Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Prenosni računari

ŠDK - Prenosni računari Saveti u vezi sa kupovinom PDA, notebook, laptop i ostalih prenosnih računara

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.6.2010, 1:19   #1
entrarkia
Novi član
 
Član od: 3.10.2009.
Poruke: 8
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Laptop za dizajn

Ukratko, hteo bih da kupim laptop do oko 50.000rsd (znaci moze i ispod, a moze i malo iznad, recimo max max max + 5.000rsd, ali max).

Treba mi za:

1) rad u Illustratoru/Photoshopu (znaci, mora da ima sto vise RAM memorije) - na desktop racunaru obavljam glavni deo posla, ali bi mi laptop sluzio kad vise nisam u stanju da sedim ili kad sam van kuce i sl. = znaci, kao dopuna u radu na desktopu, ne kao primarni racunar za rad;
2) webdizajn (HTML/CSS);
3) graficka kartica mi je nebitna, jer igrice ne igram osim eventualno online Flash igrica;
4) gledanje filmova, rad u "sitnim" programima (koji ne zahtevaju previse memorije ili rad u njima uporedo sa radom u "velikim" programima koji traze dosta RAM-a (Illustrator, Photoshop));

Posto je trenutno akcija u Merkatoru i mogao bih da tamo kupim laptop preko njihove kartice (bez kamate na odlozeno), tamo u ponudi imam:

- DELL Inspiron 1545 F464N-RD (ima 3GB DDR2);
- Toshiba Satellite L500-1XU (ima 3GB DDR3);
- Asus K50ID-SX090 (ima 3GB DDR3);

Vec imam Lenovo G550 sa kojim sam prezadovoljan, ali on vise sluzi kao zajednicki racunar u kuci, a treba mi laptop samo za posao. Stoga ne bih se usudio da kupim jos jedan G550 i nekako mi ne izgleda logicno da posle 3-4 meseca od njegove kupovine opet isti model.

Interesuje me:

- da li, po vasem misljenju, neki od ova tri modela koja sam naveo bi trebalo da zadovolje potrebe koje sam opisao;
- ili mi recite svoje predloge konkretno, za taj-i-taj model, a da to nisu ova 3;

P.S. - Ne znam zasto, ali nekako imam neku averziju prema Asus, Accer i Toshiba laptopovima iz ne znam kog razloga (npr. nisam bio zadovoljan njihovim monitorima pa se npr. to prenelo generalno na ceo brend).

Hvala svima.
entrarkia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.6.2010, 10:23   #2
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.863
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.848 puta na 1.161 poruka
Određen forumom Re: Laptop za dizajn

Ja bi licno izabrao Dell... mislim da ima malo kvalitetniju sliku od konkurencije...
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku oluja na korisnoj poruci:
entrarkia (23.6.2010)
Stara 23.6.2010, 10:57   #3
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Laptop za dizajn

Sta mislis o nekom od jeftinijih Core i3/i5 modela. Ipak ti treba laptop za posao.

Na primer, kao ova dva:
http://www.gigatronshop.com/arena/show_product/19519
http://www.gigatronshop.com/arena/show_product/18892

Ovi su sa integralcem za grafiku (GMA HD), imaju i 4Gb rama, ogroman hard disk (ako budes npr. radio sa video materijalom) a za par hiljada vise moze da se nadje nesto slicno sa 5470 radeonom ili gt310m, ako bas treba.


P.S.
Preskocio bih Dell, jer sa sada nisam video njihovu ponudu Core i3/i5 laptopova, samo zaostale Core2Duo modele.

P.P.S.
I ona Toshiba, koju si naveo, moze da prodje (Satellite L500-1XU), mada ona ide uz 3GB rama.

Poslednja ispravka: player1 (23.6.2010 u 11:05)
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
entrarkia (23.6.2010)
Stara 23.6.2010, 11:22   #4
entrarkia
Novi član
 
Član od: 3.10.2009.
Poruke: 8
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Laptop za dizajn

Hm, hm..

Toshibu sam i ja zapazio da ima bolji procesor, ali sam isto video da ima 3GB (doduse DDR3).

Dell je losiji po karakteristikama, ali mi se uklapa po ceni.

Od ovih kojie si naveo, ja bih izdvojio MSI sa 4GB DDR3 i i3 procesorom.

Jedino sto me vuce ka Toshibi je nacin placanja, a za sve ostalo bih morao da iskesiram odmah pare iz dzepa.

