Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Zvuk na računaru

Zvuk na računaru Zvučne karte, zvučnici, slušalice...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.6.2019, 11:44   #161
Zek-Zek
Član
 
Član od: 31.1.2019.
Lokacija: N.Bgd
Poruke: 48
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 15 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Da, video sam YT review, i meni je simpatičan po izgledu, ali sam mislio obzirom da je u njemu AKM čip da će signatura zvuka biti nešto na topliju stranu a ne na svetliju kao što su uglavnom Sabre čipovi.
Zek-Zek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2019, 16:01   #162
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

To oko zvučnog potpisa samih DAC čipova je iz mog iskustva prilično preuveličano i ja lično ne mogu da uočim nikakav jasno prepoznatljiv zvučni potpis AKM, Sabre ili nekog drugog proizvođača. Npr. teško je naći neku zajedničku tačku zvučnog potpisa Khadasa i D50 a koriste isti Sabre čip.

Originalni Dragonfly V1.0 je isto bio pun energije, punog tona i nikada ga ne bih opisao kao svetao a koristio je Sabre. SMSL Idea sa druge strane ima mnogo oštriji zvučni potpis, itd. Punoća, svetlina, oštrina... realno mnogo više zavise od toga kako je izvedeno električno kolo oko čipa i analogni deo, kao i odabir samih komponenti.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
vanivan (14.6.2019)
Stara 13.6.2019, 20:20   #163
Zek-Zek
Član
 
Član od: 31.1.2019.
Lokacija: N.Bgd
Poruke: 48
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 15 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Potraga se nastavlja (mada sam potajno mislio da će M100 biti na toplijoj strani zvučnog spektra).
Imao sam Topping D10 i pored svih pohvala meni je delovao malo presvetlo (recimo u odnosu na Marantz-ov CD plejer).
Zek-Zek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Zek-Zek na korisnoj poruci:
vanivan (14.6.2019)
Stara 13.6.2019, 23:45   #164
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Razumem te potpuno, evo ja sam prekjuče za tasta nabavio Denon DCD-500AE, hvaljen budžetski CD player iz 2007-e (mislim da je oko 250€ bio tj. u klasi sa NAD C521 i Cambridge Azur 340C npr.) i pošto mu još nisam odneo slušao ga malo kod sebe. U principu stvarno ne može da se meri u količini detalja i nekoj krajnjoj odsečnosti sa Khadas-om, D50 i M100 ali mu je zato tonski balans jako dobar i samo Khadas može da se nazove tonski prirodan i ispravan pored njega. To što Denon može da odsvira od detalja zvuči sasvim prirodno i uravnoteženo - ima basa taman koliko treba, glasovi puni i podebljani kako treba, nema nikakve oštrine u visokim. Nema baš zadovoljavajuću količinu detalja i brzinu sada posle svega ovoga što sam slušao ali je to ipak bio entry level model pa nije ni čudo.

Među jeftinim kineskim DAC-ovima je teško naći te kvalitete umerenosti, oni se prvo zalete na detalje po svaku cenu, iscrtaju ih visokotonskim područjem a zanemare srednjetonsku punoću (nižeg basa obično bude OK) i time nakrive balans na svetlo i oštro. Uostalom, isto to rade i sa slušalicama u većini slučajeva. Ja to toliko često ponavljam da sam i sam sebi dosadio ali moram. Khadas je po tom pitanju stvarno iskorak u odnosu na sve drugo u ovoj cenovnoj klasi - najzaokruženiji zvuk bez daljnjeg.

EDIT: Pokušaću da se organizujem u narednih mesec-dva da dovučem Schiit Modi 3 pa da vidimo kako tu stoje stvari.

Poslednja ispravka: Aibo (14.6.2019 u 0:56)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
vanivan (14.6.2019), Zek-Zek (14.6.2019)
Stara 14.6.2019, 1:46   #165
Zek-Zek
Član
 
Član od: 31.1.2019.
Lokacija: N.Bgd
Poruke: 48
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 15 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Da li je promena elektrolita na Khadas TB značajnije uticala na zvučnu sliku?
Zek-Zek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2019, 9:40   #166
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Tih 7 kondenzatora nisu elektroliti već polimeri a oko zvuka stvarno nisam siguran šta da kažem, pretpostavljam da si čitao onih par postova na Hi-Files... Neke promene jeste bilo ali teško je reći nešto objektivno jer nemam nemodovani Khadas za direktno poređenje kao što je Impuls uradio npr. Najgore od svega je što ti novi Panasonic polimeri u početku dok se ne razrade zvuče prilično gadno i zvuk je oštriji nego fabrički, onda polako popuste i sada sa njima sve zvuči prilično lepo... na sećanje bih rekao malo tečnije i punije nego sa fabričkim ali da se nešto revolucionarno promenilo - mislim da nije.

Uzdržao bih se od preporuka ljudima da to rade dok ne čujem 1na1 modovani protiv fabričkog.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
vanivan (14.6.2019), Zek-Zek (14.6.2019)
Stara 26.6.2019, 8:12   #167
vanivan
Novi član
 
Član od: 24.4.2019.
Poruke: 9
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Aibo, da li si testirao
FX Audio X6 ,ako jesi možeš li mi nešto reći o karakteru zvuka i da li bih osetio neki bitniji napredak u kvalitetu zvuka na mom sistemu: imam pojačalo filips fa 910 i zvuučnike Ar 18BX izvor zvuka komp sa Realtek HD Al662 audio kodekom. FX Audio X6 ima cenu koja mi je u ovom trenutku prihvatljiva, preko toga ko zna kad...
vanivan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2019, 10:28   #168
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Jesam. X6 je po meni odlična sprava, pravi best bang for buck proizvod posle kog postaje sve teže opravdati veće ulaganje za jednog prosečnog normalnog korisnika koji se nije totalno navukao na audiofiliju pa ne žali para. X6 je kao DAC stvarno jako dobar, daje detaljan i živahan zvuk. Ne vuče ni na koju stranu u smislu da nije svetao/analitičan niti topao/zamuljan već je stavrno lepo izbalansiran i trebalo bi da se složi sa većinom pojačala/zvučnika tako da bi definitivno bio dobar iskorak u smislu detalja i opšte energije/živosti zvuka u odnosu na integrisanu zvučnu.

Izlaz za slušalice je takođe prilično moćan ako ti ikad zatreba.

Poslednja ispravka: Aibo (26.6.2019 u 11:02)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
polarnimeda (30.6.2019), vanivan (26.6.2019)
Stara 26.6.2019, 21:20   #169
vanivan
Novi član
 
Član od: 24.4.2019.
Poruke: 9
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Aibo,hvala ti do neba,rešio si me svih muka i dilema,uživam da čitam tvoje postove,mnogo sam naučio iz njih.
vanivan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.7.2019, 15:01   #170
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Musiland MU1 - Fino je izrađen, zagreva se jako malo, ne troši puno struje koliko sam primetio i ima jasno više snage od prosečnog telefona. Xiaomiji su inače pristojno glasni ali je jači od njih a npr. u odnosu na Xperia Z3 compact je bez problema duplo jači tako da bez frke pogura moje AKG K92 i nove Takstar Pro 82 koje zvuče bledo na slabom telefonu.

O samom kvalitetu zvuka - ima prilično detaljan zvuk sa finim punim basom ali je malo istanjen u sredini. Dalje sve zavisi koji telefon imate, od Huawei Y7 2019 npr. zvuči 3x bolje i za takav telefon bi vredeo svaku paru jer bi od njega napravio sasvim pristojan audio player. Kada ga zakačim na svoj Mi8 lite dobijem nešto čistiji i precizniji zvuk, puniji u basu ali malo istanjen u glasovima pa je to već malo teža preporuka. Mi5 već zvuči jednako detaljno a čak i nešto punije pa na njega ne bih uopšte stavljao sem ako mi ne treba snaga veća. U poređenju sa Sony Xperia Z3 compact zvuči jako slično, on ima isto tako detaljan ali malo istanjen zvuk, samo što je sa MU1 daleko snažniji.

Iz nekog razloga MU1 + Takstar Pro 82 zvuče jako lepo na mom telefonu, sa puno detalja i snage i verovatno ću zadržati taj kombo. Ne znam tačno gde ću i kada da ga koristim ali nema veze.


Schiit Modi 3 po mom mišljenju zvuči jako lepo. Detaljno i otvoreno ali sa punijom sredinom od većine drugih DAC-ova i bas je izuzetno lepo kontrolisan. Nivo detalja je jasnov viši od npr. FX X6 i Toppinga D10, D30 npr. Sa D50 i M100 (koji zvuče skoro identično) je tu negde sa razlikom da su D50 i M100 oštriji i napadniji a Modi 3 finiji i mekše zvučeći sa punijim srednjim tonovima, a da pritom ne gubi ni jedan jedini detalj.

Da ne dužim, Modi 3 zvuči bolje od svih Topping i SMSL koje sam do sada čuo mada na žalost mi nikako ne možemo da ga dovučemo po onoj ceni od 99$ jer uz shipping i troškove izađe skoro 150€ bez osiguranja za gubljenje i oštećenje paketa i 170€ sa osiguranjem. Meni jedino Khadas Tone Board zvuči bolje od Modija jer ima jednaku količinu detalja a još dinamičniji i puniji zvuk... a pritom je za nas free shipping i solidne šanse da ga propuste bez troškova jer je mnogo manja kutija, tako da on ostaje moja bezrezervna preporuka.

https://youtu.be/kD3gXVrPRM4
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Picard (12.8.2019)
Stara 23.7.2019, 15:53   #171
Zek-Zek
Član
 
Član od: 31.1.2019.
Lokacija: N.Bgd
Poruke: 48
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 15 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Svakim danom sve više je ovakvih "igračaka" na tržištu.
Jedna interesantna koja podržava i DSD256.
http://www.ibasso.com/cp_xq_dy.php?id=8745#page1
Zek-Zek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.7.2019, 16:31   #172
Luka Filipovic
Starosedelac
 
Član od: 9.7.2010.
Lokacija: N/A
Poruke: 1.795
Zahvalnice: 750
Zahvaljeno 536 puta na 369 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

U kojem kvalitetu vam je muzika koju slusate preko ovih kvalitetnijih dacova?
I gde je nabavljate?
Luka Filipovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.7.2019, 16:47   #173
Akumu
Veteran
 
Član od: 3.1.2006.
Poruke: 817
Zahvalnice: 285
Zahvaljeno 209 puta na 123 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

FLAC fajlova ima gde god hoćeš, a tu je i Tidal, recimo.
Akumu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.7.2019, 18:30   #174
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Citat:
Luka Filipovic kaže: Pregled poruke
U kojem kvalitetu vam je muzika koju slusate preko ovih kvalitetnijih dacova?
I gde je nabavljate?
Meni je većina FLAC fajlova u CD kvalitetu tj. 16bit/44kHz ali u poslednje vreme ako ima Hi-Res varijanta u 24/96 npr. sa HD tracks i slično ja obično uzmem to.

Mada priča nije tek tako - što veća rezolucija to bolji zvuk. Jako bitna stavka je da li je album zaista zaista rađen u Hi-Res. Ako jeste to se zaista čuje bolje i detaljnije od klasičnog CD kvaliteta - npr. poslednja 2 albuma Leonard Cohena jasno bolje zvuče u Hi-Res varijantama. Čak i neki prastari albumi npr. Elvisovi koji su snimani na magnetnim trakama vrhunskog kvaliteta (svakako višeg od CD-a) su pažljivo i kvalitetno ponovo digitalizovani u Hi-Res i to zvuči brutalno. Koriste se po HiFi sajmovima za demonstraciju zvuka.

