Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Zvuk na računaru

Zvuk na računaru Zvučne karte, zvučnici, slušalice...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.1.2020, 23:28   #241
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Evo nešto zaista pristupačno za promenu AIYIMA T5. U pitanju je DAC/pretpojačalo sa cevima (6K4 fabrički ali su izmenjive) a na Aliju se prodaje za još nešto manji novac nego na sajtu proizvođača, mislim da sam ~85$ video. Pored USB ulaza ima i Bluetooth, pa čak i 2 analogna ulaza, izlaz za slušalice, daljinac i tonske kontrole. Lampe su ispod poklopca položene pa se sa gornje strane greje solidno. Zaista puno stvari za ovu cenu su stavili a i izrada je super. Loše je što DAC podržava samo do 48 kHz fajlove i to je to.

Zvuk kad radi kao DAC, na linijskom izlazu, je sasvim fin. Rekao bih na nivou FX DAC-X6 otprilike (bolji od Dragonfly Black malo). Živahan, dobro izbalansiran, ne naglašava ni bas ni visoke... nisam tonske kontrole koristio uopšte iako ih ima. Izlaz za slušalice je solidan i opet sličan X6 i Blacku, ali je Black ipak malo bolji i življi/detaljniji sa slušalicama (nemam X6 trenutno da sa njim baš poredim). Sa velikim sluškama radi sve super ali sa in-ear ima malo pozadinski šum - ne čuje se tokom muzike ali se čuje u praznom hodu (podsetilo me na dane kad sam imao HTC Desire X ). Nije da smeta previše, i kontam da ljudi retko koriste in-ear u desktop varijanti, ali eto. BT radi lepo ovo malo koliko sam ga testirao, nije gubio vezu i sl.

Uglavnom fina spravica, za ovakvu cenu BT i daljinac (koji kontroliše sve - on/off, volume, ulaze, tonske kontrole) je stvarno zanimljivo... samo još da su makar 24/96 podržali pa da bude pravo u centar. Ovako je samo za ljude koji ne mare za hi-res formate.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
HSVstoned (20.1.2020), Picard (19.1.2020)
Stara 19.1.2020, 21:19   #242
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Moram ovo da podelim. Naletim malopre na SBAF forumu (Super Best Audio Friends) čoveka koji pokušava da opiše zvuk Toppinga DX3 pro. U principu navodi ono što sam i ja: tanak, veštački oštar, zrnast... E on je na kraju postavio ovu ovu sliku:



Činjenica je da i to može da zvuči sasvim OK nekom ko dolazi sa integruše gde nema ni toliko od (zvučne) slike da se vidi. Ali kad se jednom naviknu uši na nešto čistije i prirodnije, taj digitalni šum i veštačko oštrenje zvuka se čuju na prvu.

D50 je takođe, samo u mnogo manjoj meri imao ovaj problem. D50s je već za gornju sliku - Healthy man gear.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
HSVstoned (20.1.2020)
Stara 20.1.2020, 13:54   #243
HSVstoned
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.9.2009.
Poruke: 4.484
Zahvalnice: 1.590
Zahvaljeno 1.080 puta na 773 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Nemoguce, pa ima odlicna merenja

Takodje videh sliku pre neki dan, podseca me malo na neke starije saomi/huawei modele.
HSVstoned je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2020, 21:09   #244
Lex987
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.8.2012.
Poruke: 3.827
Zahvalnice: 1.275
Zahvaljeno 1.331 puta na 1.186 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

@ Aibo

Ima li svrhe uzeti neki DAC (70-80e) za aktivne digitalne zvucnike (DSP)?
Konkretno Edifier R1700BT.
Lex987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2020, 1:54   #245
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Pristupačni USB DAC-ovi

Hm, zanimljivo pitanje ali teško je dati pametan odgovor bez probe. Nisam čuo te zvučnike nikada, guglao malo i našao ovaj opis na WHF - https://www.whathifi.com/edifier/r1700bt/review

Da li ih sada na integrisanoj zvučnoj slušaš? Ako da, od nečeg boljeg bi sigurno imao koristi, samo ne znam šta bi otprilike bio optimum da se ne plaća nešto što ne pravi razliku. Mislim da je možda varijanta koja ima najviše smisla - FX Audio DAC X6. Za cenu prosečne zvučne karte se dobije odličan DAC, a ako koristiš slušalice bilo kakve dobiješ i mnogo bolje pojačalo od bilo koje zvučne. Ako bi ga naručio iz Kine, u slučaju da ti nešto ne legne ili prosto ne pravi dovoljno veliku razliku po tebi (mada sumnjam da bi se to desilo), mogao bi da ga prodaš bez ijednog izgubljenog dinara.

Ako ti se ne žuri, sačekaj malo da mi stigne ovaj mali DAC za koji sam po netu čitao da je na nivou Dragonfly-a, pa mogu da podelim utiske i o njemu.

https://a.aliexpress.com/_sNt9BZ

Naručio sam ga pre neki dan, pa čekam da ga isprobam. Ako je upola fin kao što se priča možda bude vredan da se uzme u obzir.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Lex987 (21.1.2020)
Stara 21.1.2020, 17:38   #246
Lex987
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.8.2012.
Poruke: 3.827
Zahvalnice: 1.275
Zahvaljeno 1.331 puta na 1.186 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Ako ti se ne žuri, sačekaj malo da mi stigne ovaj mali DAC za koji sam po netu čitao da je na nivou Dragonfly-a, pa mogu da podelim utiske i o njemu.
https://a.aliexpress.com/_sNt9BZ
Naručio sam ga pre neki dan, pa čekam da ga isprobam. Ako je upola fin kao što se priča možda bude vredan da se uzme u obzir.
Sacekacu da testiras to malo cudo koje kosta ~20$. Po ovoj ceni ako bude nivo Dragonfly-a, necu dalje da trazim. Cak i da ne bude znacajne razlike sa zvucnicima, posluzice za sluske.
Lex987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2020, 18:53   #247
HSVstoned
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.9.2009.
Poruke: 4.484
Zahvalnice: 1.590
Zahvaljeno 1.080 puta na 773 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Zasto si uopste kupovao te zvucnike?

Ovaj mali DAC je verovatno dosta dobar (u odnosu na nisku cenu) za manje zahtevne slusalice ali kao combo (DAC + headphone AMP) X6 i dalje nema konkurenciju za 60$.

Poslednja ispravka: HSVstoned (21.1.2020 u 19:03)
HSVstoned je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2020, 22:22   #248
Lex987
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.8.2012.
Poruke: 3.827
Zahvalnice: 1.275
Zahvaljeno 1.331 puta na 1.186 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Citat:
HSVstoned kaže: Pregled poruke
Zasto si uopste kupovao te zvucnike?

Ovaj mali DAC je verovatno dosta dobar (u odnosu na nisku cenu) za manje zahtevne slusalice ali kao combo (DAC + headphone AMP) X6 i dalje nema konkurenciju za 60$.
Zato sto je trenutno za 150-160e tesko naci nesto bolje. Imas na internetu gomilu komentara za Edifier, vecina je odusevljena kvalitetom koji se dobija za ulozen novac. Trenutno sam prezadovoljan ali ako moze jos bolje uz neki DAC, nije mi problem da potrosim jos par desetina evra.

Edifier R1700BT vec ima u sebi neku vrstu DAC-a, tako da nisam siguran koliko bi X6 bio isplativ. Kod skupih pasivnih zvucnika je druga prica, tu je verovatno svaki ulozen dolar u DAC opravdan.
Lex987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2020, 22:36   #249
HSVstoned
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.9.2009.
Poruke: 4.484
Zahvalnice: 1.590
Zahvaljeno 1.080 puta na 773 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Pa zato se i cudim, kupio si dobre zvucnike a zbog 30$ razlike razmisljas o malom DAC-u koji je gotovo sigurno zvucno inferioran u odnosu na X6 (mislim na zvuk preko zvucnika, kada se povezu slusalice mozda i nema razlike u samom kvalitetu zvuka ali X6 vrlo verovatno ima mocnije pojacalo).
HSVstoned je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku HSVstoned na korisnoj poruci:
Lex987 (21.1.2020)
Stara 21.1.2020, 22:46   #250
Lex987
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.8.2012.
Poruke: 3.827
Zahvalnice: 1.275
Zahvaljeno 1.331 puta na 1.186 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Citat:
HSVstoned kaže: Pregled poruke
Pa zato se i cudim, kupio si dobre zvucnike a zbog 30$ razlike razmisljas o malom DAC-u koji je gotovo sigurno zvucno inferioran u odnosu na X6 (mislim na zvuk preko zvucnika, kada se povezu slusalice mozda i nema razlike u samom kvalitetu zvuka ali X6 vrlo verovatno ima mocnije pojacalo).
Edifier R1700BT su aktivni zvucnici, oni vec imaju integrisano pojacalo.
Ovde je pojacalo nepotrebno, mnogo je bitniji kvalitet zvuka, tako da ona mala spravica od 20$ deluje kao bolja opcija.
Mozda ne bi bilo lose da posaljem zvucnike na test kod Aibo-a?
Lex987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2020, 22:47   #251
HSVstoned
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.9.2009.
Poruke: 4.484
Zahvalnice: 1.590
Zahvaljeno 1.080 puta na 773 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Sacekaj njegove utiske (jer moze da uporedi oba DAC) ali u svakom slucaju X6 deluje kao svestranija i mocnija sprava za samo 30-ak $ vise.
HSVstoned je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2020, 23:03   #252
DiNDiNBrE
Starosedelac
 
Član od: 20.4.2013.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.249
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 168 puta na 152 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

И мене је заинтересовало ово чудо, пошто сам навикао на добар звук, а на овом лаптопу је средње жалостан. Имам Superlux HD 681 EVO слушалице, лаптоп их једва гура.
DiNDiNBrE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2020, 0:17   #253
Akumu
Veteran
 
Član od: 3.1.2006.
Poruke: 817
Zahvalnice: 285
Zahvaljeno 209 puta na 123 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

I ja sam zainteresovan, s tim da su recenzije koje sam dosad pročitao toliko dobre da ću verovatno da naručim i pre nego što Aibo izbaci svoju.
Akumu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2020, 0:23   #254
Zek-Zek
Član
 
Član od: 31.1.2019.
Lokacija: N.Bgd
Poruke: 48
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 15 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Citat:
Lex987 kaže: Pregled poruke
Edifier R1700BT vec ima u sebi neku vrstu DAC-a,.
Ne znam na šta misliš, ali koliko sam video na slikama zvučnici imaju samo dva para analognih ulaza. Da imaju u sebi DAC imali bi neke digitalne ulaze.
Zek-Zek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2020, 0:39   #255
Lex987
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.8.2012.
Poruke: 3.827
Zahvalnice: 1.275
Zahvaljeno 1.331 puta na 1.186 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Citat:
Zek-Zek kaže: Pregled poruke
Ne znam na šta misliš, ali koliko sam video na slikama zvučnici imaju samo dva para analognih ulaza. Da imaju u sebi DAC imali bi neke digitalne ulaze.
Nema to veze. Jeftiniji Edifier R1280DB ima digitalni ulaz ali nema DSP (digital signal procesor).
Koliko sam skontao, analogni signal koji dobijaju oni konvertuju u digitalni i posle opet vracaju u analogni. Imaju svoj "pecat", tako da je pitanje da li bi se zvuk znacajno promenio kada bi koristio DAC umesto integruse.
Sto rece Aibo, tesko je dati odgovor bez probe.
Lex987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2020, 0:53   #256
DiNDiNBrE
Starosedelac
 
Član od: 20.4.2013.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.249
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 168 puta na 152 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Citat:
lex987 kaže: Pregled poruke
koliko sam skontao, analogni signal koji dobijaju oni konvertuju u digitalni i posle opet vracaju u analogni. Imaju svoj "pecat", tako da je pitanje da li bi se zvuk znacajno promenio kada bi koristio dac umesto integruse.
Sto rece aibo, tesko je dati odgovor bez probe.
Ја мислим да квалитетнијим улазом можеш добити квалитетнији излаз. Ако звук који прво долази до звучника пре "остављања печата" побољшаш, верујем да ће и звук бити бољи, тако да вероватно да ће dac утицати на звук.
DiNDiNBrE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DiNDiNBrE na korisnoj poruci:
Lex987 (22.1.2020)
Stara 22.1.2020, 1:43   #257
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Citat:
DiNDiNBrE kaže: Pregled poruke
Ја мислим да квалитетнијим улазом можеш добити квалитетнији излаз. Ако звук који прво долази до звучника пре "остављања печата" побољшаш, верујем да ће и звук бити бољи, тако да вероватно да ће dac утицати на звук.
Slažem se. Šta god zvučnici u sebi rade, što bolji signal im se dovede to bolje. Ili drugim rečima, što se manje degradira signal pre ulaska u zvučnike to bolje.

@Lex

Ako si u mogućnosti da svratiš sa zvučnicima, možemo da ih probamo sa Dragonfly-om i sa čim god se nađe još u tom trenutku kod mene.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Lex987 (22.1.2020)
Stara 22.1.2020, 17:04   #258
Zek-Zek
Član
 
Član od: 31.1.2019.
Lokacija: N.Bgd
Poruke: 48
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 15 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Evo nešto što bi @Aibo mogao da testira

https://www.aurisaudio.shop/collecti...men-donald-dac
Zek-Zek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2020, 11:49   #259
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

^^ Kruševljani. Možda bi mi poslali jedan na test ako bih ih cimao... možda i probam da ih kontaktiram pa šta bude. Mada, nagomilava mi se trenutno stvari pa oklevam da ulećem sa još. Mislim da u naredna dva meseca imam 8-10 stvari da opišem. Mada nemam nešto DAC-ova, više slušalica. Danas završavam editovanje za Sennheiser Momentum In-Ear... pa prelazim na Moondrop Starfield. Hint - kinez bolji od nemca.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2020, 12:59   #260
Zek-Zek
Član
 
Član od: 31.1.2019.
Lokacija: N.Bgd
Poruke: 48
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 15 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Citat:
^^ Kruševljani.
Koliko sam video na našem domenu nemaju ovaj DAC, a imaju ga za prodaju na spoljnjem sajtu.
Zek-Zek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:17.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com