Prikaz jedne poruke
Stara 17.4.2019, 0:39   #13
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.295
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.965 puta na 2.387 poruka
Određen forumom Re: Koji televizor sa VA panelom za gaming?

Citat:
polarnimeda kaže: Pregled poruke
vec neko vreme mi pada na pamet jedna stvar, praktivcno pitanje, ali nije za otvaranje nove teme, pa evo ovde.



da li je isto iskustvo zavaliti se udbono i gledati veliki tv (recimo 60 inca) koji je daleko, kao i zavaliti se jednako udobno i gledati manji tv (recimo 32 inca) koji je blizu?



naravno, apropo udaljenosti i dimenzija, pretpostavimo da je pokrivenost vidnog polja ekranom jednaka, kao i da rezolucija nije faktor, odnosno da su pikseli u oba slucaja dovoljno gusti da su nevidljivi.
Vrlo zanimljivo pitanje a odgovor je da iskustvo svakako nije isto. Naše oči i mozak imaju odlične mehanizme za procenu udaljenosti i realne veličine nečega pa tako veći i udaljeniji ekran doživljavamo veće i grandioznije od malih ekrana pred nosom. To je stvar percepcije tj. kognitivne psihologije a lako se isproba u realnosti sa npr. telefonom i TV-om.

Što se same percepcije detalja tiče, oko ima veću rezoluciju kada gledamo u bliže stvari pa se zato lakše igra, čita... na taj način nego na udaljenom TV-u. Zahvaljujući toj osobini našeg vida se prave one optičke varke gde gledaš crtež iz daljine i vidiš Merlin Monro a kada se približ vidiš Ajnštajna (ili varijacije sa Mačka-Zec itd.)

Sad, iako u optičkom smislu svi podležemo tom efektu, sam doživljaj tih razlika, tj. koliko ih registruješ i koliko ti znače, je prilično subjektivan. Ja npr. ne volim preterano da gledam Netflix na telefonu jer uvek imam utisak da gledam u malo ekranče koliko god ga nabio pred oči, pa mi izostaje neki filmski doživljaj. Sa druge strane znam ljude koji ni najmanje ne obraćaju pažnju na to.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
polarnimeda (17.4.2019)