tema: LCD tv?
Prikaz jedne poruke
Stara 12.4.2019, 13:10   #308
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Post Bilans uspeha korejskih giganata

LG Display je konačno objavio bilans uspeha za 2018-tu. Očekivao sam u martu kao ranijih godina, ali se dogodilo konačno početkom aprila. Još uvek nisu
objavili dokumenta za preuzeti, ali jesu uopšteno.

Kao što sam otkucao u jednoj prošloj poruci, imali su gubitaške kvartale – LG Display je završio 2018-tu sa skromnim neto gubitkom (tehnički su ostvarili
minimalni bruto dobitak).

Ono što bode oči je da su poprilično nabili dugoročne dugove, pa je neto dug u odnosu na kapital skočio sa 15% na čak 41%! Takođe su imali i poprilično
negativni tok gotovine.

Neto dobitak/gubitak LGD-a u mlijardama wona: 2015 +1,023M / 2016 +932M / 2017 +1,937M / 2018 -179M.

Ponoviću:
1) ogroman pritisak kineskih proizvođača (koji samo raste) plus
2) promašena strategija po pitanju OLED panela (koncentracija na TV panele koji su samo pravili gubitke, a dozvolili su da im Samsung Display preuzme
Apple kao snabdevača za AMOLED panele, a oni su bili njihov glavni izvor prihoda do 2018-te).

Šta će biti dalje, videćemo.

U ostalim vestima, pronašao sam zvaničnu informaciju od strane Samsung Electronics Co. (SEC) da su vlasnici 84,8% Samsung Displaya i da je zvanična
skraćenica SDC. Bio sam ubeđen da im je Sony svojevremeno prodao 50% svog udela u S-LCD Corp, a može biti da je SEC naknadno prodao deo udela.

Kad je u pitanju godišnji bilans uspeha za SDC, prilično su superiorni u odnosu na LGD. Istina, imaju ogroman pad dobiti u 2018-toj u odnosu na 2017-tu
(~260%!!!), ali su dalje ostvarili mastan dobitak uz skoro prepolovljenje obaveze. Međutim, postoji još Samsung Display Vietnam koji je prilično narastao
(duga priča) tako da je Samsung Display konsolidovano na kraju imao „samo“ prepopolovljen dobitak u 2018-toj (2,24M wona) što je i dalje ogroman profit
jer LGD ni u svojoj najboljoj godini u istoriji (2017) nije to dostigao…

TL; DR
Samsung Display je relativno bezbedan i profitabilan zato što su integralni deo (filiijala) Samsung Electronicsa pa se nose sa kineskom konkurencijom.
LG Display je nezavisna korporacija od LG Electronicsa (iako imaju bliske odnose) pa su puno više izloženi kineskoj konkurencijii plus SDC na drugoj strani,
a i da su njihov integralni deo, ne bi imali baš puno koristi pošto se LGE ne može nositi sa SEC-om.

P. S.
Počeli su da izlaze profesionalni testovi za nove modele iz 2019-te i situacija za Samsung ne deluje dobro :/. Po svoj prilici degradacija premijum modela
(RU8000 i QLED modeli) u odnosu na 2018-tu, što se već desilo bar jednom (modeli iz 2016-te su bili uopšteno bolji od 2017-tih).
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DukeofSerbia na korisnoj poruci:
Oggy (12.4.2019)