Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.4.2009, 12:16   #61
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Pomoć početnicima u GNU/Linuxu - diskusija

Citat:
Eniaroyah kaže: Pregled poruke
Ti kažeš ne bi zabranio "tih nekoliko glavnih", ali ako zabraniš jednu otvorio si konzervu crva...
Ja se sa tim slazem, ali ovde niko nije pricao o bilokakvim zabranama. Bar ja nisam. Jednostavno obeleziti "pravi linux" i "linux-derivate", ti to nazovi etiketiranje ili kako oces, ali ja mislim da o tome ovde govori. Niko nije govorio o zabrani bilo cega sto se ne svrsta u "Genuine Linux", ali da bi Linux postigao vecu popularnost, ja mislim da takva podela mora da se napravi. Nece ni jedna hardverska kompanije da pravi 300 drajvera sa jedan isti proizvod. I nece ni jedna softverska kompanija da prepravlja kod 300 puta da radi na 300 distroa. Nece svi ni 4 puta da rade za najvece grupe distribucija.

Citat:
Eniaroyah kaže: Pregled poruke
Sloboda se ne može dati nikome.
Dobro: ponuditi
Ali ako tu ponudu prihvata manje od 1% ljudi, to znaci da nesto nije u redu sa ponudom. Znaci da treba ta ponuda malko da se izmeni i ucini malo uredjenijom. Meni nista ne smeta ni ovako, ja sam prihvatio i ovu ponudu, ali bi mi smetalo da i za 10 godina budem samo deo statisticke greske koja koristi GNU softver i Linusov kernel. I da i tada mora svakome ko vidi moj komp da objasnjavam sta je to sto koristim a nije Vindoz.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Mickie na korisnoj poruci:
PDarko (11.4.2009), stesha (9.4.2009)
Stara 9.4.2009, 16:33   #62
stesha
Član
 
Član od: 27.9.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 292
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 69 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Pomoć početnicima u GNU/Linuxu - diskusija

Nisam napisao zabraniti, vec da je logicnije sa aspekta standardizacije (koja je i smisljena da nam olaksa zivot - inzenjeri i programeri ce me razumeti ), mladi i kreativni ljudi pomognu vec formirane zrele GPL projekte, a ne da rade varijacije na temu jer takvi distroi pored vrlina nose i mane maticnih OS-ova. Ko je faca kao Linus, Patrick ili Ian nek napise distro od pocetka (imas LFS projekat) a ne da mi dodaje par kozmetickih izmena (u tehnickom smislu) i da tvrdi da je uradio nesto novo. Ovo se ne odnosi samo na IT segment vec na sve aspekte naseg zivota.
Sramota je da perspektivni pojedinci koji su pogresno protumacili i GPL i FSF ideologiju (jer da nisu ne bi ideologiju mesali sa standardizacijom), trace svoje vreme i talenat "grejuci toplu vodu". Ako vole GNU/Linux, onda neka ga podrze onakvog kakav jeste a ne da forkuju projekte zbog svake sitnice ili neka napisu nesto tipa ReactOS, Plan9. Kome se ne svidjaju POSIX standardi i SystemV/BSD prica, prvo neka nacini podvig koji je ucinio Linus pa onda neka mi prica o slobodi. Meni cinjenica da postoje pravila igre nimalo ne smeta, jer je u funkciji opsteg dobra.
Ima toliko stvari koje treba popraviti i u sadasnjim sistemima (hardverska kompatibilnost, alokacija racunarskih resursa, aplikativni softver), da je bespredmetno uz pomoc nekog OS build programa (Dreamlinux ) i malo programerskog znanja raditi istu stvar. A da ne pricam o podrsci za krajnje korisnike koja je u najmanju ruku ogranicena velicinom projekta i entuzijazmom clanova zajednice (pogledajte sudbinu cp6 Linux-a). Zbog toga nas i Win korisnici i posmatraju kao neozbiljne elitisticke entuzijaste...
Treba znati da je Linux sistem (tj. uredjen skup elemenata i podprocesa ) i da, po prirodi stvari, tezi uredjenom stanju a ne haosu, a to uredjeno stanje se postize standardizacijom (nije isto sto i zabrana )...
Ko je zabrinut za svoje podatke na masini sigurno ce traziti neki ozbiljniji projekat, a nece izigravati beta testera nekoj ideoloski zadojenoj grupi gradjana.
Komentar na Stallman-a: cuvajte se svake ideologije...
stesha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku stesha na korisnoj poruci:
PDarko (11.4.2009)
Stara 9.4.2009, 18:41   #63
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Pomoć početnicima u GNU/Linuxu - diskusija

Dakle, da su ranije uvedeni ti standardi, danas ne bi bilo Ubuntua jer bi bilo totalno glupavo po tvom mišljenju forkovati debian. To što danas ubuntu sam ima više korisnika nego 90% svih ostalih distribucija zajedno je odjednom zaboravljeno. Moglo bi se reći - da se Ubuntu nije odvojio, sad bi debian bio bliže korisnicima, ali to nije istina jer debian prati svoj put od početka i drži ga se i danas.

Neko će reći - ok, Ubuntu, ali neka tu stanu. Znači trebalo bi reći ljudima koji rade na Mintu da su izgubili vreme i da prestanu da se glupiraju, te da se vrate i pomognu razvoju Ubuntua... Zašto?

Uostalom ko je taj koji će reći "ovo je pravi linux a ovo nije", i da je sramota nešto što osoba radi ako ona to želi i ima pravo na to?

- Oni koji nemaju pametnija posla a niko ih ništa ne pita.

LM, tema je pomoć početnicima, a nekoliko postova ranije sam rekao kako je najbolje pomoći. Pokušao sam da podsetim sve okupljene oko ove rasprave da bi svako klasifikovanje jednakih sistema na one prvog i drugog reda, i slične podele bile kršenje licence i prava developera i korisnika. Očigledno nije uspelo. Nije uspeo ni apel da se manje pametuje a piše više dokumentacije... tako da, nastavite po starom
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.4.2009, 20:44   #64
lijenština
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Sablasni Kosačanovac
Poruke: 1.266
Zahvalnice: 142
Zahvaljeno 703 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Pomoć početnicima u GNU/Linuxu - diskusija

Citat:
Eniaroyah kaže: Pregled poruke

- Oni koji nemaju pametnija posla a niko ih ništa ne pita.
Čekaj, zar nismo svi jednaki?
Shvatam ja da je rasprava uzaludna. Ti imaš svoje mišljenje koje je po zvaničnom kanonu i to je tvoje pravo. Ali sa druge strane ja imam svoje mišljenje koje možda nije u potpunosti u skladu sa dogmom i to je moje pravo.
Vodeći računa o tome koliko si pričao o slobodi "viljuškarenja" ad infinituum mogao bi da uvažavaš moj fork mišljenja o tome šta je pravi put

Citat:
Eniaroyah kaže: Pregled poruke
Ko će reći koji je pravi linux a koji nije
Verovatno isti oni koji su odredili šta je kršenje licence i prava korisnika i developera.
Citat:
Eniaroyah kaže: Pregled poruke
Nije uspeo ni apel da se manje pametuje a piše više dokumentacije... tako da, nastavite po starom
Da vidimo- igranje video igara,
Provirite da li igra ima verziju s nativnom podrškom za linux.
Ako ne idite na zvaničan sajt wine-a i proverite da li podržava igru uopšte, delimično ili potpuno. Ako je odgovor potvrdan instalirajte wine iz odgovarajućeg repozitorijuma/ sajta.
Ako ne poklonite nekome cd/dvd ili instalirajte odgovarajući windows po izboru (xp, w7) u dual boot/ multi boot režimu. (Pogledajte tačku dokumentacije koja se bavi ovim pitanjem)
.

Poslednja ispravka: lijenština (10.4.2009 u 1:11) Razlog: typo
lijenština je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.4.2009, 20:55   #65
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Pomoć početnicima u GNU/Linuxu - diskusija

Zaključak koji se nameće kad čovek pročita prethodne dve strane (a taj zaključak svakako nije ni nov ni originalan) jeste da je filozofija slobode koja stoji iza GNU-a (i ujedno linux-a) kako njegova najbitnija prednost tako i najveći kamen spoticanja.
Kako god želite da definišete "slobodu" ono što je neminovno je da ista mora biti apsolutna kako bi bila sloboda u pravom smislu te reči. Stoga, slobodno forkujte projekat ako mislite da možete da ga poboljšate svojim idejama, nema tu ništa loše, a ako to uzrokuje dodatne komplikacije ostatku nestručne zajednice, pa, to je cena slobode...
Ono što nikako ne treba smetnuti sa uma prilikom ovakvih diskusija jeste sama geneza linuxa kao kernela i inkorporiranje u operativni sistem GNU. On nije pravljen sa idejom da postane dominantan kernel niti je u startu zamišljen kao produkt zajednice. Tačnije, a mislim da je i Linus to pomenuo u nekom intervjuu, linux danas ne bi bio to što jeste da nije bilo te zajednice. Dakle, sloboda koju GPL pruža direktan je uzrok progresivnog razvoja linuxa. Ograničiti, pa čak i usmeravati tu slobodu bilo bi kontraproduktivno, a pomenuti problem različitosti, neunificiranosti ili nestandardnosti je jednostavno nuspojava (ne nužno i negativna)...
Primera radi, OpenOffice.org je projekat pod vođstvom SUN-a koji usmerava i rukovodi razvoj, dakle centralizovani pristup razvoja pod određenim definisanim smernicama koji neki žele da vide i na primeru linux distribucija. Ovaj office paket je svakako najbolji softver tog tipa koji zajednica ima, ali da li je i jedini i da li bi bilo dobro da je jedini? Po mom mišljenju ne. Kako bi smo onda imali lagane office alatke koje developeri mogu da strpaju u live distroe velike jedva stotinjak MB? Jeste on najbolji, ali da li je uvek i adekvatan? Da li su Debian, Mandriva, OpenSuSE, Fedora, CentOS, RedHat i neki drugi distroi uvek adekvatno rešenje? Mislim da ja ovo šarenilo distroa neophodno i pozitivno, a to što takva situacija zbunjuje pojedince jeste pomalo nesrećno, ali za tu ponuđenu slobodu se treba boriti, mada, vrlo često se dešava da su ljudi dobrovoljni robovi. Lakše im je tako nego da uče da bi bili slobodni...

E vala sam preterao
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
PDarko (11.4.2009)
Stara 9.4.2009, 21:10   #66
stesha
Član
 
Član od: 27.9.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 292
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 69 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Pomoć početnicima u GNU/Linuxu - diskusija

Ubuntu je pravi primer kako se radi ozbiljan projekat, bio on fork ili nesto "from scratch"...
Dakle, dovoljno sredstava i ljudi da nesto sto ti znaci uradis lepo, a ne kao gore pomenuti Mint programeri (Mint sam koristio vise nego Ubuntu ), koji stalno imaju problema da odrze projekat (cak su im svojevremeno privremeno ukinuli hosting na nekim serverima kad nisu imali love). A stalno pricaju o tome kako je to lak Linux za desktop, a ja sam imao par ozbiljnih problema sa Mintom i to bas sa delom koji se tice lakoce koriscenja... Nikad nisam lepo uspeo da kompajliram vlasnicke drajvere za NVIDIA karticu, hal je imao glupavi bug sa USB flash uredjajima prozori za Mint update su se jako cudno ponasali (rastezali su se dugmici u beskonacno :P) i sl. Sve idealni problemi za pocetnike. Do ovakvih stvari dolazi zato sto sam projekat, ma kako bio lepo zamisljen ne moze da izadje u susret svim zahtevima prilikom izrade OS-a (sto je ozbiljan projekat). Ovde, pre svega, mislim na testiranje sistema...

Citat:
Dakle, da su ranije uvedeni ti standardi, danas ne bi bilo Ubuntua jer bi bilo totalno glupavo po tvom mišljenju forkovati debian
Ne znam o cemu pricas? Pa Ubuntu se strogo pridrzava svih Debian standarda (DFSG) i POSIX standarda, a to sto nije deo Debian projekta je stvar finansiranja, i ja mislim da je to pre krivica Debian zajednice, koja je malo rigidna po pitanju nekih stvari (pre svega, promena u dinamickoj sredini ). However, i Ubuntu i Debian lepo saradjuju i to su veliki projekti i NE MOGU se meriti sa projektima koji nemaju kvalitetnu organizaciju.
Opet ponavljam, ne vidim nista lose u tome da ljudi koji imaju neke zamerke na vece distro projekte to i kazu na forumima, IRC kanalima i da pokusaju da ih poboljsaju, a ne da odmah jure u nesto sto ni Apple-u i Microsoftu nije jednostavan posao - pisanje CITAVOG OS-a. To je krajnje neozbljno, jer neko ce da koristi OS na svom racunaru i malo pouzdanosti podataka nije na odmet, zar ne?
Zasto sam ovoliko zapeo oko standardizacije i ukrupnjavanja projekata? Zato sto je pravo vreme GNU/Linux dobije veci broj korisnika, s kojima cu moci da razmenjujem softver, podatke (a ne da ih snimam u PDF ili nekom Win formatu samo da bi ih neko otvorio), jer je postao zreo sistem (jos odavno ) za desktop korisnike, ali umesto da ima bolje aplikacije, brza graficka okruzenja (pre svega KDE ) on ima pregrst distroa koji manje-vise rade isti posao.
Jedina prava kvalitativna razlika je izmedju rpm-based i deb-based distroa i onih baziranih na bsd-u. Nazire li se, iz prethodne recenice, neka standardizacija, onako, po prirodi stvari a ne po mojoj zelji ?

Citat:
LM, tema je pomoć početnicima, a nekoliko postova ranije sam rekao kako je najbolje pomoći.
Znam koja je tema u pitanju, ja sam je pokrenuo kada su neki clanovi foruma po hiljaditi put uputili pocetnika na Google. Toga se secas, nadam se?

Citat:
Pokušao sam da podsetim sve okupljene oko ove rasprave da bi svako klasifikovanje jednakih sistema na one prvog i drugog reda, i slične podele bile kršenje licence i prava developera i korisnika. Očigledno nije uspelo. Nije uspeo ni apel da se manje pametuje a piše više dokumentacije... tako da, nastavite po starom
Izvini, jedno licno pitanje. Ti si pravnik, zar ne? Posto non-stop govoris o krsenju nekih prava i nekoj diskriminaciji, dok ja pricam o malo boljoj organizaciji projekata. Ne znam kako licno misljenje moze nekome da ugrozi pravo na bilo sta. Ideologije i slicne stvari, itekako mogu...

Poslednja ispravka: stesha (9.4.2009 u 21:25)
stesha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku stesha na korisnoj poruci:
lijenština (9.4.2009)
Stara 9.4.2009, 21:29   #67
lijenština
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Sablasni Kosačanovac
Poruke: 1.266
Zahvalnice: 142
Zahvaljeno 703 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Pomoć početnicima u GNU/Linuxu - diskusija

Za početak bi bila dovoljna podela na atestirane i neatestirane distribucije. Hardverska kompatibilnost, drajverska podrška, baza programa, podložnost/ broj bagova, upeglanost sistema- interfejsa ( jeli konzolaš ili user friendly) veličina zajednice i ponuđeni način i kvalitet podrške sistema u slučaju da odbija poslušnost. Lepo rangirano na jednom mestu, testirano i garantovano.
lijenština je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku lijenština na korisnoj poruci:
stesha (9.4.2009)
Stara 9.4.2009, 21:42   #68
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Pomoć početnicima u GNU/Linuxu - diskusija

Citat:
Eniaroyah kaže: Pregled poruke
Grešiš, to vaše dovođenje stvari u red udara direktno na GPL. Kako?
Ako je Linux kao kernel slobodan za modifikaciju i dalju distribuciju dok se poštuju pravila te licence, onda svako propisivanje skupa pravila koja bi ograničavala potencijalne izmene kod pojedinačnih distribucija dolazi u opoziciju samoj licenci.
Kada braniš nekome ono što mu licenca dozvoljava ili uslovljavaš sužavanje prava zarad komfora, ti narušavaš njegova prava i zakon i možeš biti krivično gonjen. Toliko o gore navedenom primeru.
Citat:
Eniaroyah kaže: Pregled poruke
Pokušao sam da podsetim sve okupljene oko ove rasprave da bi svako klasifikovanje jednakih sistema na one prvog i drugog reda, i slične podele bile kršenje licence i prava developera i korisnika. Očigledno nije uspelo. Nije uspeo ni apel da se manje pametuje a piše više dokumentacije... tako da, nastavite po starom
Ja bolje da se povucem iz dalje rasprave da ne dobijem tuzbu za verbalni delikt i krsenje GPL-a... cccc

Ozbilno, meni izgleda k'o da si vec presavio tabak i spremas se da tuzis svakog ko izgovori neku "jeres"

Poslednja ispravka: Mickie (9.4.2009 u 21:49)
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.4.2009, 21:48   #69
stesha
Član
 
Član od: 27.9.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 292
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 69 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Pomoć početnicima u GNU/Linuxu - diskusija

Svidja mi se ideja...
stesha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.4.2009, 22:08   #70
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Pomoć početnicima u GNU/Linuxu - diskusija

Koja ideja? Da nas sve krivicno goni do sudnjega dana?
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.4.2009, 22:10   #71
stesha
Član
 
Član od: 27.9.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 292
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 69 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Pomoć početnicima u GNU/Linuxu - diskusija

Citat:
Za početak bi bila dovoljna podela na atestirane i neatestirane distribucije. Hardverska kompatibilnost, drajverska podrška, baza programa, podložnost/ broj bagova, upeglanost sistema- interfejsa ( jeli konzolaš ili user friendly) veličina zajednice i ponuđeni način i kvalitet podrške sistema u slučaju da odbija poslušnost. Lepo rangirano na jednom mestu, testirano i garantovano.
Mislio sam na ovaj post...
stesha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.4.2009, 22:27   #72
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Pomoć početnicima u GNU/Linuxu - diskusija

Citat:
lijenština kaže: Pregled poruke
Za početak bi bila dovoljna podela na atestirane i neatestirane distribucije. Hardverska kompatibilnost, drajverska podrška, baza programa, podložnost/ broj bagova, upeglanost sistema- interfejsa ( jeli konzolaš ili user friendly) veličina zajednice i ponuđeni način i kvalitet podrške sistema u slučaju da odbija poslušnost. Lepo rangirano na jednom mestu, testirano i garantovano.
Lepo zamišljeno, ali mislim da je malo teško za izvođenje. Ko bi atestirao i klasifikovao distroe? Kako to misliš "konzolaš"? I sve ovo možeš da dobiješ uz neki komercijalni linux, što da te boli glava, platiš i ne misliš...

U suštini, koliko vidim, cela ova rasprava je oko toga da se od linuxa napravi ono što on nije? Ili da se napravi jedan "one size fits all" distro? Ovome bih se već suprotstavio. Ne treba nam novi windows, a upravo sloboda koju linux pruža omogućava vam da napravite sebi sistem po meri.
Uzmeš ubuntu (kažu ljudi vrlo user-friendly distro mada se ja ne bih složio), pa mu iskompajliraš vanila kernel da podržava tvoj hardver, pa skloniš GNOME i nabaciš LXDE, izbaciš apt iz upotrebe i sve kompajliraš iz source-a i dobio si gentoo
Slobodni ste da menjate sistem kako vam odgovara ukoliko znate, slobodni ste da platite druge da urade to za vas ukoliko nemate dovoljno znanja, slobodni ste koristiti viđenja drugih ljudi kako jedna linux distribucija treba da izgleda, slobodni ste ne koristiti linux uopšte, ali nemate slobodu (ni pravo) sebi ili drugima ograničavati slobodu (ili pravo) pa čak ni u ime propagiranja linuxa za široke narodne mase. Smatram to vrlo pogrešnom metodom. I da, evo sam pomenuo pravo, a nisam pravnik, jeste se uplašili?

Poslednja ispravka: GoranSTX (9.4.2009 u 22:32) Razlog: izgleda, ne odgovara...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.4.2009, 23:01   #73
stesha
Član
 
Član od: 27.9.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 292
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 69 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Pomoć početnicima u GNU/Linuxu - diskusija

Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
Slobodni ste da menjate sistem kako vam odgovara ukoliko znate, slobodni ste da platite druge da urade to za vas ukoliko nemate dovoljno znanja, slobodni ste koristiti viđenja drugih ljudi kako jedna linux distribucija treba da izgleda, slobodni ste ne koristiti linux uopšte, ali nemate slobodu (ni pravo) sebi ili drugima ograničavati slobodu (ili pravo) pa čak ni u ime propagiranja linuxa za široke narodne mase. Smatram to vrlo pogrešnom metodom. I da, evo sam pomenuo pravo, a nisam pravnik, jeste se uplašili?
Mozete da menjate sistem, to jeste, ali da ga postavite na sajt i tvrdite da je idealan za iskusne/neiskusne korisnke, i neko ga preuzme a on ne radi. Nije li to malo neozbiljno? Jedno je kompajlirati kernel za sopstveni racunar u cilju poboljsanja performansi SOPSTVENOG sistema, ali nema smisla to resenje nametati masi kao kvalitetno jer ono to nije, zato sto praksa (i gomila problema koji se javljaju) to demantuje, a OS nije igracka vec parce softvera od kojeg nam zavise podaci. To treba shvatiti ozbiljno, bar iz postovanja prema korisnicima.
Ubuntu je resio problem zelja/cestitki/pozdrava sa svojim Brainstorm projektom koji omogucava da korisnici kreiraju distro po svojim potrebama, sto iskljucuje potrebu za skupom od beskonacno mnogo istih distro-a... Zgodno, zar ne?
Zasto slobodu poistovecujete sa mogucnoscu da zeznete ono sto zajednica koja pise kernel radi, ili da zeznete ono sto GNOME, KDE i drugi developeri rade samo zato sto vam se nesto ne svidja? Ako vam se nesto i ne dopada uradite to za sebe i ne objavljujte to siroj javnosti koji ima poverenja u ono sto mnogo kompetentnije institucije rade. Ja volim GNU/Linux sa svim prednostima i manama i ne pada mi napamet da "grejem toplu vodu" u vezi sa jako dobrim i zrelim sistemom kakav je Linux. Fork-ovanje ima smisla kod nedovoljno zrelih i kvalitetnih projekata, sto kod Linux-a nije slucaj.
Ne mislim da je prikljucivanje nekom dobrom i perspektivnom projektu ogranicavanje slobode u bilo kom smislu. Naprotiv, u dobro organizovanom sistemu ideje pojedinaca mogu mnogo pre doci do sireg auditorijuma, sto je i svrha svake aktivnosti koja je okrenuta nekoj zajednici . Ko ne zeli da mu rad ima siri prijem u drustvu netreba ni da ga objavljuje, vec neka ga samozadovoljno cuva i prepusti zaboravu...
stesha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.4.2009, 23:09   #74
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Pomoć početnicima u GNU/Linuxu - diskusija

stesha, druže, pa ti upravo pričaš o ograničavanju slobode. Kako misliš da zabraniš nekome da forkuje projekat kada mu to sam taj projekat dozvoljava? I šta ima veze kakav će fork biti? Ako je dobar imaće prođu, ako nije - neće. Jednostavno. To što će neko s vremena na vreme zapeti na nekom problemu, pa ono, šta da se radi, to je cena koju plaćamo za slobodan softver, po meni bolje i tako nego da imamo jedan distro prenaduvan i prenabudžen da bi odgovarao svima.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.4.2009, 23:14   #75
lijenština
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Sablasni Kosačanovac
Poruke: 1.266
Zahvalnice: 142
Zahvaljeno 703 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Pomoć početnicima u GNU/Linuxu - diskusija

Citat:
GoranSTX kaže:
Lepo zamišljeno, ali mislim da je malo teško za izvođenje. Ko bi atestirao i klasifikovao distroe? .
Teško jel?

A kada se neko žali kako je učenje linuxa teško kaže se kako se za slobodu mora pomučiti.
Uzmimo na primer mogućnosti implementacije fizike preko PhysX nVidije i OpenCL-a kojeg forsiraju Amd i Intel. S jedne strane imamo standard koji radi samo na Nvidijinim karticama a sa druge standard koji radi na svim GPU (uključujući i nV ) i na svim procesorima bez obzira na proizvođača. Hm, baš se pitam koji će na duži rok biti pobednik. Ne zato, što je ovo ili ono diskreciono telo odlučilo, već zato što je tržišna logika kaže da ako imaš proizvod koji radi svuda imaš veće tržište.
Ili kao što iz Nvidije rekoše:
Citat:
“In the future it’s a possibility that we could use OpenCL,”
Inače ono što sam rekao nije monopol jedne distribucije već više normativni sistem- ako ispunjavaš objektivne uslove kvaliteta automatski dobijaš odrednicu certified, atested. I to je sve. Izvan tih odrednica kvaliteta mogu da postoje distroi - to niko ne može da zabrani, ali treba samo ljudima staviti do znanja da su oni još uvek u razvoju. Kad sazru i ispune uslove -dobrodošli.

Poslednja ispravka: lijenština (9.4.2009 u 23:21)
lijenština je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku lijenština na korisnoj poruci:
Mickie (9.4.2009), stesha (9.4.2009)
Stara 9.4.2009, 23:20   #76
stesha
Član
 
Član od: 27.9.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 292
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 69 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Pomoć početnicima u GNU/Linuxu - diskusija

Do sada nijednom nisam pomenuo rec "zabrana", vec sam komentarisao situaciju u kojoj se Linux nalazi i predlozio da se uzalud ne trose kreativni i pametni ljudi za forkovanje projekata kada mogu da pomognu poboljsanju kvaliteta vec postojecih distroa a da pritom ne gube vreme na rad iz pocetka kad vec ne pisu potpuno nov sistem vec koriste isti kernel i sve ostale programe, desktop okruzenja. Jedno je napisati nesto revolucionarno (setimo se Linus-a ) i to cu uvek da podrzim, a kozmetisanje vec postojecih odlicnih resenja sasvim drugo, i predstavlja tracenje talenta, serverskih resursa, vremena i zivaca korisnika.
samo o tome govorim. To nema veze sa zabranama, vec sa prakticnoscu sto bi trebalo da bude odlika programera i inzenjera. Nema nista lepse nego otici na sajtove Ubuntu, Debian, Slackware, Fedora, Arch i slicnih projekata i videti da zaista lepo funkcionisu i zakljuciti ad je bolje pomoci nesto sto je i ucinilo Linux boljim, nego krenuti sam u nesto sto nije nimalo naivno, a to je pisanje OS-a. Bar zbog potencijalnih korisnika koji bi bili u neobranom grozdju ako bi projekat propao...
stesha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.4.2009, 23:55   #77
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Pomoć početnicima u GNU/Linuxu - diskusija

Registruj telo i osmisli mu strukturu, napravi sajt, sastavi propozicije i dodeljuj zvezdice svim proizvodima. Ako budeš dovoljno uticajan, sutra će i ubuntu ili fedora da se hvale da kod tebe imaju 5 zvezdica, ako ne budeš - znaćeš da si probao.

Od priče na forumu nema ništa, zavrni rukave.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.4.2009, 0:20   #78
stesha
Član
 
Član od: 27.9.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 292
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 69 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Pomoć početnicima u GNU/Linuxu - diskusija

Opet masis sustinu, jer mi sugerises da se "forkujem" i da osnivam nove institucije. Tela (tj. pravna lica) za ovo o cemu ti govoris vec postoje (sto puta sam govorio o tim telima koja su mnogo starija od mnogih linux distroa), ali izgleda da ne mogu nista da urade zbog korisnika koji nemaju nista drugo da kazu osim ironicnih opaski, a pri tom se prave da su i pravnici i Linux "experti". Ja bar priznajem da sam obican korisnik, i od toga ne bezim, ali to ne znaci da ne mogu da procenim sta mi smeta a sta ne. JA bar ne uzimam zdravo za gotovo sve sto mi se servira (posebno ideologije), pamakar to doslo i od Linusa i Stallmana...
Ko je FSF puritanac neka izbrise sve vlasnicke formate i neka baci hardver jer nije dovoljno slobodan pa onda neka ironise. Bas je lepo voziti NVIDIA/ATI drajvere, slusati mp3 (krsenje tamo nekih prava! :P), igrati Win igre i braniti FSF postulate. Ja ne koristim Linux zbog ideologije vec zato sto mislim da je bolji od Windows-a i tacka. To nema veze sa ikonama savremene IT industrije vec sa mojom slobodnom voljom...
Sada se namece prosto pitanje: ko je slobodniji, ti ili ja?
stesha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.4.2009, 1:04   #79
lijenština
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Sablasni Kosačanovac
Poruke: 1.266
Zahvalnice: 142
Zahvaljeno 703 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Pomoć početnicima u GNU/Linuxu - diskusija

Citat:
Eniaroyah kaže: Pregled poruke
Registruj telo i....
Nisam ja Betmen, On je jedini u stanju da se nosi sa podivljalim pingvinima.


Slažem se sa prethodnim postom.
EDIT: Okamova oštrica kaže da Umnožavanje ne treba pretpostavljati ukoliko za to nema potrebe.

Poslednja ispravka: lijenština (10.4.2009 u 1:40)
lijenština je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.4.2009, 8:56   #80
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Pomoć početnicima u GNU/Linuxu - diskusija

Ja i dalje ne shvatam ponetu takvog sertifikacionog tela... Kakava je neka distribucija može se ustanoviti pretragom interneta i čitanjem recenzija. Koga interesuje koji distro bi mu odgovarao svakako će se malo raspitati, a kome nije bitno uzeće ubuntu zato što je nareklamiraniji.
Dalje, sve i da takvo telo počne da radi postavlja se pitanje klasifikacije i sistema ocenjivanja. Jel će isti parametri gledati kod PCLinuxOS-a i Puppy-a? Ili ćemo imati top liste NajDesktop, NajLive, NajRescue, NajUSBFlash, NajManja, NajTanja, NajBrža... i tako dođemo do 200 lista i zbunimo korisnike jer ne znaju u koju da gledaju...
Da ne pominjem mogućnost uticaja i manipulacije čim postoji neko telo koje o nečemu odlučuje.
Krajnja linija, onaj ko hoće da koristi linux MORA da se malo potrudi. Trud se manifestuje potragom za distroom koji najbolje "leži", upoznavanjem sa tim sistemom, podešavanjem po volji... Mislim da nema formule po kojoj bi se napravio test na koji bi korisnici odgovarali i koji bi kao rezultat dao "distro for you is ... "

I manite se komentara na ličnoj osnovi.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
PDarko (11.4.2009)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Instalacija Ubuntu 8.04 - problem! Teniser Slobodni softver 62 30.11.2008 16:14
[Legend of Zelda - The Minish Cap] -> pomoć Geomaster Konzole 30 10.9.2007 14:05


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:04.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com