Prikaz jedne poruke
Stara 16.10.2008, 19:28   #165
dkdnt
Veteran
 
Član od: 22.10.2005.
Lokacija: Obrenovac
Poruke: 613
Zahvalnice: 101
Zahvaljeno 207 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dkdnt
Određen forumom Re: Pomoć za izbor fakulteta

Citat:
Ovo nije tačno, u razvijenim zemljama se, naravno, dužna pažnja poklanja domaćoj istoriji, ali svetska istorija u punom smislu dominira. Ovo znam pouzdano jer smo u stalnom kontaktu sa kolegama sa zapadnih univerziteta, a pratim i literaturu koja izlazi u mojoj struci. Danas se u nauci i sam pojam "nacionalne istorije" kao takve smatra prevaziđenim (u skladu sa tim je izbačen iz imena predmeta) a veliki svetski univerziteti imaju i studijske i istraživačke programe za bukvalno celu planetu. Na Oksfordu (moj omiljeni primer) se predaju, recimo, i kineska istorija (podeljena na više katedri i seminara) ili, na pr. istorija arapskih zemalja u srednjem veku.
nisam mislio da je nacionalna istorija jedino što se proučava u drugim zemljama, a da je svestka istorija u drugom planu. hteo sam da kažem da će čoveku u Srbiji biti teže da se bavi istom zbog mogučnosti istraživanja po arhivima. samo na to sam mislio. moja greška ako se dalo zaključiti nešto drugo.

Citat:
A da praktični problemi bavljenja svetskom istorijom postoje stoji, ali nisu nepremostivi. Mnogi od naših profesora putuju i istražuju u inostranstvu (moja mentorka je upravo otišla na još jednu istraživačku ekspediciju, pa je menjam u nastavi ).
o ovome govorim. ipak, mada se situacija popravlja (znam na osnovu ličnog iskustva sa etnologije i sociologije), za takva istraživanja treba dosta toga uložiti. no da ne davim dalje o tome. mislim da je sve jasno iz tvog posta.

Citat:
Sasvim tačno, on će morati da čita mnogo literature i to stručne ako hoće da uopšte završi. I inače, za ovaj tip studija moraš da budeš pomalo fanatik (da se uništavaš od čitanja stručnih knjiga i da, pride, u tome uživaš ) da bi uspeo.
ovo je izgleda istina koja važi i na mnogim drugim katedrama. ja sam pre sto godina odlučio da odem u petnicu na seminar etnologije zato što sam bio naloženi mjetalac koji se kao primao na mitologiju and shit. otišao sam tamo, ali sam vrlo brzo skapirao o čemu se tu zapravo radi (ko jednom pročita "morfologiju bajke" od Propa, lako izgubi sve iluzije o etnologiji i sličnim disciplinama). to što sam zavoleo ono što sam otkrio je sasvim druga priča.

ono što jeste istina jeste da ćeš za bavljenje (ozbiljno) istorijom morati da uložiš mnogo truda i da ne posustaneš na mnogobrojnim preprekama (šta? knjiga iz obavezne literature ne može da se pronadje u Srbiji? ma hajte kolega, kako sam je ja našao?). onaj ko voli, uživaće, onaj ko ne voli, ili koji se precenio, odustaće. simple as that.

Poslednja ispravka: Ulmawen (16.10.2008 u 23:02) Razlog: sređen citat
dkdnt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dkdnt na korisnoj poruci:
Nergal (16.10.2008)