Hvala vam na pomoci, mislim da bi i MSI i Toshiba mogli da "prodju", sad je stvar da se odlucim kako bih ih platio
entrarkia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.6.2010, 12:57   #5
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Laptop za dizajn

Ako već ganjaš bilo kakav design,moraš imati solidnu grafičku karticu htio to ili ne,a ova Intel MHD ili HD 4500 je totalno smeće tako da predlažem da preskočiš to s**nje i uzmeš nešto s boljom grafikom,može se naći.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku LoneWolf na korisnoj poruci:
entrarkia (23.6.2010)
Stara 23.6.2010, 13:10   #6
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Laptop za dizajn

Illustrator i Photoshop realno nemaju nista da dobiju od bolje graficke kartice, jer ne koriste nikakvu GPU akcleraciju.

A inace, laptopovi sa Core i3/i5 preocesorima nemaju x4500m, ma sta kod pisalo u specifikacijama (vidim kod par domacih prodavaca se potkrala greska). Svi oni imaju integrisani GMA HD (deo samog Core i3/i5 chipa), koje je malo bolji (na nivou 4200 radeon integralca).

Sve u svemu, ako oces da das pare da imas "distkretnu" grafiku (a nemas podsvesnu zelju da ipak furas video igre, s vremena na vreme), dobro prouci dal alati koje koristis imaju ikakve koristi od toga. Sa druge strane, modeli sa Core i3 procesorima i entry level diskretnim grafikama (5470, gt310m i slicno) nisu mnogo skuplji i mogu da se uklope u slicni cenovni rang, ako bas ima potrebe za njima.

Poslednja ispravka: player1 (23.6.2010 u 13:18)
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
entrarkia (23.6.2010)
Stara 23.6.2010, 13:20   #7
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Laptop za dizajn

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Illustrator i Photoshop realno nemaju nista da dobiju od bolje graficke kartice, jer ne koriste nikakvu GPU akcleraciju.
Photoshop CS5 a bogme i Ilustrator uveliko koriste GPU resurse,pogotovo Photoshop koji u najnovijoj verziji ima i funkciju 3D rendera tako da ipak treba da pa nakon upoznavanja sa softverom i svime što nudi da predložiš neku solidnu laptop konfiguraciju.
Znam da samo želiš pomoći čovjeku ali nije u redu da mu "krivo pomažeš" ako već želiš da se potrudiš.
Ne kažem da će mu Photoshop i Ilustrator "sjeckati" ako ne bude imao neku "nabrijanu" grafičku karticu ali ipak je poželjno imati nešto bolje od integruše u svakom slučaju,pogotovo ako u dogledno vrijeme pređe na 3D modelovanje i rendering,oblast koja čak i sa najnovijim i najjačim grafičkim karticama zahtjeva 99% resursa.
Photoshop i Ilustrator su "gladni rama" u čemu prednjači ipak Photoshop,te znajući ovo čovjeku treba naći mašinu sa bar 3 gb ddr3 ali najbolje bi bilo 4 gb u startu,da se ne zeza s nadogradnjom jer pri otvaranju laptopa i ubacivanju novog ram modula gubi garanciju osim ako se to ne odradi tu u shopu gdje kupuje laptop.
Pozdrav
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku LoneWolf na korisnoj poruci:
entrarkia (23.6.2010)
Stara 23.6.2010, 13:24   #8
entrarkia
Novi član
 
Član od: 3.10.2009.
Poruke: 8
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Laptop za dizajn

Pazi...
na desktop racunaru imam npr. 8GB DDR2, Core2 Quad na 2,40GHz i to jos vec >2 godine i nikad nisam instalirao nijednu igricu niti imam zelju za tim.

Tako da sam, sto se tice toga, dosledan do kraja + sto nemam vremena za takve stvari + sto opet mi je to gubljenje vremena u poredjenju sa npr. knjigom, filmom i sl.

- - -

Znaci, najbitnije mi je da racunar mogu da koristim sto duze, sto ce reci verovatno da ima sto bolji CPU i vise RAM-a, a HDD i graficka u fazonu "koje budu-budu".

P.S. - Za sad sam najblizi ovoj Toshibi. Ne znam samo da li moze da se, nekad, nadogradi u nju jos RAM-a... ali i da ne moze, deluje mi obecavajuce tj. da ce mi "trajati" bar 1-2 godine za rad (tj. "dopunu u radu sa desktop racunara").

P.S.2 - 3D-om se ne bavim, nemam ambicije za to. I kada mi nesto treba u 3D-u, tu je Google SketchUp za nesto najjednostavnije (lepljenje tekstura na neki objekat i to je to). Za nesto kompleksnije... to je vec nauka za sebe koja trazi i vreme i posvecenost... > nije mi bas to profesija - 3D.

Hvala svima na pomoci, sad vec imam neku jasniju sliku (> Toshiba).
entrarkia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku entrarkia na korisnoj poruci:
LoneWolf (23.6.2010)
Stara 23.6.2010, 13:26   #9
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Laptop za dizajn

@LoneWolf
Znam da novi Adobe Premiere (iz CS5 paketa) ima CUDA podrsku (znaci, GPU akcleracija uz nVidia graficku), al da ista radi samo uz par besnih modela grafickih (i moze da se uhakuje u jos neke nezvanicno). O detaljima o ostalim delovima paketa nisam najbolje upoznat.

