Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Web razvoj > Serverske aplikacije i baze podataka

Serverske aplikacije i baze podataka PHP, Perl, ASP, ASP .NET, ColdFusion...
MySQL, PostgreSQL, MSQL, Oracle...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.8.2009, 15:48   #1
hack
Član
 
Član od: 9.12.2007.
Poruke: 150
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Instalacija Perla

Da li mi moze neko reci ako server ne podrzava Perl kako da ga instaliram, da li je postupak slican sa PHP ili kako?Unapred hvala
hack je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2009, 21:41   #2
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Perla

Citat:
hack kaže: Pregled poruke
Da li mi moze neko reci ako server ne podrzava Perl kako da ga instaliram, da li je postupak slican sa PHP ili kako?Unapred hvala
Na većini Linux distribucija dovoljno je da instaliraš mod_perl i imaćeš podršku za izvršavanje Perl skripti u okviru Apache servera. Na Windows operativnom sistemu podrška za perl je jako ograničena ako se izuzmu paketi kao što su ActivePerl ali i tada ne mogu da se mere sa mogućnostima mod_perla na Apacheu.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku holodoc na korisnoj poruci:
hack (4.8.2009)
Stara 4.8.2009, 22:48   #3
hack
Član
 
Član od: 9.12.2007.
Poruke: 150
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Perla

Da li je dovoljno na serveru napraviti na primer usr/bin/perl i iskopirati mod_perl u ovaj direktorijum ili ima jos nekih podesavanja ?
hack je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2009, 23:04   #4
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Perla

Hm... Dovoljno je da iskoristiš podrazumevani package manager na svom distrou i on će sve sam odraditi. Ali ako želiš možeš uvek sam da uradiš ručnu instalaciju mada to i nije baš pametno jer ćeš onda pri svakom upgradeu mod_perla morati ponovo ručno sve da podešavaš. mod_perl inače nije obična izvršna biblioteka već klasičan .so fajl koji možeš da kopiraš bilo gde na serveru ali je bitno da navedeš pravu putanju u konfiguraciji Apachea putem LoadExtension promenjljive i da registruješ neophodne handlere za perl skripte.

http://perl.apache.org/
http://perl.apache.org/docs/2.0/user...l/install.html

Koji distro je u pitanju? I da. Šta ti zapravo hoćeš da radiš u perlu? Sudeći po tome da navodiš putanju ka izvršnoj verziji perla deluje mi u tvom posru da želiš perl skripte da izvršavaš na samom operativnom sistemu a ne na serveru. Ili grešim?
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2009, 0:35   #5
hack
Član
 
Član od: 9.12.2007.
Poruke: 150
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Perla

Ma samo hocu da na sajtu oprobam jednu skriptu, a sajt na kome hostujem nema podrsku za Perl i sad to treba instalirati da bi skripta radila, samo to.
hack je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2009, 0:40   #6
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Perla

Citat:
hack kaže: Pregled poruke
Ma samo hocu da na sajtu oprobam jednu skriptu, a sajt na kome hostujem nema podrsku za Perl i sad to treba instalirati da bi skripta radila, samo to.
Nisi rekao koji OS koristiš. Ako koristiš Linux još jednom kažem, instaliraj mod_perl i uživaj. Postaviš svoju skriptu sa .pl ekstenzijom u cgi-bin folder (mada možeš i na nekom drugom mestu nije ni bitno toliko) i pozoveš je preko browsera.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2009, 1:24   #7
hack
Član
 
Član od: 9.12.2007.
Poruke: 150
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Perla

Ja koristim Windows XP, ali nije mi jasno kakve veze to ima, zar nije bitno kako je uradnjen server gde hostujem web sajt tj da li radi pod Linuxom ili Windows server. Ne znam da li smo se razumeli dobro uopste?
hack je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2009, 16:24   #8
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Instalacija Perla

Citat:
hack kaže: Pregled poruke
Ja koristim Windows XP, ali nije mi jasno kakve veze to ima, zar nije bitno kako je uradnjen server gde hostujem web sajt tj da li radi pod Linuxom ili Windows server. Ne znam da li smo se razumeli dobro uopste?
Hajde da probam još malo da uprostim

Perl je po prirodi skripting jezik što u prevodu znači da se njegov "kod" izvršava direktnim interpretiranjem Perl skripti koje su najobičniji tekstualni fajlovi i za čije interpretiranje je potrebno da postoji uslovno rečeno interpreter. Taj Perl interpreter je jedan najobičniji izvršni fajl koji je podrazumevano sastavni deo većine operativnih sistema, posebno Unix-olikih klonova (postojji jedna poznata izreka koja kaže "jadan je taj operativni sistem koji ne dolazi sa preinstaliranim Perlom" ). Dakle ako napišeš neku skriptu u Perlu na svim Linux sistemima moći ćeš da je izvršiš tako što u shellu napišeš recimo
Kod:
perl skripta.pl
doduše uz određena ograničenja šta skripta može da radi jer je očigledno u pitanju potpuno drugačije okruženje od onoga kada se perl koristi u sklopu web servera. Ista pravila recimo važe i za PHP. Bilo koja PHP skripta (opet kažem uz određena ograničenja) može da se izvrši na bilo kom operativnom sistemu kucanjem putem tzv. php komande (naravno ona mora da bude prisutna na sistemu kao binarni fajl ne samo kao modul za web server). Ako imaš recimo PHP skriptu sledeće sadržine
PHP kod:
<?php echo "Resistane is futile!"?>
i snimiš fajl kao borg.php recimo jednostavno kucanje komande
Kod:
php borg.php
u shellu će ispisati "Resistance is futile!" u konzoli

E sad kako se cela priča uklapa sa Perlom i web serverima? Pa jednostavno. Apache web server ima izuzetno modularnu arhitekturu što mu omogućava da mu se po potrebi mogu dodavati moduli koji proširuju njegove mogućnosti. Postoji brdo zvaničnih i nezvaničnih modula a ako se malo upoznaš sa samim APIjem Apachea možeš čak i sam da kreiraš module. mod_perl je modul koji ako se uključi (tj. pridoda) Apacheu omogućava da se Perl kod u HTML stranicama (ili u samostalnim stranicama) interpretira (stručno se kaže "parsira"). Dakle mod_perl nema nikakve veze sa izvršnom verzijom Perla u okviru operativnog sistema ali uzmi u obzir da neki web hosting provajderi omogućavaju izvršavanje Perl skriti direktno iz OSa i to tako što svojim klijentima ponude tzv "path to perl executable" varijablu.

Da skratim priču. Windows po defaultu ne dolazi sa preinstaliranim Perlom tako da direktno korišćenje iz OSa (to tebi ne treba ovde konkretno) nije moguće osim ako se ne instalira ActiveState paket (ili nešto slično) čime binarna verzija Perla postaje dostupna u OSu. Da bi svoju skriptu izvršio na Windowsu potrebno je da skineš sa neta mod_perl ekstenziju (.dll fajl za Windows, .so za Linux mada za Linux nije potrebno ovo raditi na ovaj način) za tvoju verziju Apachea (1.3, 2.0, 2.2). Postavi taj skinuti fajl (.dll) negde gde Apache može da mu pristupi i edituj httpd.conf fajl servera tako da uz pomoć LoadModule diretive učita neophodan fajl (oko detalja se moraš malo pomučiti jer zavise od verzije Perla koju skineš i od toga koji Apache koristiš).

Na Linux baziranim novim distribucijama kompletan ovaj proces je mnogo jednostavniji. Dovoljno bi bilo da iskoristiš package manager na svojoj distribuciji i instaliraš paket pod nazivom mod_perl. Package manager je taj koji će povesti računa o neophodnoj konfiguraciji modula za Apache.

S obzirom da mi se nekako čini da se nećeš lepo snaći sa ovime što sam gore napisao (ipak je potreban određen nivo znanja za administraciju Apachea) moja preporuka ti je da skineš ActivePerl (besplatan je) i instaliraš ga jer sa njime dolazi potpuna podrška za mod_perl koji se automatski instalira i uključuje kao modul u postojeći web server na mašini.

Za kraj komentar. Nemoj se mnogo oslanjati na Perl skripte ako ne planiraš da ih postaviš na serveru za koji si siguran da će imati podršku za njega (ili za binarnu verziju ili kroz mod_perl). Većina provajdera na dozvoljava Perl skripte iz jednostavnog razloga što se Perl (posebno mod_perl) veoma duboko integriše u Apache API pa kao takav je omiljena alatka za pisanje raznih zlonamernih spam skripti i ostalih net "đakonija". Ako je zadatak ovako jednostavan kao što se meni čini mnogo pogodnija (i rasprostranjenija) varijanta je PHP

Odužih malo ali rekoh da razbijemo sve nedoumice
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Tutorijal: Instalacija Windows XP-a AkulM Operativni sistemi 584 9.12.2015 21:17
Instalacija Ubuntu 8.04 - problem! Teniser Slobodni softver 62 30.11.2008 16:14
Tutorial: instalacija Windows viste iz XP-a DonCorleone91 Operativni sistemi 1 10.8.2008 9:12
Provjera i nedoumice: instalacija HD, FAT32/NTFS, OS dileme mr.marvin Nosači podataka 1 12.10.2007 20:21
HDD - DVD problem - File Corrupted - Nakon rezanja i prilikom instalacija mzeg Kvarovi 2 23.1.2007 13:05


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 4:35.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com