Prikaz jedne poruke
Stara 28.12.2009, 20:57   #15
Branislav Gavric
Banned
 
Član od: 11.4.2006.
Poruke: 385
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 32 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: NTFS u FAT32!

Pozdrav!

Pa vikend je bio, i prosao, a ja sam skakao do neba!

Ili - drugim recima - na ovaj nacin se ITEKAKO MOZE WinXP prebaciti iz NTFS formatirane particije NAZAD na FAT32, i to sve BEZ ikakve reinstalacije sistema ili programa! )

Evo sta sam tacno ja uradio:

Koristio sam JEDAN racunar i DVA hard diska, radije nego da koristim dva racunara. Ovako mi je bilo lakse, posto sam nesto deficitaran sa racunarima u zadnje vreme..!!!

Upotrebljeni racunar je Pentium 2, na 333 Mhz CPU, sa 128MB RAM memorije, i grafickom karticom NVIDIA od 16MB video memorije, koju WinXP prepoznaje (ne trebaju mu drajveri za nju).

Prvo sto sam uradio bilo je da iz svog racunara ISKOPCAM SVOJ HARD DISK na kojem je instaliran funkcionalan WinXP (njega ne zelim da diram), a na njegovo mesto stavljam PRAZAN hard disk, koji NIJE NI particionisan!

Dakle, stavio sam PRAZAN hard disk u racunar, i na njemu kreirao DVE particije: C i D.

Uzgred, kreiranje particija sam radio pomocu FDISK.EXE-a, programa sa Win98 boot diskete; jednostavno - ona mi je bila "tu pri ruci", a takodjer bio mi je i "poseban cejf" da celo particionisanje diska odradim 100% u DOS okruzenju!

Da napomenem jos i ovo: C particija mi treba za instalaciju WinXP-a, a D particija mi treba za backup fajlova i foldera sa C particije!

Nakon sto sam zavrsio particionisanje, C particiju sam proglasio "aktivnom" (isto pomocu FDISK-a).

Onda sam restartovao racunar, i stavio WinXP instalacioni CD u CDrom. Pokrenuo sam Setup WinXP-a.

Setup se ucitao i prepoznao dve particije (C i D).

Obe su bile "raw" / tj. neformatirane.

Sada, pomocu Setupa od WinXP-a, formatirao sam C particiju u NTFS, i tu izabrao da instaliram WinXP, a D particiju sam kasnije formatirao u FAT32.

Onda sam sacekao, dok se WinXP normalno instalirao na odabranu C (NTFS) particiju...

Kada je WinXP uspesno zavrsio instalaciju, i sve je bilo OK, pojavio se "Desktop" i td, tada sam regularno iskljucio racunar, i onda ovaj novoinstalirani hard disk prebacio na SLAVE polozaj, a u MASTER-u sam VRATIO svoj STARI hard disk (koji sam imao od ranije).

Kada sam posle toga upalio racunar, "digao" se moj STARI WinXP, i on je normalno video (prepoznao) moj novoinstalirani hard disk kao SLAVE: tj. u My Computer-u sam imao tri particije:

C: (Stari WinXP koji nije diran, MASTER),
D: (NTFS) novokreirana particija sa instaliranim novim WinXP-om na SLAVE disku, i
E: (FAT32) novokreirana, formatirana, prazna particija na novom, SLAVE hard disku.

Onda sam Total Commanderom SVE foldere i root hard diska sa D: (NTFS) jednostavno prekopirao na E: (FAT32). Naravno - Total Commander je bio podesen da prikazuje i kopira skrivene i "sistemske" fajlove (!)

Sitna napomena: Ja nisam mogao kopirati foldere sa D (NTFS) na moj C (stari) hard disk - iz prostog razloga sto ja na C disku nisam imao dovoljno slobodnog prostora!!!

Ovo je uzgred i jedini razlog zasto su mi na SLAVE hard disku trebale DVE particije! Jer - da sam imao dovoljno slobodnog prostora na C, onda mi ne bi ni trebala E particija na "novom" hard disku...

Uglavnom, da se vratim nazad na "kopiranje":

Jedino sto NISAM bio prekopirao sa D (NTFS) na E bio je folder "System Volume Information", posto pod NTFS-om taj folder ni NE MOZE da se otvori/cita/prekopira(!)

Kada je Total Commander (v 7.04a) prekopirao SVE foldere, i root, sa D (NTFS) na E (FAT32), izuzev "System Volume Information" foldera,

onda sam kliknuo desnim dugmetom na D: disk (NTFS), i svecano ga preformatirao iz NTFS u FAT32!

Sada sam imao:
D: (preformatiran u FAT32, prazan, sa prvobitnim sadrzajem prebacenim na E),
E: (FAT32) gde sam kopirao sve sto je prvobitno bilo na D:
i C: (moj stari MASTER hard disk, koji nije "diran")

Onda sam sve foldere, opet IZUZEV "System Volume Information"-a prekopirao NAZAD sa E: (FAT32) na D: (sada je i on FAT32!)

Kada je "vracanje fajlova" sa E na D bilo gotovo, onda sam ugasio racunar, i ponovo IZVADIO svoj STARI hard disk, ostajuci samo sa NOVIM hard diskom u racunaru.

U narednom ukljucenju racunara - WinXP sa "eksperimentalnog" ("novog") hard diska - podigao se uz par "blicanja" ekrana:

Naime, rezoluciju je bio isprva postavio na samo 640x480, pa je malo kasnije sam ponudio: "Windows will adjust resolution, if you can read this - click OK...)

Ovo sa rezolucijom je uzgred bila i JEDINA anomalija u prvom dizanju WinXP-a sa ovako reformatirane particije iz NTFS u FAT32 sto sam ja mogao da primetim!

A i nju je "sam" razresio (uz pitanje "if you can read this then click OK")

Posle toga je - radio normalno: sve, sve, sve je bilo isto, cak su i ikonice radne povrsine (njih nekoliko) bile na istim mestima na ekranu!

A "nedostajuci" folder: "System Volume Information", koji nisam mogao kopirati iz drugog Windowsa - WinXP je sAm re-kreirao sebi, MISLIM da je to uradio tokom samog refreshovanja ekrana i povecavanja rezolucije (nisam 100% siguran kada, samo sam video da jeste ponovo napravio sebi novi folder "System Volume Information"!).


Dakle, na kraju da kazem - kratko i jasno:
-----------------------------------------

MOZE se particija sa WinXP, koja je formatirana u NTFS fajl sistemu - PRE-FORMATIRATI nazad u FAT32 tako sto se:

- prvo SVI folderi i fajlovi sa nje Total Commanderom prekopiraju na neko drugo mesto (u mom slucaju za to je koristena particija E, i NISAM kopirao folder "System Volume Information"),

- pa se particija ONDA preformatira u FAT32,

- a posle joj se vrate nazad svi folderi i fajlovi koji su prvobitno bili na njoj!!!

Ova proba je uradjena sa WinXP "Professional" sa Service Packom 1.

* * *

Napomena za kraj:

Kada NTFS particiju reformatirate nazad u FAT32:

PROVERITE DA LI JE TA PARTICIJA PROGLASENA "AKTIVNOM" (ono sto sam ja uradio na pocetku sa FDISK-om).

Ako nemate Fdisk, mozete koristiti i Partition Magic iz samog Windowsa

* * *

I na kraju sta reci jos sem sledeceg:

Uspeo sam, uspeo, tra la la, tra la la!!
p:
Branislav Gavric je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Branislav Gavric na korisnoj poruci:
player1 (28.12.2009)