Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Zvuk na računaru

Zvuk na računaru Zvučne karte, zvučnici, slušalice...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.2.2011, 0:35   #1
- TERMINATOR -
Član
 
Član od: 1.11.2008.
Lokacija: Krusevac
Poruke: 301
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 9 puta na 9 poruka
Određen forumom Pitanje za pojačalo i zvučnik

Ja se izvinjavam ako sam pogresio podforum .
Imam pojacalo Pioneer A-Z570. http://www.hifi-pictures.net/amplifi...A-Z570/amp.htm (tu imate slike od napred, pozadi i iznutra.
I zvucnike Sharp CP-7700 (naso sam neku sliku na Google Images: http://zyrardow.olx.pl/kolumny-sharp...0-iid-62476767 )
Pozadi na pojacalo pise 410 Watts. A na zvucnike pozadi pise: Rated Power: 130 W, Music Power: 250 W, 8 Ohms.
Rade mi bez problema, cesto i pojacavam dosta, a kad se pojaca do kraja mogu i da zabole usi.
Izvinite, ne razumem kako pojacala, zvucnici i te stvari funkcionisu pa imam pitanja:
Pitanje 1: Da li je 410 vati dovoljno za ove zvucnike, i da li je ta snaga po kanalu, ili od 2 kanala ukupno ili sta vec? Da li sam siguran sa ovom snagom?
Pitanje 2: Sta je to Rated Power, a sta Music Power??? Za sta sluzi svaki od ovih?
Sve ovo samo cisto da bih znao .
edit: guglao sam ja o Rated i Music power, ali opet ne razumem.... ako mozete objasnite.

Poslednja ispravka: - TERMINATOR - (13.2.2011 u 0:56)
- TERMINATOR - je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.2.2011, 0:56   #2
bobiv
V.I.P. Zvuk na računaru
 
Član od: 30.10.2009.
Lokacija: Smederevo
Poruke: 906
Zahvalnice: 64
Zahvaljeno 146 puta na 134 poruka
Određen forumom Re: Pitanje za pojacalo i zvucnik

Po prvom ilinku a i po konstrukciji ovo je pojačalo snage 2x 80 vati na 8 oma
zvučnika..To što piše pozadi na njemu je potrošnja pojačala tih 410 w..tj kolko crpi sa mreže..
Sa tim zvučnicima 2x 130w će to solidno da radi ali ipak nemoj da ga forsiraš.
Ovih 250 w za zvučnike je pik snaga tj da bi zvučnik trenutno na kratko
trebao da izdrži tu snagu od 250 w tj neki maksimum..
bobiv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bobiv na korisnoj poruci:
- TERMINATOR - (13.2.2011)
Stara 13.2.2011, 1:00   #3
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.863
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.850 puta na 1.161 poruka
Određen forumom Re: Pitanje za pojacalo i zvucnik

Citat:
- terminator - kaže: Pregled poruke
...
Pitanje 1: Da li je 410 vati dovoljno za ove zvucnike, i da li je ta snaga po kanalu, ili od 2 kanala ukupno ili sta vec? Da li sam siguran sa ovom snagom?
Siguran za sta? Da li ces spaliti zvucnike ili da li ce oni spaliti pojacalo? Moj savet ti je da ne pravis eksperimente koje bi ovo proverili. Umereno pojacani (DO granice kada pocinje zvuk da se izoblicava) ce zvucati najbolje i najduze ce trajati...
Citat:
- terminator - kaže: Pregled poruke
pitanje 2: Sta je to rated power, a sta music power??? Za sta sluzi svaki od ovih?
Prostim recima to je nacin oznacavanja koliko glasno mogu da "sviraju" bez distorzije zvuka (nema brujanja, pistanja, vristanja zvuka - kao kad se pojaca na najjace...)... "Music power" je koliko glasno sistem moze da vristi, bruji, pisti kada se pojaca na maksimum. Beskorisna brojka koja je bitna samo onima koji ne cuju da su preterali i misle da je to super... ili vole da nerviraju sve oko sebe...
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku oluja na korisnoj poruci:
- TERMINATOR - (13.2.2011)
Stara 13.2.2011, 1:20   #4
- TERMINATOR -
Član
 
Član od: 1.11.2008.
Lokacija: Krusevac
Poruke: 301
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 9 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Pitanje za pojacalo i zvucnik

Citat:
oluja kaže: Pregled poruke
Siguran za sta? Da li ces spaliti zvucnike ili da li ce oni spaliti pojacalo? Moj savet ti je da ne pravis eksperimente koje bi ovo proverili. Umereno pojacani (DO granice kada pocinje zvuk da se izoblicava) ce zvucati najbolje i najduze ce trajati...
Siguran da li ce crknuti zvucnici ili pojacalo, prosto da li sam siguran oko toga posto volim najvise da pustam do polovine od celog volume-a.
Prostim recima to je nacin oznacavanja koliko glasno mogu da "sviraju" bez distorzije zvuka (nema brujanja, pistanja, vristanja zvuka - kao kad se pojaca na najjace...)... "Music power" je koliko glasno sistem moze da vristi, bruji, pisti kada se pojaca na maksimum. Beskorisna brojka koja je bitna samo onima koji ne cuju da su preterali i misle da je to super... ili vole da nerviraju sve oko sebe...
Nikad ne pojacavam preevise glasno, ako mi odu roditelji negde, volim malo glasniju muziku, pojacavam samo do polovine od celog volume-a, preko toga pocinje malo zvuk da se izoblicava, ko da je povisen
Pa i do polovine bas se glasno cuje!
Samo sam jedanput eksperimentisao o tome kako je kad se pojaca do kraja . Ali me cudi sto nisam cuo distorziju kad je bilo do kraja, a mozda nisam obracao paznju, hmm .
- TERMINATOR - je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.2.2011, 1:32   #5
- TERMINATOR -
Član
 
Član od: 1.11.2008.
Lokacija: Krusevac
Poruke: 301
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 9 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Pitanje za pojacalo i zvucnik

Citat:
bobiv kaže: Pregled poruke
Po prvom ilinku a i po konstrukciji ovo je pojačalo snage 2x 80 vati na 8 oma
zvučnika..To što piše pozadi na njemu je potrošnja pojačala tih 410 w..tj kolko crpi sa mreže..
Sa tim zvučnicima 2x 130w će to solidno da radi ali ipak nemoj da ga forsiraš.
Ovih 250 w za zvučnike je pik snaga tj da bi zvučnik trenutno na kratko
trebao da izdrži tu snagu od 250 w tj neki maksimum..
Hvala za objasnjenje za pojacalo! Nikad ne forsiram sistem vise od polovine volume-a, nadam se da sam sa time SIGURAN da nece nista crknuti. Dve godine ovako cesto radim kad mi odu roditelji, nikakav kvar nisam imao u vezi ovoga, samo brat me plasi da ce uskoro crknuti ako stalno ovako radim

Evo celokupnog sistema:

Pioneer A-Z570 pojacalo
Pioneer Sound Field Processor SP-Z570 (to je ekvalejzer sa dodatnim podesavanjima zvuka)
Pioneer Tuner F-Z570L (to je radio al nikad ga skoro ne ukljucujem)
Sharp CP-7700 zvucnici.

Te 3 Pioneer komponente mi dosle u kompletu kad sam kupio.
Ako vidim na ovoj slici LINK u kompletu bi trebalo da dodje Tape Deck, Turntable i jos nesto, ali to nisam dobio. Taj radio sto imam je isti kao na slici (prvi je u red), ekvilejzer (drugi) i pojacalo (zadnje) na slici.
edit: izvinjavam se zbog duple poruke, nisam video da je bobiv isto poslao odgovor
- TERMINATOR - je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2011, 12:08   #6
pharaon.92.bc
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2008.
Poruke: 2.398
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 646 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pharaon.92.bc
Određen forumom Re: Pitanje za pojacalo i zvucnik

Najbolja kombinacija je da su zvucnici vece snage od pojacala za nekih 20~30%,tako da i kada pojacalo odvrnes do maksimuma zvucnicima nece biti nista.
pharaon.92.bc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2011, 13:05   #7
wega
Član
 
Član od: 19.6.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 223
Zahvalnice: 57
Zahvaljeno 69 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: Pitanje za pojacalo i zvucnik

Citat:
Pharaon.92.bc kaže: Pregled poruke
Najbolja kombinacija je da su zvucnici vece snage od pojacala za nekih 20~30%,tako da i kada pojacalo odvrnes do maksimuma zvucnicima nece biti nista.
To i bas nije tacno. Ako su zvucnici jaci od pojacala, a pojacalo je privezano na komp sa koga se pusta najcesce muzika u mp3 formatu velika verovatnoca da ce doci do sledeceg:
1. pojacalo samo po sebi kada je pojacano iznad polovine (ili preko 3/4) unosi sopstvena izoblicenja signala.
2. Ako je izvor muzike komp (najcesce mp3 kvaliteta) velika je verovatnoca da ce pri nekom piku (los snimak) pojacalo propustiti vecu struju + sopstvena izoblicenja (jer radi na granici svojih mogucnosti) = spaljeni visoki na kutijama.

Bolje je imati jace pojacalo upareno sa slabijim kutijama (naravno ne treba ga odvrtati do maksimuma) jer pojacalo lepse "kontrolise" zvucnike i samim tim daje lepsi i prijatniji zvuk.
wega je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2011, 13:22   #8
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.863
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.850 puta na 1.161 poruka
Određen forumom Re: Pitanje za pojacalo i zvucnik

Citat:
wega kaže: Pregled poruke
To i bas nije tacno. Ako su zvucnici jaci od pojacala, a pojacalo je privezano na komp sa koga se pusta najcesce muzika u mp3 formatu velika verovatnoca da ce doci do sledeceg:
1. pojacalo samo po sebi kada je pojacano iznad polovine (ili preko 3/4) unosi sopstvena izoblicenja signala.
2. Ako je izvor muzike komp (najcesce mp3 kvaliteta) velika je verovatnoca da ce pri nekom piku (los snimak) pojacalo propustiti vecu struju + sopstvena izoblicenja (jer radi na granici svojih mogucnosti) = spaljeni visoki na kutijama.

Bolje je imati jace pojacalo upareno sa slabijim kutijama (naravno ne treba ga odvrtati do maksimuma) jer pojacalo lepse "kontrolise" zvucnike i samim tim daje lepsi i prijatniji zvuk.
Amandman...

Idealno je kada su upareni - priblizno iste snage i pojacalo i zvucnici.
Kada je pojacalo "jace" od zvucnika i pojaca se vise od 70% dolazi do izoblicavanja zvuka prilikom cega mogu da stradaju zvucnici.
Kada su zvucnici "jaci" od pojacala desava se da indukuju vecu struju (posebno kada se desavaju distorzije prilikom slusanja glasne muzike) koja se vraca nazad u pojacalo i pojacalo moze da strada... nadam se da nisam previse zakomplikovao pokusavajuci da pojednostavim...
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2011, 16:03   #9
aconi
Starosedelac
 
Član od: 15.10.2010.
Poruke: 1.247
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 183 puta na 176 poruka
Određen forumom Re: Pitanje za pojacalo i zvucnik

To pojacalo ima sinusne snage oko 50 wati tako da nije cudno sto izoblicuje zvuk preko pola,ako hoces malo glasnije iskljuci tonske komande
aconi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.2.2011, 19:11   #10
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: Pitanje za pojacalo i zvucnik

Eq,luod,batali ako hoces da ga forsiras i kraj.Nemoj da ga odvrces nikad do kraja jer ce doci do klipinga i spalices i najjace zvucnike sa njim
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.2.2011, 17:19   #11
- TERMINATOR -
Član
 
Član od: 1.11.2008.
Lokacija: Krusevac
Poruke: 301
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 9 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Pitanje za pojacalo i zvucnik

Citat:
aconi kaže: Pregled poruke
To pojacalo ima sinusne snage oko 50 wati tako da nije cudno sto izoblicuje zvuk preko pola,ako hoces malo glasnije iskljuci tonske komande
Ne izoblicuje zvuk bas preko pola, treba malo vise, kolko se secam jedanput kad sam ga polako pojacivao skoro do max (80 %) valjda oko 70 % bi se primecivalo izoblicenje, a to je kao, povisen glas, ne znam da objasnim kako izgleda.

Citat:
SAJEVAC kaže: Pregled poruke
Eq,luod,batali ako hoces da ga forsiras i kraj.Nemoj da ga odvrces nikad do kraja jer ce doci do klipinga i spalices i najjace zvucnike sa njim
Nikad nisam skroz do kraja (ne pada mi na pamet), samo jednom do 80 % sam ga pojacao i nisam vise. Trajalo je 2 sekunde tako, pa sam ga postepeno smanjivao. Nije meni zelja da forsiram zvucnike, meni je veeeoma dovoljno kad se pojaca i do 50 %, jer se veeeeoma glasno cuje, da cuju i komsije sigurno.

E da, na prethodnim Tannoy T-115 zvucnicima 40 W (proizvedeni 1982 ) i Sony pojacalu, valjda imao oko 50 W po kanalu, brat pojacao do 85 % celog volume-a (tada mi roditelji nisu bili tu naravno) i tolko se nenormalno jako culo da posle par pesama kad se zavrsile, taman da brat pritisne play na kompu, zena preko puta moje zgrade (udaljena 500 m) mu se drala da deca ne mogu da spavaju inace ce zove policiju . Brat je iskljucio naravno... Jer je tih par pesama i hteo da cuje glasno . E da, pre nego sto je iskljucio, pustio je sasvim tiho, i primetio da pojacalo ne odaje zvuk, i nesto je pisalo na displeju al ne mogu da se setim, bilo je bas daavno, pre 6 godina Brat iskljucio pojacalo, ponovo ukljucio, ali radili sasvim dobro!! . Te zvucnike je pre 5 godina brat prodao nekom drugu u Beogradu i dan danas mu ti zvucnici rade bez ikakvih problema . Kako rade, ja ne znam, obzirom da i njegov drug cesto i puno pojacava..... Bilo je veeelike distorzije i izoblicenja zvuka, tacno se videlo da kad su se vuferi pomerali, da, nekako, ko da udara nesto iznutra i to sprecava zvucnike kao dalje unutra da se pomeraju a i posle toga i zujalo u usima >.< . Strasno, moj brat uopste nije normalan. Naravno, ove zvucnike ne forsira uopste, jer od tada ga mnogo strah da ne crknu zvucnici . Slika zvucnika: LINK
- TERMINATOR - je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.2.2011, 22:37   #12
aconi
Starosedelac
 
Član od: 15.10.2010.
Poruke: 1.247
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 183 puta na 176 poruka
Određen forumom Re: Pitanje za pojačalo i zvučnik

Nista ti ga pojacavaj dok ne pocne da izoblicuje zvuk i to je to,a na one natpise ne obracaj paznju,to je samo da bi zadivili ljude brojkama
aconi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.2.2011, 12:50   #13
pharaon.92.bc
Starosedelac
 
Član od: 9.1.2008.
Poruke: 2.398
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 646 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku pharaon.92.bc
Određen forumom Re: Pitanje za pojačalo i zvučnik

Moje Technics SU-610 pojacalo uvek drzim na 1 (na skali 0-10).U windowsu je volume na max,pojacalo na 1 i jacina zvuka je taman za gledanje filmova npr.Kada slusam muziku idem max na 2 jer meni ne prija glasnija muzika tj ne slucam tuc-tuc muziku.
pharaon.92.bc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.2.2011, 20:14   #14
bobiv
V.I.P. Zvuk na računaru
 
Član od: 30.10.2009.
Lokacija: Smederevo
Poruke: 906
Zahvalnice: 64
Zahvaljeno 146 puta na 134 poruka
Određen forumom Re: Pitanje za pojačalo i zvučnik

Citat:
Pharaon.92.bc kaže: Pregled poruke
Moje Technics SU-610 pojacalo uvek drzim na 1 (na skali 0-10).U windowsu je volume na max,pojacalo na 1 i jacina zvuka je taman za gledanje filmova npr.Kada slusam muziku idem max na 2 jer meni ne prija glasnija muzika tj ne slucam tuc-tuc muziku.
Zvisno od jačine signala zvučne karte.
Npr kad je u pitanju inregrisana verzija izlazni signal je slabiji tad može se drži
i na 100%.Ja kod Audigy 2 držim na 80% jel ima jači izlazni signal i onda je
taman kako treba sl kao kod izlaznog signala cd plejera taj nivo signala odprilike..Kod gledanja filmova zvuk dosta varira pucanje eksplozije itd..
bobiv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.2.2011, 23:37   #15
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: Pitanje za pojacalo i zvucnik

Citat:
- TERMINATOR - kaže: Pregled poruke
Ne izoblicuje zvuk bas preko pola, treba malo vise, kolko se secam jedanput kad sam ga polako pojacivao skoro do max (80 %) valjda oko 70 % bi se primecivalo izoblicenje, a to je kao, povisen glas, ne znam da objasnim kako izgleda.



Nikad nisam skroz do kraja (ne pada mi na pamet), samo jednom do 80 % sam ga pojacao i nisam vise. Trajalo je 2 sekunde tako, pa sam ga postepeno smanjivao. Nije meni zelja da forsiram zvucnike, meni je veeeoma dovoljno kad se pojaca i do 50 %, jer se veeeeoma glasno cuje, da cuju i komsije sigurno.

E da, na prethodnim Tannoy T-115 zvucnicima 40 W (proizvedeni 1982 ) i Sony pojacalu, valjda imao oko 50 W po kanalu, brat pojacao do 85 % celog volume-a (tada mi roditelji nisu bili tu naravno) i tolko se nenormalno jako culo da posle par pesama kad se zavrsile, taman da brat pritisne play na kompu, zena preko puta moje zgrade (udaljena 500 m) mu se drala da deca ne mogu da spavaju inace ce zove policiju . Brat je iskljucio naravno... Jer je tih par pesama i hteo da cuje glasno . E da, pre nego sto je iskljucio, pustio je sasvim tiho, i primetio da pojacalo ne odaje zvuk, i nesto je pisalo na displeju al ne mogu da se setim, bilo je bas daavno, pre 6 godina Brat iskljucio pojacalo, ponovo ukljucio, ali radili sasvim dobro!! . Te zvucnike je pre 5 godina brat prodao nekom drugu u Beogradu i dan danas mu ti zvucnici rade bez ikakvih problema . Kako rade, ja ne znam, obzirom da i njegov drug cesto i puno pojacava..... Bilo je veeelike distorzije i izoblicenja zvuka, tacno se videlo da kad su se vuferi pomerali, da, nekako, ko da udara nesto iznutra i to sprecava zvucnike kao dalje unutra da se pomeraju a i posle toga i zujalo u usima >.< . Strasno, moj brat uopste nije normalan. Naravno, ove zvucnike ne forsira uopste, jer od tada ga mnogo strah da ne crknu zvucnici . Slika zvucnika: LINK
Verujmi da znam kako se culo glasno tih 40 w .Cesto ih slusam jer imam slicno pojacalo kuci koje daje cistih 50 w,a preko toga izoblicava.To se toliko cuje da u sobi jednostavno nmz da pricas od glasnoce i bukvalno ti zuji u usima.
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Teoretsko pitanje - konfa do 100 evra :) Eni Šta da kupim? 50 7.12.2012 14:47
Prosto pitanje, barem se nadam, validacija forme nepoverljiv Serverske aplikacije i baze podataka 2 26.9.2010 16:14
Stručno pitanje vezano za monitor FiresnakE Kvarovi 11 10.5.2010 10:10
Pitanje u vezi telekom ADSL-a i lokalne mreze NinoJovic Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 28.4.2010 12:38
Pitanje za rubriku I/O PORT nesto nece herrnikolic O SK-u uopšte 5 14.12.2009 22:14


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:16.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com