Sve u svemu, hteo sam da kazem, da ako se vec uzima bolja graficka, treba da se zna tacno zasta se uzima, tj. dal ce imati realnog ubrzanja il ne.


@entrarkia
RAM i HDD su jedine dve stvari koje se mogu relativno lako (il uz pomoc strucnjaka) nadograditi na laptopu.

Poslednja ispravka: player1 (23.6.2010 u 13:34)
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
entrarkia (23.6.2010), LoneWolf (23.6.2010)
Stara 23.6.2010, 13:37   #10
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Laptop za dizajn

Evo nekih deatlja oko CS5 sto sam iskopao u vezi GPU akcleracije:
http://blogs.pcmag.com/miller/2010/0..._advantage.php

Premiere Pro koristi CUDA (samo nVidia, i to samo mala grupa podrzanih kartica)
After Effects koristi OpenGL (ovo vazi i za CS4)

Photoshop (za prikaz nekih 3d efekta)


I neki deatlji oko Photoshopa i GPU akcleracije uopste:
http://kb2.adobe.com/cps/404/kb404898.html

Poslednja ispravka: player1 (23.6.2010 u 13:47)
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
entrarkia (23.6.2010)
Stara 23.6.2010, 13:44   #11
entrarkia
Novi član
 
Član od: 3.10.2009.
Poruke: 8
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Laptop za dizajn

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Evo nekih deatlja oko CS5 sto sam iskopao:
http://blogs.pcmag.com/miller/2010/0..._advantage.php

Premiere Pro koristi CUDA (samo nVidia, i to samo mala grupa podrzanih kartica)
After Effects koristi OpenGL (ovo vazi i za CS4)

Photoshop (za prikaz nekih 3d efekta)
Hvala na cimanju

I Premiere i After Effects ne upotrebljavam uopste, tako da su oni nebitni skroz.
Znaci, samo Illustrator i Photoshop, a sve ostalo je manje-vise skroz nebitno.
I to Photoshop verovatno necu koristiti za obradu kolora, jer laptop monitor i desktop monitor koji imam nisu isti > nece biti isto kalibrisani i nisi istog kvaliteta > da cu PS (Photoshop) koristiti samo za neke sitne gluposti tipa seckanje slika za web, resize i sl. > bez nekih 1GB fajlova i sl.
entrarkia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.6.2010, 14:02   #12
entrarkia
Novi član
 
Član od: 3.10.2009.
Poruke: 8
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Laptop za dizajn

Da vas ne davim i uzimam vreme bezveze, jer mislim da sam blizu da prelomim za ovu Toshibu Satellite L500-1XU i to iz sledecih razloga:

- nacin placanja (mogu da je platim u ratama bez kamate, sto znaci da ne mora odmah da se "skrca" 50.000rsd, vec malo-po-malo;
- i3;
- 3GB DDR3 (jes da nije nesto puno, ali je DDR3 makar a ako moze (a verovatno da moze) da se kasnije nadogradi jos memorije...
- HDD je mogao i veci, ali za "sporedni" racunar sasvim je dovoljno ovih 320GB;
- graficka kartica... ta je - koja je, tu nema drugog resenja, a i ne treba mi nikakvo ludilo jer 100% necu nista slozenije raditi na laptopu, vec na desktopu;
- nece biti igrica;
- nece biti 3D-a ili video editing-a i sl.
- radice se u Illustratoru i Photoshopu, i to ne glavni poslovi, vec neke dorade, sitnije stvari tipa seckanje fotografija, sitno sredjivanje kolora, vektorski poslici... znaci ne bih ga silio da radi kao desktop racunar, vec samo kao dopuna njemu onda kad ne mogu vise da sedim za stolicom ili kad bih da izadjem negde van kuce i sl.
- gladali bi se filmovi povremeno, muzika, Office, antivirus, sitni programi za ovo-ono, rezanje diskova... znaci, najobicnije "kancelarijske" stvari ako izuzmemo filmove

I to je to.

Ako mislite da ova Toshiba moze sve to da ispuni, samo klimnite glavom i resena stvar.
Ukoliko mislite da ne moze, onda cu morati dalje da tragam na polju CPU-a i RAM-a.
entrarkia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.6.2010, 14:08   #13
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Laptop za dizajn

player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
entrarkia (23.6.2010)
Stara 25.6.2010, 10:54   #14
entrarkia
Novi član
 
Član od: 3.10.2009.
Poruke: 8
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Laptop za dizajn

Samo da javim utiske.

Na kraju sam uzeo Dell Studio 1537, CPU P7450 na 2.13GHz, sa 4GB rama, 500hdd, HDMI izlaz (koji je trenutno nebitan skroz), integrisanu graficku (koja je imala i na Toshibi)...

