Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.3.2021, 1:54   #1
Srdjan160
Banned
 
Član od: 23.12.2020.
Poruke: 10
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Game development od varijabli do projekata - duze diskusije mi trebaju

Znam da su varijable centar svega, pocetak svega. Varijable su kao x u matematici, dodelimo vrednosti i onda radim sa time. Tako je u JS cak i kad imas getElementById metod. Funkcije razumem, objekte isto. Dakle na putu sam vrlo vrlo dobrog programera.
Interesuje me kako se klasama i varijablama prave igre, lepo kako ide kretnja igraca, sta se kojim redom stvara (character, AI, level design, bloody palace). I pre svega na pravim igrama primere Half life, Bioshock, Witcher, i slicno. Zelim do modujem igre, da pravim gameplay modove, pa i graficke modove po smeku.

Treba mi duza diskusija, zato otvaram ovu temu. Da ne budi neko pitanje konfuzno? Lepo duga diskusija, duzi razgovor o game dev i enginima.
Srdjan160 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2021, 7:36   #2
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Game development od varijabli do projekata - duze diskusije mi trebaju

Treba da znaš šta znači mašina stanja (state machine) pre nego što se upustiš u modelovanje bilo kakvog sistema.
Drugo, varijable nisu sve, algoritmi su sve. Nađi knjigu "Algoritmi i strukture podataka".
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2021, 16:08   #3
Srdjan160
Banned
 
Član od: 23.12.2020.
Poruke: 10
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Game development od varijabli do projekata - duze diskusije mi trebaju

U Javascriptu jesu varijable najbitnije jer kad njih definises onda radis sa svim drugim. Cak i selektovanje elemenata bude varijabla, bukvalno deo sa kojim radis. Dok su funkcije - funkcije pravog zivota ali iznutra. Dakle stvorimo funkciju. Sto se tice samog programiranja cini se da ima razlika izmedju JS i ostalih.


Recimo na osnovu objektno-orijentisanog programiranja, kako bi klasama isao pravi gameplay bilo koje poznate igre? Klase, varijable, loops?
Srdjan160 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2021, 16:42   #4
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Game development od varijabli do projekata - duze diskusije mi trebaju

Ne znam kako da ti objasnim pošto mi se čini da si tek ušao u JavaScript a nemaš nikakvo drugo predznanje. JavaScript ispod haube dosta drugačije radi od toga kako ga zamišljaš, a čini mi se da ni intuitivno ne razumeš šta je varijabla, referenca i objekat nevezano za sam jezik. Ne uči se džabe programiranje na fakultetu godinama, ne može sve preko ubrzanih kurseva.

U svakom slučaju, nemoj povlačiti koncepcijske paralele između JavaScripta i drugih jezika jer se video igre s razlogom ne pišu u JavaScriptu, a razloge ćeš shvatiti kad jednog dana budeš dublje ušao u JavaScript (preporučujem knjigu You Don't Know JavaScript) i neki od klasičnih OOP jezika kao što su Java i C++. Nađi neku knjigu o Javi i kreni da čitaš redom, za par meseci ćeš imati neke osnove i opštu sliku, a za godinu dana možda budeš znao da napraviš jednostavniju igru.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2021, 22:18   #5
Srdjan160
Banned
 
Član od: 23.12.2020.
Poruke: 10
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Game development od varijabli do projekata - duze diskusije mi trebaju

Kako vi "rokeri" vrtite dobro foricu, svaka vam cast. Kad je rok u pitanju moras ziveti a sad odjednom gde je programiranje odjednom nisi glavonja ako ne zivis (ne osecas nesto).

Programiranje je matriks uz jos malo inteligencije, ne neko tolstojsko spajanje kockica. Napravi pun krug zivljenja, pun krug "rockerstva". Valjda kur*enje stvara iluziju zivljenja za nesto ali mali moj tvoj Nole ne zivi za tenis, niti Milena Dravic zivi za glumu.
Srdjan160 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2021, 22:29   #6
Srdjan160
Banned
 
Član od: 23.12.2020.
Poruke: 10
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Game development od varijabli do projekata - duze diskusije mi trebaju

I varijable jesu centar javaskripta, tako vidis po kodu uostalom. Evo ti primera:

function validateForm() {
var x = document.forms["myForm"]["fname"].value;
if (x == "") {
alert("Name must be filled out");
return false;
}
}

TO ti je validacija forme, kao sto vidis tu je var x ustvari pristup elementima ali se i dalje vodi kao varijabla, kao x u matematici ali za rad. Nisam ja pocetnik vec ste vi gejcici "full of shit", igrate na kartu zivljenja za nesto ali ne pun krug toga vec samo za nase.
Srdjan160 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2021, 22:31   #7
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Game development od varijabli do projekata - duze diskusije mi trebaju

Bojim se da sam stariji od tebe i to ne malo. Srećno s validacijom formi u životu, možda jednog dana doguraš do toga da napraviš iks-oks.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
NIx Car (5.4.2021)
Stara 19.3.2021, 22:41   #8
Srdjan160
Banned
 
Član od: 23.12.2020.
Poruke: 10
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Game development od varijabli do projekata - duze diskusije mi trebaju

Procitaj komentar pre toga.
Srdjan160 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.3.2021, 0:00   #9
galebns
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 0,0,0
Poruke: 2.660
Zahvalnice: 1.649
Zahvaljeno 695 puta na 482 poruka
Određen forumom Re: Game development od varijabli do projekata - duze diskusije mi trebaju

Gari, smanji malo sa energetskim picima
galebns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku galebns na korisnoj poruci:
doctor (20.3.2021), NIx Car (5.4.2021)
Stara 20.3.2021, 0:16   #10
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Game development od varijabli do projekata - duze diskusije mi trebaju

Citat:
Srdjan160 kaže: Pregled poruke
I varijable jesu centar javaskripta, tako vidis po kodu uostalom. Evo ti primera:
Kod:
function validateForm() {
    var x = document.forms["myForm"]["fname"].value;
    if (x == "") {
        alert("Name must be filled out");
    return false;
    }
}
Ceniš? Evo ga tvoj kod bez jedne jedine promenjljive.
Kod:
function validateForm() {
    if (document.forms["myForm"]["fname"].value) {
        alert("Name must be filled out");
        return false;
    }
}
Hoćeš još kraće (i bez početnike greške koju praviš oko prototipa povratne vrednosti)?

Kod:
function validateForm() {
    return Boolean(document.forms["myForm"]["fname"].value));
}
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.3.2021, 3:06   #11
Srdjan160
Banned
 
Član od: 23.12.2020.
Poruke: 10
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Game development od varijabli do projekata - duze diskusije mi trebaju

Sve se to na isto svodi, programiranje nije pravo programiranje. Imas definisane delove unapred, kod u kodu. Stvaraju iluziju slobode pravog programiranja, svodi se na isto kao i zivot uostalom - events, efekti na te dogadjaje, kontrola elemenata, kraci kod (ovog ima puno puno puno), loops.

De nisu varijable glavne tu, ti ne razumes. Funkcije grupisu kod i onda ih koristis kao pravu funkciju ne kao klasu, a parametri su materijali za rad bukvalno.

Znam vise od vas samo sam malo mladji i nisam imao pravi posao. Ako ima neko od vas genijalaca posao, ponudu neku da napravimo nesto dobro sa programiranjem.
Srdjan160 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.3.2021, 3:37   #12
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Game development od varijabli do projekata - duze diskusije mi trebaju

Bio je ovde jedan korisnik u čije bi se okruženje verovatno odlično uklopio.

Zove se Branislav Gavric i drži (ili je bar držao) firmu pod imenom "BulmaSoft".

Na lebac da ga metneš koliko je bio marveljozan.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 6 korisnika se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
doctor (20.3.2021), mvasic (20.3.2021), NIx Car (5.4.2021), Remedy (22.3.2021), Sun Tzu (20.3.2021), voodoo_ (21.3.2021)
Stara 20.3.2021, 18:57   #13
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Game development od varijabli do projekata - duze diskusije mi trebaju

Citat:
Srdjan160 kaže: Pregled poruke
Kako vi "rokeri" vrtite dobro foricu, svaka vam cast. Kad je rok u pitanju moras ziveti a sad odjednom gde je programiranje odjednom nisi glavonja ako ne zivis (ne osecas nesto).

Programiranje je matriks uz jos malo inteligencije, ne neko tolstojsko spajanje kockica. Napravi pun krug zivljenja, pun krug "rockerstva". Valjda kur*enje stvara iluziju zivljenja za nesto ali mali moj tvoj Nole ne zivi za tenis, niti Milena Dravic zivi za glumu.
Druže smanji malo gas. Prvo konceptualno skroz pogrešno razumeš to što pokušavaš da naučiš. Drugo, tvoje analogije su besmislene. Treće, svako ko ti je ovde ponešto odgovorio - a sad evo i ja - godinama uči, radi, i živi od kodiranja. I svi ti kažu isto - kreni od osnova, uzmi neku dobru knjigu o algoritmima i strukturama podatka pa odatle gradi znanje ka OOP-u i svemu ostalom što te interesuje.

To što si ti malo čačnuo oko JS-a je isto kao da sam ja naučio juče da menjam brzine u automobilu i danas krenuo da se raspitujem oko učestovanja u WRC-u a onda još i počeo da prosipam pamet o razlikama između dizela i benzinca profesionalnim vozačima.

Citat:
Srdjan160 kaže: Pregled poruke
Znam vise od vas samo sam malo mladji i nisam imao pravi posao. Ako ima neko od vas genijalaca posao, ponudu neku da napravimo nesto dobro sa programiranjem.
I ajde što ne znaš gde biješ nego što si još bezobrazan i samouveren van svih granica.

Poslednja ispravka: doctor (20.3.2021 u 19:05)
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
game development

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Steam SirDuck Online kupovina igara 13419 18.3.2024 21:15
Watch Dogs dex3108 Akcione igre 1815 8.11.2017 23:22
Koliko trosi svaka komponenta ponaosob? PS mode Osnovne komponente 3 6.8.2012 21:28
Smešni, interesantni tekstovi o raznim geek temama NjegovaWisost Cvet kompjutera 286 20.2.2010 13:18
Road Rush kodovi? Darth Ivan Stare igre 5 1.11.2006 22:41


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:55.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com