tema: [Mobilni telefon] Nokia N97
Prikaz jedne poruke
Stara 30.10.2009, 2:40   #2
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: N97 recenzija by Njegova Wisost

6. Hardver

~440 MHz procesor je dovoljan da proguta bilo sta sto mu ponudite. 128mb rama je malo, jer imate slobodno samo 30. Ne znam, Nokia kaze da je to poboljsano sa novim firmverom, pa cu pogledati. 32GB memorije Cudoviste. Ostalo mi j jos 28 i nemam pojma sta jos da stavim. Ima i memorijski slot za mikro SD. nHD 3.5" ekran. Bluetooth 2.0, WLAN, 3g sa dvije kamere, FM predajnik (ovo nisam probao. Jedino sto mi pada na pamet gdje bih mogao da ga iskoristim je automobilski radio. Kazu da slabo odasilja - ne moze zamijeniti nikako metrima dugacku antenu...).

Kamera je 5mpx carl zeiss, kao i na n95, ali mi se cini da su slike malo bolje. Ima i zastitni poklopac. Ovde se cuvajte kada kupujete telefon da ne dobijete verziju koja grebe socivo (tj plastiku ispred njega). Pokriveno je garancijom i masovno se desava... Nista posebno u vezi kamere nema.
Akcelometar je naravno tu, po defaultu je auto rotacija ekrana iskljucena pa to preporucujem da upalite.

Zvuk je mnogo tih. Kao i sami zvucnici, koji su tisi oko 25% u odnosu na N95. Pitao sam se zasto je tako. Da ne objasnjavam - novi propisi EU o jacini dozvoljenog zvuka preko slusalica. Zbogom gluvoco ali i zbogom mirnoco u gradskom prevozu te cete biti prinudeni da slusate babe i razne klosare koji se deru na glas te one koji pjevaju na sav gals pa kupe novac po busu....

Bateriju ne bih za sada komentarisao, previse koristim telefon tako da je punim svaki dan. Izgleda da traje 2-3 dana standardnog koriscenja, ne vise sigurno. Punjač je USB i treba joj oko 2h da se napuni, i opet to je kompromis - stvar dogovra proizvođača da naprave jedinstveni punjač, zbog pritiska EU da se ne prodaje uz svaki telefon punjač (koliko god da je to dobro, ja za sada osjećam lošu stranu, a tiče se dužine punjenja...). Sad, da li je to Nokijino opravdanje zato što treba napuniti veliku bateiju ili istinita priča, vidjećemo.

6. Home Screen


Odlicna stvar. Imate precice do maksimalno 8 programa ili mozete saviti 8 omiljenih kontakata. Ali to nije bitno. Mnogo zanimljivija je Facebook aplikacija (odmah vas obavjestava ako dobijete "cuskanje", poruku ili zahtjev za prijateljstvo kao i tri poslednja statusa prijatelja). Kada udete u aplikaciju, imate samo ono najosnovinije (ovako me face odusevljava, bez gomile nepotrebnih gluposti) - news feed, slike, events, profil, imenik... Pregled slika je posebna milina jer se ponasa kao da ga gledate sa samog telefona...
Posjeduje i mail aplikaciju (takode na home screen) i bez problema mi je prepoznao gmail nalog. Odlicno izgleda i Accu weather aplikacija (prikazuje trenutnu temperaturu, vrijeme napolju, realnu temperaturu - na osnovu osjecaja, prognozu i sl. a sve je to praceno lijepo nacrtanim slikama vremena....)

Namjerno sam preskocio da opisem touch screen ali nema potrebe - to je poboljsani ekran u odnosu na 5800 (nemojte da govorite da je isti kad nije, cimer ima taj telefon i tacno vidim koliko je bolji i brzi odaziv). Kada kucnete osjetite malenu povratnu vibraciju koju mozete da iskljucite, ali je bolje ovako. Nije bas kao na iPhonu jer bolje reaguje na kuckanje nokta nego na dodir ali svejedno je dobar. Pohvalio bih i handwriting opciju jer posle kalibracije odlicno prepoznaje vasa slova, ali ko bi koristio to pri qwertz tastaturi...

Javljanje je zanimljivo, mozete da prevucete prstom (kao otkljucavanje kod iphona) ali i kada vas neko zove, samo okrenete telefon naopako na sto, i on se "ucuti" tj ukljuci se tisina. Kuliranje nekoga na galantan nacin Dakle telefon ima mjerac daljine (gasi se ekran kada ga prinesete licu)

7. Aplikacije

Mislim da ovde ne treba da pisem nista sto vi svi vec ne znate. Ima sve sto ima svaki telefon. Garmin radi odlicno, hvata satelite za bukvalno par sekundi kada se nalazite na otvorenom. Muzicki plejer je kao i kod svih nokija, nisam primjetio nista zanimljivo. Sada konacno imam mogucnost da editujem ID tagove pjesama. Kalendar i Log su standardni. Kontakti takode, s tim sto morate instalirati v20 firmver da biste imali kineticki skrol, mada je on nepotreban... Wireless radi odlicno, od igrica nisam dobio nista sem neku glupost kao guitar hero, quick office je najobicniji i zamjeram sto nisu stavili adobe pdf reader, vec mora da se kupi. A za to vam treba hack telefona ili sertifikat, a to trenutno ne umijem... You tube je prava milina gledati preko njega
Od apsolutno potrebnih aplikacija morate instalirati:

- Garmin XT
- Phone Torch - baterijska lampa koja koristi blic. Ovim genijalnim programom mozete i slati Morzeove znake tako sto cete ukucati tekst. Zbilja korisno za vojnike iz 1. svijetskog rata..
- Level - Pravite drveni plakar u svojoj radionici a ne mozete da vidite da li je ravan - treba vam liver/libela
- N97 compass - ime sve govori - telefon posjeduje ugradeni kompas... Koji nicemu ne sluzi. Cak i ja, koji sam isao na plaininare tokom srednje skole, tvrdim da vam u ex Yu zemljama to ne treba jer nemate sanse da se izgubite sem bas ako nemate mali mozak...
- taskman - zamijenjuje standardni task manager koji se otvara kada drzite meni dugme. Obavezno!
- Nimbuzz - IM program, ucita vam istovremeno facebook, msn, skype, gtalk i ostale kontakte na catu i opet je pravo uzivanje catovati na taj nacin, uz mali utrosak. Moguc je cak i poziv preko neta!
- Real football manager 2010 E konacno menadzer koji je rame uz rame sa npr. proslogodisnjom PC verzijom. Jedino sto je mala baza igraca i nemaju puno licenci, ali sve ostalo je tu, od prikaza preko kuglica do nekog kao 3d....

Nokia Ovi store je kopija applove prodavnice, i nista narocito necete naci...
Ali aplikacija svakim danom ima sve vise. Mnoge s60v3 rade.

A sad jedna glupost vezana za igrice - koju god da instalirate pojavicevam se virtuelna tastatura. Ona je bas ruzna i bespotrebna. Iskljucuje se u menadzeru aplikacija. Pobrisao sam gomilu igara dok nisam skapirao...

Poslednja ispravka: NjegovaWisost (30.10.2009 u 3:08)
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke