Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Opisi, recenzije i testovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Opisi, recenzije i testovi Ovde šaljite sopstvene opise, recenzije i testove hardvera. Neka ono što ste poslali bude vaše autorsko delo - nemojte kopirati tuđe tekstove sa drugih sajtova i časopisa.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.9.2012, 2:04   #1
Vlada3004
Član
 
Član od: 24.12.2011.
Lokacija: Niš
Poruke: 34
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 11 puta na 6 poruka
Određen forumom ASRock H77 Pro4/MVP

ASRock H77 Pro4/MVP

Sklopio sam sebi novu konfu sa pločom iz naslova, pa rekoh da napišem nešto o njoj.



Ploča je u dark fazonu pa preovladava crni PCB, i crne komponente po njemu.



Pakovanje:
  • Matična ploča
  • 2X SATA3 Kablovi
  • 2 Uputstva za ploču
  • 2 Pamfleta, jedan za ASRock softver koji se dobija na disku i jean vezan za Virtu MVP
  • DVD sa softverom i drajverima
  • Limče




Ploča jeveoma solidnog kvaliteta, s'obzirom da je ucenovnom rangu manjem od 100€ (8600 Din). Ploča nosi Intel H77, ima podršku za najnovije IB procesor, takođe su podržani i CF kao i Virtu MVP. Ploča ima 2 PCIe slota za grafičke kartice, jedan primarni je 16x Gen3 (uz odgovarajući IB procesor) dok je sekundarni slot 16x Gen2. Ploča takođe ima i jedan PCIe 1x slot Gen2, kao i tri klasična PCI slota što se meni ločno veoma dopalo. Što se tiče SATA konektora na ploči ima ukupno 8 SATA konektora od kojih su 4 komada SATA2 dok su 4 SATA3 dva Intelova iz čipseta i dva ASMedia ASM1061 Čip.


Što se portova na zadnjem panelu tiče tu su jedan PS/2 port za tastaturu, 6x USB 2.0, 2x USB 3.0, VGA, DVI, HDMI, GB Lan, kao i 7.1 Surround sound sa THX sertifikatom za koji je zadužen Realtek ALC892 Čip.






To bi bilo ukratko što se ploče tiče, na nju sam stavio Intel i5 3450 CPU. Uu konfiguraciju sam uzeo prevashodno zbog rada u PSu, jer me je pošteno smorio moj stari cpu. Ovih dana ću vam preneti neka zapažanja što se tiče rada u PSu, odnosno ralike u brzini obrade fotografija kada je u pitanju moja stara konfa i ova nova sa i5 procesorom.


Zasad evo još par slika, utisci o radu u PSu slede ovih dana.




Vlada3004 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Vlada3004 na korisnoj poruci:
74nc4 (5.9.2012), Filip89x (16.6.2013), Monk Psycho (2.9.2012), wega (2.9.2012)
Stara 2.9.2012, 19:00   #2
Monk Psycho
Član
 
Član od: 11.12.2005.
Lokacija: Pancevo
Poruke: 269
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 22 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: ASRock H77 Pro4/MVP

Gde si je uzeo ako nije tajna?
Monk Psycho je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2012, 21:37   #3
Vlada3004
Član
 
Član od: 24.12.2011.
Lokacija: Niš
Poruke: 34
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 11 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: ASRock H77 Pro4/MVP

Burazer mi radi sa računarima, uzeo sam je ovde u Nišu preko njega, a inače ih uvozi Novosadski Pin i imaš je kod njih kao i kod Pinovih dilera po Srbiji. Inače 8600 je nabavna cena, regularna cena je nešto veća,
Vlada3004 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2012, 0:05   #4
Vlada3004
Član
 
Član od: 24.12.2011.
Lokacija: Niš
Poruke: 34
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 11 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: ASRock H77 Pro4/MVP

Nakon što su mi se slegli utisci, preneću vam par zapažanja o ploči kao i o novoj konfiguraciji uopšte.

Stara konfiguracija:

Intel Core2Quad 9400 2.66GHz 6MB L2 1333 FSB
GA-X38-DQ6
8GB DDR2
ATI 4830 512 DDR3
320GB SATA2

Nova konfiguracija:

Intel i5 3450 Qad Core 3100MHz 6MB Intel® Smart Cache
ASRock H77 Pro4/MVP
16GB (2X8) DDR3 1333MHz
Intel® HD Graphics 2500
320GB SATA2 (za koji dan najverovatnije SAMSUNG 830 SSD od 120GB ili nešto u toj klasi.)

