Prikaz jedne poruke
Stara 11.4.2009, 14:46   #124
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: HDTV i .mkv file

Elem da nastavim sa DTS vs AC3, izvinite na off, mislim da je bolje da ovde zavrsimo pricu jel nema jos mnogo toga da se kaze.

Iz moje teorije i prakse, koje su se definitivno poklopile, odnosno ono sto mislim u teoriji se zapravo pokazalo i u praksi. DTS jeste kvalitetniji od AC3, ali ne zato sto tehnicki kvalitetniji vec sto se radi o dobrom marketinskom potezu.

sa sledeceg linka mozete preuzeti zivi dokaz takvog materijala http://rapidshare.com/files/219762633/test.rar

U pitanju je zvuk iz filma Austin Powers 2: The Spy Who Shagged Me

Posto na trzistu postoje dve verzije Blu-Ray-a, jedan US izdanje sa TrueHD zvukom sekundarni zvuk (jel je TrueHD opcion na Blu-Ray) plus AC3 640kbps kao primarni, takodje taj TrueHD ima core AC3 indentican primarnom. Drugo izdanje je GER/EU sa DTS Master Audio kao primarno a core je DTS 1.5mbps. Kada se uporede decodirani TrueHD i DTS-MA s obzirom da su oba lossless codeca ne dobija indenticni wav, sto znaci da master nije isti, a sa druge strane brzim abx-om se dolazi do veoma primetne razlike u boji tona. Dok zvuk nije isti, slika je potpuno indenticna, demuxovani VC-1 fajl u oba slucaja iznosi oko 13.9GB u bit.

U arhivi se nalaze 3 fajla, "DTS Original.dts" koji je core DTS HD-MA, zatim "DD Original.ac3", koji je core od TrueHD-a i "DD from lossles.ac3" koji sam ja encodovao AftenAC3 encoderom od DTS HD-MA lossless source-a posto je za nijansu kvalitetniji od TrueHD izvora.

Elem razlika je ocigledna izmedju originalnog AC3 i DTS-a, dok se ne bi slozio sa AC3 koji je napravljen iz istog source-a kao i DTS.

Moj zakljucak:

DTS jeste kvalitetniji od AC3 kada su u pitanju originali i ukoliko se original stream cuva, dok je kod HD ripova definitivno AC3 640kbps bolje resenje, zapravo i cela ova prica koju vam pokusavam dokazati. I preporucujem vam da kada gledate da skinete neki film gledajte da taj film ima AC3 zvuk, jel ce sigurno overall kvalitet biti za nijansu bolji, sto po slici sto po zvuku. Ali takodje treba skidati proverena izdanja, jel kao sto rekoh AC3 encoder-a je puno, a DTS-a samo par, u glavnom losih i jedan koji moze da prodje ali ne i za moje usne skoljke koje su navikle da slusaju preko Sennheiser HD 650

EDIT: A propo teorije zavere veoma su cudne sledece stvari:

1. AAC je ispao iz Blu-Ray specifikacije veoma cudno, i ako postoji dokument iz davne 2005, gde je AAC u specifikaciji
2. E-AC3 (DD+) i TrueHD su opcioni codeci, inace oba Dolby codeca, TrueHD kao direktan suparnik DTS MA i sa jacom kompresijom jel koristi MLP i dosta laksi za decoding, i E-AC3 koji bi sve ostalo poslao u penziju sem AAC. E-AC3 1.5mbps teoretski/po specifikacijama nije lossless ali u praksi to ne moze da dokaze jednostavno je previse dobar. A cak je i dolby radio skrnavljenje recimo HDDVD Poseidon koji poseduje i TrueHD i E-AC3, TrueHD ima drugciji mix, da bi ljudi osetili raziku.

Poslednja ispravka: NenadN (11.4.2009 u 15:03)
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke