Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Modovi

Modovi Budite jedinstveni - modifikujte svoj računar

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.10.2006, 0:43   #1
nosferatu
Novi član
 
Član od: 23.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 26
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Case modding korak po korak

Posto sam primetio da na domacim forumima ima mnogo ljudi koji bi voleli da moduju svoje kuciste, a ne znaju kako tj. gde da kupe potreban alat i materijal odlucio sam da ovu temu posvetim njima, i nadam se da ce mi ostali moderi pomoci u tome.
Mozda ce neki reci da su postupci ove modifikacije vec vidjeni na stranim sajtovima sto i jesu ali ovo sluzi cisto kao mala pomoc ljudima da nabave sve sto im je potrebno na domacem trzistu.

Radi se o prostoj i osnovnoj modifikaciji mini IBM kucista u koje ce biti spakovan ruter.


Posto smo stvorili sliku u glavi modovanog kucista pocinjemo sa rasklapanjem istog bez upotrebe sile sem ako ona nije neophodna


Prvo na sta ljudi kod moddinga pomisle je neka isecena strana na koju je nalepljen pleksiglas.Ta isecena strana moze da bude i neki motiv konkretno u ovom slucaju dva slova (T i S) u cije znacenje necu da ulazim.

Na stranu koju secemo prvo zalepimo papirnu samolepljivu traku (Ima je u svim farbarama po ceni od 100 din.) koja sluzi kao materijal za preslikavanje sablona i kao zastita od nepredvidjenih ogrebotina.
Zatim uz pomoc sablona i indiga preslikamo motiv na traku ali cemo secenje trenutno ostaviti po strani.






Krecemo sa pravljenjem tzv. turbine koja ce se nalaziti na prednjoj masci.
Opet uz pomoc papirne trake nacrtamo krug precnika 75mm(to je precnik standardizovane PVC cevi koju smo kupili u radnji koja prodaje opremu za vodovod i kanalizaciju po ceni od 30 din.)

Poslednja ispravka: nosferatu (28.10.2006 u 1:28)
nosferatu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.10.2006, 1:18   #2
nosferatu
Novi član
 
Član od: 23.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 26
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Case modding korak po korak

Posle crtanja kruga pristupamo secenju.
Posto je plastika jako nezahvalna za secenje jer se prilikom veceg trenja topi najbolje je korististi modelarsku testericu (ima je u gotovo svim knjizarama, cena mi nije poznata ali ne bi trebalo da je skupa).



Kada isecemo otvor u njega ubacujemo PVC cev precnika 75mm o kojoj je bilo vec reci.
Iza cevi ce doci kuler 80mm (kuler 80mm PVC cev 75mm, kuler 120mm cev 110mm i tesko ce te naci neke druge precnike cevi jer su standardizovane).



Kada ubacimo cev u otvor vratimo prednju masku na kuciste i odredimo razmak izmedju maske i kucista tj. potrebnu duzinu cevi i potom zalepimo super lepkom cev za masku (slike govore vise od reci).



Posle lepljenja skracujemo visak cevi bonsekom i obradjujemo ivice otvora tako sto cemo koristiti turpiju, smirglu granulacije ne manje od 100 i ceonu brusilicu u narodu poznatu kao BIAX (ima ga u prodavnicama Woby Haus-a po ceni zavisno od modela od 2000 do 4000 dinara.)
www.wobyhaus.co.yu






Poslednja ispravka: nosferatu (28.10.2006 u 2:00)
nosferatu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.10.2006, 1:51   #3
nosferatu
Novi član
 
Član od: 23.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 26
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Case modding korak po korak

Kada smo obradili ivice kruga , a ja sam iznad njega isekao jos jedan otvor koji ce sluziti....jos neznam cemu ce sluziti krecemo sa finalnom obradom tj.gitovanjem i mnogo, mnogo, mnogo smirglanja.
Posto se radi o plastici mozete koristiti tzv. plasticni git ili u mom slucaju univerzalni poliester cement git.Gitovanje sluzi da popuni sve eventualne ogrebotine, pukotine i u ovom slucaju najvaznije spoj cevi sa prednjom maskom.
Git nanosite u dobro provetrenoj prostoriji jer je otrovan i mnogo smrdi, a sto se tice odnosa gita i ucvrscivaca tu vam ne mogu pomoci radi se o iskustvu, najbolje pitajte nekog auto limara kao sto sam ja odavno uradio.





Posle grubog obradjivanja smirglom (granulacija 400) to izgleda ovako, ...prilicno ruzno.


Ali zato posle dolazi robijaski posao uzimamo tri vrste vodene smirgle granulacije od 800, 1000 i 2000 i krecemo sa poliranjem.....lagano bez zurbe i nervoze kruznim pokretima.

Smirglanje, smirglanje, smirglanje i samo smirglanje....aaaaaaaaaaaaaaaa




I jos smirglanja i smirglanja.....smirglanja....



I na kraju dobijemo ovo ali nije jos gotovo ima jos smirglanja ali o tome cemo sutra.
nosferatu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.10.2006, 2:52   #4
boban56
Član
 
Član od: 16.12.2005.
Lokacija: Dorcol
Poruke: 125
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 60 puta na 23 poruka
Određen forumom Re: Case modding korak po korak

Odlican pocetak, cestitam ti!
Keep work!
Pozdrav.
boban56 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.10.2006, 23:10   #5
nosferatu
Novi član
 
Član od: 23.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 26
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Case modding korak po korak

Pre nego sto nastavim zeleo bih da se zahvalim Bobanu na pozitivnoj reakcicji.
Idemo dalje, posto sam se smorio od visesatnog smirglanja presao sam na secenje jer nikada ne smete da dozvolite da radite neki posao koji vas je privremeno smorio bolje predjite na nesto drugo nego da pravite greske koje su u modingu nedopustive.
Kod secenja lima prvo sto treba da uradimo je da zastitimo oci i respiratorni sistem.
Zastitne naocare (ima ih u snajperu, zovu se balisticke naocare i po meni su najbolje jer kada mogu da zaustave prskanje inicijalne kapisle i caure zaustavice i metalne opiljke i puknuti disk, po ceni oko 1000 dinara) su obavezne kao i zastitna maska (ima je u svim farbarama po ceni od 7 dinara).


Posto smo se zastitili prelazimo na secenje.To radimo ceonom brusilicom, tehnike secenja su razlicite i ima mnogo tutorijala na internetu o tome, ali moj savet je da ne slusate nikoga nego da secete kako vama najvise odgovara.
Ali bih vam preporucio, pogotovu za pocetnika, da pogledate ovaj link
http://www.mnpctech.com/Dremel.html







I na kraju posle mnogo buke i prasine to bi trebalo da izgleda ovako

nosferatu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.10.2006, 23:41   #6
- Kabal -
Član
 
Član od: 14.8.2006.
Lokacija: NS
Poruke: 34
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Case modding korak po korak

Lepo objasnjeno do detalja
Svaka cast za pocetak modovanja

Hteo sam da napomenem za one zastitne cvike da je dobro sto si postavio sliku, jer ih niko ne koristi, a jako su bitne kada je u pitanju secenje lima. Ne pisem ovo da bi pametovao, vec iz iskustva !!! Pre mesec i vise dana sam sekao jednu stranicu i prilikom secenja mi je shpen uleteo u oko i umalo da ostenem bez istog !!!!! TAKO DA.......LJUDI PAZITE SE ZIVAHNIH STRANICA KUCISTA KOJA ZELE DA VAM NAUDE!!!!!!!!!!!!
- Kabal - je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.10.2006, 23:47   #7
nosferatu
Novi član
 
Član od: 23.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 26
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Case modding korak po korak

Pre nego sto nastavim dalje hteo bih da napomenem jednu stvar, manje vise svako kuciste je napravljeno od drugacije vrste metala neka cak u sebi imaju i vise vrsta. Najbolja kucista za secenje su aluminijumska tj. najlaksa, ali ja sam imao tu nesrecu da sam po stoti put sekao kucista koja su u nekim segmentima bila prekaljena sto znaci da sam se mnogo mucio.
Posle secenja krecemo na obradu ivica, sto je jedan od najdosadnijih i najtezih procesa modinga jer zahteva strpljenje, koncentraciju i mnogo sati.
Da bi ivice bile savrseno i profesionalno obradjene potreban nam je citav spektar turpija.


Pogotovu ako su motivi seceni u obliku tribala jer oni imaju mnogo coskova i siljaka, i da bi se oni dobro obradili najbolje je koristiti tzv. nozaste turpije (nozaste turpije i u opste bravarske turpije je jako tesko naci tako da tu ne mogu da vam pomognem, ali vam savetujem da nikako ne kupujete kineske kojih ima svuda jer sa njima necete uraditi nista)

Nozaste turpije


Kada smo nabavili potrebne turpije krecemo sa mnogo, mnogo turpijanja





I jos turpijanja





Nastavak narednih dana nisam jos zavrsio sa turpijanjem.
Pozdrav

Poslednja ispravka: nosferatu (28.10.2006 u 23:59)
nosferatu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2006, 3:32   #8
Bansek
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Nis
Poruke: 377
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 26 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Bansek Slanje poruke preko MSN-a korisniku Bansek Slanje poruke preko Skypea korisniku Bansek
Određen forumom Re: Case modding korak po korak

Pa ti si CAR Ovim sitnim alatom si za*ebo i mene
Bansek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2006, 21:28   #9
nosferatu
Novi član
 
Član od: 23.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 26
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Case modding korak po korak

Pozdrav ljudi, idemo dalje.
Posle dosta turpijanja, gitovanja i smirglanja doslo je vreme za najkomplikovaniji proces, a to je farbanje.Kod farbanja treba da obratimo paznju na sledece stvari:
  1. Podloga koju farbamo mora da bude glatka i dobro ociscena
  2. Sprej koji koristimo mora da ima dobru diznu da ne bi doslo do takozvanog pljuvanja boje
  3. Ako farbamo plastiku bojom za metal obavezno koristiti prajmer za plastiku
  4. Farbanje treba da se vrsi u dobro provetrenoj prostoriji
  5. Izbegavati prostorije u kojoj ima mnogo prasine
  6. Pre farbanja ko je u mogucnosti neka pokvasi pod da prasina ne bi letela
  7. Naneti nekoliko slojeva boje, u mom slucaju 7 slojeva boje i 4 sloja bezbojnog laka
  8. U koliko se pojave suze to jest curenje boje bez panike sacekate da se farba osusi pa smirglate tj polirate smirglama granulacije 1000 i 2000
Mozda ce neko da kaze da preterujem, ali sve ove tacke moraju da se ispostuju ako hocemo da to lici na nesto.
Posto sam na pocetku rekao da je ovo prosta modifikacija ofarbacu samo prednje maske lakom u spreju, za farbanje vecih povrsina koristim pistolj za farbanje i airbrush, ali o toj vrsti farbanja pricacemo drugi put.

prvo nanosimo prajmer za plastiku (700 din u svakoj farbari)
nosferatu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2006, 21:42   #10
nosferatu
Novi član
 
Član od: 23.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 26
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Case modding korak po korak

Kada se prajmer malo osusi nanosimo prvi sloj farbe tj. laka, i kao sto mozete da primetite gotovo i da se ne primecuje da je farba naneta to se desava zbog male pigmentacije boje ali to resavamo matiranjem boje smirglom 2000 posle treceg sloja ili drugog... zavisi.

drugi i treci sloj boje

nosferatu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2006, 21:59   #11
nosferatu
Novi član
 
Član od: 23.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 26
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Case modding korak po korak

I da mnogo ne davim posle 7 slojeva boje i 4 sloja bezbojnog laka to izgleda ovako






Kada se boja dobro osusi (dve nedelje do mesec dana) mozemo da je ispoliramo smirglom 2000 i polir pastom.Poliranjem dobijamo savrseno glatku povrsinu i visoki sjaj.
Nastavak za par dana, pozdrav
nosferatu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2006, 3:15   #12
nosferatu
Novi član
 
Član od: 23.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 26
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Case modding korak po korak

Pozdrav svima,
posle farbanja prednjih maski vreme je da ofarbamo dugme za paljenje, to je najbolje uraditi airbrush-om ili cetkicom (koristiti maketarsku boju i posle preci bezbojnim lakom).

Airbrush


Posle farbanja dugmeta uradio sam jos neke sitnice na prednjoj masci kao sto su ugradnja prekidaca za kontrolu kulera i rasvete, farbanje kulera i postavljanje mreze na prednju masku.



nosferatu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2006, 3:40   #13
nosferatu
Novi član
 
Član od: 23.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 26
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Case modding korak po korak

Jedino sto ostaje za kraj je postavljanje strana kucista i ugradnja led dioda (slike ce biti postavljene sutra).
Mislim da ja ovde vise nemogu da pomognem jer sve ostalo su ideje i dobra volja.
P.S. Svi VI koji zelite da modujete svoje kuciste vodite racuna o jednoj stvari to kuciste mora da izgleda lepo pod svetlom a ne u mraku sa upaljenim neonkama i svetlecim kulerima jer u suprotnom moding gubi smisao.
Ako ima zainteresovanih mogu u sledecem projektu da pokazem ozbiljan i nimalo jednostavan moding chieftec kucista
nosferatu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2006, 11:53   #14
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Case modding korak po korak

Ima zainteresovanih
Svaka ti cast majstore, stvarno sam puno saznao iz ove teme.
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2006, 12:31   #15
SEKRETAR3000
Novi član
 
Član od: 29.4.2006.
Poruke: 8
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Case modding korak po korak


Svaka cast...jedno od najboljih modova koje sam video na ovom forumu...hvala za korak po korak odlicno objasnjeno...
SEKRETAR3000 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2006, 13:38   #16
vili
Član
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Zemun
Poruke: 46
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Case modding korak po korak

Sve reci pohvale na ovako iscrpnom "izvestaju". Jako je dobro i korisno imati ovakve teme, bez obzira da li se nekome svidja sam mod ili ne, bitno je da se nesto nauci.
Voleo bi da bude vise ovakvih tema.
I na kraju, apsolutno se slazem da je sve u ideji i dobroj volji.
Jos jednom svaka cast i jedva cekam "chieftec" temu.
vili je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.11.2006, 6:21   #17
- Kabal -
Član
 
Član od: 14.8.2006.
Lokacija: NS
Poruke: 34
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Case modding korak po korak

Svaka cast za ulozen trud!!!!
Slazem se s tim da treba biti jos ovakvih primera detaljnog i pedantnog rada na ovom topicu, ali gledajuci ovaj mod i sta si sve koristio da bi ga doveo do perfekcije, dolazimo do skupog modovanja, sto je verovatno problem za vecinu potencijalnih Case-Moding ljudi.

Usvakom slucaju svaka cast za pravi primer modovanja kucista
- Kabal - je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.11.2006, 16:12   #18
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Re: Case modding korak po korak

Svaka cast, sve pohvale. Sve je super, osim gde ja da nadjem airbrush cetkicu? Sve ostalo bih znao da odradim... Jako korisna tema, imas plus od mene
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.11.2006, 16:45   #19
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Case modding korak po korak

Citat:
Master Neo kaže:
Svaka cast, sve pohvale. Sve je super, osim gde ja da nadjem airbrush cetkicu? Sve ostalo bih znao da odradim... Jako korisna tema, imas plus od mene
U stvari pitanje je gde da nadjes pare za Airbrushajd mozda i nadjes nesto za 50-ak evra ali ti treba i kompresor
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2006, 22:35   #20
~Jandra~
Član
 
Član od: 8.6.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 176
Zahvalnice: 17
Zahvaljeno 9 puta na 8 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ~Jandra~
Question Re: Case modding korak po korak

Zanima me gde u Beogradu ima da se kupi pleksiglas i koliko kosta?
~Jandra~ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Korak po Korak Shlaymara Video/TV softver 29 12.2.2006 3:01


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:51.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com