Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.5.2011, 20:29   #1
Remi_Gaillard
Član
 
Član od: 18.8.2009.
Lokacija: Tamo gde teku bakar i zlato...
Poruke: 456
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 50 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Remi_Gaillard
Određen forumom Pitanje u vezi s Wirelessom

Imam jedan problem.Uzeo sam u Orionu wireless ruter i pozvao korisnicku podrsku i oni mi sve lepo objasnili kako se podesava,ja to sve podesim ali imam jedan problem.Koristim u stanu samo jedan laptop i preko njega sam podesio modem i dok je lan kabla u njemu internet radi, kad je izvadim,ukljucim wireless i nadjem tu moju mrezu,konektujem se na nju,ukucam sifru koju sam postavio i on se konektuje,pise da je signal pun,ali pored ima i zuti znak uzvika i pise limited access,a kad probam sa telefona koji ima wireless da se konektujem otkucam sifru i konektuje se normalno i internet radi,u cemu moze da bude problem ?
Remi_Gaillard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.5.2011, 0:25   #2
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi Wirelessa

Očigledno da ti taj laptop iz nekog razloga ne dobija IP Adrese od Rutera.

Razlog može biti taj što to nije podešeno na mrežnoj kartici. Proveri u opcijama za wireless da li su podešavanja za IP adrese stavljena na automatiku.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.5.2011, 12:47   #3
Remi_Gaillard
Član
 
Član od: 18.8.2009.
Lokacija: Tamo gde teku bakar i zlato...
Poruke: 456
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 50 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Remi_Gaillard
Određen forumom Re: Pitanje u vezi Wirelessa

Radi sad,ne znam u cemu je bio problem,nista nisam dirao i samo je proradilo
Remi_Gaillard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.5.2011, 13:34   #4
uros@3D
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.6.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.632
Zahvalnice: 1.193
Zahvaljeno 1.918 puta na 966 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku uros@3D
Određen forumom Re: Pitanje u vezi Wirelessa

Ukoliko koristis Win7 to je manje-vise normalna pojava. Iz nekog cudnog razloga 7ica ima problema da automatski obtain-uje IP adrese u nekim slucajevima. Imao sam slicnu situaciju kao i ti, i uspelo je tek kad sam rucno uneo IP adrese.
uros@3D je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2011, 17:42   #5
Vlado_M
Član
 
Član od: 24.8.2009.
Poruke: 92
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 6 puta na 2 poruka
Question Re: Pitanje u vezi s Wirelessom

Da ne otvaram novu temu...

Zelim da od jednog starog kompa napravim ruter i kupim antenu koja ce raditi na 5.8 ghz.Razdaljina,7-8 km do AP.

molim za pomoc sta uzeti,koju w.karticu,koju antenu i ostalo...Naravno,nista preterano skupo

Hvala unapred
Vlado_M je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2011, 18:32   #6
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi s Wirelessom

To što ti hoćeš neće jeftino da te ispadne, recimo :

NanoStation5 on ti je ok 100 Eura
Grid antena 30 dBi za 5.4-5.7 GHz cena je oko 70 Eura

To ti je odprilike to što ti treba za takvu razdaljinu, i pritom radiće sigurno, ako hoćeš možeš da prođeš i jeftinije ali ne garantujem da će sve to raditi kako valja.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2011, 18:52   #7
milan011
Član
 
Član od: 6.3.2011.
Poruke: 33
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi s Wirelessom

Koja je svrha NanoStationa u takvoj mrezi? On se povezuje sa kompom od kojeg covek zeli da napravi ruter? Ima li nekih posebnih zahteva za taj NanoStation? Izvini ako smaram, da li bi mogao da napises sta se koristi za par razdaljina, tipa do 100m, do 500m, do 1km, do 5km... da li moze 50 km da se poveze izmedju dve tacke bez onih prekidnih tacaka tipa WDS/repeater? Nebitno da li je 2.4 ili 5GHz.
milan011 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2011, 21:28   #8
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi s Wirelessom

Pazi ovako 5.8GHz još uvek nije sišao u narod i nemože se kupiti za 1000 Dinara kupiti wireless kartica koju će da ubudžiš u neki matori PIII , i na njega da instaliraš Mikrotik i od njega da nabrzinu napraviš dobar AP.

Ko je rešio da se umrežava na 5GHz mora da mu bude jasno da nemože da to izvede sa par hiljada dinara, kakav je slučaj kada je u pitanju narodnih 2.4GHz.

Ja stvarno nemogu da preporučim w. karticu za 5GHz a da ona u nabavci ne košta barem 40 Eura, i da pritom stabilno radi pod linuksom. I to je u pitanju najgori kinez od kartice. Nesšo iz ubikuti programa na 5GHz iole normalno košta barem 60 Eura i to je u Mini PCI formatu pa mu treba i Mini PCI to PCI adapter kako bi karticu strpao u klasičan komp. I onda se dolazi do cene od nekih 75-80 Eura za kasvetnu karticu i adapter. I zato sam predložio da čovek uzme nanostejšn jer on provereno radi ono što on hoće.

Naravno ako baš insistira mogu ja da mu predložim kako da napravi ruter od tog matorog kompa ali mislim da mu je nanostejšn mnogo elegantnije i pouzdanije rešenje.

Što se tiče razdaljina:

~100 Metara - I klasična vajerles kartica sa pripadajućom antemom koja ide uz nju
~500 Metara - Na gore pomenutu vajerles karticu dodaš 8dnm antenu što ima da se kupi za jednog crvendaća i to vrši posao.
1-2KM - Na articu staviti neku malo kasvetniju grid antenu od tridesetak eura od 24dbm (za prijem) ili 12dbm omni u koliko se pravi predajnik za taj radius.
Za razdaljine preko 2KM preporučljivo je da da se radi sa kvalitetnijom opremom recimo ubikuti kartice i pacifik vajerles antene i to pomogućstu na 5GHz ako se narvo želi da sve to bude kvalitetno i radi pouzdano.

Poslednja ispravka: Freško (13.6.2011 u 21:36)
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2011, 22:05   #9
Kojic_M
Starosedelac
 
Član od: 27.2.2010.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 2.462
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 189 puta na 136 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi s Wirelessom

Ja imam wireless net,6 km daleko od mene. Oprema mi je na 2.4 ghz ap tp link wa 500 g i grid antena,i nemam nikakvih problema,nijednog prekida ili tako nesto...
Kojic_M je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2011, 22:35   #10
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi s Wirelessom

Citat:
kojicm kaže: Pregled poruke
Ja imam wireless net,6 km daleko od mene. Oprema mi je na 2.4 ghz ap tp link wa 500 g i grid antena,i nemam nikakvih problema,nijednog prekida ili tako nesto...
To je uredu, ali neće svuda da radi oprema na 2.4GHz na toj razdaljini kako valja. Jer negde je etar manje a negde više zagađen. Ti eto imaš sreće kod tebe u gradu etar nije previše "zagađen" pa eto sve radi fino. Ja recimo u Nišu već na razdaljinu od 2KM imam žešcqećoteškoće jer kod nas svaka sxšxa ima vajerlesxš kući a ima i gomila vajerles provajdera koji se kolju za frekvencije i kod nas 2.4GHz radi poprilično očajno.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2011, 23:23   #11
Kojic_M
Starosedelac
 
Član od: 27.2.2010.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 2.462
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 189 puta na 136 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi s Wirelessom

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
To je uredu, ali neće svuda da radi oprema na 2.4GHz na toj razdaljini kako valja. Jer negde je etar manje a negde više zagađen. Ti eto imaš sreće kod tebe u gradu etar nije previše "zagađen" pa eto sve radi fino. Ja recimo u Nišu već na razdaljinu od 2KM imam žešcqećoteškoće jer kod nas svaka sxšxa ima vajerlesxš kući a ima i gomila vajerles provajdera koji se kolju za frekvencije i kod nas 2.4GHz radi poprilično očajno.
Ja i nisam u gradu,ovde je cist planinski vazduh I mene je cudilo kako tako dobro radi 2.4 ali eto,ni po magli i pljusku,sve leti Ja sam skroz dole ispod donje strelice
Kojic_M je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2011, 23:37   #12
Vlado_M
Član
 
Član od: 24.8.2009.
Poruke: 92
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 6 puta na 2 poruka
Question Re: Pitanje u vezi s Wirelessom

Ja sam vise za neku jeftiniju varijantu,tako novac diktira.
Imao sam nanostation5 koji mi je dao na koriscenje provajder i radio je lepo 2-3 meseca dok nije provajder poceo da "krade".Normalno
Sad zelim da menjam provajdera posto se pojavio novi koji radi na 5.8 ghz.
Za njegovu opremu da kupim trazi 80e,sto je mnogo,a da izda trazi 1 godinu da budem kod njega na paketu od minimalno 1400din mesecno.
Posto postoji mogucnost da se dokopam adsl-a za 3-4 meseca zelim da premostim taj period ne ulozivsi mnogo u ruter i antenu,a da ipak to radi kako treba.
Komsija ima ruter,w.kartica.mikro tik i neku antenu i radi mu sasvim lepo.
Imam neku pentium 4 koja mi stoji,pa rekoh da to upakujem.
Kako i sta moze...Pomagajte
Vlado_M je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2011, 0:13   #13
Kojic_M
Starosedelac
 
Član od: 27.2.2010.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 2.462
Zahvalnice: 395
Zahvaljeno 189 puta na 136 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi s Wirelessom

Ne znam sto se toliko plasite cene kad bar to nije skupo,pogotovo ako hoces nesto prosecno. Ja sam opremu od 2.4 platio 6000 sa sve ruterom,ap,antenom,radom i kablovima. Po meni to i nije nesto papreno
Kojic_M je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2011, 0:58   #14
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi s Wirelessom

Vlado 5GHZ i jeftino ne idu zajedno, ako ćeš baš da praviš mikrotik onda uzmi antenu koju sam ti naveo u mom postu i pride uzmi Mikrotik R5H karticu ona je oko 65 eua plus pci adapter. Te tri stavke izađu oko 120 eura i eto to ti je to za ne preveliki novac uzimaš opremu koja će ti fino vršiti posao.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2011, 11:53   #15
milan011
Član
 
Član od: 6.3.2011.
Poruke: 33
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi s Wirelessom

A da li je bolje uzeti http://www.tp-link.com/products/prod...el=TL%2DWN422G ili http://www.tp-link.com/products/prod...el=TL%2DWN551G + antenu od 5 dBi za jos 300 din? Ova usb ima 4 dBi antenu a isgleda istu transmisionu snagu.

E sto se tice transmisije imam jos jedno pitanje. Recimo imam ovu 551G karticu sa standardnom antenom od 2 dBi i recimo mogu da uhvatim signal od komsije jedva 1 crtu a komsija ima karticu od 18 dBm transimisione snage i 2 dBi antenu, da li bi sad on u teoriji uhvatio moj signal jer imam karticu vece transmisione snage (20 dBm) i da li bi jacina sa 1 skocila recimo na 2-3. Uslovi su idealni i ovo je sve teorija. Nije bas jednostavno jer kako Fresko rece 18 dBm ~ 60 i nesto mW a 20 dBm ~ 100 mW.
milan011 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.6.2011, 14:16   #16
Vlado_M
Član
 
Član od: 24.8.2009.
Poruke: 92
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 6 puta na 2 poruka
Question Re: Pitanje u vezi s Wirelessom

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
Vlado 5GHZ i jeftino ne idu zajedno, ako ćeš baš da praviš mikrotik onda uzmi antenu koju sam ti naveo u mom postu i pride uzmi Mikrotik R5H karticu ona je oko 65 eua plus pci adapter. Te tri stavke izađu oko 120 eura i eto to ti je to za ne preveliki novac uzimaš opremu koja će ti fino vršiti posao.
Moze li ovako nesto:

-http://www.pannonwireless.com/mini-p.../92-r-52h.html

-http://www.pannonwireless.com/grid-a...-800-2mrc.html

I sta bi mi jos trebalo? w.kartica,jer da i sa satrim kompom imam lep ruter?

Pogledaj na tom sajtu sta ima jos i cene pa preporuci ako mozes jos bolje i kvalitetnije,za cenu koja je sad,mozda i jeftinije.

Evo provajdera za net

-http://www.bsbnet.rs/
Vlado_M je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.6.2011, 17:10   #17
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi s Wirelessom

Dobro si ti to probrao, ništa nefali opremi. Treba ti još ovaj adapter, kako bi ubacio tu MiniPCI karticu u standardni računar. Dotičan adapter ti je oko 15 Eura, imaš ga u Netiksu. E sad u zavisnosti od adaptera trebace ti još jedan adapter pošto se antena završava "N-Muškim" konektorom. Najverovatnije će ti trebati i ovaj adapter on se zove N-Female to RP-SMA, i njega imaš u netiksu i on ti je oko 15 eura. I to ti je taman oko 120 Eura o kojima sam ja pričao.

Antena 35 Eura
Kartica 60 Eura
Mini PCI Adapter 15 Eura
N-Female to RP-SMA Adapter 15 Eura
~125 Eura

Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.6.2011, 19:35   #18
Vlado_M
Član
 
Član od: 24.8.2009.
Poruke: 92
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 6 puta na 2 poruka
Question Re: Pitanje u vezi s Wirelessom

Ako ti nije problem,kad mozes i sta mozes,postavi mi linkove na tim on line prodavnicama i da znam tacno sta kupujem,posto ne mogu da pronadjem sam a i strah me je da nesto ne pogresim jer provajder je napisao "Ovi elementi moraju podržavati 802.11b/g standard tzv. wi-fi standard, koji podrazumeva propusnu moć od 11/54Mbps."
Znaci,antena,mikro tik,adapter....sve

Ako ono dvoje zadovoljavaju (antena,mikro tik) sto sam ja postavio i ne moze bolje za iste pare,onda mi okaci ovo ostalo.

Da skupim lovu i polako kupujem.

Hvala unapred
Vlado_M je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.6.2011, 23:31   #19
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Pitanje u vezi s Wirelessom

http://www.netiks.rs/
Tu ćeš naći sve što ti treba

Kartica i antena su ok to sam ti već rekao.

Evo ti ga i Mini PCI Adapter košta 800 kinti a ne 15 eura
Evo i RP-SMA na N adaptera, e al za njega nisam siguran da je to što ti treba.

Najbolje napiši momcima iz Netiksa šta ti treba i oni će ti preporučiti u zavisnosti kakve konetore ima taj mini pci adapter, uglavnom tebi treba adapter da pređeš sa N-Muškog (na anteni, znači treba ti N-Ženski adapter na RP-SMA (kakav verovatno ima na ovom MiniPCI Adaperu) Na samom adapteru je MicroUFL na RP-SMA Ženski.

Sve u svemu piši im mejl i ljudi će ti sigurno izaći u susret.

Mada razmisli i o kupovini nanostešna5 (kojeg sam spomenuo u jednom od predhodnih mojih postova ili o Ubiquiti Bullet M5 HP on ti je još i najelegantnije rešenje šrafiš ga direktno na N konektor od antene on ima fenomenalan softver završiće ti fenomenalno posao i nemožeš nikako da pogrešiš sa njim. Imaju i njega u netiksu i mislim da ti je on ubedljivo najbolje rešenje ako već imaš tih stotinak eura.... Netreba ti komp netreba ti ništa samo on i antena i to je sve. I opciona stavka je ovo, to je zaštita od groma, ja sam uzeo skoro jednu i stvarno je pismena stvar, ove sezone mi crkle već 4 vajerles kartice i sxtetšuopšte nije bila zanemarljiva, a na stranu to sxto sš se majao sa reklamacija i sličnim glupostima, i evo od kako sam ovo čudo našrafio na antenu evo već mesec dana nemam problema sa crkavanjem kartica.

Poslednja ispravka: Freško (18.6.2011 u 23:40)
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Test Drive Unlimited .:GoRaNStEin:. Simulacije vožnje 534 27.4.2013 23:53
Pitanje u vezi LAN-a Prief Lirator Komunikacioni uređaji i umrežavanje 19 11.1.2012 9:30
Pitanje u vezi telekom ADSL-a i lokalne mreze NinoJovic Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 28.4.2010 12:38
Pitanje u vezi s hostingom... Wastelander Web dizajn 10 4.12.2009 13:25
Pitanje u vezi s ventilatorom bojanh Ostale komponente 31 1.12.2009 19:05


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:40.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com