Prikaz jedne poruke
Stara 24.8.2017, 16:21   #4
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.320
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Xiaomi Redmi Note 4 [Global Snapdragon verzija]

Kamera
Rezolucija kamere je 13MP ali znamo da je mnogo štošta važno pored toga. Kamera na ovom modelu je na neki način lutrija. Naime, može se desiti da dobijete Sony ili Samsung senzor i nema načina da saznate koji je senzor u telefonu dok ga ne kupite. Note 4X (sa Helio 20X) izgleda češće dolazi sa Sony senzorom dok Note 4 Global češće dolazi sa Samsungovim senzorom.

Moj telefon je došao sa Samsung senzorom. Sony senzori su superiorniji ali ni ovaj Samsungov nije za bacanje. Koga interesuje razlika u kvalitetu ova dva senzora može da pogleda ovaj klip:
https://www.youtube.com/watch?v=r9hX3EEE0Rg

Slike su vrlo dobre sve dok ima dovoljno svetla, međutim, u situacijama kada nema dovoljno svetla senzor pokazuje svoje mane i javlja se očigledan nedostatak detalja i ispranije boje. Obzirom na to da mi kamera i nije prioritet ja sam i više nego zadovoljan.
Brzina okidanja je praktično trenutna dok je u mraku potrebno par trenutaka da kamera uhvati sliku, no, opet veoma brzo. HDR mod je vrlo dobar, mada ima mesta za poboljšanja i Xiaomi će verovatno malo ispeglati kameru kroz softverske apdejtove. Za HDR naravno treba imati mirnu ruku ali telefon i ove fotke okida veoma brzo sve dok ima dovoljno svetla.

Čini mi se da je blic mogao biti jači ali je veoma upotrebljiv i zahavljujući tome što se radi o dual-tone blicu dobijene slike su prilično dobre. Ja generalno blic izbegavam da koristim maksimalno na bilo kom telefonu, jako prirodno svetlo je zakon za senzore na telefonima.

Prednja kamera je okej - meni povremeno treba za Skajp i slično i nisam selfi manijak, pupudalekobilo. No, ipak smo opalili smo par selfija sa curom da bismo testirali kameru i slike su ispale fino. Upotrebljiva je i kad ima manje svetla. Završava posao i više nego zadovoljavajuće.

Kvalitet videa je dobar, telefon snima u full HD (1080p30) rezoluciji i autofokus dobro radi posao. Nema optičke stabilizacije slike, naravno, to je rezervisano za skuplje uređaje, ali obzirom da se pojavljuju aplikacije kao što je Hyperlapse koje stabilizuju snimke softverski mogu da se naprave upotrebljivi snimci. Broj sličica u sekundi, naravno, opada sa manjkom svetla ali opet, kome je bitno da ima jako dobru kameru za sve prilike moraće da pazari neki premium telefon.
Kamera podržava i slow motion video u HD (720p) rezoluciji pri 120 fps i rezultati su prilično dobri. Čudno je što nema, recimo, 1080p60 opcije kada kamera već podržava visok fps pri snimanju. Snimci su bez zvuka. Naravno, za kvalitetan slow motion snimak je potrebno mnogo svetla.

Fabrička aplikacija je brza i jednostavna. Ima ugrađene live filtere, podržava razne scenes modove (auto, night, portrait, sports itd.), HDR, i podržava čak i manual mode što je odlično ako utrefite Sony senzor jer ćete tada moći da zaista napravite neke kvalitetne fotografije. Tu je i Timer mode, okidanje kamere glasom, volume dugmadi, podešavanje ekspozicije, okidanje fingerprint senzorom itd.
Ima dosta podešavanja (kvalitet slike, rezolucija snimka, podešavanje sharpnessa, contrasta, prepoznavanje lica itd.) i sve u svemu veoma sam zadovoljan ovom aplikacijom. Čak toliko da je nisam zamenio nekom sa Play Storea a ja sve inače zamenim custom aplikacijama
Panoramu sam samo probao i kao i na bilo kom drugom smartfonu, nezavisno od kvaliteta kamere, situacija je takva da nisam impresioniran. Preferiram ručno uklapanje fotografija.

Šlag na tortu je to što zadnjom kamerom možete snimati i 4K video iako to zvanično nije podržano. Skinite OpenCamera aplikaciju sa Play Store, uključite 4K u podešavanjima i to je to. Provereno radi i snimci su impresivno oštri. Ne znam zašto Xiaomi nije ovo omogućio po defaultu ali eto, tako su odlučili.

Znači, ako ubodete model sa Sony senzorom bićete veoma, veoma zadovoljni kamerom. Što se Samsung senzora tiče - upotrebljiva je osim ako vam kamera nije veoma bitna stavka a u tom slučaju bi verovatno svakako trebalo da gledate nešto mnogo skuplje i bolje.

Kamera jaka sedmica.

Poslednja ispravka: doctor (24.8.2017 u 16:41)
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
C64freak (24.8.2017), Filip89x (25.8.2017), shrafko (30.8.2017)