Prikaz jedne poruke
Stara 28.4.2018, 1:33   #3
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: [Upitnik] Stavovi prema osobama sa cerebralnom paralizom

Uobicajeno se koristi skracenica CDP (oboleli od cerebralne i decije paralize). Upoznao sam dosta obolelih od CDP, jedno vreme sam volontirao u njihovom udruzenju. Mnoga pitanja u anketi bi morala da budu preciznije postavljena, zato sto medju obolelima od CDP ima dosta razlike. Stepen motornih ostecenja dosta varira, kao i intelektualnih. Postoje ljudi koji su zavrsili fakultete, neki imaju samo manja motorna ostecenja pa se otezano krecu, koriste stap/staku ili imaju problem sa jednom rukom. Oni mogu samostalno da zive. Drugi opet imaju visok stepen motornih ostecenja pa dok razgovarate sa njima prave grimase i nevoljne pokrete ocima npr, ali imaju potpuno ocuvanu inteligenciju. Na drugoj strani spektra, postoje oni koji apsolutno ne mogu bez konstantnog nadzora. Savez CDP Srbije i Beograda su u Pancicevoj na Dorcolu. Nisam godinama bio tamo, ali ako je i dalje ista ekipa verujem da bi izasli u susret autoru. Imali su zaposlenog sociologa (sto bi moglo da bude interesantno s obzirom na temu rada), bazu podataka clanova iz koje bi mogle da se izvuku neke statistike...

@zerohn: Ne bi verovao kako ljudi reaguju, narocito kada ih sretnu u vecoj grupi. Bukvalno kao da ide grupa gubavaca, spasavaj se ko moze. Isprazni se kafic, iako nikoga ne ometaju na bilo koji nacin. Postoje i stariji oboleli, ali veliki broj ih je rodjen pocetkom 80-ih (koliko sam razumeo, postojao je problem sa vakcinom koja se daje bebama i to je izazvalo oboljenje kod nekih koji su je primili).
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke