Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Stare igre
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Stare igre Spectrum, Commodore 64, Amiga, PC DOS, M.A.M.E...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.8.2014, 18:09   #1
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Cool Trideset godina Amstrad CPC računara

Pre dve godine smo slavili trideset godina od dolaska "duge" i "debeljka". Jubilej za Amstrad je bio u toku jula ove godine. U julu 1984. britanska kompanija Amstrad, do tada poznata uglavnom kao proizvođač muzičkih uređaja, lansira CPC 464 kompjuter. To je jedna od poslednjih uspešnih opštenamenskih serija 8-bitnih račura i jedan od klasika 8-bitne ere.

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Amstrad-CPC-464-jeux.jpg
Viđeno:	142 puta
Veličina:	88,7 KB
ID:	49768

CPC 464 je bio jedinstven po šarenom dizajnu (koji se nije svima dopao, ali postojala je i varijanta Amstradovog nemačkog partnera Schneider-a, koja je bila diskretnije dizajnirana) i po tome što je bio kompletno all-in-one rešenje: u istom kućištu su bili računar, tastatura i kasetofon a prodavao se zajedno sa monitorom (monohromni ili kolor) u kome je bilo i napajanje. CPC 464 ima 64K RAM-a, 32K ROM-a (u kome je bio odličan Locomotive Basic) a jezgro sistema čini Zilogov Z80 CPU. Amstradov računar je imao zaseban grafički i zvučni čip. Grafika funkcioniše u tri moda (od 160x200 do 640x200) sa do 16 boja na ekranu (u niskoj rezoluciji) iz palete od čak 27. U vreme kada je izašao, CPC 464 je bio najpristupačniji računar na tržištu koji je mogao da prikazuje tekst u 80 znakova po redu bez posebnih hardverskih dodataka ili softverskih trikova. Naravno, kao i u slučaju niza drugih računara, i ovaj sistem je obilovao kompromisima različite težine kako bi mogao da zadrži nisku cenu.

Kako je britansko tržište računara te godine bilo u krizi, dolazak uspešne "prinove" je dočekan uz mnogo "hype-a" i visokih očekivanja. Ovo oduševljenje je, višestruko pojačano, bilo preneto i u tadašnju jugoslovensku kompjutersku štampu koja je tih godina bila pod ogromnim, danas teško pojmljivim, uticajem britanske IT scene. Svet kompjutera je prikazao CPC 464 u novembru 1985. godine, Računari u decembru a Moj Mirko u martu 1985. Kasnili su 4-8 meseca za izlaskom računara? Da, jer tom brzinom su informacije stizale do nas u pre www eri. I sve su to bili "pozajmljeni" testovi, samo je autor teksta u Računarima (Dejan Ristanović) zapravo imao priliku da (nakratko) radi sa Amstradom.

Uprkos kasnom dolasku na 8-bitnu scenu, CPC serija je bila vrlo uspešna: do kraja 80-tih godina prodato je oko tri miliona mašina. Veći deo čini upravo prvi model, CPC 464. Naslednik, CPC 664 koji je umesto kasetofona imao ugrađen disk drive, kratko vreme je bio na tržištu (oko šest meseci u toku 1985) a 6128 mašina, uprkos sjajnim karakteristikama za jedan 8-bitni računar (128K RAM-a, CP/M kompatibilna, dodatno pojačan bejzik, disk jedinica) i dobroj početnoj prodaji, nije ponovila uspeh osnovne mašine. Razlog je, pre svega, nestandardna disk jedinica koja se "hrani" disketama od 3'. Generalno, sredinom i u drugoj polovini 80-tih godina, Amstradovi CPC računari su bili treća najpopularnija serija kućnih kompjutera u Evropi, nakon Commodore i Sinclair Spectrum kompjutera (od 1986. u vlasništvu Amstrada).

Uprkos svom uspehu, Amstradovi računari su pomalo trpeli od sindroma "treće svirale". Veliki deo software-a za Amstrad su činile konverzije sa drugih sistema, naročito ZX Spectrum-a, što se odrazila na njihov kvalitet. Ipak, tokom vremena je i na Amstradu skupljena zavidna kolekcija kvalitetnih igara što bi samo po sebi trebalo da probudi interesovanje svakog ljubitelja retro tehnologije.

Nedavni test CPC464 računara na poznatom retro kanalu:

https://www.youtube.com/watch?v=bhzEZcfinsI

Video/kompilacija povodom 30 godina Amstrada na retro kanalu posvećenom CPC računarima:

https://www.youtube.com/watch?v=BZ-ZREEgMXo

Jedna kolekcija igara za CPC računare

Sličnu temu sam danas pokrenuo i na Bench forumu... Nadam se da će se neko od starih Amstradovaca uključiti? Koliko ima na ovom forumu? Da li i dalje imaju svoj retro računar? Šta rade sa njim, da li prate inostranu retro scenu? Šta ostali (nekadašnji vlasnici Spectruma, C64, Atari računara itd.) misle o Amstradu?

U ono vreme, kada sam ja išao u osnovnu školu, o Amstrad/Schneider računarima se pričalo ali niko od mojih poznanika nije imao jedan. To je bilo carstvo C64 mašina uz jedan broj Spectruma-a (i jedan jedini Atari 800XL čiji vlasnik nije znao ni kako da učita programe, iako je uz njega dobio gomilu kaseta). Beše pre četvrt veka...
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 8 korisnika se zahvaljuje korisniku Nergal na korisnoj poruci:
cages (16.8.2014), CTOJAH (16.8.2014), DeCoy (16.8.2014), DragonSlayer (17.8.2014), Elvir (16.8.2014), Jan Čmelik (16.8.2014), Oggy (16.8.2014), pedjosav (16.8.2014)
Stara 16.8.2014, 19:05   #2
Jan Čmelik
Član
 
Član od: 31.3.2013.
Lokacija: Elona
Poruke: 146
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 124 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Trideset godina Amstrad CPC računara

CPC 464 sam dobio negde krajem 1984. (pre njega imao spektrum, narafski), mada ga je već naredne godine zamenio 6128 i zbog finansijske situacije beše to jedini kompjuter koji sam imao sve do 1996. Zbog toga mi se smučio i nisam ni sanjao da će jednog dana toliko da mi nedostaje Uprkos pojedinim hardverskim nedostacima, solidna mašina.
Jan Čmelik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Jan Čmelik na korisnoj poruci:
Nergal (17.8.2014), Oggy (16.8.2014)
Stara 16.8.2014, 19:47   #3
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.372
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.998 puta na 7.042 poruka
Određen forumom Re: Trideset godina Amstrad CPC računara

Samo jednom sam video Amstrada uživo, a i tad se krio iza imena Šnajder
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
Oggy (16.8.2014)
Stara 16.8.2014, 21:50   #4
Rainman
Starosedelac
 
Član od: 5.1.2006.
Poruke: 2.394
Zahvalnice: 1.365
Zahvaljeno 2.322 puta na 924 poruka
Određen forumom Re: Trideset godina Amstrad CPC računara

Eee, ja sam njega imao
Rainman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.8.2014, 21:56   #5
pedjosav
Starosedelac
 
Član od: 17.5.2008.
Poruke: 1.470
Zahvalnice: 1.098
Zahvaljeno 607 puta na 452 poruka
Određen forumom Re: Trideset godina Amstrad CPC računara

schneider smo imali u srednjoj školi u okviru sekcije se koristili.glavni je bio prof matematike koji je obožavao računare.imao je poverenje u mene -dovoljno da mi da ključeve kabineta dok je on na času. a ja pobegnem sa časa drugog predmeta, quickshot 1 u ruci i profa mi da ključ.

Poslednja ispravka: pedjosav (17.8.2014 u 14:18)
pedjosav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.8.2014, 23:09   #6
galebns
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 0,0,0
Poruke: 2.662
Zahvalnice: 1.652
Zahvaljeno 696 puta na 483 poruka
Određen forumom Re: Trideset godina Amstrad CPC računara

Uh secam se da sam video jednog Schneider-a u izlogu Komisiona na Limanu 3 cini mi se (NS) krajem 80-tih. Danima sam obilazio taj izlog dok nisam shvatio da nema sanse da ga imam
galebns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2014, 5:02   #7
Oggy
C64 Legend
 
Avatar korisnika Oggy
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.619
Zahvalnice: 2.207
Zahvaljeno 662 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Oggy Slanje poruke preko Skypea korisniku Oggy
Određen forumom Re: Trideset godina Amstrad CPC računara

Ja sam jedino video Amstrad kod privatnog profesora fizike, tada studenta. Znam da je napisao neku prostu simulaciju u basicu? i pustio Amstrad da racuna, sto je trajalo vise minuta, ili cak vise desetina minuta. Bili su mi zanimljivi razlicito obojeni tasteri, doduse nekako mi je to bilo bezveze, ali ugradjena kasetna jedinica mi je bila kul.
Oggy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2014, 12:24   #8
Jan Čmelik
Član
 
Član od: 31.3.2013.
Lokacija: Elona
Poruke: 146
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 124 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Trideset godina Amstrad CPC računara

Ko hoće da se zanima, najbolji CPC emulator:

http://www.winape.net/

Baza softvera (ogromna, ali nije kompletna):

http://www.cpc-power.com/gamebasecpc....php?page=full

Amtix i Amstrad Computer User časopisi, PDF (bio je još i CPC Attack! ali njega trenutno ne mogu da iskopam):

http://www.cpcwiki.eu/forum/index.ph...r;sa=list;id=5

http://www.cpcwiki.eu/forum/index.ph...r;sa=list;id=7

Sajt koji, između ostalog, opisuje sveže homebrew igre za CPC:

http://www.cpcgamereviews.com/
Jan Čmelik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Jan Čmelik na korisnoj poruci:
Nergal (17.8.2014), pedjosav (17.8.2014)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Vicevi Oblivion Cvet kompjutera 5481 27.5.2022 5:52
Ima li neko viška Commodore, Spectrum, Amstrad... PopMilo Brbljaonica 78 4.12.2016 22:34
Brujanje računara lenhi Osnovne komponente 10 20.8.2009 12:20
Nova Godina ili obichan dan??? duschan Brbljaonica 38 6.1.2008 23:41
Zabranjeno za mladje od 80 godina nighthawk Opšta kultura 100 13.10.2007 22:26


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:53.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com