Prikaz jedne poruke
Stara 15.10.2008, 17:18   #160
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Pomoć za izbor fakulteta

Citat:
Gordon Freeman kaže: Pregled poruke
^^Ima nesto trece da budes kao istoricar i da istrazujes al bre toga kod nas nema mnogo kolko znam ,a i prosek na faxu mora da ti bude ubica dobar!
Citat:
Crusader88 kaže: Pregled poruke
ne lupaj, ima visak profesora istorije sada .Znam jer sam se prosle godine i sad spremao da to upisem prosek za budzet je bilo jedva nekih 65-50 boda. Sto je jako malo... ali sam ipak upisao politocke nauke i nisam se pokajao...
Citat:
Gordon Freeman kaže: Pregled poruke
Ma ne profesora ,istoricara ,onih koji istrazivaju pa pisu sta je i kako bilo i to...na to sam mislio!
Citat:
GrimReaper kaže: Pregled poruke
Ala si ga opisao... Ali, po opisu bih rekao da mislim na arheologa...
Citat:
Gordon Freeman kaže: Pregled poruke
E bre to ni meni nije 100% jasno ali ovi su kao terenci istoricari ,oni kao to sto je arheolog otkrio objasnjavaju i povezuju sa dotadasnjim znanjem ... mozda se nadje neko ko ce ovo bolje da objasni od mene!
Uh, momci, vidim da nemate jasne predstave kako to izgleda. Istoričar je naučnik (kao na primer biolog, arheolog, hemičar, fizičar ili, recimo, lingvista), i kao takav on se bavi istraživačkim radom u okviru svoje struke i u skladu sa razrađenom naučnom metodologijom. Ako hemičar obavlja svoje istraživanje u laboratoriji a astronom uz teleskop, istoričar to čini u arhivu (traži ranije nepoznata dokumenta, ili da ponovo analizira postojeća), muzeju i biblioteci. Postoje i istoričari koji se bavi terenskim radom (na arheološkom lokalitetu, recimo), naročito ako je u pitanju antička istorija ili istorija srednjeg veka. U tom slučaju on ili ona radi u jednoj sivoj zoni između konvencionalne istorije, arheologije, filologije a često i drugih nauka. Krajnji rezultat treba da bude publikacija rada u vidu članka, stručne studije (u naučnom ili drugom časopisu) ili u vidu knjige. U načelu, naučnim radovima se smatraju samo oni koji su originalni i zasnovani na sopstvenom istraživanju. Danas kod nas i drugde ima mnogo takvih koji su u suštini kompilacije, rekapitulacije ako ne i otvoreni plagijati, ali takve pojave su za osudu i jedan deo posla profesionalnog istoričara je i da kritikuje i ukazuje na takva izdanja.

Sve je to savršeno normalno, pošto na današnjem nivou nauke razlike i granice između pojedinih disciplina su prilično nejasne i van čisto akademskih okvira tradicionalne naučne discipline ne zadovoljavaju (ovo važi podjednako i za prirodne i za društvene nauke). Međutim, pošto istorijska istraživanja nemaju komercijalnu već samo saznajnu i kulturnu vrednost, njima se čovek može baviti samo uz pokriće neke ustanove (fakultet, univerzitet, institut, muzej itd.) ili ako je bogat, o svom trošku (za to u Srbiji, verujem, još ne postoji presedan).

Sve što sam rekao je, naravno, jako pojednostavljeno. Istraživačka metodologija je komplikovana stvar, ja sam je učio i učim već godinama. Ali nadam se da sam bar malo pojasnio kako to izgleda.
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Nergal na korisnoj poruci:
Gordon Freeman (16.10.2008), Insecticide (15.10.2008), Shadowfax (8.12.2008)