Prikaz jedne poruke
Stara 4.10.2021, 13:12   #8
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 10/2021

Kao prvo, hvala ekipi SK za ovaj broj i za naslovnu stranu gde smo bili privilegovani da u nasem omiljenom casopisu ponovo vidimo legendarni ZX Spectrum nakon nekih 35 godina.

Kao drugo, po mom misljenju, veliki je propust kada se na naslovnoj strani najavi tema o ZX Spectrumu pa od toga ispane corak. Jasno mi je da je povod odlazak velikog ujka Klajva ali mislim da ovo nije bilo najsrecnije resenje.

Kao trece, drago mi je da je proslog meseca prihvacena Vasiceva i moja sugestija da se oda pocast Ser Klajvu ciji su racunari imali veoma vaznu ulogu u mikroracunarskoj revoluciji. Dobili smo dve kolumne, jedna je Djekiceva a druga je Qzmina. Sto setice prve, ona je bar na mene ostavila dosta bled utisak. Iskustva autora dolaze iz vremena kada je Spektrumova zvezda vec poodavno izbledela. Mislim da je to ipak bio zadatak za nekoga ko je to druzenje zapoceo 5-6 godina ranije. U svakom slucaju, respect. Qzmina kolumna je dosta konkretnija i daje bolje zakljucke. Ali... i u njoj ima elemenata koje smatram nedovoljno tacnim. Odlazak Dzeka Tramiela nije bio nezapazen, ja se odlicno secam kada se to dogodilo. Zasto je to za siroke mase bilo malo poznato, razlog je verovatno u tome sto je Klajv ipak bio mnogo harizmaticnija i medisjki obradjenija licnost. Dzek je bio klasicni biznismen koji nije imao pojma o elektronici dok je Klajv bio inovator i neuspesan wannabe biznismen. Istina je da je Sinkler ostavio veoma veliki pecat u racunarskoj istoriji ali znacaj Tramiela nije ni malo manji. VIC-20 je zasluzan za prvo veliko snizenje cena racunara, o C64 je nepotrebno trositi reci, dok je Atari sa njim na celu ponudio koncept Power without the price (masine pogodne za profesionalnu upotrebu koji kostaju malo vise od kucnih racunara).
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku igor7 na korisnoj poruci:
kovacm (29.10.2021), oluja (5.10.2021)