tema: [Laptop] Asus K53TK-SX117
Prikaz jedne poruke
Stara 21.7.2012, 17:55   #2
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.320
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Asus K53TK-SX117

Ugrađen je Atheros Wifi adapter koji podržava b/g/n standarde, gigabitni Realtek NIC i Atheros bluetooth modul. Sva tri rade sasvim korektno i bez problema (bar ja na njih nisam naišao). Sa prednje strane laptop ne poseduje portove osim ugrađenog čitača kartica. Sa desne strane se nalazi optički uređaj nepoznate marke, jedan USB port i priključci za mikrofon i slušalice (kako laptop poseduje jedan USB 3.0 port, verujem da je to upravo ovaj). Pozadi se nalazi relativno mala i lagana baterija koja se i tokom intenzivnog gejminga skoro uopšte ne zagreva i to moram da pohvalim jer svi znamo da je toplota najveći neprijatelj Li-ion baterija. U pitanju je 6-cell baterija a o njoj ću detaljnije kada budem govorio o autonomiji. Sa leve strane se nalazi priključak za punjač, otvor za izbacivanje toplog vazduha (tu se negde unutra nalazi i kuler), HDMI port, VGA priključak (D-SUB), i još 2 USB 2.0 porta od kojih jedan omogućava (ova opcija se aktivira u BIOS-u) punjenje USB uređaja čak i kada je računar isključen što može da bude jako korisno kada ste na putu i želite da napunite mobilni ili sličan uređaj bez paljenja laptopa.

Integrisana zvučna karta je neki Realtek ali su zvučnici malo bolji nego oni na kakve sam navikao kod laptopova, kvalitetniji su i glasniji i u pitanju su Altec Lansing zvučnici i koliko sam ukapirao prisutni su u celoj K53 seriji.

Sa dizajnerske strane... Pa, to možete videti sa slika. Laptop izgleda lepo i elegantno. Nema kič detalja, ceo je crn sa srebrnim Asus logo-om i srebrnim levim i desnim klikom na tačpedu. Svi LED indikatori su ispod touchpada, mali su i neupadljivi, power dugme ima LED koji svetli dok je laptop upaljen. Da ne nabrajam ovakve stvari, pogledajte fotografije na internetu (potrudiću se i da lično uslikam laptop i okačim slike ASAP).

Što se tiče kvaliteta izrade ja sam u najmanju ruku oduševljen. Plastika nigde ne krcka, sve deluje jako robusno i čvrsto (osim šarki ali mi sad već i one deluju poprilično jake, i jače nego što sam očekivao), palmrest je izuzetno ćvrst i ne ugiba se kao ni tastatura. Sve je jako dobro uklopljeno i učvršćeno i Asus je po tom pitannju u ovoj klasi definitivno pobedio.

Postoji zvanična podrška isključivo za Windows 7 x64 (dakle nema ni drugih drajvera) što je i logično, ne verujem da bi iko normalan instalirao XP ili stariji Windows na bilo koji laptop novije generacije.

Zagrevanje računara je minimalno. Kada je idle temperature APU se kreću oko 40C, prilikom surfovanja oko 45C a prilikom gejminga su oko 75C a kada overklokujem procesor nisam primetio da pređu 83C mada je čudno i to što ne dobijam nikakav performace boost prilikom overkloka i AMD-ovi drajveri su mi postali jako sumnjivi. Zaboravio sam da napomenem da laptop podržava DualGraphics koji zapravo predstavlja crossfire mod gde se integrisani i diskretni GPU "usklađuju" i zajedno vrše renderovanje slike. Ovo zvuči jako dobro na papiru ali u realnosti ovo podržavaju isključivo DX 10 i DX11 igre i to samo retke među njima podržavaju sve ovo kako je to zamišljeno (do sada sam jedino Deus EX HR uspeo da pokrenem sa obe grafičke ali sam umesto boosta dobio pad performansi). Nadam se da će AMD uskoro srediti drajvere da bi DualGraphics proradio kako treba. U retkim situacijama gde radi dobija se osetni boost. Primer je Unigine Heaven DX11 benchmark gde je FPS sa 17 skočio na 24 sa uključenim DualGraphics modom što nikako nije za bacanje s obzirom na to da je i integrisani GPU za današnje standarde prilično dobar.

Real-world performanse ovog računara su odlične, Crysis radi na High u nativnoj rezoluciji sa FPS-om koji baš retko pada ispod 30, Crysis 2 takođe, PES 2012 radi tečno na svim mogućim rezolucijama na High, Assassins Creed Revelations radi na maksimalnim podešavanjima skroz tečno (nisam merio FPS ali radi k'o zmaj), Deus Ex HR takođe radi odlično na nativnoj rezoluciji na normal/high a L4D2 leti na maksimumu. Windows naravno radi odlično kao i svi programi koje sam poturio laptopu (od Office-a do CS5.5 paketa) s tim što se uočava da je HDD usko grlo sistema i da računar vapi za bilo kakvim SSD-om.

Autonomija baterije je odlična. Prilikom surfovanja sa uključenim wirelessom računar izdržava oko 4 i po sata sa najmanjim osvetljenjem ekrana bez problema (i ovo osvetljenje je sasvim dovoljno indoor kao što sam već napomenuo) dok sa isključenim wirelessom baterija izdržava preko 5 pa i do 5 i po sati. Kada se igraju igre računar izdržava oko sat i po u zavisnosti koji GPU se koristi i kako je sve podešeno. Jedino nisam stigao da testiram autonomiju prilikom gledanja HD filmova ali je moja procena da laptop sigurno može da izvuče barem 2 i po sata.

Laptop je izuzetno tih, čak i kada se prilikom gejminga dobro zagreje (u sobi gde ga najčešće koristim temperatura je relativno visoka) i kada je kuler na maksimalnoj brzini (ovakve situacije su retke i kada se ovako nešto dogodi tada kuler ohhladi laptop baš kvalitetno), po mojim standardima, dovoljno tih da ga jedva i primećujem. Kada nije pod opterećenjem praktično se ništa ne čuje. Takođe moram da primetim da kuler konstantno izbacuje vazduh bez obzira na opterećenje računara i temperature ali se okreće tako malom brzinom da je skoro nečujan pa sam zaključio da radi samo na osnovu toga što se oseća strujanje vazduha na otvoru sa leve strane.

Jedinu realnu zamerku imam na AMD-ove drajvere jer mi deluje kao da nisu napisani onako kako treba, računar mi je 2-3 puta freezovao jer je drajver za grafičku puk'o (mada, da kucnem u drvo, nije se više dešavalo). Da napomenem da nikako ne treba instalirati AMD drajvere sa diska koji dolazi uz laptop jer su matori već treba skinuti najnovije sa neta u suprotnom diskretna grafička neće hteti da radi u igrama.

Zaključak je da je ovo best-buy u svom cenovnom rangu. Nema nikakvih mana koje su dovoljno ozbiljne da bih ih izdvojio a odlikuju ga kvalitet izrade i komponente iz malo više klase od one u kojoj je ovaj prenosnik plasiran. Dobra autonomija, kvalitet izrade i komponente koje su "strpane" u relativno tanko kućište su ono što ovaj laptop izdvaja od konkurencije i čini ga vrednim kupovine.

Nadam se da ću uskoro moći da vam okačim neke fotografije laptopa da biste videli kako izgleda izbliza. Posedujem relativno loš Benq kompakt aparat pa možda neće biti svrhe slikati uređaj ali pokušaću

Poslednja ispravka: doctor (23.7.2012 u 3:03)
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
altec.gs (1.8.2012), petsrdjan (4.11.2012), player1 (22.7.2012), ZoNi (22.7.2012)