Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.11.2005, 23:46   #1
hacker_aca
amurof aratnevni oeD
 
Avatar korisnika hacker_aca
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: tamo gde se ne radi
Poruke: 3.181
Zahvalnice: 2.055
Zahvaljeno 1.217 puta na 551 poruka
Određen forumom Žanrovi

Koliko ima žanrova igrica i kako glase njihovi puni nazivi? Jedino znam za FPS - First Person Shooter (pucačina iz prvog lica) i RTS - Real Time Strategy (Strategije). I po čemu se gleda za neku igricu da je baš taj žanr koji jeste?
hacker_aca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.12.2005, 0:20   #2
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Žanrovi

Pazi, neka zvanična podela po žanrovima ne postoji.To što sad gledaš kao žanrove, je nešto što su igrači sami izmislili i oko čega su se složili i što je opšte prihvaćeno.Na primer, taj FPS koji pominješ nije oduvek postojao.Takođe RTS nije uvek bio isti, odnosno ovakav RTS kakav danas znaš je nastao tek pojavom Warcraft-a, barem koliko je meni poznato, a ako grešim neka me neko ispravi.Dalje, danas je dosta teško odrediti žanr, jer ima dosta mešanja, na pr. RTS sa elementima RPG-a, mada ni kompjuterski RPG nije isto što i stoni RPG i kada se priča o kompjuterskoj igri, obično se to odnosi na igru u kojoj se glavni junak može "budžiti".E sad, od tog RPG-a nastao je MMORPG, tj. masivni onlajn multiplejer sa elementima RPG-a.Pratiš me ?
Elem, ako pogledaš, starije brojeve sveta kompjutera, videćeš kako su žanrovi evoluirali kroz vreme.Recimo od nekih žanrova su nastala nova dva, neki su se spojili u jedan, primera radi, od pucačina su nastali FPS, TPS (third person shooter), svemirske pucačine itd., a nekad su sve slične igre bile samo pucačine , strategije su se podelile na RTS i potezne itd...
U svakom slučaju, neki od osnovnih žanrova, ako već hoćeš neku strogu podelu bi bili : pucačine, sportske simulacije, auto-moto simulacije, upravljačke simulacije, strategije, avanture, logičke igre, platforme (koju su čini mi se odsvirale svoje ), simulacije letenja i to je otprilike to, mada sam verovatno nešto zaboravio.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.12.2005, 0:29   #3
hacker_aca
amurof aratnevni oeD
 
Avatar korisnika hacker_aca
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: tamo gde se ne radi
Poruke: 3.181
Zahvalnice: 2.055
Zahvaljeno 1.217 puta na 551 poruka
Određen forumom Re: Žanrovi

Malo si me zbunio ali mislim da sam shvatio
hacker_aca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.12.2005, 1:24   #4
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Žanrovi

Poenta je da ne trebaš mnogo da se opterećuješ oko žanrova, već gledaj da li ti se igra dopada ili ne dopada.Sve je teže odrediti žanr nekoj igri, te je to bespotrebno rasipanje energije.Mislim, ok, možeš lako da razlikuješ sportsku simulaciju od pucačine recimo, ali ima sve više igara koje sadrže više žanrova, pa tako imaš shootere sa elementima avanture (tj. ima nekih delova gde treba uključiti mozak i rešiti po koji problem), imaš avantura koje imaju arkadne delove i slično.Doduše, neko ko je pravi hardkor gejmer bi možda i mogao da ti napravi nekakvu podelu sa sve žanrovima i podžanrovima koji postoje.Ja sam ti odgovorio više onako usput, iz nekom mog ugla, kako ja gledam na to.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:49.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com