Prikaz jedne poruke
Stara 17.1.2021, 15:11   #75
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.295
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.965 puta na 2.387 poruka
Određen forumom Re: AMD Radeon RX 570 ili nešto drugo?

Jesam, i čovek mi je otvoreno rekao da je rudarila, da je pre prodaje stavio novu pastu koja nije nešto posebno i podmazao ventilatore pa malo miriše na ulje. Platio je 68€ a mislim da je najjeftinija 1060 3GB bila 95€ u tom trenutku. Nisam želeo da repriziram opet istu kartu, rekoh iz zanimacije da promenim malo pa sam se razmišljao između RX470/480/570/580 ali pošto sam u istom trenutku morao da kupim i TV, ipak uzeo najjeftiniju varijantu.

O starom vinu ne znam šta da kažem, statistički na onim mega testovima od po 30-40 naslova GTX 1060 3GB je bila brža par procenata od RX470 4GB kada se pojavila... poslednji put kada su ih testirali su bile manje više izjednačene. Ja igre na njima ne igram na Ultra jer one više taj fps da vuku ne mogu, pa ni tiih 1GB razlike ne pravi problem nikada na nekim umerenim high podešavanjima... Barem ja razliku u ovih nekoliko instaliranih igara nisam osetio. Vidim da i dan danas izlaze igre koje rade bolje na ovoj ili onoj karti, npr. RDR2 ide i do 20% bolje na RX470/570, a Star Wars Jedi: Fallen Order isto tako do 20% bolje na nV.

Ovo što pominjem me je iznenadilo jer je RX470 odavno zreo (i prezreo) proizvod a da drajveri i dalje imaju bubice. Zamalo sam prodavcu vratio kartu jer sam mislio da je neispravna, da bih shvatio da je problem sa DVI portom drajverski, kupio HDMI i rešio ali ostao mi je ceo jedan dan i 8+ sati u menjanju biosa, skidanju svih mogućih verzija drajvera, igranju po safe modu hiljadu puta da ih očistim... tražeći rešenje po netu.

Što se Zero RPM moda tiče, Radeon software neće da ga uključi na mnogim modelima, ne samo na ovom. Skidanje Sapphire Trix je rešilo delimično problem, tj. fan se normalno isključuje i uključuje... da bi samo jednom posle nekog boot-a u windows taj Trix zabagovao i ne uključi fan uopšte... i meni u sred editovanja komp ode na reset jer se GPU pregrejao (tek sam iz drugi-treći put skontao da se fan ponekad ne pokrene). I onda sam izbrisao Trix, Radeon softver ga bez greške pokreće i sve radi lepo, sem što neće da ga isključi nikad pa mi troši dodatno već stare fanove.

E to su ti detalji koji realno nisu krucijalni ali iritiraju. Mogao je npr. model da nema ni DVI port ni Zero RPM mod, i nikom ništa. Ali da ih ima i da ne rade kako treba 4. god nakon predstavljanja karte, e to je već tipična AMD čorba. I mogu vatreni crveni da se vređaju koliko hoće, meni su od poslednje 4 karte dve bile crvene i dve zelene, tako da nikada fanboy nijednih nisam bio... ali AMD se večito spotačinje na neispeglanim sitnicama i porođajnim mukama koje se ponkad otegnu i do penzije. Koga sve te sitnice zaobiđu u potpunosti - super, ali da su šanse da te nađu veće nego kod zelenih - jesu.

EDIT: Meni je čak drago da sam upao u ovo iskustvo, jer sam se pomalo ložio na RX5700 pre ovog ludovanja cena... međutim sada sam više u fazonu da ćutim i platim 50€ više ili oprostim 15% performansi za neku nV kartu. To što starije DX9 igre ne rade na njima... postoji dobra šansa da AMD nikada neće rešiti. Imaju oni istoriju da ispale korisnike najstrašnije, Radeon VII je poslednji primer sa kojim su ostavili na cedilu kupce potpuno, drajveri mu pucaju po šavovima i dalje. Imam poznanika koji je ludeo sa njim dok se nije rešio bede (njegove reči).

Poslednja ispravka: Aibo (17.1.2021 u 15:22)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Lex987 (17.1.2021), Rockstar (17.1.2021)