Što se tiče softvera na staroj konfiguraciji kao i na ovoj novoj od softvera se isključivo koristi PS CS6 64Bit kao i Lightroom 4.1 64Bit.

Navedeni softver se koristi za obradu fotografija koje radim svojim Nikon D3000.

Fotografišem u RAW formatu i slike koje tada aparat pravi su veličine oko 10MB svaka.

Primera radi na staroj konfiguraciji mi je za Import 50 RAW fotografija i konverziju u JPG bilo potrebno nešto malo preko 3 Minuta. Dok je na novoj konfiguraciji za isti posao potrebno 1 Minut i 10 Sekundi. Interesantna stvar je da novoj konfiguraciji kada se koristi ATI Radeon 4830 iz nekog razloga za taj posao potrebno oko 1 Minut i 30 Sekundi, a kada nova konfiguracija radi sa integrisanom Intel® HD Graphics 2500 koja se nalazi u procesoru vreme za konverziju je jedan minut i deset sekundi. Pa sam ja odlučio da iz konfiguracije uklonim Radeona i da mi sav posao radi samo integruša jer je ubrzanje osetno iz nekog meni nepoznatog razloga iako je Radeon od integruše triputa jači na papiru.

Što se operativnog sistema tiče na starom kompu sam koristio W7 Enterprise, dok sam novu konfiguraciju probao i sa sedmicom i sa osmicom RTM Build 9200. Što se samog podizanja W7 na taroj kao i na novoj mašini tiče, razlika u brzini svakao postoji. Instalacija sedmice na staroj konfiguraciji traje oko 17 minuta. Dok recimo instalacija sedmice na novoj konfiguraciji iznosi nesto manje od 12 Minutaa. Windows 8 se tu pokazao najbolje i na novoj konfiguraciji instalacija traje nešto malo preko 10 Minuta.

Što se PS CS6 kao i Lightrooma tiče staroj konfiguraciji je trebalo oko 10 sekundi da startuje CS6 dok novoj konfiguraciji treba sa sedmicom oko 3 sekunde. Interesantno je da se i fotošop kao i Lightroom na W8 startuju momentalno.

Eto to su bila neka moja zapažanja što se nove konfiguracije tiče. Tako da eto moja preporuka za ovakvu konfiguraciju ide svima onima kojima je potreban brz i lagodan rad u fotošopu. Vredi svaki uloženi dinar!

Kada mi ovih dana stigne SSD preneću vam i iskustva u kombinaciji SSD plus ova nova makina.

Vlada3004 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Vlada3004 na korisnoj poruci:
boza16v (19.9.2012)
Stara 24.9.2012, 10:03   #5
LoshMeeBre
Starosedelac
 
Član od: 18.2.2006.
Lokacija: Zemun
Poruke: 1.436
Zahvalnice: 1.209
Zahvaljeno 370 puta na 287 poruka
Određen forumom Re: ASRock H77 Pro4/MVP

Citat:
Vlada3004 kaže: Pregled poruke

Primera radi na staroj konfiguraciji mi je za Import 50 RAW fotografija i konverziju u JPG bilo potrebno nešto malo preko 3 Minuta. Dok je na novoj konfiguraciji za isti posao potrebno 1 Minut i 10 Sekundi. Interesantna stvar je da novoj konfiguraciji kada se koristi ATI Radeon 4830 iz nekog razloga za taj posao potrebno oko 1 Minut i 30 Sekundi, a kada nova konfiguracija radi sa integrisanom Intel® HD Graphics 2500 koja se nalazi u procesoru vreme za konverziju je jedan minut i deset sekundi. Pa sam ja odlučio da iz konfiguracije uklonim Radeona i da mi sav posao radi samo integruša jer je ubrzanje osetno iz nekog meni nepoznatog razloga iako je Radeon od integruše triputa jači na papiru.
Iskreno se ne razumem u obradu slika, ali koliko ja znam, zar to nije primarno procesorski zahtevan posao, a tek onda graficki? Graficke kartice se koriste ekstenzivno kod 3D rendering kada obradjuju vise tekstura (naravno uglavnom manje rezolucije od tvoje) u paraleli. Ovde ti je primaran procesor i onda ne gubis dodatno vreme na razgovor izmedju procesora i graficke preko sistemske magistrale, vec se sve to radi preko interne procesorske, koja je svakako brza.

A mozda i gresim, neka me neko ispravi ako gresim
LoshMeeBre je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.9.2012, 20:39   #6
BMLW
Starosedelac
 
Član od: 21.5.2010.
Lokacija: Svetski putnik
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 429 puta na 407 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku BMLW
Određen forumom Re: ASRock H77 Pro4/MVP

Ne grešiš, upravo je i Vlada to dokazao, tj. video u praksi .
BMLW je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2012, 14:46   #7
malimilan
Novi član
 
Član od: 30.9.2012.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: ASRock H77 Pro4/MVP

Pozdrav!
Drago mi je da sam našao ovaj post jer razmišljam da pazarim isti procesor, za slične potrebe. Mislio sam da napravim hackintosh, ova ploča je takođe zanimljiva ali ću još da proverim kompatibilnost sa MacOS-om. Imam mator komp, prvi Core2Duo na 1.8GHz, tako da rad u lightroomu zahteva smirenost shaolin ratnika :P

Lightroom mi je primaran, pa htedoh da te zamolim ako možeš da uporediš rad na i5-ici i starom PCu. Konkretno mislim na brzinu, kad podešavaš slajdere, npr. kontrast, "clarity", "sharpening" i kretanje u "Develop" modulu (brzinu prelaska na sledeću fotografiju, zumiranje, upoređivanje 2 fotke itd.). Ili ako imaš još neku ideju, šta bi moglo da se poredi. Na primer eksportovanje RAW fotke...
Ovo mi je prvo palo na pamet. Važna je i brzina importovanja u program, ali za to mogu i da ostavim komp da odradi svoje pa da se vratim za 10ak minuta, pa mi je sama obrada fotografije bitnija, jer to je naveća gnjavaža kad čekaš da napravi izmenu nakon povlačenja slajdera

Hvala unapred, pozz
malimilan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2012, 21:04   #8
Vlada3004
Član
 
Član od: 24.12.2011.
Lokacija: Niš
Poruke: 34
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 11 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: ASRock H77 Pro4/MVP

Citat:
malimilan kaže: Pregled poruke
Lightroom mi je primaran, pa htedoh da te zamolim ako možeš da uporediš rad na i5-ici i starom PCu. Konkretno mislim na brzinu, kad podešavaš slajdere, npr. kontrast, "clarity", "sharpening" i kretanje u "Develop" modulu (brzinu prelaska na sledeću fotografiju, zumiranje, upoređivanje 2 fotke itd.). Ili ako imaš još neku ideju, šta bi moglo da se poredi. Na primer eksportovanje RAW fotke...
Ovo za šta si me pitao je i nam mom starom Q9400 bilo gotovo pa renutno, znači nikakva usporenja vredna pomena. A na i5 je bukvalno momentalno.


Citat:
malimilan kaže: Pregled poruke
Ovo mi je prvo palo na pamet. Važna je i brzina importovanja u program, ali za to mogu i da ostavim komp da odradi svoje pa da se vratim za 10ak minuta, pa mi je sama obrada fotografije bitnija, jer to je naveća gnjavaža kad čekaš da napravi izmenu nakon povlačenja slajdera
Pa u mom postu od 12.9.2012 sam pisao o tome koliko treba za import i eksport fotografija u LR. A što se tiče samo obrade u CS6 sve što ja koristi je gotovo tmomentalno sa ovim i5 procesorom.
Vlada3004 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Asus P8P67 vs. AsRock P67 Extreme4 vs. Gigabyte GA-P67-UD3 Gwynbleidd Osnovne komponente 41 21.6.2011 22:03
ASRock becomes the third-largest brand in motherboard industry in 2010 Picard Vesti 1 29.1.2011 21:16
ASRock AM3 ploča Dusan Despotovic Vesti 0 29.12.2008 19:56
Asrock Kitara Osnovne komponente 4 23.8.2007 19:05


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:00.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com