Prikaz jedne poruke
Stara 10.5.2017, 13:56   #7
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Fakultet za programiranje ili ipak ne??

Stvarno treba neka sticky tema u ovom podforumu namenjena ovome, svaki drugi dan istrči neko sa identičnim pitanjem.
Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Završi fakultet da bi se naučio na inženjersko razmišljanje. To ti indirektno pomaže da budeš bolji programer, jer nikome ne trebaju priučene kursadžije i ljudi koji su u tridesetoj (ili kasnije) došli do nivoa gde je neko sa fakultetom bio u 25. Hardverski background je samo plus, naročito ako budeš radio u embeddedu ili low-level programiranju na PC-u.
^This.

Posla za programere ima ali dobrih programera sa inženjerskim razmišljanjem na tržištu ima malo, čak i oni sa završenim faksom ne pokupe te veštine, evo meni kao apsolventu i dalje fali dosta znanja ali sam svestan toga i radim na tome da sebe dovedem na taj viši nivo.

"Kursadžija", kako ih je voodoo nazvao, ima previše, ljudi sa završenim faksom takođe ima mnogo i konkurencija je solidno jaka iako posla ima a dobrim firmama trebaju pouzdani i sposobni ljudi i niko te neće hteti na duže staze kao priučenog kodera. Ima kodera koji su uspeli da se uglave i rade za "strane firme" od kuće ili slično ali to ti nije nikakva stabilnost u životu i uz to nemaš mnogo prostora za napredovanje od samog starta.

Dalje, na faksu se mnogo više obraća pažnja na stvari koje se na kursevima ne uče a koje te zapravo i čine dobrim programerom: projektovanje softvera, projektni obrasci, OOP dizajn softvera, metodologije rada, algoritmi i strukture podataka, paralelno programiranje, predmeti o tome "kako rade računari" itd. i to je jedna ogromna prepreka koju običan koder sam teško može da savlada dok ćeš na faksu za 4 godine videti od svega toga pomalo, imaćeš lepu sliku o tome na šta treba da se fokusiraš i pokupićeš neophodne veštine kao neku osnovu koju treba nadograđivati - učićeš teoriju, radićeš projekte, savladavaćeš razne tehnologije i videćeš koja te oblast najviše zanima i imaćeš jaku osnovu da nastaviš da učiš sam nakon faksa jer, nažalost, naša struka je takva da se svakog dana uči nešto novo ako želiš da ostaneš konkurentan.
I najvažnije - učenje programskih jezika je boza i limunada, njih učiš usputno jer kada savladaš gore pomenuto projektovanje softvera, OOP algoritme i strukture podataka itd. tada ti je jezik u kome programiraš manje više nebitan i moći ćeš da radiš u bilo kom jeziku koji ti leži. Naravno ima i tu razlike po pitanju toga koji jezik je koliko težak za programiranje i za šta se koristi ali suština je da se jezici lako uče. Ono što se ne uči lako a što važi za svaki jezik i koristi se u svakodnevnom radu nezavisno od toga na kom jeziku i kojoj platformi programiraš je napisano gore i to je upravo ono što te kursevi nikada neće naučiti.

Naravno, moraćeš da stisneš zube i prođeš kroz dosta predmeta koji ti nisu zanimljivi ili nemaju direktne veze sa strukom (Matematički metodi u računarstvu koji nemaju 1% veze sa računarstvom, Eth 1 i 2, Fizika i sl.) ali na kraju se isplati. Kada sam upisao faks mislio sam da znam šta mi treba da postanem inženjer i veruj mi - pojma nisam imao. Posao je mnogo drugačiji od onoga kakvim ga ljudi koji o tome ne znaju ništa zamišljaju.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke