Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Osnovne komponente

ŠDK - Osnovne komponente Saveti u vezi sa kupovinom osnovnih komponenti računara: procesora, ploča, memorije...

Tema zaključana

Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 8.5.2020, 18:45   #821
Rockstar
Deo inventara foruma

Član od: 26.5.2008.
Zahvalnice: 639
Zahvaljeno 1.383 puta na 1.050 poruka
Određen forumom Re: i5 9400f VS Ryzen 5 2600(X) za igre

Citat:
Stefan754 kaže: Pregled poruke
Poredim za trenutnu generaciju, a ne procesore stare tri generacije u ovoj temi.
Kod Intela su dugo diskutabilni (a i sada su) te "tri generacije" gde je napredak bio 10% max, posebno u IPC-u. Povremeno ih nije ni bilo, a AMD lagano od zaostatka preokrenuo u vođstvo.

Koliko je modularni dizajn kod Bulldozera bio promašaj, toliko je ovaj CCX pun pogodak a i daleko više od toga.
Rockstar je offline  
Stara 8.5.2020, 19:24   #822
Dovahkiin
Starosedelac

Član od: 23.6.2012.
Zahvalnice: 630
Zahvaljeno 344 puta na 231 poruka

Al najjači deo "vreme single core-a prolazi" a oni se poklaše oko toga...

Još jače će biti (ali ovo je moguće) ono što kolega @Space Beer tvrdi, a to je da se igre ne mogu praviti za 8 cores te sve i da se naprave razlika će biti oko 5% u odnosu na 6. I da, misli se na Next-Gen.
To što CPU "zakucava" na 90% ili 100% nije nikakav problem jer je i namenjen za to a ne da "ne radi ništa". I to je upravo ono o čemu ja pričam a neki me prozivaju za moje "teorije"

Ova tvrdnja je 100% tačna do ovog momenta. Tj nađite samo jedan primer gde je neki procesor od 200e drastično slabiji u igrama od onog od čak 600. Ne postoji! Verovatno nikada neće ni biti, ili će biti u predalekoj budućnosti.

Današnji procesori srednjeg segmenta su prejaki za igre samo je do grafulje.
Dovahkiin je offline  
Stara 8.5.2020, 19:30   #823
Љуша
Deo inventara foruma

Član od: 18.11.2011.
Zahvalnice: 553
Zahvaljeno 1.020 puta na 800 poruka

Па и ти скупи процесори се и не праве због игара.
Љуша je offline  
Stara 8.5.2020, 19:37   #824
SAJEVAC
Deo inventara foruma

Član od: 6.12.2008.
Zahvalnice: 480
Zahvaljeno 491 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC

Citat:
Dovahkiin kaže: Pregled poruke
Al najjači deo "vreme single core-a prolazi" a oni se poklaše oko toga...

Još jače će biti (ali ovo je moguće) ono što kolega @Space Beer tvrdi, a to je da se igre ne mogu praviti za 8 cores te sve i da se naprave razlika će biti oko 5% u odnosu na 6. I da, misli se na Next-Gen.
To što CPU "zakucava" na 90% ili 100% nije nikakav problem jer je i namenjen za to a ne da "ne radi ništa". I to je upravo ono o čemu ja pričam a neki me prozivaju za moje "teorije"

Ova tvrdnja je 100% tačna do ovog momenta. Tj nađite samo jedan primer gde je neki procesor od 200e drastično slabiji u igrama od onog od čak 600. Ne postoji! Verovatno nikada neće ni biti, ili će biti u predalekoj budućnosti.

Današnji procesori srednjeg segmenta su prejaki za igre samo je do grafulje.
Pa upravu si,ali i nisi.Delimicno moze se reci.Bitan je sc ali i mc.Najbolje je kombinacija i jednog i drugog.6 brzih jezgara je puna kapa.E sad to oko 100 % opterecenja.Hm...Nije bas tako.Nije to gpu da ako nema frame limita da bude 100 posto.Cpu zvace ono sto grafa trazi plus fizika i 100 gluposti i ako je konstantno zakucan tj slab,dolazi do gusenja iste.Neprijatnog seckanja,pada fps.Nije isto ako cpu povremeno skoci do 100%,ali u svakoj dodatnoj zahtevnoj operaciji ako ti je procesor zakucan imaces fps drop.
SAJEVAC je offline  
Stara 13.5.2020, 10:44   #825
Dovahkiin
Starosedelac

Ovo su cene za 10-tu generaciju. Navodno.
i5 10400f jedini ispod 200€.
https://i.imgur.com/Tz8hiN7.jpg
Dovahkiin je offline  
Stara 14.5.2020, 21:10   #826
zeljo
Član

Član od: 10.11.2011.
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 23 puta na 16 poruka

Dok mi ovde raspravljamo koliko jezgara i procesorskih niti ce biti dovoljno u narednim godinama, Sony je sve karte bacio na skladisni prostor u svojoj buducoj PC/konzoli.
Kod PS5 CPU ce raditi na nizim klokovima a GPU ima za trecinu manje compute units-a od Xbox konkurenta, ali zato ce SSD biti duplo brzi.
Kod sebe sam prethodni Sata zamenio sa cetiri puta brzim PCI SSD-om, i da budem iskren nisam primetio ama bas nikakvo ubrzanje
Kako ce oni da iskoriste tu silnu SSD brzinu, stvarno nemam pojma.
Ranije sam negde citao/gledao, gde Sony tvrdi kako se najveci napredak kod danasnje tehnologije moze ostvariti u smanjenja latencija pri komunikaciji centralnog procesora sa skladisnim diskom.
To smo svi iskusili u situacijama kada se u nekoj igri iznenada ispred nas ucitavaju teksture tipa zbunje, trava, kamenje i slicno.
Ono sto mi nije jasno kako ce to omoguciti veci broj poligona na ekranu, koliko ja znam za to bi trebala biti zaduzena graficka karta.

Ovaj igrivi demo za novi Unreal endzin izgleda nerealno dobro, a sve to na PS5 i u realnom vremenu.
https://www.youtube.com/watch?v=qC5KtatMcUw
https://www.ign.com/articles/ps5-ssd...ts-high-end-pc
zeljo je offline  
Stara 15.5.2020, 10:01   #827
SAJEVAC
Deo inventara foruma

Ma mene bilo kakve konzole nikada nisu zanimale, niti sam se ikada njima bavio.Volim oduvek jak pc.
SAJEVAC je offline  
Stara 15.5.2020, 13:16   #828
zeljo
Član

Ma to vise i nisu konzole vec uredjaji sklopljeni od PC komponenti.
Sa trenutnom generacijom Playstation i Xbox konzola razlika se skoro skroz izgubila, a sa dolaskom nove generacije samo ce se jos vise smanjiti.
PC je za entuzijaste a konzola za one koji znaju samo da gurnu disk u uredjaj i pokrenu igru
Bas pre neki dan sam postavio oglas za PS4 PRO od sestrica, nagovorio ga da proda tu glupost pa da mu sastavim neki PC.

Mene samo zanima kako su u onom igrivom demou za koji sam postavio link, uspeli da prikazu onakvu grafiku u realnom vremenu, i to na uredjaju koji ce kostati max oko 500e?
U kom procentu je tu uposlen CPU (za GPU pretpostavljam da je na 100%) i koliko tome doprinosi ultra brz skladisni disk.
Iz mog licnog iskustva nisam primetio nikakva poboljsanja time sto sam vec prilicno brz SSD zamenio cetiri puta brzim.
O kakvoj se tehnologiji i iskoriscenju resursa tu radi?
Lik iz Epica tvrdi da je to najvise zahvaljujuci prednosti arhitekture skladisnog prostora, znaci zbog brzog SSD-a i nacina na koji on komunicira sa procesorem.
To mu ga dodje kao nesto revolucionarno, a mi obicni smrtnici koliko god brz SSD ugradili u nas PC ne primetimo nikakve prednosti. Naravno ne mislim na tamo kojekakve benchmark aplikacije vec na standardnu upotrebu kompjutera.
zeljo je offline  
Stara 15.5.2020, 13:47   #829
Markius
Član

Član od: 12.7.2007.
Zahvalnice: 104
Zahvaljeno 23 puta na 19 poruka
Određen forumom i5 9400f VS Ryzen 5 2600(X) za igre

Kako ce se u igri povecati perfomanse na nekom delu igre gde je sve ucitano u ram i nema potrebe da se nesto ucitava sa ssd-a?

Sent from my P10 lite using Tapatalk
Markius je offline  
Stara 15.5.2020, 13:52   #830
SAJEVAC
Deo inventara foruma

Citat:
zeljo kaže: Pregled poruke
Sa trenutnom generacijom Playstation i Xbox konzola razlika se skoro skroz izgubila, a sa dolaskom nove generacije samo ce se jos vise smanjiti.
PC je za entuzijaste a konzola za one koji znaju samo da gurnu disk u uredjaj i pokrenu igru
Bas pre neki dan sam postavio oglas za PS4 PRO od sestrica, nagovorio ga da proda tu glupost pa da mu sastavim neki PC.

Mene samo zanima kako su u onom igrivom demou za koji sam postavio link, uspeli da prikazu onakvu grafiku u realnom vremenu, i to na uredjaju koji ce kostati max oko 500e?
U kom procentu je tu uposlen CPU (za GPU pretpostavljam da je na 100%) i koliko tome doprinosi ultra brz skladisni disk.
Iz mog licnog iskustva nisam primetio nikakva poboljsanja time sto sam vec prilicno brz SSD zamenio cetiri puta brzim.
O kakvoj se tehnologiji i iskoriscenju resursa tu radi?
Lik iz Epica tvrdi da je to najvise zahvaljujuci prednosti arhitekture skladisnog prostora, znaci zbog brzog SSD-a i nacina na koji on komunicira sa procesorem.
To mu ga dodje kao nesto revolucionarno, a mi obicni smrtnici koliko god brz SSD ugradili u nas PC ne primetimo nikakve prednosti. Naravno ne mislim na tamo kojekakve benchmark aplikacije vec na standardnu upotrebu kompjutera.
Mozda m2 ssd
SAJEVAC je offline  
Stara 15.5.2020, 13:54   #831
Rockstar
Deo inventara foruma

Član od: 26.5.2008.
Zahvalnice: 639
Zahvaljeno 1.383 puta na 1.050 poruka

Citat:
zeljo kaže: Pregled poruke

Konzole, zbog već definisanih komponenti, koriste low-level API, koji daleko bolje iskorišćava hardver od klasičnog DX12 i drajvera na mesečnom nivou. I to je on još i super - DX9 i DX10 su bili daleko od tog nivoa.

Prevedeno - na PCu nije moguće iscediti toliko snage i performansi kao na konzolama.

Slično je i Android-iOS, džaba čitati specifikacije kada iOS sa 3 GB RAM-a radi nestvarno bolje od bilo kog Android telefona, čak i onog sa 12 GB RAM-a.
Rockstar je offline  
Stara 15.5.2020, 14:40   #832
zeljo
Član

Markius
Izgleda da su oni pronasli neki nacin, kako i na kom principu tek ce se videti.
Znaci svi se hvataju za taj Sony ultra brzi SSD i nagovestavaju kao neku revoluciju. Sad da li je to neka placena glupost ili istina, izgleda da moramo sacekati dok se konzole ne pojave i neko da ih razbuca i testira u sitna crevca.

SAJEVAC
Pa ja sam Sata zamenio sa M2 SSD-om i nisam primetio nikakve razlike, ni u igrama a ni u svakodnevnoj upotrebi kompa.

Rockstar
Ma jasno je meni da sto je OS zatvoreniji to je iskoriscenjenost hardvera veca.
Medjutim tamo najavljuju neku revoluciju zbog ugradjenog brzeg skladistnog uredjaja, a kod PC-a razlika u brzini vidi se samo u kojekakvim benchmark alatima.
zeljo je offline  
Stara 15.5.2020, 14:40   #833
Dovahkiin
Starosedelac

Citat:
SAJEVAC kaže: Pregled poruke
Ma mene bilo kakve konzole nikada nisu zanimale, niti sam se ikada njima bavio.Volim oduvek jak pc.
Isti smo
Ali moram da ti kažem da sam preuzbuđen zbog novih konzola iz prostog razloga jer se igre prvo rade na njima pa se tek portuju na PC.
Zamisli da nam kažu tipa morate još 5 godina da igrate portove sa PS4/XBO pa Witcher 3 iz 2015 je iskoristio njihov hardver skoro do maksimuma, sve posle njega je lickanje i šminkanje...
PS4/XBO kad su izašle bile su neki tek medium PC ako i to. PS5/XSX su već neki High-End na izlasku i imaju sve što i današnji računari koji će od njih godinama jačati samo procentualno po snazi, sve tehnologije su tu kao i Ray Tracing.
Valjda će za par godina izaći neka mašina od 700e koja će biti dobar ekvivalent, nije da nema sad ali je malo više $$$.
Dovahkiin je offline  
Stara 15.5.2020, 14:57   #834
zeljo
Član

Dovahkiin
I ja sam isto uzbudjen zbog ovih najava koje se stalno pojavljuju u vezi novih konzola, i to najvise zbog toga da vidim kakav ce uticaj imati na PC trziste.
Ako nove konzole budu u 1080p rezoluciju iskoriscavale monitor sa osvezenjem od 144Hz , kako li ce to uticati na trziste PC komponenti.
Procentualno najvece trziste za premium PC komponente su kompetitiv igraci koji zele najveci moguci FPS u igrama koje igraju, ako se konzole i tu umesaju bas me interesuje kako ce trziste reagovati.
Meni bi bilo jako cudno da za gejming koristim konzolu ali ako dobijem isto za duplo manje novaca sto da ne, za ostale stvari neki slabasan PC i jednim udarcem ubijem dve muve.
Najokoreliji PC kompetitiv igraci sigurno nece preci na konzole, ali velika vecina bi presla.
A kako ce se trziste ponasati o tome ce odluciti vecina, pa me bas interesuje sta ce se sve izdogadjati kada se pojave te famozne nove kozole.
zeljo je offline  
Stara 15.5.2020, 15:07   #835
SAJEVAC
Deo inventara foruma

Citat:
Dovahkiin kaže: Pregled poruke
Isti smo
Ali moram da ti kažem da sam preuzbuđen zbog novih konzola iz prostog razloga jer se igre prvo rade na njima pa se tek portuju na PC.
Zamisli da nam kažu tipa morate još 5 godina da igrate portove sa PS4/XBO pa Witcher 3 iz 2015 je iskoristio njihov hardver skoro do maksimuma, sve posle njega je lickanje i šminkanje...
PS4/XBO kad su izašle bile su neki tek medium PC ako i to. PS5/XSX su već neki High-End na izlasku i imaju sve što i današnji računari koji će od njih godinama jačati samo procentualno po snazi, sve tehnologije su tu kao i Ray Tracing.
Valjda će za par godina izaći neka mašina od 700e koja će biti dobar ekvivalent, nije da nema sad ali je malo više $$$.
Prosto sam postao zavisnik od jakog hardvera i sto sam vise u svetu kompjutera,to mi se apetiti za jakim kompom ave vise povecavaju.Merkam da uskoro za par meseci ako sve bude kako treba ubodem u kuciste rtx 2060 super,ali sam se raznisljao i o rtx 2070 super koja i nije mnogo skuplja,koliko sam video,samo me za ovu drugu vec muci napajanje pa mi je dodatni trosak i bespotrebno bacanje para,dok mislim da rtx 2060 super ce raditi bez greske.Razmisljao sam se i o nekom m2,ali sve vise citam komentare ljudi da je razlika vidna samo na papiru.
SAJEVAC je offline  
Stara 15.5.2020, 16:05   #836
Dovahkiin
Starosedelac

Citat:
SAJEVAC kaže: Pregled poruke
Prosto sam postao zavisnik od jakog hardvera i sto sam vise u svetu kompjutera,to mi se apetiti za jakim kompom ave vise povecavaju.Merkam da uskoro za par meseci ako sve bude kako treba ubodem u kuciste rtx 2060 super,ali sam se raznisljao i o rtx 2070 super koja i nije mnogo skuplja,koliko sam video,samo me za ovu drugu vec muci napajanje pa mi je dodatni trosak i bespotrebno bacanje para,dok mislim da rtx 2060 super ce raditi bez greske.Razmisljao sam se i o nekom m2,ali sve vise citam komentare ljudi da je razlika vidna samo na papiru.
E dobro si mi to pomenuo, da ti kažem nešto

Prvo. Ne znam koliko ti je bitna grafička opcija Ray Tracing. U budućim igrama će valjda napraviti neku razliku jer ovo do sada što smo videli, tipa Metro Exodus, po meni ne opravdava toliki gubitak performansi. Tamo sam RT doživao kao "deblju ladovinu" senčenje koje nije generalno loše, ali kao što sam već rekao, da obara fps i do 30 stvarno nije okej (nekad je i više). U igri Control mislim da se zove, imamo refleksije stakla, u BF vodu i sl, ista situacija kad se gubi fps.

Meni se čini da ova igra ima prilično dobru implementaciju RT-a ali da će biti još bolje: https://www.youtube.com/watch?v=g2pwopVpofc

Drugo, tj važno, ako ti je bitan Ray Tracing mislim da ova cela RTX 2000 serija ne valja, pogotovo ne 2060(s), pa i 2070, još ako se obistini priča da će 3060 imati RT cores kao 2080 i da performanse neće toliko dropovati savetujem ti da sačekaš. 2080 Ti je preko 1200 evra i ona je koliko sam video dobra za RT.
Razmišljao sam o tome, sve i da danas kupujem grafičku uzeo bih 1660 S (ili Ti) i tvoja sadašnja je još prilično solidna, pa kad izađe za par godina serija RTX 4000 kupiš RTX 3060.

U slučaju da ti RT u igrama nije važan 2060 pa na više je sve odlična kupovina.

Treće. Takođe onaj obični SSD ako imaš je sad još dovoljan, čekaj za par godina da počnu izlaziti next-gen igre koje će valjda znati da ga iskoriste, evo vrte priču o tom PS5 SSD-u svaki dan, smorili su Pa onda uzmi neki M2 ekvivalent.

Novac je tvoj, odluka je tvoja.

P.S četvrto: I ja sam gladan hardvera
Dovahkiin je offline  
Stara 15.5.2020, 16:07   #837
water wizard
Deo inventara foruma

Član od: 29.1.2008.
Zahvalnice: 390
Zahvaljeno 3.401 puta na 3.185 poruka

ja bih to napajanje ipak gledao da zamenim kad istekne garancija na komponente ipak je već staro a napajanja gube snagu vremenom još ga ti nisi štedeo, komponente od 1000e na napajanje od 10-20e nije pametno...
water wizard je offline  
Stara 15.5.2020, 20:22   #838
SAJEVAC
Deo inventara foruma

Eh sad ga bas potceni.10e .Pa covece toliko ne kostaju oni najgori kinezi š kategorije.To da je staro se slazem.
SAJEVAC je offline  
Stara 15.5.2020, 20:34   #839
water wizard
Deo inventara foruma

Član od: 29.1.2008.
Zahvalnice: 390
Zahvaljeno 3.401 puta na 3.185 poruka

jeste ali polovno si ga i ti uzeo i arčio još 5 godine sad ne vredi više, ja uzeh be quiet od 400W da mi se nađe za toliko i to novo bez zrnca prašine neotvarano...
water wizard je offline  
Stara 15.5.2020, 22:24   #840
SAJEVAC
Deo inventara foruma

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
jeste ali polovno si ga i ti uzeo i arčio još 5 godine sad ne vredi više, ja uzeh be quiet od 400W da mi se nađe za toliko i to novo bez zrnca prašine neotvarano...
Pa ne mozes ga porediti sa nspajsnjima novim od 20e,a od 10 da ne pricam.To je sustina.Jesam ga arcio,ali je ipak kvalitetno.
SAJEVAC je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno

Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Nintendo Switch Emix Konzole 1317 6.8.2020 18:43
ryzen 5 za igre donmarko ŠDK - Konfiguracije 9 22.4.2017 11:10
"Qzmizam" - Da li su igre umetnost? iurisvulgaris „Ja, igrač!” 590 7.12.2012 23:33
Ultimate Fight igara - prva sezona Patton O igrama uopšte 102 9.5.2009 0:08
G-thing program za LG(imam U8180) za java igre trazim gde ima? besplatno?trial? Ilic Marko Programi za mobilne telefone 1 9.2.2006 14:09

Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:09.