tema: Ekologija
Prikaz jedne poruke
Stara 2.8.2008, 17:08   #19
Ulmawen
Starosedelac
 
Član od: 6.4.2007.
Lokacija: Narquelion la.. tu y aldalin Kortirionwen
Poruke: 1.360
Zahvalnice: 484
Zahvaljeno 920 puta na 515 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

Da izvučem i ovu temu iz mrtvih...

Ne znam koliko pratite dešavanja u oblasti energetike, ali u toku je borba za, uslovno rečeno, novi nuklearni imperijalizam. Pod ovime mislim na upotrebu nuklearne energije u mirnodopske svrhe. Da ne ulazim u neke dublje analize globalne geopolitičke situacije i interesa vođa diljem sveta, ograničiću se samo na pitanje nuklearnih elektrana.
Uzevši u obzir cenu nafte i gasa, procenjene zalihe istih, kao i investicije koje su potrebne za dalja istraživanja i potencijalnu eksploataciju, investicije u ekološku zaštitu (smanjenje emisija CO2), došlo se do prećutnog zaključka da je nuklearna energetika budućnost... Jeftinija budućnost, u svakom slučaju. Tehnologija je, tvrde stručnjaci, veoma uznapredovala, tako da su i nuklearke sad "bezbedne." Primer za istinost ove tvrdnje možemo videti, recimo, u Francuskoj (jednoj od zemlji sa najviše nuklearki), gde je samo u poslednje dve nedelje bilo više primera curenja na nuklearnim reaktorima i kontaminacije.
Naravno, nešto se mora učiniti; ne možemo ostati bez struje... Ako je nuklearna energetika rešenje, pitanje je kolike su zalihe uranijuma i šta kad i njih nestane?
Italijani su nedavno najavili da planiraju da izgrade jednu nuklearku u Albaniji. Trenutno se na nivou same Italije vode žestoke rasprave na ovu temu, sa neizvesnim ishodom. Ne znam za vas, ali mene baš ne raduje da dobijem još jednu nuklearku u komšiluku... Šta vi mislite o tome?
Ulmawen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke