Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.11.2006, 5:05   #1
ATAMAH
Novi član
 
Član od: 12.10.2006.
Lokacija: Kotor - Crna Gora
Poruke: 18
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Exclamation Koje ludilo?!!

Prije 2 mjeseca poceli su da me proganjaju cudni problemi.

Prvo je komp poceo da se gasi ili da se sam restartuje. Onda su krenule poruke prije ucitavanja npr - Hard disk error, NTLDR is missing, error loading system..., pri cemu bi se racunar sam resetovao ili zahtijevao ctrl+alt+del za reset.

Nakon nekoliko pokusaja sistem se konacno podigne i radi. Prvo sljedece paljenje donosi iste probleme. Samo su poruke koje izbaci nakon cekiranja optickih drajvova i hdd-ova (prije podizanja windowsa) drugacije. Pojavi se ekran sa bezbroj brojki i slova koje su za mene bez ikakvog znacenja.

Posumnjao sam na HDD pa sam prebacio vecinu podataka sa HDD od 160 GB na HDD 250 plaseci se otkazivanja.

Reinstaliram Windows XP SP 2. Prvih nekoliko dana sve ok , a zatim se ponovo javljaju isti problemi. Sve je kulminiralo kad je jednog dana nakon reseta Windows zatrazio password za logovanje koji nikad nisam stavio. Svi koje sam pitao prvi put su culi za takav problem.

Reinstalacija windowsa nije popravila stanje. Isti simptomi nakon 2 dana normalnog rada.

Ponovo reinstaliram windows xp SP2. Dok sam instalirao drajvere kompjuter zatrazi uobicajen restart i nakon toga mi se pojavi plavi ekran na kome su velikom brzinom krenule da se iscitavaju sledece informacije

recovering orphaned file..... (u produzetku moji fajlovi sa HDD250gb)
recovering orphaned file.....
recovering orphaned file.....
..................................... i to je trajalo par minuta.

Rezultat ovoga bio je kompletni haos u mojim podacima. Mnogo fajlova bilo je osteceno. Dobar dio fotografija nije mogao da se vidi u Acdsee-ju ni u drugim programima (drawing failed, format not supported) iako je fizicki postojao. Slicno je i sa mp3 muzikom dok su word dokumenti postali necitljivi (umjesto teksta - hijeroglifi). Kontrolisuci foldere sa muzikom ustanovio sam da su negdje samo pojedine pjesme ostecene, a negdje i cijeli direktorijumi. Neke pjesme se u winampu prikazuju kao druge (npr pjesma AZRE postane stvar George Michael-a).

Pocnem da radim backup prezivjelih stvari. Sljedeci dan neke stvari koje juce nisu radile danas rade i obratno. A neki podaci i dalje ne rade. Uradim spasavanje obrisanih fajlova pomocu Easy recoverija pro i neke prethodno unistene datoteke rade. Neke i dalje ne rade.

Ojadjen ovakvim razvojem situacije danas sam dozivio novi sok!

Drugar mi je donio dvd sa mp3, nekim fotkama i avi-jima. Stvari na dvd se ponasaju slicno mojim fajlovima na hardu. Izmijesane pjesme, fotke se ne vide , a avi-ju se ne prepoznaje format. Strasno??!!

Znate li u cemu bi mogao biti problem???
ATAMAH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.11.2006, 10:54   #2
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Koje ludilo?!!

Pa, pošto si utvrdio da hard i Windows nisu problem, ostaju ti samo ploča, procesor i memorija... da ne zaboravimo, i napajanje.

E sad, postoji mogućnost da ti se procesor pregreva (mada je u takvom slučaju češće da se samo zaglavi ili resetuje, ne tako da brlja). Dakle, kao prvo proveri da li hladnjak dobro naleže na procesor i da li se ventilator vrti. Za svaku sigurnost, probaj i da uključiš računar sa skinutom bočnom stranicom pa vidi kako će da radi.

Ipak je verovatnije da je u pitanju ili memorija ili sama ploča. Memoriju bi mogao da pozajmiš od nekoga (pazi samo da je ista po karakteristikama, ne mora biti ista po količini).

Što se tiče ploče, za početak uđi u BIOS setap i postavi neke default postavke (opcija Load Default Settings), za slučaj da je u pitanju preterano overklokovanje. Ako to ništa ne pomogne (uzmi u obzir da i Windows može biti oštećen), velika je verovatnoća da ploča i/ili procesor nisu ispravni. Mogli bi u pitanju biti i neki hardverski konflikti između kartica (to možeš proveriti tako što ćeš sve izvaditi osim grafičke), ali je prilično neverovatno da to izaziva baš tako strašne posledice.

I na kraju, ne možemo isključiti ni mogućnost da je napajanje neispravno.
Za to opet moraš da pozajmiš napajanje od nekoga (vodi računa da taj neko ima sličnu konfiguraciju kao ti, a ne neku kojoj je dovoljno i slabije napajanje). U stvari, možda je najbolje da to prvo probaš!
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.11.2006, 14:32   #3
Konan
Član
 
Član od: 2.9.2006.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 209
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Koje ludilo?!!

Možda bi prvo bilo dobro da zameniš ATA i SATA kablove. Zatim, obavezno, napajanje. Pozajmi i memoriju. Ništa drugo ne može da bude.
Konan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.11.2006, 15:39   #4
Rammstein
Član
 
Član od: 23.7.2006.
Poruke: 98
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Koje ludilo?!!

Moguce da je memorija,mislim vise vjerovatno nego ploca!!Dobro su ti rekli da pozajnish mem pa vidi oce li onda raditi!!!
Rammstein je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.11.2006, 18:24   #5
ATAMAH
Novi član
 
Član od: 12.10.2006.
Lokacija: Kotor - Crna Gora
Poruke: 18
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Koje ludilo?!!

Zahvaljujem svima. Narednih dana cu istestirati sve opcije pa cu se javiti.
ATAMAH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.11.2006, 21:53   #6
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Koje ludilo?!!

Ove poruke oko orphaned fajlova su se i meni pojavljivale i imao sam iste simptome kada mi je prsla NTFS tabela. Pretrpao sam čitavu tu particiju tako da je na njoj ostalo jedva 20MB slobodno i tad je Win umro. Kolika je particija na novom hardu na koji si iskopirao podatke? Da nije prepuna? Ako jeste, Win tu ume lepo da poludi!
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2006, 4:17   #7
ATAMAH
Novi član
 
Član od: 12.10.2006.
Lokacija: Kotor - Crna Gora
Poruke: 18
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Koje ludilo?!!

Pa ovako, imam 2 maxtora SATA, oba relativno nova (160 i 250 GB) .

Na manjem je sistem + dvije particije za storage , a veci HDD je storage.

Maxtor 250 je bio solidno popunjen i kad sam posumnjao na otkazivanje ovog Maxtora 160 ja fino prebacim podatke na veci. Ostalo je mozda 5 GB slobodno. Onda se desio taj windows check disk i podaci poslije pobrljavise.

@ Rocker jesi li uspio da povratis integritet tih fajlova???

- danas mi se komp par puta smrznuo nakon svega 5 min rada. Mish se ukoci , pa se otkoci , pa se ukoci , pa otkoci i onda se sve zamrzne i reset... A nakon reseta tokom ucitavanja biosa se smrzne i sam resetuje. Onda ga ugasim potpuno i pokusam poslije pola sata i opet radi par minuta i JOVO NANOVO. Sad sam ga upalio da nesto probam i on mi uradi chek disk C (ovaj put na sistemskoj particiji - manji hard). Preko pola C particije je slobodno. Svasta.

- po marfijevom zakonu komp mi najvise problema pravi pred ispit , pih!!!
ATAMAH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2006, 5:44   #8
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Koje ludilo?!!

Citat:
ATAMAH kaže:
- po marfijevom zakonu komp mi najvise problema pravi pred ispit , pih!!!
I meni, ali to je znak da treba manje vremena da provodiš pred njim u vreme ispitnog roka!
LM, ovo već nije do prsnute tabele, ti očigledno imaš hardverski problem. Komp može da se zaglavi kad se hard prepuni - meni se desilo da sam gledao film i u pozadini kompresovao drugi i particija se napunila do poslednjeg bita. Win je prijavio write error - disk full i zaglavio. Pao je reset a onda užas! Sve puklo, cela particija. Ipak, nije se zaglavljivao prilikom POST-a i u DOS-u. Ja bih prvo posumnjao na napajanje i ploču (kontroler tačnije), mada ni proc nije isključen (kao ni memorija, ali smatram da je manje verovatno u tvom slučaju, ipak se drukčije manifestuje). Jesi li klokovao nešto na kompu? Zna mašina da pobrljavi kad je previše klokuješ.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.11.2006, 14:19   #9
ATAMAH
Novi član
 
Član od: 12.10.2006.
Lokacija: Kotor - Crna Gora
Poruke: 18
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Koje ludilo?!!

Nisam nista klokovao. U svakom slucaju komp ce na servis pa cemo da vidimo...
ATAMAH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.11.2006, 14:28   #10
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Koje ludilo?!!

Citat:
ATAMAH kaže:
Nisam nista klokovao. U svakom slucaju komp ce na servis pa cemo da vidimo...
Pa naravno da treba u servis ako je pod garancijom. U svakom slucaju meni sve to lici na maticnu i slabo napajanje procesora. Imao sam iskustva slicna i dok nisam zamenio plocu nisam resio stvar. Ako slucajno nemas garanciju potrazi me na PM da ti dam broj telefona "doktora" za te stvari koji je vec pomogao jednom nase drugaru sa foruma.
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2006, 22:38   #11
ATAMAH
Novi član
 
Član od: 12.10.2006.
Lokacija: Kotor - Crna Gora
Poruke: 18
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Ima li lijeka???

Problem je bio u BIOS-u.

Komp radi vec 6 dana bez greske, mada jos ne znam da li mogu da povratim integritet podataka koji su osteceni. Ako neko zna nesto o tome neka napise. Znaci kako "popraviti'' fotke koje ne mogu da se prikazu (a fizicki postoje) , mp3 pjesme umjesto kojih u winampu sviraju neke druge, word dokumente koji su necitljivi (hijeroglifi)???

Ima li lijeka???
ATAMAH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2006, 22:46   #12
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Re: Ima li lijeka???

Citat:
ATAMAH kaže:
Problem je bio u BIOS-u.

Komp radi vec 6 dana bez greske, mada jos ne znam da li mogu da povratim integritet podataka koji su osteceni. Ako neko zna nesto o tome neka napise. Znaci kako "popraviti'' fotke koje ne mogu da se prikazu (a fizicki postoje) , mp3 pjesme umjesto kojih u winampu sviraju neke druge, word dokumente koji su necitljivi (hijeroglifi)???

Ima li lijeka???
Sto se tice winamp-a, samo ponovo napuni biblioteku, rekao bih da je to problem, da se stara baza izgubila. Ako ne znas proces, pitaj na pm, objasnicu ti.
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.12.2006, 23:11   #13
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Ima li lijeka???

Citat:
ATAMAH kaže:
Problem je bio u BIOS-u.

Komp radi vec 6 dana bez greske, mada jos ne znam da li mogu da povratim integritet podataka koji su osteceni. Ako neko zna nesto o tome neka napise. Znaci kako "popraviti'' fotke koje ne mogu da se prikazu (a fizicki postoje) , mp3 pjesme umjesto kojih u winampu sviraju neke druge, word dokumente koji su necitljivi (hijeroglifi)???

Ima li lijeka???
Pa za fotke treba da je format .JPG Znaci reimenujes fajl koji je fotka recimo 1.JPG i promeni ce ekstenziju tako da ces moci da povratis rucno sve sto ti je od fotki bitno.
Za zvukove isto tako. Naziv pesme i izvodjac ( ako imas jos bolje ) pa .MP3
E sad za tekstualne idi na open with pa izaberi cime ces otvoriti tekstualni fajl. U ovom slucaju je Word. Ako to ne pomogne onda prvo dodaj nazipa .TXT da komp zna da je tkstualni fajl pa opet u Word da promeni ekstenziju.
Probao sam mnoge programe za popravku ali od svega mrka kapa. Sve sto je bilo bitno uradio sam ovako peske pa kad vidim da je faj video klip stavim.AVI ili .MPEG i on ga posle lepo otvori.
Jeste mucno ali ako su vazni podatci onda se svaka muka isplati.
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2006, 16:10   #14
ATAMAH
Novi član
 
Član od: 12.10.2006.
Lokacija: Kotor - Crna Gora
Poruke: 18
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Koje ludilo?!!

@AstraLogos - ne ide

Ekstenzije jesu jpg i mp3

Znači kad otvorim folder fotke i mp3 imaju sve informacije (naziv, ekstenzija, broj kb/mb). Ali kad pokušam da pogledam odgovarajuću fotku u AcdSee ili Windows picture viewer piše format not recognized. Mp3 je tek posebna priča. Neke pjesme ne mogu da se pokrenu (0 khz, 0kbps) , neke su u redu , a umjesto nekih svira druga polovina druge numere. Primijetio sam da kod pojedinih mp3 broj kbps kontinuirano opada 192, 191, 190,189,188..... Svašta!!!
ATAMAH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2006, 3:35   #15
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Koje ludilo?!!

Dešava se to kad prsne particija. I mene je to skoro snašli, Srećom, nije mnogo stvari bilo oštećeno a one koje jesu imao sam na drugom kompu. Ako ne radi ovo što ti je Astra Logos rekao, teško da ćep uspeti da nešto uradiš.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Filmovi koje pamtite... 6am3 Fana71c Kompjuteri i film 261 28.4.2016 15:15
Stvari koje bez filmova nikad ne biste znali... REDisLAW Cvet kompjutera 329 2.2.2010 4:00
Koje igre vise volite? Starije ili novije? madsrdjan O igrama uopšte 20 10.11.2006 13:27
Koje Pojacalo? Shadowfax ŠDK - Zvuk na računaru 26 20.4.2006 2:23


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:10.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com