Nažalost postoji mnogo muzike snimano u ranim digitalnim formatima i 16/44... od toga pravi Hi-Res nikada neće biti jer u izvornom snimku nema dovoljno detalja i kvaliteta za tako nešto. To ipak ne smeta muzičkim kućama da izdaju lažni Hi-Res album koji je veštački upsemplovan iz fajla CD kvaliteta (čisto kao primer - prva 4 albuma Nore Džons bolje zvuče u originalnim CD izdanjima nego u tim kobajagi HD izdanjima jer nisu stvarno snimani u visokoj rezoluciji). Mada ponekad i takve varijante mogu da zvuče bolje jer ih je remasterizovao dobar sluhista ali to je već druga priča.

I poslednja stvar koju ne mogu da ne pomenem su - HD ripovi gramofonskih ploča koji obično nose LP (Long Play) tag u nazivu. Tj. neko uzme ploču, pusti je na gramofon i izvrši AD konverziju u digitalni fajl 24/96 ili 24/192, i to je sada kao Hi-Res varijanta. Pošto je video mnogima poznatiji, to je kao da si presnimio film sa VHS kasete putem nekog VHS plejera i TV kartice u kompu pa snimio to na hard u MKV fajl 4K rezolucije... i kažeš evo vam 4K verzija filma. Žali bože potrošene struje i prostora na hard disku da u fajlu od 20GB čuvaš muljavi VHS snimak. A pritom i ne razmišljaš o tačnosti tog presnimavanja sa VHS plejera na TV kartu... i da je taj MKV fajl finalno zapravo nižeg kvaliteta slike nego originalni VHS. Cela ta priča je glupost nivoa 9999.

Poslednja ispravka: Aibo (23.7.2019 u 18:39)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.7.2019, 10:30   #175
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Ne baš pristupačan za naš standard, čisto kao info:

https://www.hi-files.com/jos-mocniji-dragonfly/
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2019, 15:46   #176
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Dragonfly Black u 4A firmi je trenutno 8k.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Picard na korisnoj poruci:
Aibo (2.8.2019)
Stara 2.8.2019, 16:21   #177
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Pristupačni USB DAC-ovi

Vau super, odlična cena. Naručio sam ga odmah, hvala za dojavu.

Ovih dana očekujem da mi stigne i FX Audio Tube-06, DAC + lampaško predpojačalo. Deluje zanimljivo. Cena mu je 90$ mada su mi ga ustvari poslali iz FX-a na test. Čekam ponedeljak da vidim da li će carina poverovati da je free.

http://www.szfxaudio.com/en/product/product-52-957.html
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2019, 19:36   #178
Akumu
Veteran
 
Član od: 3.1.2006.
Poruke: 817
Zahvalnice: 285
Zahvaljeno 209 puta na 123 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Je l' FX X6 i dalje najbolja kupovina u rangu do 100 evra i malo iznad?
Akumu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2019, 20:58   #179
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Za 100e već može da se ide na Topping D10 ako nije potreban headamp.

Ne zna se koji je DAC u Tube-06? Baš me zanima uticaj lampi, da ne bude suviše "mekan" zvuk ... Level out 5.4Vrms?

Poslednja ispravka: Picard (2.8.2019 u 21:37)
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2019, 22:07   #180
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Pristupačni USB DAC-ovi

Pa i mene zanima kako lampe utiču na zvuk. DAC unutra je CM6533, to je najbolji koji CMedia pravi valjda. Verovatno nije bilo moguće uklopiti i lampe i neki fensi DAC u ovu cenu. Visoka voltaža je da može da ide direktno u pojačalo snage. Mada baš zato što je zamišljeno da bude i predpojačalo ima volume potenciometar pa može da se smanji koliko god treba.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:13.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com