Prikaz jedne poruke
Stara 2.6.2020, 13:03   #39
Remedy
Veteran

Član od: 5.11.2005.
Zahvalnice: 139
Zahvaljeno 165 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Programiranje pocetnici

Citat:
polarnimeda kaže: Pregled poruke
...evo sad ponovo pitam - ima li neko neki materijal koji je provereno dobar za apsolutne pocetnike, za python. spreman sam da ulozim vreme, ali mi se cini da ga bez smernica samo gubim.

a od kurseva zazirem, misleci da ako vec znaju tamo toliko, pre ce programirati nego da se bave predavanjima. mada, mozda gresim. mozda i znaju nesto, ali im je to laksa lova...
Secam se ove teme od pre par godina . Moj savet ti je da das sebi neki cilj, neku aplikaciju koju zelis da napravis. Onda istrazi u kojim jezicima se to moze napisati, kakva je raspolozivost materijala za ucenje. Odaberi neki koji ti deluje privlacno i ima dovoljno raspolozivog materijala za ucenje (za svaki jezik postoji neki pocetnicki kurs), i kreni dok ne zavrsis. Postavi razuman cilj, nemoj da bude nesto previse komplikovano, bitno je da bude zavrseno.

Besmisleno je da ulazis u to da li da ucis jezik koji ima staticko/dinamicko tipiziranje, da li ima automatski menadzment memorije itd. To su izbori cije prednosti i mane sada ne mozes da razumes, to ces nauciti vremenom, principi programiranja su isti u svim jezicima pa ces uciti i druge jezike (kad ti padne na pamet da uradis neki drugi projekat za koji je pogodniji neki drugi jezik/tehnologija). Mnogo je vaznije da imas cilj (da ti se ne desi ovo sto ti se desilo), nije bitno da se knjiga/kurs predju do kraja, nije bitno sto ce programski kod biti daleko od savrsenog. Znanje jezika i programerske vestine se usavrsavaju stalno, nikad nisi naucio jezik, kod uvek moze da bude bolji. Neces sve naci u jednoj knjizi, kursu, trazices kako da resis, zivis u vremenu Google-a. Pusti i to koji jezik ima buducnost, ucices vise jezika.

Ono sto je po meni sustinski bitno je da covek uziva u resavanju problema pomocu programskog koda. Ko se hvata za glavu kada treba sam da napise algoritam, bolje da se bavi drugim stvarima. Nemoj odmah da ti padaju na pamet neke komplikovane formule. Na primer imas red voznje 2 autobusa (kada staju na stanicu) koji u delu svoje trase prolaze istim ulicama. Treba izracunati termine kada je moguce da se presedne sa jednog na drugi bez cekanja vise od 5 minuta. I sad je bitno kako organizovati te podatke, sta i kojim redom izracunati, nije bitan programski jezik. Ili volis takve stvari da radis, ili ne volis.

Sto se tice kurseva, ja mogu da ti preporucim video kurseve. Narocito ako mozes da namestis 2 monitora, na jednom pustis kurs, na drugom kucas dok pratis. Naravno da u knjigama ima vise detalja, ali ovde se brze krene i brze se vide rezultati. Moze da se ispreskace ono sto je vec poznato, moze da se duplira brzina reprodukcije (npr vec si gledao kurs na tu temu, pa samo preletis oblast da vidis jel ces cuti nesto novo). Ima sjajnih video kurseva/predavaca, a ima i dosta krseva, kao i knjiga. Nije svako za predavaca, pisca, programera...
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Remedy na korisnoj poruci:
voodoo_ (2.6.2020)