Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.5.2020, 9:36   #1
Munja666
Član
 
Član od: 5.3.2008.
Poruke: 86
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom RAID Mirror pomoć

Pozdrav svima,

Imam dva identična SATA2 harda od 1TB i hteo bih da ih uvežem u RAID 1 (mirror) mod koji bi služio za backup.

E sad pitanje je sledeće: Pošto na jednom hardu imam podatke, a drugi je prazan, da li je izvodljivo i kako da se aktivira RAID Mirror na oba harda,
bez da se brišu podaci sa prvog harda, odnosno da se samo "ghost"-uju podaci sa prvog na drugi prazan disk?
Munja666 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2020, 9:53   #2
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: RAID Mirror pomoć

Ne.

Sačuvaj podatke privremeno na trećem mestu, pa nakon kreiranja raida vrati.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
Munja666 (21.5.2020)
Stara 21.5.2020, 10:28   #3
Munja666
Član
 
Član od: 5.3.2008.
Poruke: 86
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: RAID Mirror pomoć

Da, toga sam se i plašio da mi ne gine akrobacija backup-a na eksterni hard pa opet vraćanje.

Još jedna stvar, s obzirom da su hardovi SATA2 odnosno protok je 3GB/s, a RAID kontroler koji imam je SATA1 1.5GB/s hoću li osetiti neki značajan gubitak u brzini?
Munja666 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2020, 12:01   #4
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: RAID Mirror pomoć

osetiće se gubitak brzine ako su hardovi brži od 150MB/s, ali i to samo kad čitaš/kopiraš/pišeš velike fajlove
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2020, 14:16   #5
Munja666
Član
 
Član od: 5.3.2008.
Poruke: 86
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: RAID Mirror pomoć

Počinjem da se preispitujem da li da se uopšte i upuštam u tu igranku.
S obzirom na to da bih ssd disk koristio zbog njegovog kapaciteta samo za OS, a sve podatke na ovom RAID mirror-u.
SSD je i ovako mnogostruko brži od postojećeg SATA2 harda, još ako se downgrade-ujem na RAID koji je na 150MB/s ne znam koliko mi je pametna cela ova akrobacija.
Prvenstvena zamisao je bila da napravim RAID zbog backup-a podataka, ali ovako nisam više siguran da li je to realno ako gubim mnogostruko na brzini čitanja i upisa podataka i samim tim anuliram prisustvo SSD-a,
a opet da deo podataka koje najčešće koristim da držim na SSD-u gubi smisao pravljenja RAID Mirror-a i backup-a!
Munja666 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2020, 14:21   #6
Aleksandar Djurovic
Veteran
 
Član od: 27.7.2014.
Poruke: 505
Zahvalnice: 310
Zahvaljeno 125 puta na 106 poruka
Određen forumom Re: RAID Mirror pomoć

Koristi Macrium Reflect da pravis dnevni backup celog SSD na starom HDD.
Aleksandar Djurovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2020, 14:39   #7
Munja666
Član
 
Član od: 5.3.2008.
Poruke: 86
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: RAID Mirror pomoć

OK Makrium je alat sličan Acronis-u i drugim backup image alatima, ali kako si mislio konkretno u ovom slučaju da pravim dnevne backup-e odnosno zašto bih pravio dnevne backup-e i dodatno smanjivao životni vek (broj upisa) SSD diska, a ne da pravim RAID mirror kao što sam s početka mislio?
Munja666 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2020, 14:43   #8
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: RAID Mirror pomoć

pa jel raid praviš na ssd ili na hard disku? drugo većina može da snima i samo promene ako ima
treće kakav je to stari čipset sata1 jel uopšte podržava raid u biosu?
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2020, 14:46   #9
Aleksandar Djurovic
Veteran
 
Član od: 27.7.2014.
Poruke: 505
Zahvalnice: 310
Zahvaljeno 125 puta na 106 poruka
Određen forumom Re: RAID Mirror pomoć

Backup SSD na HDD ne bi smanjivao broj upisa na SSD jer je to samo citanje.
Ja licno koristim Macrium za full disk backup i imam 7 dana backup verzije mojih SSD. Vise puta me je spasao.

Poslednja ispravka: Aleksandar Djurovic (21.5.2020 u 14:54)
Aleksandar Djurovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2020, 15:11   #10
Munja666
Član
 
Član od: 5.3.2008.
Poruke: 86
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: RAID Mirror pomoć

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
pa jel raid praviš na ssd ili na hard disku? drugo većina može da snima i samo promene ako ima
treće kakav je to stari čipset sata1 jel uopšte podržava raid u biosu?
Ne ne, ne pravim RAID na SSD-u, glupo je da gubim memorijski prostor kad je SSD pet puta manji od ova dva identične harda od 1TB koje imam.

Matična ploča ima SATA2 kontroler na sebi, ali ne podržava RAID, tako da moram da koristim dodatnu Adaptec-ovu PCI RAID kontroler karticu da bih kreirao RAID.

Ideja je bila da SSD koristim samo za OS da radi sistem što brže, a da se podaci čuvaju na ova dva harda odnosno na RAID Mirror-u.

Citat:
Aleksandar Djurovic kaže:
Backup SSD na HDD ne bi smanjivao broj upisa na SSD jer je to samo citanje.
Ja licno koristim Macrium za full disk backup i imam 7 dana backup verzije mojih SSD. Vise puta me je spasao.
Aha ti misliš da napravim RAID sa ova dva harda i da tu bude backup svih podataka, plus bi se dodatno pravio na nedeljnom nivou backup/image podataka sa SSD-a na isti taj RAID ova dva harda.
Munja666 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2020, 15:23   #11
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: RAID Mirror pomoć

znači hoćeš da imaš backup podataka a ne sistema, ali može i to plus?
ako to nisu podaci koji se stalno menjaju možeš i samo da iskopiraš na drugi disk, mirror raid više služi za sistem i baze podataka gde se stalno nešto menja, meni bi tako bilo lakše recimo ako mi treba kopija samo podataka tipa slike i muzika.. imaćeš i više prostora tako
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2020, 15:35   #12
Munja666
Član
 
Član od: 5.3.2008.
Poruke: 86
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: RAID Mirror pomoć

Pa da tako nešto, sam OS nije bitan, backup slika, dokumenata bitnih itd.
Uglavnom ako zvekne jedan od hardova da imam sve u originalu. Slažem se ručnim backup-om određenih podataka dobijam više prostora, ali s obzirom da mi hardovi nisu baš mladi ovako sa RAID-om kapiram da sam bezbedan, valjda nisam toliki baksuz da mogu da otkažu u isto vreme, a ako zvekne jedan, nabavim opet drugi hard identičnog kapaciteta i tako teram...
Munja666 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.5.2020, 19:37   #13
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: RAID Mirror pomoć

SATA 2 nije 150MB/s to je SATA 1.

SATA 2 je 300MB/s, u praksi je oko 250MB/s i to po portu.

Hard disk nek je najbrži nema šanse da sekvencijalno čita/piše brže od 180Mb/s i to samo na početku diska, kako glava odmiče, sve sporije i sporije to radi i često na kraju padne i na 80...

Imaj u vidu da RAID 1 nije zamena za bekap, pa tako ako popiješ ransomware, on će ti kriptovati podatke, bez obzira što su na raidu.

RAID 1 je samo dodatna sigurnost u smislu ako jedan disk otkaže, da drugi nastavi da radi.

Kako planiraš SSD da koristiš za sistem, ako kontroler prebaciš u raid režim, pitanje je da li će kontroler puštati TRIM komandu. Trebalo bi, ali je pitanje. Bez TRIM komande skraćuješ životni vek SSDa.

Šta znam, kad već imaš i externi hard i dva interna, više sam za varijantu SSD za sistem, jedan hard disk za podatke, a onda da Acronisom ili neko reče macrium reflectom praviš incemental rezervne kopije na jedan ili dva externa hard diska (za onaj preostali interni hdd kupiš USB fijoku i imaš onda externi hard).

Takva kopija je ujedno i offline, pa tako ako popiješ ransomware i izgubiš podatke, reformatiraš ssd i hard, instaliraš Win iz početka i razviješ kopiju sa offline bekapa nazad.

Edit: Sad vidim da imaš SATA 1 kontroler. Svakako je dovoljno za hard diskove.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.5.2020, 9:39   #14
Munja666
Član
 
Član od: 5.3.2008.
Poruke: 86
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: RAID Mirror pomoć

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
SATA 2 nije 150MB/s to je SATA 1.

SATA 2 je 300MB/s, u praksi je oko 250MB/s i to po portu.

Hard disk nek je najbrži nema šanse da sekvencijalno čita/piše brže od 180Mb/s i to samo na početku diska, kako glava odmiče, sve sporije i sporije to radi i često na kraju padne i na 80...

Imaj u vidu da RAID 1 nije zamena za bekap, pa tako ako popiješ ransomware, on će ti kriptovati podatke, bez obzira što su na raidu.

RAID 1 je samo dodatna sigurnost u smislu ako jedan disk otkaže, da drugi nastavi da radi.

Kako planiraš SSD da koristiš za sistem, ako kontroler prebaciš u raid režim, pitanje je da li će kontroler puštati TRIM komandu. Trebalo bi, ali je pitanje. Bez TRIM komande skraćuješ životni vek SSDa.

Šta znam, kad već imaš i externi hard i dva interna, više sam za varijantu SSD za sistem, jedan hard disk za podatke, a onda da Acronisom ili neko reče macrium reflectom praviš incemental rezervne kopije na jedan ili dva externa hard diska (za onaj preostali interni hdd kupiš USB fijoku i imaš onda externi hard).

Takva kopija je ujedno i offline, pa tako ako popiješ ransomware i izgubiš podatke, reformatiraš ssd i hard, instaliraš Win iz početka i razviješ kopiju sa offline bekapa nazad.

Edit: Sad vidim da imaš SATA 1 kontroler. Svakako je dovoljno za hard diskove.
Da, kao što sam rekao imam na ploči integrisan SATA2 kontroler bez RAID moda, dok je SATA1 RAID pci kartica/kontroler.
U pravu si ransomware-e, cryptolockere i slične malware-e sam prevideo. Mene je više podstaklo da kreiram RAID ranija loša iskustva sa neočekivanim otkazom hardova i gubitka podataka bez da sam pre toga stigao da uradim backup.
Inače ovaj PCI RAID kontroler je neki Adaptec-ov praistorijski (Adaptec 1210SA) pitanje da li kroz neki vremenski period može igde da se nađe u slučaju da zvekne i da moram da nabavim identičan kako bih povratio RAID i podatke sa diskova, pa sam kao alternativu mislio da pošto mi je trenutna matična ploča svakako zrela za upgrade, da uzmem matičnu sa integrisanim RAID kontolerom.
Jedino me plaši što ti kažeš u toj varijanti ako bih prebacio SATA kontroler na ploči u RAID režim, a ako SSD ne može da se izdvoji da radi u posebnom SATA režimu na istom SATA kontroleru kako bi to uticalo na rad/životni vek SSD diska?!
Munja666 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.5.2020, 0:05   #15
Munja666
Član
 
Član od: 5.3.2008.
Poruke: 86
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom RAID Mirror pomoć

U međuvremenu sam naleteo na jeftinu Gigabyte H77 ploču koja podržava RAID plus ima kombinovano SATA2 i SATA3 portove. Jedino me brine kako bi se SSD (koji je inače SATA3) ponašao kada bih u BIOS-u aktivirao RAID, da li bi RAID uticao na performanse i životni vek SSD-a. Da li ako recimo dva harda povežem na Sata2 portove, a SSD na SATA3 i da na taj način aktiviranjem RAID-a odvojim SSD od hardova koji su u raid režimu? Takođe slično kao i sa RAID pci kontrolerom, ako slučajno zvekne ploča ili sam SATA kontroler na istoj da li i na koji način moguće povratiti RAID i podatke?

Sent from my STF-L09 using Tapatalk
Munja666 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.5.2020, 0:07   #16
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: RAID Mirror pomoć

koliko znam raid miror je samo kopija i nema nikakvih problema sa podacima ako zvekne jedan disk ili neki drugi hardver
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.5.2020, 0:17   #17
Munja666
Član
 
Član od: 5.3.2008.
Poruke: 86
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom RAID Mirror pomoć

Jeste kopija podataka ali recimo ako imaš poseban RAID kontroler karticu i on zvekne da bi vratio RAID i podatke moraš da nabaviš identičan takav RAID kontroler karticu. E sad da li važi ista priča za integrisani raid na ploči i da li je dovoljno da nabaviš ploču istog proizvođača ako zvekne stara ploča ili nesto treće?
Munja666 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.5.2020, 1:04   #18
Aleksandar Djurovic
Veteran
 
Član od: 27.7.2014.
Poruke: 505
Zahvalnice: 310
Zahvaljeno 125 puta na 106 poruka
Određen forumom Re: RAID Mirror pomoć

RAID na plocama je najcesce softverski i bolje je koristi Windows RAID nego to.
Aleksandar Djurovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.5.2020, 10:17   #19
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: RAID Mirror pomoć

Što se Windows softverskog RAIDa tiče, nije loša ideja, ali samo ako je reč o Windows 8.1 pa na dalje, odnosno ako je reč o Storage spaces. Onaj "raid" kroz disk managment zaboravite, ono je zlo i naopako.

Više o storage spaces ovde: https://www.techrepublic.com/article...in-windows-10/

Samo ne koristi ReFS kako je u ovom uputstvu, već dobri stari NTFS.


Kako čovek planira da radi raid 1, a ne raid 0, 5 ili 10, bez problema ako povežeš jedan hard disk na bilo koji računar, moći ćeš da iščitaš podake, pogotovo jer je reč o ne-egzotičnim raid kontrolerima koji nisu serverske klase.

Što se SSDa tiče, TRIM je deo AHCI, a AHCI je deo RAIDa, pa bi u single disk modu SSD pod RAIDom trebalo da dobija TRIM komandu, ali ume da se kod nekih kontrolera to ne dešava.

U tom slučaju gledaj da SSD uvek ima najmanje 10% slobodnog mesta, poželjno 20% kako bi radio garbage collection i ne bi bilo loše da kupiš SSD koji ima DRAM keš (uvek je naznačeno u specifikacijama) ili makar SLC keš, jer oni najeftiniji SSDovi bez SLC/DRAM keša a bez TRIM komande umeju da uspore upis, odnosno da ga prepolove.

E da, read speed raid 1 kod Windowsa (da li preko disk managmenta ili storage spacesa) je maltene na nivou jednog hard diska, umesto da bude dupliran (dobro, ne bukvalno). Dok kod RAID kontrolera na matičnoj ploči iako je softverski, brzina čitanja je veća, jer nema razloga da ne čita sa oba harda isti podatak (kada se isti podatak nalazi već na oba harda) istovremeno i tako ubrza čitanje...

Poslednja ispravka: bachi (24.5.2020 u 10:25)
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.5.2020, 10:39   #20
Munja666
Član
 
Član od: 5.3.2008.
Poruke: 86
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom RAID Mirror pomoć

Ovo sa Windows RAID-om nisam najbolje razumeo? Koliko znam da bi se napravio RAID mora da aktivira isti preko BIOS-a ploče ili u BIOS-u samog kontrolera ako nije integrisan na ploči. A u Windows-u mora svakako da se odradi podešavanje u disk management-u kako bi diskovi radili u RAID-u. Ili si ti mislio na nešto drugo?

Sent from my STF-L09 using Tapatalk
Munja666 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
raid 0 na maticnoj koja nema raid controler prozor_xp Nosači podataka 7 29.5.2015 1:07
RAID 0 na maticnoj MSI B85M-P33 ? user928 Osnovne komponente 8 29.4.2015 0:12
Pomoc oko izbora hard diska ... (raid 0) Sladjan85 Nosači podataka 4 7.11.2012 9:17
RAID razbijen na misteriozan nacin. POMOC Filipenko Kvarovi 0 24.11.2009 14:51
AHCI, Raid, Matrix Snipe Nosači podataka 10 6.2.2008 21:48


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:09.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com