Moji prvi utisci su dobri. Tastatura je jedna od retkih koje su meke i lake za kucanje (iako se malko ugiba, ali nista strasno, verovatno su to i hteli da bi dobili na mekoci), i jedina mana koju ima je sto nema numericku tastaturu koja mi i nije toliko neophodna.

Od 4GB mi pise da je vidljivo/u upotrebi samo 2GB, verovatno zato sto sam instalirao Win7 x32 a ne x64 koji bi trebalo da registruje svih 4GB kao upotrebljivo.

Slika mi isto izgleda dobro.

Svidja mi se sto je jednostavno dizajniran i nema nekih "krupnih", tj. strcecih dugmica.

Garancija je 12 meseci sto mu ne ide u prilog, mada i za Lenovo G550 mi je isto toliko.

I jedna stvar koja mi se isto dopada, a ima je i u spomenutom Lenovo, to je pomeranje monitora, tj. malo teze se "otvara" laptop i pomeranja su ravnomerna i kod zatvaranja i otvaranja sto npr. nije bio slucaj na npr. novom Asusu koji sam gledao pre par dana.

Kompletnu specifikaciju mozete da pogledate na:
http://www.itsvet.com/proizvod/dell-...aptop/177/2663

P.S. - Od Toshibe nisam bio odustao, nego je nestala posto je bila na akciji a od svih modela u Merkatoru, ovaj mi je delovao kao najbolji u odnosu konfiguracije vs cene (52.000).

Hvala svima jos jednom na vremenu i zelji da pomognu.
Nadam se da ce nekom koristiti ova "recenzija" koliko-toliko.

pozdrav
entrarkia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.6.2010, 22:24   #15
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Laptop za dizajn

Citat:
entrarkia kaže: Pregled poruke
Samo da javim utiske.

Na kraju sam uzeo Dell Studio 1537, CPU P7450 na 2.13GHz, sa 4GB rama, 500hdd, HDMI izlaz (koji je trenutno nebitan skroz), integrisanu graficku (koja je imala i na Toshibi)...

Od 4GB mi pise da je vidljivo/u upotrebi samo 2GB, verovatno zato sto sam instalirao Win7 x32 a ne x64 koji bi trebalo da registruje svih 4GB kao upotrebljivo.

Garancija je 12 meseci sto mu ne ide u prilog, mada i za Lenovo G550 mi je isto toliko.

I jedna stvar koja mi se isto dopada, a ima je i u spomenutom Lenovo, to je pomeranje monitora, tj. malo teze se "otvara" laptop i pomeranja su ravnomerna i kod zatvaranja i otvaranja sto npr. nije bio slucaj na npr. novom Asusu koji sam gledao pre par dana.

Hvala svima jos jednom na vremenu i zelji da pomognu.
Nadam se da ce nekom koristiti ova "recenzija" koliko-toliko.

pozdrav
Piše ti da je samo 2 gb upotrebljivo iz razloga što 32bitni Win7 prepoznaje maksimalno 3 gb memorije od kojih kod tebe 1 gb "otpada" na integrisanu grafiku koja "uzima" taj 1 gb po potrebi za GPU memoriju.
Potpunu snagu laptopa ćeš iskusiti na 64bitnom sistemu uz adekvatne drajvere i imaćeš prepoznata sva 4 GB rama i moći ćeš ih koristiti ako isključiš opciju gdje ti grafička karta "uzima" taj 1 gb rama za svoje potrebe,jer si sam rekao da ti jaka grafička kartica ne treba.
Malo teže otvaranje i zatvaranje su odlike novog laptopa i to će da se "razradi" vremenom ako budeš potezao,a ako ne budeš previše "silio" laptop onda će ti duže potrajati i biće ti kvalitetnije za korištenje.
Garancija od 12 mjeseci je po mom mišljenju sasvim OK,mada bi bilo bolje da je duža ali nema veze.

U ime svih koji su ti pomogli sa odabirom laptopa,pa i u svoje lično ime,na tvoje "hvala" reći ću "nema na čemu,bilo nam je drago što smo ti pomogli" i poželjeti ti sreću s korištenjem novog laptopa,i da ti dugo potraje.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
500e, grafika, laptop, memorija, ram

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Laptop ne radi - nemam pojma sta moze biti Marti Misterija Kvarovi 8 14.6.2011 12:09
da li je moguce? SemperFi ŠDK - Prenosni računari 14 8.4.2009 17:58
Kup- laptop ? Peny ŠDK - Prenosni računari 2 22.2.2009 0:19
Laptop za grafički dizajn Apocalypse Šta da kupim? 6 27.2.2007 21:16
laptop za graficki dizajn cyberserbia ŠDK - Prenosni računari 0 6.9.2006 13:31


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:21.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com