tako protivureče sami sebi (govorim o onima kojima je ova ideja pala na pamet). Mogu još da polemišem nego me mrzi
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2010, 15:57   #4
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: INTERNET - Nobelov laureat

Mislim da je dovoljno reći da je Nobelova nagrada nešto što se dodeljuje konkretnim ljudima, a ne nečemu apstraktnom kao što je Internet. Dakle, ovakav predlog je u potpunosti bespredmetan.

Stvar je čisto formalne prirode, da ne dužimo dalje, i nikakve visokoparne tirade ne mogu promeniti tu prostu činjenicu.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2010, 20:42   #5
Iris
détente
 
Avatar korisnika Iris
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Here be dragons...
Poruke: 5.576
Zahvalnice: 1.530
Zahvaljeno 2.470 puta na 1.488 poruka
Određen forumom Re: INTERNET - Nobelov laureat

Citat:
VojaM kaže: Pregled poruke
Mislim da je dovoljno reći da je Nobelova nagrada nešto što se dodeljuje konkretnim ljudima, a ne nečemu apstraktnom kao što je Internet. Dakle, ovakav predlog je u potpunosti bespredmetan.
Ne znam koja je tačno formulacija Nobelovog testamenta, ali znam da je predviđeno da nagrađeni ne moraju isključivo biti ljudi. Pošto je prilično kriptički navedeno ko uopšte i zbog kakvih dostignuća treba da primi nagradu, a interpretacija Nobelove poslednje volje se u međuvremenu menjala, zašto ne bi očekivali inovacije po pitanju ove nagrade u 21. veku?

Da podsetim - nagrada je ustanovljena još krajem 19. veka, i posle veka i kusur, logično je da se ponadamo da će Nobelova zadužbina "evoluirati" i osavremeniti svoje viđenje toga ko je zaslužan da dobije neku od nagrada. No, obzirom da je kontroverzi u vezi ove nagrade uvek bilo i biće, ne možemo očekivati da će gomila akademika odjednom otvoriti oči i početi da se ponaša u skladu sa vremenom i modernim tendencijama koje Nobel, verujem, nikada nije predvideo - uostalom, da se ne lažemo, čovek nije bio ni humanista niti idealista, već samo čovek koji je patentirao dinamit
Iris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.4.2010, 19:26   #6
altas
Veteran
 
Član od: 18.4.2007.
Lokacija: Nis
Poruke: 1.026
Zahvalnice: 222
Zahvaljeno 293 puta na 156 poruka
Određen forumom Re: INTERNET - Nobelov laureat

Jel' bese ono Marti Ahtisari dobio Nobelovu nagradu? Nebitno.
Meni sve ovo lici na pokusaj legalizacije marihuane i drugih opojnih halucinogenih droga sirom sveta. Taj koji je predlozio Internet za Nobelovu nagradu mora da je bio do bola napusen. I jel se to hipici preselili na Internet? Peace.

Sry, moj besmisleni odgovor za besmisleno pitanje.
Ne bih da idem u dalju diskusiju, dodacu samo ovo u vezi torture Americkih vojnika u Iraku, wow, cool, dude, we send it over da Internet, j****i Ameri par Iracana i eto da nije bilo Interneta, mozda bi j****i jos par njih i jos par. A to sto onog neadertalca a.k.a osvecenog borca dzihada i al-kaidinog saborca boli ona stvar za Internet i sto svaki dan bum-bum-bum, pa raznesu po 100-1000 civila, to je kao dobar dan.
altas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.4.2010, 20:45   #7
Equilibrium
Veteran
 
Član od: 2.11.2008.
Lokacija: Tamo
Poruke: 1.079
Zahvalnice: 499
Zahvaljeno 1.348 puta na 495 poruka
Određen forumom Re: INTERNET - Nobelov laureat

Nobelova nagrada je od svog ustaljenja politizovana i maksimalno neobjektivna po pitanju dodele, tako da ne znam zasto ljudi dizu toliku frku oko neceg sto je krajnje ne bitno.

Kad Tesla nije dobio ni jednu tu vise nema sta da se prica, kad bolje razmislim niko od Srba je nije dobio, iako se nemoze reci da je niko nije zasluzio. Zato sto je to jedan instrument globalnih vlastodrzaca da rangiraju dostignuca po sopstvenim merilima. Ionako je vazna samo glupim Amerikancima njihovim pripojenim narodima u kojima se uzima kao vrhovni stepen znanja i inteligencije.

Kad su je dali Obami ciji je jedini dotadasnji doprinos miru bio to sto su mu iz cista mira dali Nobelovu nagradu, mogu da je daju i Yugu, psu sa tri noge ili kasetnoj bombi, bilo bi cak manje besmisleno.
Equilibrium je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.4.2010, 22:08   #8
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: INTERNET - Nobelov laureat

Citat:
Equilibrium kaže: Pregled poruke
Nobelova nagrada je od svog ustaljenja politizovana i maksimalno neobjektivna po pitanju dodele, tako da ne znam zasto ljudi dizu toliku frku oko neceg sto je krajnje ne bitno.

Kad Tesla nije dobio ni jednu tu vise nema sta da se prica, kad bolje razmislim niko od Srba je nije dobio, iako se nemoze reci da je niko nije zasluzio. Zato sto je to jedan instrument globalnih vlastodrzaca da rangiraju dostignuca po sopstvenim merilima. Ionako je vazna samo glupim Amerikancima njihovim pripojenim narodima u kojima se uzima kao vrhovni stepen znanja i inteligencije.

Kad su je dali Obami ciji je jedini dotadasnji doprinos miru bio to sto su mu iz cista mira dali Nobelovu nagradu, mogu da je daju i Yugu, psu sa tri noge ili kasetnoj bombi, bilo bi cak manje besmisleno.
Pretpostavljam da Andrića nisi spomenuo kao srpskog Nobelovca jer je njegova prava nacionalna pripadnost ostala misterija.
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.4.2010, 14:24   #9
Nash Knight
Banned
 
Član od: 23.10.2005.
Lokacija: Nish
Poruke: 2.503
Zahvalnice: 1.059
Zahvaljeno 821 puta na 447 poruka
Određen forumom Re: INTERNET - Nobelov laureat

Ceo taj tekst je tako uzasno GLUP da sam se iznervirao citajuci. Ne znam samo da li je autor toliko ogranicen i ogorchen ili je ovo samo nekakav pokushaj phishinga/trollinga. Da sam ja urednik dobio bi momentalni otkaz i packu po temenu.
Nash Knight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
internet, nobel

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kaspersky Internet Security & Anti-Virus 2010 9.0.0.459 Final rogi23 Zaštita 116 18.12.2009 1:00
"Otvoreni" Internet u EU u opasnosti donator99 Internet usluge 60 17.9.2009 18:17
SBB uvozi internet iz inostranstva? Bryan Fury Internet usluge 32 2.12.2008 19:33
Sharing internet connection i LAN. diablo_ Komunikacioni uređaji i umrežavanje 7 30.7.2007 18:34


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:22.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com