Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.4.2006, 12:21   #1
M.Silenus
Veteran
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Vremenske Grobnice, Hiperion
Poruke: 680
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 124 puta na 82 poruka
Određen forumom SDL , problemi , preporuke i ostalo

Evo teme za sve one koje interesuje SDL. Dakle ako vas nešto interesuje, ili znate neku caku ovde je pravo mesto za priču!

Moram da priznam da me je na otvaranje ove teme naterala muka, inače mi ne bi pala na pamet.

Naime imam problem , ne toliko sa SDL-om ( koji sam tek počeo da učim , BTW, pa se unapred izvinjavam na glupostima koje bih mogao da izvalim ), koliko sa DevC++ -om. Problem je sledeći: Kako naterati bloody kompajler ( zapravo , mislim da je problem u linkeru ), da iskompajlira program koji koristi SDL biblioteke ? Probao sam stvarno sve i svašta , pratio uputstva sa Cone3D, ali nema uspeha. Pa vas lepo molim, ako neko zna rešenje, hteo bih da se sklonim sa VisualC++ -a ( u kom SDL lepo radi ).
M.Silenus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.4.2006, 15:39   #2
void*
Član
 
Član od: 14.12.2005.
Poruke: 72
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 14 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: SDL , problemi , preporuke i ostalo

Problem verovatno jeste u linkeru - reč je o nekompatibilnosti .lib i .a fajlova. Nisam koristio SDL sa DevC++-om ali su slični problemi i sa DirectX-om. Mada, ako si pratio sva uputstva onda bi trebalo da imaš verziju prilagođenu MinGW kompajleru koja dolazi sa odgovarajućim .a fajlovima umesto .lib. Napiši sta ti kompajler/linker prijavljuju, ovako napamet je teško dati neki savet...
void* je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.4.2006, 17:50   #3
M.Silenus
Veteran
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Vremenske Grobnice, Hiperion
Poruke: 680
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 124 puta na 82 poruka
Određen forumom Re: SDL , problemi , preporuke i ostalo

Heh, rešio problem. Našao na netu DevPakove za DevC++ ( konkretno SDL DevPak na DevPaks.org ). Instalorao i dobio novi template za projekte , kaže SDL . Napravim taj projekat i gle čuda, sada nema problema.

Gledao sam malo opcije i zaista stoje parametri za linker : -lmingw32 -lSDLmain -lSDL, ali u delu za kompajler stoji nešto u fazonu main=SDL_main.

Sada imam drugi problem.

Uzeo sam funkciju DrawPixel ( crta piksel na određenu površinu ), ali mi se čini da cela stvar stoji naopako. X-osa je OK, ali Y je izvrnuta ( npr. imam prozor 800*800, i stavim koordinate piksela (100,100), on ga crta u gornjem levom uglu, 100 piksela od ivica ekrana, valjda ). Šta sad do vraga da radim? Da li da pišem funkciju koja izvrće sadržaj moje površine ( mislim na podatak tipa SDL_Surface* ), ili je problem u funkciji SDL_Flip ( mada ne bi trebalo )?
M.Silenus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.4.2006, 19:21   #4
void*
Član
 
Član od: 14.12.2005.
Poruke: 72
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 14 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: SDL , problemi , preporuke i ostalo

Citat:
M.Silenus kaže:
Gledao sam malo opcije i zaista stoje parametri za linker : -lmingw32 -lSDLmain -lSDL, ali u delu za kompajler stoji nešto u fazonu main=SDL_main.
SDL koristi par pretprocesorskih trikova kako bi obezbedio da na svakoj platformi program počinje sa main(...). Otvori SDL.h i pročačkaj malo ako te zanima...

Citat:
M.Silenus kaže:
Uzeo sam funkciju DrawPixel ( crta piksel na određenu površinu ), ali mi se čini da cela stvar stoji naopako. X-osa je OK, ali Y je izvrnuta
To je potpuno normalno. Još od starog dobrog dos-a i legendarnog moda 13h (320x200 u 256 boja ;) )stvari funkcionišu na taj način: gornji levi ugao je, što bi rekli, koordinatni početak. Ako si očekivao bilo šta drugačije - bio si u zabludi :) Možda postoji mogućnost da se stvar dovede na ono što hoćeš - konsultuj dokumentaciju. U najgorem slučaju napiši svoju CrtajPiksel funkciju na bazi DrawPixel-a.

Poslednja ispravka: void* (24.4.2006 u 19:33)
void* je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.12.2006, 15:21   #5
M.Silenus
Veteran
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Vremenske Grobnice, Hiperion
Poruke: 680
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 124 puta na 82 poruka
Određen forumom Re: SDL , problemi , preporuke i ostalo

Opet ja sa svojim, ahhm, problemima...

Čisto zezanja radi, napisao sam programčić koji rotira jednu tačku i iscrtava je, pri tom sve iscrtava na ekran ( što je, je li, logično ). Napišem sve po redu, i pokrenem program i .... spirala?! Kakva sad šugava spirala, trebalo je da bude krug ( malo preciznije, trebalo bi da budu tačke koje pripadaju nekom krugu, a ne spirali ).

Posle ovoga sledi proveravanje formula, dodavao nove varijable, brisao, sa direktnog računanja cos i sin prešao na tablice ( koje program sam pravi pa rezultat ne bi trebalo da se razlikuje, ali sam malčice pošizeo pa... ).

Dakle, evo ga kod, pa ako može iko da mi kaže u čemu je do đavola problem?

PS. nisam hteo da otvaram novu temu, a rađeno je u SDL-u, pa otud ovde....
Priloženi fajlovi
Tip fajla: txt main.txt (4,2 KB, 41 puta viđeno)
M.Silenus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.12.2006, 18:49   #6
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: SDL , problemi , preporuke i ostalo

Što si se tako upetljeo u te formule sa polarnim koordinatama? Zašto naprosto prvu tačku ne postaviš u polarnim koordinatama i svaku sledeću ne izračunavaš apsolutno, umesto da izračunavaš u odnosu na prethodnu tačku? Ne mogu sada da ti tačno nađem grešku, ali očigledno je da ti se u svakoj iteraciji dužina radijus-vektora smanjuje, pa otuda spirala.

Pređi ti, lepo, na najprostije apsolutne polarne koordinate. Odredi poluprečnik i početni ugao i izračunaj koordinate početne tačke kao Xcentra+r*cos(n) i Ycentra+r*sin(n) (unesi korekciju znaka y koordinate po potrebi, zbog položaja koordinatnog početka, mene mrzi). Onda naprosto uzimaj sledeće n i tako računaj koordinate sledeće tačke u kružnici sve dok ne nacrtaš celu kružnicu.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Problemi sa Post Mortem Boranija Avanturističke igre 21 29.12.2011 19:30
xp - problemi Cika Crni Kvarovi 4 17.4.2006 20:45
Nokia 6230 problemi oko instaliranja igara Spomenko Aparati i oprema 3 18.3.2006 22:31
Problemi u igrama-Radeon 9000 PRO Grond Grafika 7 29.1.2006 23:41
Windows XP Desktop problemi don_kibo Operativni sistemi 9 7.12.2005 2:52


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:04.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com