Prikaz jedne poruke
Stara 19.1.2021, 12:49   #10
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.204 puta na 934 poruka
Određen forumom Re: Xiaomi - Google sevis

Nisam bas ubedjen da ce nova USA administracija ici na znacajnije menjanje politike prema Kini. Ako zele da ostanu sa nesto realne privrede USA mora da udje u sukob sa konkurencijom a to su Kinezi, ali i Evropljani. Cak nemaju luksuz vise ni da biraju samo jednog od rivala. Neoliberalno ludilo se zasnivalo na jeftinom radu pre svega azijskih i donekle istocnoevropskih naroda. Kinezi su se otkacili sa uzice i sada imaju dovoljno mocno domace trziste i tehnologije za samostalniji razvoj a USA su outsource-ovale bukvalno sve sto su imale (ne mogle, imale) pa nisu u stanju maltene vise ni kisobran sami da proizvedu. Zato sad i imaju raspoluceno drustvo. Na obalama (ili blizu njih) usluge, IT i uvoznici (profiteri neoliberalnog koncepta) a u unutrasnjosti sve siromasniji radnici u industriji i poljoprivrednici - gubitnici. Uz tradicionalnu podelu sever-jug, beli protestanti "WASP" vs ostali eto problema. Nije se njima Trump slucajno desio, a ako nastave sa bezuslovnim neoliberalnim pristupom desice im se neko jos gori od njega. Ko malo prati stranu stampu videce da nemacki privredni krugovi takodje nisu bas ubedjeni da ce im sa Bidenom & Co biti bolje nego sa Trumpom.
Sto se Googla i njegovih servisa tice: kod Huaweija alternative postoje i nisu lose. Huawei (uz Nokia) telefone koristim svakodnevno vec godinama. Nisu te alternative jos tako dobro razvijene kao Google servisi ali postoje i polako napreduju. Uzgred, i na telefonima koji ne dolaze sa Google-ovim servisima vrlo je lako instalirati ih. E sad, hoce li Google blacklistovati proizvodjaca i pri naknadnoj instalaciji ostaje da se vidi. Android jeste open source i moze se "forkovati" ali sam kod tu i nije najveci problem koliko ogromna infrastruktura. Problem je procesor i sve sto uz njega ide. Verujem da ce se za najkasnije godinu, maksimum dve, pojaviti sira paleta sasvim konkurentnih potpuno kineskih procesora. Mislim da na duzi rok, USA u bici sa Kinom nemaju sta da traze. Mozda bi im bilo pametnije da ne zatezu previse da ne bi brze dobili lekciju. Iz utakmice ce, po meni, ako ne napravi neka krstena elektricna kola uskoro (a kasne prilicno), prva ispasti Nemacka. Videcemo, zivimo u zanimljivom vremenu.


Citat:
Mislim na uobičajene stvari tipa Gmail i Google maps prvenstveno.

Alternativa ima i to podosta. Meni je i Mail aplikacija Huaweija sasvim dobra (valjda sam se navikao), a Here Maps npr nisu losa alternativa za Google Maps.

Poslednja ispravka: Laskaris (19.1.2021 u 13:50)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke