Prikaz jedne poruke
Stara 14.6.2006, 18:08   #92
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: 3D Galerija

Citat:
M.Silenus kaže:
Nego, spomenuste da bih trebalo da pomerim svetlo, može li predlog gde bi to moglo da bude ( ili neki uopšteni savet ili još bolje link ka nekom sajtu gde ima takvih objašnjenja )...
Pa zar nisi ni malo pogledao link koji sam ti dao?
Elem, probacu da ti objasnim kako to sa svetlima funkcionise u standardnom (scanline) max okruzenju (delom cu citirati jednog lika, koji je meni to pojasnjavao)

Za osnovnu rasvetu (a ne bi bilo lose ni da nadjes knjigu koja govori o rasveti), potrebna su ti najmanje tri svetla.

Glavno svetlo:
Uzmes omni ili spot light (u slucaju terena, bolje je koristiti spot, zbog preciznije kontrole, jer vidis gde se zraci tacno prostiru). I postavis ih tako da obuhvataju celu scenu, ceo teren. U svakom slucaju ceo mesh mora biti pokriven hotspotom. Zatim ukljucis senke (shadow map, zato sto se jedno 20 puta brze renda od raytrace) i u shadow map parametars, povecas size sa 512, na 1024 ili 2048 (da bi dobio vecu rezoluciju - preciznije senke (smanji shadow map na 32, recimo, da bi video o cemu ti pricam)).

Ambientalno svetlo:
Ubacis jos jedno svetlo nasuprot glavnom svetlu (ovde sasvim dobro moze da posluzi omni), i podesis mu boju onakvu, kakav hoces da ti bude ambijent (plavicasta, zuckasta...), samo vodi racuna, nemoj da stavis skroz plavu ili zutu, vec da to bude bela sa nijansom jedne, druge ili trece...
Ambijentalno svetlo treba da bude dosta manjeg intenziteteta od glavnog svetla.

Pozadinsko svetlo:
Ovo svetlo treba da bude uvek postavljeno nasuprot kameri i eventualno, malo vislje od nje. Ovim svetlom zapravo pokusavas da osvetlis obrise tvojih planina. Pozadinsko svetlo, treba da bude malo jace od ambijentalnog i malo slabije od glavnog svetla.

Nijedno svetlo ne treba da ima senke, sem glavnog svetla.

Nemam sad nesto vremena, ali bi ovo trebalo da bude dovoljno za pocetno eksperimentisanje.

Citat:
M.Silenus kaže:
Onaj Blend je izuzetno zanimljiv, brljajući sa brojkama sam dobio baš sve i svašta , pa sam na kraju odlučio da promenim displace mapu koju koristim da bih napravio teren ( sada nema onih šiljatih rupa pozadi, teren je malo mekši tuda ) i stavim Blend mapu koja više podseća na , hm , zemlju ( a ne na slonovsku kožu kao do sad ).
Blend je dobar izbor za teren, po meni. Samo ne znam sta ce ti displace. Bolje napravi neki quadpach, dodaj mu noise modifikator, skaliraj malo size, X,Y i Z parametre, zatim ga konvertuj (desni klik preko objekta -> convert, convert to editable pach).
Sad mu u modify meniju izaberi verteks selections, ukljuci falloff (i podesi na koliku razdaljinu treba da se odrazava) i pomeraj vertekse, gore, dole, levo desno, dok ne dobijes sta hoces od terena.

A za vodu kasnije, nemam sad vremena, a i ljudi odavde ce ti pomoci, siguran sam.
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke