tema: AMD Navi
Prikaz jedne poruke
Stara 29.10.2020, 17:05   #228
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.295
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.965 puta na 2.387 poruka
Određen forumom Re: AMD Navi

Vrlo sam srećan što AMD ima zaista konkurentne karte u najvišoj klasi posle duže vremena. To je svakako dobro.

Inače, iako nisam baš happy zbog činjenice da su ovu višu srednju klasu uspešno popeli na ~500$, što sam više puta i pominjao, treba biti realističan i priznati da ovo što se sad prodaje za taj veliki novac je vidno veće iživljavanje od karti koje su nosile naziv više srednje klase pre 10-15 god. Zato je objektivno poređenje cena po klasama skoro nemoguće. Iako je proizvodni proces napredovao, to se nije desilo dovoljnom brzinom da dobijemo ove performanse, već se one velikim delom guraju na mišiće. Kako? Tako što su čipovi osetno veći, i do preko 50%, pa samim tim i skuplji za proizvodnju. Ali tu nije kraj već se klokovi guraju ekstremnije, karte troše više i zagrevaju se više, pa zahtevaju napucanija hlađenja. Bukvalno su fizički postale osetno veće i teže, a to podiže troškove i proizvodnje i transporta. Još jedna posledica tih ekstremnih klokova i boost-ova je npr. da za stabilan rad kartama treba ne samo više snage već i stabilniji naponi, pa su i napajačke sekcije u proseku kompleksnije i naravno skuplje. Videli smo šta se desilo sa modelima 3080-ke koji su pokušali da naprave malo ekonomičniju napajačku sekciju.

Drugim rečima, iako se neki deo napretka performansi dobija napretkom arhitekture i proizvodnog procesa, veliki deo se dobija prosto tako što se svesno pravi elitniji, glomazniji i skuplji GPU nego ranije. Zašto? Zato što postoji dovoljno kupaca kojima je usporavanje tehnološkog napretka smor, u mogućnosti su a i spremni da plate ovaj brute force pristup podizanju performansi. Tako su praktično napravljene više klase nego što su ikada ranije postojale, samo se i dalje koriste sledivi nazivi modela koji to ne čine očiglednim.

Ako bismo performanse merili prema jedinoj pravoj referenci, a to su koliko te karte dobro guraju aktuelne igre, priča dobija malo drugačiji tvist. Da ne navodim sada detaljne primere, danas su i karte koje su nominalno niže na lestvici često mnogo snažnije i upotrebljivije u aktuelnim igrama nego što su nazivno jače karte bile pre 10-15 godina u tada aktuelnim igrama.

Tako da bi jedini način da se flagship karta ponovo dobije za novac koji smo nekada davno plaćali za njih bio da se ne prave ovako jake i velike karte. Manji die, manja potrošnja, manji hladnjaci... Top karta bi koštala 350-400€ i zvala se flagshipom ali joj performanse svejedno ne bi bile više od ovoga što trenutno kupujemo za sličan novac. Većina igrača bi bila srećna time jer bi imali hardver "više klase", a igre bismo smatrali zahtevnijim i čekali po par godina da ih vidimo na najvišim podešavanjima i sa glatkim frejm rejtom, baš kao što se nekada i radilo.

Ono što sam hteo reći je da cene jesu kliznule gore ali nije stanje baš tako crno i nisu karte tek tako postale skuplje 2x nego ranije, već se ponuda realno proširila ekstavagantnim proizvodima koji ranije nisu ni postojali u toj formi. Pogledam jednu 5700XT koja se sada nalazi od 350€, izuzetno sposobna karta. Da na tržištu ne postoji ništa brže, nikom realno ne bi ni falilo jer je karta sposobna da nabije skoro sve igre na Ultra na 1440p sa super frejmrejtom. Nju bismo zvali flagship i bili srećni. Činjenica je da ekstravagantne karte od 1000€ postoje i po svemu sudeći tu su da ostanu, treba samo naučiti da nas to ne pogađa previše sve dok mi imamo dobre proizvode po ceni koja nam je prihvatljiva, sa kojima igre baš lepo teku.

U nekim drugim sferama smo na to odavno navikli, pa se recimo većina ne oseća neugodno što ne želi da vozi ništa skuplje od npr. WV, Opela i sl. iako su super auti iz godine u godinu sve luđi i sa cenama koje su kada sam ja bio klinac bile apsolutno nepojmljive.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 6 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Lex987 (29.10.2020), nameless1 (29.10.2020), NastyB (29.10.2020), Partybreaker (29.10.2020), Picard (29.10.2020), zeljo (29.10.2020)