tema: Slusalice
Prikaz jedne poruke
Stara 9.8.2014, 16:01   #21
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Slusalice

Citat:
Morca kaže: Pregled poruke
Opet se ravnate jačinom zvuka...glasno =/= kvalitet. To što in-ear sluške nude najglasniji zvuk zbog toga što idu najdub5e u uvo i najviše izoluju, ne znači kvalitet. I reći da slušalice imaju najgori zvuk zato što nisu in-ear je retardirano, izvini. Ti, u suštini, na telefon/mp3 player možeš da nakačiš i velike cirkumauralne slušalice...da li to znači da će zvučati lošije zato što ne ulaze u uvo, pa ih ne osećaš "u mozgu"? Ako je tako, proizvođači slušalica bi mogli štošta da nauče od tebe... /s

Proizvođači slušalica i playera su (zavisno od zem5e) čak dužni da upozore da su moguća oštećenja sluha ako se sluša previše glasno sa in-ear (pa i drugim) slušalicama, a u EU je zakonski ograničena jačina zvuka na MP3 playerima, iz istog razloga. Ne bez osnova, sigurno.

Dok te ne pokose kola jer si se zaneo muzikom dok si prelazio ulicu, a nisi ih čuo, ili te neko ne zvizne u glavu jer ti pola sata govori nešto a ti ga nisi čuo (i jedno i drugo mi se zamalo desilo)...

Kao što rekoh, stepen izolacije je stvar izbora...neko želi da ne čuje apsolutno ništa (ako često putuje busom, recimo), a nekom odgovara da može da čuje nešto/nekog (ako muziku sluša dok se bavi nečim, npr., pa hoće da bude sposoban da blagovremeno reaguje na stvari). To što tebi ili nekom drugom više prijaju ovakve ili onakve (i ja nosim in-ear, jer su mi udobnije), ne znači da su alfa i omega.

Anyway...ako je čovek video kakav su tip Sennheiser MX i ako mu odgovara takvo nešto, neka si uzme...za taj novac će ionako teško naći nešto kvalitetnije.
Aj prekini da lupaš kontru samo.

Veća izolacija i tiše slušalice olakšavaju pravljenje kvalitetnijih slušalica jer za isti nivo zvuka membrana ne mora da se pomera puno, što smanjuje klipovanje i nelinearne karakteristike. Takođe utišavanje okoline povećava dinamički opseg.

A ako hoćeš da ideš busem sa neizolujućim slušalicama muziku ćeš ponajmanje čuti, što je dinamički opseg, a samim tim i kvalitet, nikakav. Ili ćeš da pojačaš do daske pa ćeš da štetiš sluh plus ćeš imati lošiji zvuk jer dovodiš membranu do njenog maksimuma i time dobijaš distorzije.

Opet, i ja sam napisao isto što i ti, zavisi od uslova u kojima koristiš slušalice, a ne od ukusa. Ako radiš nešto što zahteva da čuješ oko sebe onda ćeš naravno koristiti nešto što ti ne prigušuje ambijent, ali opet to nema veze sa ukusom nego je praktičan razlog.

Dakle, slabija izolacija u bučnim uslovima dovodi do lošijeg zvuka i tu nema pomoći. Dobra izolacija u tihim uslovima nije preko potrebna, ali ako se kupuju višenamenske slušalice uvek je bolje kupiti one koje dobro izoluju, pogotovo ako su bubice u pitanju koje se ipak najviše koriste van kuće gde je uvek veća buka nego unutra.
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke