Prikaz jedne poruke
Stara 3.8.2021, 16:22   #34
Shonkas
Banned
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 5.379
Zahvalnice: 1.248
Zahvaljeno 618 puta na 468 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Shonkas
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Citat:
NastyB kaže: Pregled poruke
Do pre par meseci cene su bile sumanuto visoke (mislim na zapadno (nemačko) tržište), 3080 bile oko 2500-3000€, a 3070 od 1500€ pa naviše. I ni tako ih nije bilo u ponudi.

A onda se desio pad kriptovaluta, na tržištu sad ima da se kupe gde hoćeš, za par nedelja je došlo do toga da se 3080 može naći za 1200€, a 3070(ti) za oko 850, Radeoni 6800(XT) za 1000€ pa naviše... I ovih zadnjih par nedelja cene su na tom nivou, niti padaju niti rastu.

Pomalo zbunjujuće zbog toga što se Bitkoin ne kopa grafikama više, a i Ethereum najavio da će isto uraditi, Chia koristi diskove, pa šta može da bude problem što cene ne padaju i dalje??

Prvenstveno, globalna nestašica čipova. Potražnja raste sumanutom brzinom, a u svetu postoje, koliko ja znam, samo dve kompanije koje to rade (ili bar jedine prave ono što nas zanima - Samsung i TSMC). A povrh svega cene bakra, aluminijuma, svih ostalih metala, pa i plastike gotovo su utrostručene u odnosu na vrednost od pre godinu dana. I pitanje je kada će se vratiti u normalu zbog Korone i drugih faktora. Tako da sada kada bi Nvidia napravila referentnu 3080 ona bi molrala biti poprilično iznad prvobitnog MSRP-a.
Zbog toga ne verujem da će cene padati brzo, niti da će u skorije vreme doći do ranijeg (ne)razumnog nivoa zbog mnogih faktora. Pogotovo što kriptovalute opet počinju da hvataju zalet.

Možda i grešim, ali zbog ovakvog razmišljanja sam i prodao svoju 5700XT dok još mogu da je unovčim. To što sam pljunuo poprilično para na novu grafiku u ovoj situaciji je upravo zbog toga što mislim da u dogledno vreme neće doći do značajnijeg pada cena. A da čekam nekoliko meseci ne bih li uštedeo 100-ak evra mi baš i ne pada na pamet kad mogu nešto sebi da priuštim. Jer koliko sutra mogu da krenu lokdauni u Kini, novi skok Eteriuma i eto opet grafika u nebeskim ciframa. Zato sam malo i rizikovao.

Jednom se živi, nisu pare sve.
Nisi ti nigde pogresio, nego sto imamo male razlike npr ti i ja u kvalitetu grafickog prikaza, a moja karta koju sam uzeo je vise od 10x jeftinija! Mislim na trenutne igre...Za neke buduce zahtevne, bice kartica...
Shonkas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke