Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje > Pravljenje igara

Pravljenje igara Programski jezici, tehnike, alatke u službi pravljenja igara...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.6.2011, 11:38   #101
siv0nja
Član
 
Član od: 21.2.2010.
Lokacija: Subotica
Poruke: 85
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 31 puta na 17 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

3. Da li time hocu profesionalno da se bavim u zivotu?

DA ...trenutno zivim od toga naravno, radim u jednoj kompaniji , koliko zaradim i kako zaradim ,gde radim i sta sve radim , to nebih otkrivao , posto neke stvari ne smem da pominjem, tako je u ugovoru i moram da drzim jezik za zubima , a to nije ni bitno za ovu temu sad. I pre ove kompanije sam radio na nekim indie projektima , male flash igre , cak sam radio na jednom 2d MMO naslovu za jednu holandsku kompaniju ....naravno mora se od necega poceti , ne mozes biti odjednom profesionalac, stalno se ucis , ja i dan danas nisam profesionalac u svom poslu ,ali tezim ka tome da cu jednog dana biti ,a eto nisam isao na nikakav fakultet i verujem da na fakultetu neces bas puno nauciti o game dev. , programiranje hoces, i sve je to ok ali jedna stvar je neizbezna ...dzaba ti svo znanje sveta ako si duduk za neke stvari ,ukoliko si odigrao par igara kao neki pa se upustili u game dev onda ces naici na gomilu problema , video igre se ne prave tako sto sednes za racunar i pravis igre kao u fabrici ...na normu ... jedno zlatno pravilo u game dev. ...ali ne samo i u game dev. vecu svim sferama zivota , umetnosti , politici ,nauci ...bukvalno u svemu ...to pravilo glasi ....DA NEMA PRAVILA. ....treba da se sledi unutrasnji instikt i covek moze bukvalno sve . Meni bi recimo dosta pomoglo u mom poslu da sam isao na likovnu akademiju ili FPU ,ali sta da radim kad u moje vreme moji roditelji nisu imali da mi plate kiriju u BG ili NS ,a kamoli da izdvoje ostala sredstva za skolovanje , nista nije greh biti slikar amater ( mater ...eno je kuci kuva rucak , pegla )

i molim te ispravi se sam kad si rekao da je umetnost zanat ,nemoj takve stvari da pricas molim te , posto nebih stobom da se raspravljamo i o umetnosti ovde ....postoje drugi forumi za takve stvari.


Na kraju sta da kazem ....hvala forumasima koji stvarno veoma puno pomazu na ovom forumu , neki su prijatni i ljubazni ,neki su malo arogantni , medjutim nista licno ne treba shvatiti . Put do zvezda je trnovit sto kazu pa tako i ovde ....ajd sad paljba
siv0nja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2011, 12:08   #102
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
mikronac kaže: Pregled poruke
Covece. Pa, koliko ti je potreban neki softver, toliko je i hardver. Pa neces valjda na papiru da citas kod, nesto treba da ga "pokrece". Ako mislis da programer pravi igrice, sto to ne kazes i za ljude koji razvijaju Xbox?
Zar to nije elektrotehnika?
Opet. Fiziku bi trebalo znati bar osnovne formule? I to je tebi znanje fizike?
Matematiku mora da zna bar osnove? Ja to ne smatram znanjem matematike.
Ne čitaš moj post. Neko ko razvija engine mora da ima sve to u malom prstu. Ali, i onaj ko piše najjednostavnije skriptice mora da poseduje bar osnovno znanje iz fizike iz matematike. (Pod formulama sam opširnije mislio i naravno na zakone iz kojih iste proizilaze, mada se to podrazumeva.) Za njega, naravno, nije bitna elektrotehnika (iako si u pravu da je programiranje nastalo iz nje), pošto on nije neko ko se time bavi, iako će nekom ko pravi grafičku kartu itekako trebati mnogo opširno znanje iz elektrotehnike.

Ni ti, ni ja, ni bilo ko drugi, neće moći da nauči "celu matematiku" (kao da je tako nešto uopšte moguće), već će znati ono što mu najviše treba, i to će znati u prste, a ovo ostalo taman toliko da se znanje može nazvati zavidnim, ali ne i naprednim.
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2011, 13:29   #103
mikronac
Novi član
 
Član od: 25.6.2011.
Poruke: 10
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 4 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Pa dobro, da li razumete poentu mijih postova?

1. Imas ljude koji dodju na ovaj forum, i forume slicne ovome
i postave pitanje, "hocu da napravim svoj WoW koji jezik da naucim?".
Njima ide odgovor, da postoje i druga zanimanja koja se bavi pravljenjem igara, kao scenarista, producent...programianje je ozbiljna disiplina,
i ako naucis sintaksu nekog jezika ne znaci da znas da programiras.

2. Ludi koji hoce da naprave neku malu igru(iz perspektive programera), u kojoj nije toliko bitna grafika
i prica, nego jednostavno za svoju dusu zele da naprave nesto. Takvim ljudima ide odgovor da pokusaju sa nekim game makerom, development kit-om , malo napredniji
da probaju C# i XNA, a oni jos napredniji da naprave svoj neki mini-endzin.
Ako jos zna dobro da crta, ima strava ideje, to je plus. I svaka cast...
U ovom slucaju osnovno poznavanje matematike i fizike je neophodno.
I naravno u ovom slucaju su nastali mnogi profesionalci.

3. I oni koji hoce time profesionalno da se bave. A to povlaci
da upisu neki ozbiljniji fakultet, i tada ce im biti neophodno znanje iz programiranja, matematike, fizike, elektrotehnike(arhitekturu i organizaciju racunara, algoritmi i strukture podataka. itd). I da ne mastaju,
da ce time da prave svoje WoW-ove, nego ce da budu samo jedan od mnogih koji radi sta ima se kaze, i mozda ce u svemu tome imati jako malo udela.

Za one koji omalovazavaju ETF -> kad zavrse isti
onda nek se jave. Ne poricem da postoje genijalci koji nisu zavrsili faks
a uspeli su vise nego bilo ko ko jeste. Doduse uspeh je relativna stvar.


Naravno ni jedna podela nije zahvalna, jer uvek postoje izuzeci.
Evo da ne bude da pricam napamet, posetite sajt grupe koje sam ja clan
pa pogledajte malo sta radimo. EGDC++
Forum
Jako sporo napredujemo zbog obaveza na fakultetu,i ovime se bavimo u slobodno vreme kojeg nema puno.

@ siv0nja
U vecini slucajeva se slazem sa tobom. I ti si trebao da se pronadjes u tacki priblizno 2. , jeste da si dosao na ovaj forum zbog tacke 1.
Poenta je da je pravljenje igre != programiranje. Napraviti igru, mozes bez
znanja programiranja, matematike, ... ali ne i da budes profesionalac.
Ja sam daleko od profesionalca. I dobro znam gde mi je mesto.
Imam 23 godine, a prvu igricu sam napravio na commodore 128d pre jedno
12 godina. Bila je tekstualna, ali je bila igrica Na ETF se nisam upisao zbog igrica, ali tu ljubav imam od malena pa se u slobodno vreme time i bavim. Ja ne poricem da neko sam moze da napravi igru, i da bude strava,
a u vecini slucajeva je tako. Ali njih smatram za hobiste. Kao i sebe. Volim i crtanje , i modelovanje, i muziku, i intereosovanja su mi siroka.
Zato sam i napominjao da je Indie najzanimljivije, zato sto radis sve.
Ja o game dev-u nisam nista naucio na faxu. Sve sam sam ucio kao i vi.
E sad sto je neko uspeo kao Indie, pa je poceo time profesionalno da se bavi, to je druga prica i svakako za pohvalu.

I na kraju da dodam, jer vidim da me vecina pogresno razume:
Baviti se razvojem video igara <=> nije potrebno zavrsiti neki fakultet.

Poslednja ispravka: mikronac (27.6.2011 u 13:53)
mikronac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2011, 20:39   #104
siv0nja
Član
 
Član od: 21.2.2010.
Lokacija: Subotica
Poruke: 85
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 31 puta na 17 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Ok, shvatio sma ja tebe veoma dobro , ali ti mene nisi bas doslovce , ok sad ima dosta smisla ovo sto si napisao , ja sam samo izrazio moje negodovanje zbog tih tacaka ...ne volim da neko postavlja nekakva pravila tamo gde ih nema ...to je sustina mog predugackog govora , znaci imas ideji volju ...pa brate tvoj je svet , naravno ukoliko ne odes na neki forum gde je pod 1. zabranjeno postaviti glupa pitanja , pod 2. zabranjepo postaviti glupa pitanja i pod 3. zabranjeno popstaviti glupa pitanja . Nema pruijatelju moj glupih pitanja ima samo glupih odgovora ,nadam se da me sad u potpunosti razumes ...nije greh kad neki klinac ima zelju i dodje ovde i pita " kako se pravi WoW, 'ocu i ja tako" , greh je ne znati odgovor na to pitanje ,a jos veci greh je takvog klinca usmeriti na pogresan put recenicom "bezi bre mali juce si se rodio a 'oces da pravis WoW , ej bre znas koliki moras da budes da bi to napravio, moras prvo fax da zavrsis pa onda dodji"
siv0nja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku siv0nja na korisnoj poruci:
mikronac (27.6.2011)
Stara 28.6.2011, 1:48   #105
IcaRakijica
Član
 
Član od: 25.10.2009.
Poruke: 121
Zahvalnice: 17
Zahvaljeno 137 puta na 55 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
mikronac kaže: Pregled poruke
Pre svega, da napomenem da nemam mnogo iskustva u razvoju
Pa iz kog razloga onda ti deliš savete?

Citat:
mikronac kaže: Pregled poruke
Uzgred budi receno, trudio sam se da sve spustim na sto nizi nivo da pocetnicima bude sto jasnije.
To je tvoj nivo, možda neko nije upoznat sa tom temom, ali niko ovde nije glup.

Citat:
mikronac kaže: Pregled poruke
Takodje, nisu toliko bitne cinjenice koliko da se shvati poenta.
Činjenica je neoboriv argument ili dokaz, bez činjenica nema ni poente.

Citat:
mikronac kaže: Pregled poruke
Jedna od prvih video igara napravljena je
da se prikazuju na osciliskopu (merni uredjaj koji su ti isti inzenjeri koristili za razvoj racunara). Tu igricu
koja je bila jako prosta (tenis) , napravili su ne zbog zarade i profita, vec iz cistog licnog zadovoljstva. Ona nije posedovala
pricu, grafiku niti zvuk. Tennis for Two
Prva video igra sa grafikom je bila napravljena 1952 godine i zvala se OXO, to je bila verzija IKS OKS-a kreirana na univerzitetu u Kembridžu. Tennis for Two je napravljen 1958 godine.

Citat:
mikronac kaže: Pregled poruke
Kao sto vidite ti ljudi nisu morali da znaju da nacrtaju bilo sta vise od lineje i loptice, niti da iskomponuju bilo
sta vise od jednog beep.
Tada su ljudi morali da znaju više nego sada, tada nije postojala mogućnost da samo nacrtaš liniju ili lopticu. Probaj na napraviš samo liniju, lopticu ili samo jedan beep od jedinica ili nula. Danas je sve mnogo lakše, postoje mnoga razvojna okruženja, kao što je Visual Studio, koja čine programiranje pristupačnijim i jednostavnijim. U današnje vreme sve što je potrebno je da pristupiš određenoj klasi ili funkciji sa određenim parametrima i dobiješ ono što tražiš. Pre se sve radilo hard core.

Citat:
mikronac kaže: Pregled poruke
Tako je uloga programera u osmisljavanju jedne igrice sve vise opadala.
I tako dosli smo do poente. Programeri koji rade u nekoj firmi danas za razvoj igara programirju engine i tool-ove, ne prave igrice.
Uloga programera je ogromna, programer pravi srce igre ili engine bez koje igra ne bi ni postojala. Programeri prave engine da bi sebi olakšali posao, kada se napravi engine i svi ostali alati nisi valjda pomislio da će neko da zaposli kako ti kažeš likove koji pišu skripte a ne programere koji su napisali sam engine. Resursi kao što su modeli, teksture, zvuk, animacije itd. se prosleđuju programerima koji sve to povezuju u engine-u.

Citat:
mikronac kaže: Pregled poruke
Pa sta je to endzin? To je specijalizovani program, kao i bilo koji koji imate na vasem racunaru.
Engine nije specijalizovani program nego skup klasa kao što je XNA engine za C#, Ogre za C++, Irlicht engine ili čak Unity koji ima svoj editor pisan u C++ ali opet pristupa klasama preko svog jezika.

Citat:
mikronac kaže: Pregled poruke
Pa da li se
programer igre odnosno endzina razlikuje od nekog drugog programera? Ne.
Naravno da se razlikuje, programer koji radi sa C++ nije isto kao programer koji radi sa Visual Basic ili C# programskim jezikom. Postoje mnogi drugi jezici i sa svakim je moguće praviti igre.

Citat:
mikronac kaže: Pregled poruke
Kada sa svim tim fajlovima pothranite vas endzin dobijate jednu AAA igricu.
Za AAA igricu je potreban kvalitet a ne gomila fajlova.

Citat:
mikronac kaže: Pregled poruke
Evo primera jednog endzina, a to je Source.
Kada njega nakljukate ovim razlicitim fajlovima (teksture, modeli, skripte, zvukovi) dobijate razlicite igre.
Možeš da uzmeš bilo koji engine i da ga kljukaš ćime god hoćeš, ali ako ne poseduješ znanje nećeš napraviti ništa.

Citat:
mikronac kaže: Pregled poruke
Ali opet jako slicne. Zasto? Zato sto koriste isti motor.
Ako igre nisu u istom žanru nisu ni slične, kako jedna RTS može biti slična jednom FPS bez obzira koji je engine u pitanju.


Citat:
mikronac kaže: Pregled poruke
Covek koji pise skripte svakako mora da poznaje osnove programiranja,
jer ih pravi pomocu skript jezika. Ali on nikako ne moze da se nazove programer.
Ćovek koji piše skripte je programer, da bi neko koristio XNA engine mora da zna C#, da bi neko pravio igre sa Ogre-om mora da zna C++. Ovi engine-i nisu sa vizuelnim editorom kao što su UDK, Unity ili C4 nego predstavljaju skup klasa.

Citat:
mikronac kaže: Pregled poruke
Povecanjem opste namene endzina
smanjuje se njegova brzina, mada je danasnjim razvojem i ta razlika sve manja.
Brzina engine-a ne zavisi od njegove namene nogo od načina na koji je napisan.

Citat:
mikronac kaže: Pregled poruke
Zbog svega toga zapitajte se da li hocete da budete programer, ili samo zelite da ucestvujete u smisljanju jedne igrice. Ako hocete da ucestvujete u
smiljsnju jedne igrice postoje i drugi zanati za to.
Video game development
Zapitajte se da li ste voljni da učite i da li imate volju i želju da pravite igrice, to je ono što vam je potrebno. Uvek postoji milion razloga i izgovora kako nešto nije u stanju da se postigne a da bi nešto postigli potrebna vam je samo volja.

Citat:
mikronac kaže: Pregled poruke
Kao sto vidite, danas nije potrebno da znate matematiku, fiziku i elektrotehniku
da bi napravili video igru.
Nego morate da znate domaćinstvo, prirodu i društvo, fizičko, geografiju i stočarstvo. Sve ste to naučili ali kada treba treba da radite sa vektorima ili sa trigonometrijom gledate u belo.

Citat:
mikronac kaže: Pregled poruke
Jer koristite razne alate koji to "znaju" umesto vas, ali da bi pravili te alate
morate da znate.
"Ali da bi pravili te alate morate da znate"??? Dečko je tu stao jer je shvatio da morate da znate matematiku i fiziku. Alati koji to znaju umesto vas WTF!!! Gde to ima??? Alat ti samo koristi da bi ti lakše odradio posao. Neće alat odraditi posao umesto tebe.

Lepo je kada se neki ekspert po pitanju razvoja igara pojavi da deli savete, još lepše je ako post počinje sa "Pre svega, da napomenem da nemam mnogo iskustva u razvoju igara" ili u prevodu probao sam da kljukam Source engine sa raznim fajlovima ali mi nije izbacio AAA igru.
IcaRakijica je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku IcaRakijica na korisnoj poruci:
Andross (28.6.2011), Geomaster (28.6.2011), hr0nic (28.6.2011), siv0nja (28.6.2011), voodoo_ (8.7.2011)
Stara 28.6.2011, 9:15   #106
Mercury
Član
 
Član od: 30.8.2009.
Lokacija: Budva - Zemun
Poruke: 134
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 169 puta na 63 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Kako volim kada ljudi trose vreme na pisanju i raspravljanju o
tome kako se prave video igre, a ne rade nista po tom pitanju ? ( kudos izuzecima: Ica rakijica, Andross, i ostali koji rade )

Ovih 6 strana je sasvim dosta da se pokaze pocetnicima game
dev iz perspektive pogramera, no se vi prebacite malo na dev a ne na chat mod...

Tada cemo imati zasta da cakulamo

Bolje da postoji tema "Work in progress", pa tu da se nadjemo da debatujemo i delimo ideje.

Nebih da trosim svoje vreme na prepirke i rasprave, treba igra da se pravi ...
Mercury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mercury na korisnoj poruci:
EclipsE (28.6.2011)
Stara 28.6.2011, 11:35   #107
mikronac
Novi član
 
Član od: 25.6.2011.
Poruke: 10
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 4 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Hteo sam da pomognem, a na kraju ispao budala.

Srecno pocetnicima, zdravo i dovidjenja.
mikronac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2011, 13:45   #108
mikronac
Novi član
 
Član od: 25.6.2011.
Poruke: 10
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 4 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
Pa iz kog razloga onda ti deliš savete?
Vec sam napisao, ne zelim da se ponavljam. Ja imam iskustva ali
ne precenjujem sebe.

Citat:
Prva video igra sa grafikom je bila napravljena 1952 godine i zvala se OXO, to je bila verzija IKS OKS-a kreirana na univerzitetu u Kembridžu. Tennis for Two je napravljen 1958 godine.
Kao sto sam i napisao jedna od prvih.

Citat:
Tada su ljudi morali da znaju više nego sada, tada nije postojala mogućnost da samo nacrtaš liniju ili lopticu. Probaj na napraviš samo liniju, lopticu ili samo jedan beep od jedinica ili nula. Danas je sve mnogo lakše, postoje mnoga razvojna okruženja, kao što je Visual Studio, koja čine programiranje pristupačnijim i jednostavnijim. U današnje vreme sve što je potrebno je da pristupiš određenoj klasi ili funkciji sa određenim parametrima i dobiješ ono što tražiš. Pre se sve radilo hard core
Zasto komentarises moje postove kad ih ne razumes? Kao umetnik nisi morao da znas
da nacrtas vise od linije, a ne kao inzenjer! Ostalo u citatu ponavljas moje reci. A ujedno uskaces sebi u usta, i sam pises da je danas sve manje potrebno znjanja.

Citat:
Uloga programera je ogromna, programer pravi srce igre ili engine bez koje igra ne bi ni postojala. Programeri prave engine da bi sebi olakšali posao, kada se napravi engine i svi ostali alati nisi valjda pomislio da će neko da zaposli kako ti kažeš likove koji pišu skripte a ne programere koji su napisali sam engine. Resursi kao što su modeli, teksture, zvuk, animacije itd. se prosleđuju programerima koji sve to povezuju u engine-u.
Kada neko dodje ovde jer ima ideju da napravi bolji WoW, dodje zato sto
misli da ima bolju pricu ili sta vec, a ne zato sto ima ideju kako da optimizuje neki endzin
ili mu je sinuo neki do jaja algoritam. Zato, kao sto sam vec nekoliko puta napisao postoje i druga zanimanja koja se bave razvojem video igara.

I opet moram da se ponavljam. Kada neko voli video igre i zeli da ucestvuje u razvoju
svakog njenog dela, kao ti i ja i ostali koji su komentarisali moje postove, onda zeli i
da programira, i da napravi modele, smisli pricu , osmisli gameplay....itd.

Jeste, uloga velika kada to radi jedan covek (hobi), ali kada na razvoju jedne igre rade stotine njih uloga jednog programer nije ogromna (pro). Zato po stoti put kazem da je zanimljivije kada se time bavis iz hobija. Naravno, ova podela nije zahvalna, jer nije sve crno belo, i ne kazem da Indie to rade manje profesionalno u smislu dobro. Sve vreme kada pisem
profesionalno, mislim na one koji rade u npr. Blizardu, idu na posa i primaju platu.

Citat:
Engine nije specijalizovani program nego skup klasa kao što je XNA engine za C#, Ogre za C++, Irlicht engine ili čak Unity koji ima svoj editor pisan u C++ ali opet pristupa klasama preko svog jezika.
Al si ga objasnio nekom pocetniku. A usput si i pogresio, kad vec hoces cinjenice. XNA nije endzin. Ogre nije za C++ nego je pisan u c++-u. Za ogre postoje nekoliko binding-a. Skup klasa je biblioteka.

Citat:
In computer science, a software engine refers to the core of a computer program.
Citat:
Microsoft XNA is a set of tools with a managed runtime environment provided by Microsoft that facilitates computer game development and management.
Citat:
Naravno da se razlikuje, programer koji radi sa C++ nije isto kao programer koji radi sa Visual Basic ili C# programskim jezikom. Postoje mnogi drugi jezici i sa svakim je moguće praviti igre.
Ja ne vidim razliku. Ja kao programer ne pravim razliku da li pisem neki game engine, biblioteku ili aplikaciju za recimo konverziju video formata.
programiranje != pravljenje igre

Citat:
Ćovek koji piše skripte je programer, da bi neko koristio XNA engine mora da zna C#, da bi neko pravio igre sa Ogre-om mora da zna C++. Ovi engine-i nisu sa vizuelnim editorom kao što su UDK, Unity ili C4 nego predstavljaju skup klasa.
Ti editori su alati koji olaksavaju razvoj softvera za zabavu(igre). Kao sto je Blender alat koji
olaksava kreiranje modela i animacija.

Citat:
Nego morate da znate domaćinstvo, prirodu i društvo, fizičko, geografiju i stočarstvo. Sve ste to naučili ali kada treba treba da radite sa vektorima ili sa trigonometrijom gledate u belo.
Igre napravljene u Game Maker-u su ocigledno igre. Da bi napravio igru <=> nije potrebno znanje matematike ili fizike.

Citat:
"Ali da bi pravili te alate morate da znate"??? Dečko je tu stao jer je shvatio da morate da znate matematiku i fiziku. Alati koji to znaju umesto vas WTF!!! Gde to ima??? Alat ti samo koristi da bi ti lakše odradio posao. Neće alat odraditi posao umesto tebe.
Alati i sluze da rade posao umesto tebe. Pravljenje alata nije isto sto i pravljenje igre. Dacu ti banalan primer. Kada hoces da napravis kocku u nekom alatu za modelovanje,a kasnije da je prepolovis, nije potrebno da znas
matematiku koja stoji iza toga, dovoljno je da kliknes add cube, a kasnje zavisno od editora
kliknes na funkciju koja ce da ti je prepolovi. Uostalom to i sam znas.

Citat:
Lepo je kada se neki ekspert po pitanju razvoja igara pojavi da deli savete, još lepše je ako post počinje sa "Pre svega, da napomenem da nemam mnogo iskustva u razvoju igara" ili u prevodu probao sam da kljukam Source engine sa raznim fajlovima ali mi nije izbacio AAA igru
Nikada nisam koristio neki game development tool da bih pravio igru, niti sam imao ambicije da
pravim AAA naslove. Bavim se programiranjem.

I molim te ne vadi moje recenice iz konteksta, nego sagledaj ceo post
pa onda razmisli sta sam napisao.

A sad
mikronac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2011, 16:57   #109
federer
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Lokacija: Rudo, Bosna i Ercegovina
Poruke: 825
Zahvalnice: 447
Zahvaljeno 51 puta na 42 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku federer Slanje poruke preko Skypea korisniku federer
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Beži bre, skroz me demotivisaste. Sad će mnogi da završe sa učenjem programiranja prije nego što počnu.
federer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2011, 17:16   #110
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
federer kaže: Pregled poruke
Beži bre, skroz me demotivisaste. Sad će mnogi da završe sa učenjem programiranja prije nego što počnu.
Motivation is a lie. Ako hoćeš nešto da uradiš uradićeš, nema tu motivisan sam/nisam motivisan...
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2011, 21:51   #111
Djape007
Novi član
 
Član od: 28.6.2011.
Lokacija: Kać , Novi Sad
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Exclamation Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Samo hocu da vam pokazem kako sam napravio jednu igricu , multiplayer igru moze se igrati preko interneta . A nemam veze sa skriptanjem , uglavnom sve skripte sam nasao na internetu , neke sam morao da popravljam , a to je bilo tesko , al sam uspeo da napravim igru. Koristio sam Unity3d , veoma je lak za koriscenje , pogledao sam dva tutorijala na yt i odma sam skontao osnove , tako da ko god hoce da pocne da pravi (3d) igre nek skine Unity. A najbolje je to sto modele mozes da napravis u Sketchup-u i da ih ubacis u Unity . A evo i mog sajta ( http://sites.google.com/site/games4dz/home )gde mozete da skinete (ako hocete) igru sto sam pravio , igru kad skinete stoji pod nazivom Fudbal-Kolima.djape , otvara se pomocu WinRAR-a . Vi procenite dal je igra dobra za pocetnika , nemam iskustva zato sto u avgustu punim 15 godina.

Pozdrav

Poslednja ispravka: Djape007 (28.6.2011 u 21:58)
Djape007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2011, 22:12   #112
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
Djape007 kaže: Pregled poruke
tako da ko god hoce da pocne da pravi (3d) igre nek skine Unity.
NE.

Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2011, 23:33   #113
BobaL
Član
 
Član od: 1.4.2006.
Poruke: 493
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 143 puta na 83 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
Geomaster kaže: Pregled poruke
NE.

Zasto ne? Ne se odnosi na bilo koji 3D engine ili bas Unity3D i zasto?
BobaL je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2011, 23:41   #114
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Bolje koristite Game Maker, to je hteo da kaže...

/sarcasm
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2011, 23:50   #115
Markonije
Starosedelac
 
Član od: 14.3.2009.
Poruke: 1.200
Zahvalnice: 207
Zahvaljeno 276 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

kontam zasto ima dosta prepirke na ovoj temi...

Jer ljudi koji su iole upoznati sa programiranjem znaju koliko je tezak poduhvat napraviti iole ozbiljniju igru,a onda se jave noobovi koji nemaju pojma gde se nalaze (vreme-prostor kontinium) i pitaju da li da kupe engin od ID-a ili da naprave bolju varijantu sami,i onda normalno iznervirate ljude i ne dobijete odgovor na neko normalno pitanje.


Ne letite pre nego sto prohodtate i ne hodajte pre nego sto progledate.... e isti fazon u programiranju-izradi igara.
Markonije je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Markonije na korisnoj poruci:
EclipsE (29.6.2011), Geomaster (28.6.2011)
Stara 28.6.2011, 23:52   #116
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
BobaL kaže: Pregled poruke
Zasto ne? Ne se odnosi na bilo koji 3D engine ili bas Unity3D i zasto?
Ne odnosi se ni na bilo koji engine, niti na Unity, nego na stav "yo ako hoćete 3D igre baš ono do j*ja full extra msm koristie Unity on je cool, ja eto nem pojma niss al sam napravio dojajnu igru". To je jedna od najgorih stvari koju možete da kažete početnicima. Krenuće da rade u Unityju po raznim tutorijalima od kojih ništa ne razumeju nego samo ponavljaju, a kada se malo uozbilje, skontaće da moraju da uče skript jezik(!), pa onda, ako nalete na feature koji u besplatnoj verziji Unityja nije dostupan, pa će shvatiti da moraju da uče i pravi programski jezik(!!), pa onda da uzmu i neki bolji engine ako hoće neku veću kontrolu(!!!). I zato Unity nikako nije izbor za nekoga kome je juče palo na pamet da hoće da pravi igru kao GTA, samo malo drugačiju.
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2011, 0:14   #117
BobaL
Član
 
Član od: 1.4.2006.
Poruke: 493
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 143 puta na 83 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
Geomaster kaže: Pregled poruke
...
Stekao sam utisak da postoji snazan razlog zasto treba izbeci upotrebu Unity3D engine-a, a da taj razlog nije povezan sa razlogom "skinite Unity ako zelite da napravite WOW klon" pa sam pitao, cista radoznalost.
BobaL je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2011, 0:22   #118
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
BobaL kaže: Pregled poruke
Stekao sam utisak da postoji snazan razlog zasto treba izbeci upotrebu Unity3D engine-a, a da taj razlog nije povezan sa razlogom "skinite Unity ako zelite da napravite WOW klon" pa sam pitao, cista radoznalost.
Pa sad, pazi, mogli bismo da razglabamo o tome zašto je Unity3D dobar a zašto je loš. Ja, lično, ne volim Unity. Priznajem da nemam neki objektivan, jaki razlog – jbga, ne sviđa mi se, antipatičan mi je. Uglavnom zbog toga što se sve nudi na tacni (iako bi to trebalo da bude dobra stvar?) i što ne dozvoljava dovoljno slobode korisnicima. Kao neko ko uvek hoće da razume sve što stoji iza svake njegove linije kôda, ne želim da koristim takav alat, posebno ako nije open-source i ako nisam tačno shvatio kako šta radi. Početnicima jeste bolje da koriste Unity, ali ako imaju neko predznanje o programiranju i da znaju šta rade i u šta se upuštaju, dok nema ništa goreg od početnika koji Unity zna samo po tome što je to "nešto što služi za pravljenje uber 1337 'igrica'". U njegovom slučaju je loše što će dugo napredovati bez ikakvog pravog znanja o programiranju, a onda, kad bubne u prepreku o kojoj nema ničeg na Youtube-u – BAM! Odjednom će shvatiti šta je sve propustio, i u 99% slučajeva će izgubiti želju da dalje radi pošto je već navikao na sve već gotovo. A ako se razume u to (koliko-toliko), a ne želi da ide na neki niži nivo od Unityja, onda to može da bude dobitna kombinacija, posebno ako je u pitanju umetnik sa talentom. Moj stav je da umetnici sa idejom za igru mogu mnogo bolje da prođu sa Unityjom, dok će programeri u velikom broju slučajeva na pomen imena Unity samo nezainteresovano odmahnuti glavom i nastaviti da fanatički kuckaju u C++-u, C-u, C#-u ili šta već koriste da pišu svoje igre.
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Geomaster na korisnoj poruci:
mikronac (29.6.2011)
Stara 8.7.2011, 14:16   #119
OgnjenM
Član
 
Član od: 16.1.2010.
Lokacija: https://www.ognjenmarceta.com/
Poruke: 271
Zahvalnice: 77
Zahvaljeno 51 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

bez ljutnji al pojma vi nemate sta unity engine moze da uradi
OgnjenM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2011, 14:38   #120
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
OgnjenM kaže: Pregled poruke
bez ljutnji al pojma vi nemate sta unity engine moze da uradi
Ma može i ručak da kuva.
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
pravljenje igara, web development

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Animirane slicice za macku i misa iz pticije perspektive JBlitzkrieg 2D radovi 7 13.5.2009 21:07
Kako blokirati posetioce iz jedne zemlje? tarantula Web razvoj 8 12.7.2008 9:33
Kako portovanti igru na phone? optimus_prime Pravljenje igara 8 26.6.2008 10:27
3ds Max 7 kako napraviti 3d srce Master Neo Grafički softver i radovi 5 17.3.2006 8:32
Kako da umrezim igru? alien O igrama uopšte 2 24.2.2006 10:58


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:36.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com