Prikaz jedne poruke
Stara 1.11.2017, 10:02   #185
senje
Član
 
Član od: 1.8.2016.
Poruke: 77
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Ја сам први пут почео да користим Линукс ове године.

Два разлога су томе допринела:

1) Смучио ми се Виндоус још давно јер не волим да користим илегално ниједан софтвер, па и ниједан оперативни систем.

2) Користим компјутер који има процесор са једним језгром. Када се на тај компјутер прикачи анти-вирус, то све постаје несносно споро. Чуо сам да на Линуксу нема вируса, па самим тим ни анти-вируса. Ишао сам логиком: ако пређем на Линукс радиће ми брже компјутер.

3) Смучила ми се гомила комерцијалног софтвера који се лажно представља да није комерцијални софтвер. Значи, једно пет програма за обраду видео снимака сам почео да користим јер пише натпис "free" и онда кад треба да сејвирам свој рад, испостављало се да није бесплатан.

Како је текао прелазак на Линукс?

1. Прво, плашио сам се да пређем на Линукс, јер не знам никога ко то користи (или знам, али се не дружим с тим људима). Нисам имао јасну представу у шта улазим, ни како се уопште инсталира било који ОС.

1. а. Имао сам лоша искуства с инсталацијом Виндоуса. Типа, нашао сам једном на нету да ја могу да инсталирам Виндоус тако што ћу да уз помоћ неког програма ишчитам серијски број сопственог Виндоуса и да онда учитам тај серијски број током инсталације новог Виндоуса. На крају, испоставило се да је то погрешан серијски број. Ту више нисам могао да се смарам.

2. Како сам тај страх савладао по принципу "немам шта да изгубим", кренуо сам да се распитујем око инсталације Линукса по интернету. Видео сам из два видео клипа на Јутјубу како постоји неки "Universal USB Installer" и да је то заправо врло лак програм за инсталацију било ког Линукса.

2. а. Процедура је стварно проста. Човек треба да скине дату дистрибуцију (тј. верзију) Линукса негде на свој рачунар, а потом да скине UUI и да уметне USB. Након тога се преко UUI-а кликне на верзију коју смо претходно скинули и ето. UUI почиње да припрема USB за ту инсталацију.

2. б. Али, мени пар инсталација није успело. Прво сам пробао Лубунту. Баш сам се био сморио, мислио сам да неће моћи да ми се инсталира било шта. Био сам "на крај срца". Онда сам опет почео да читам чега ту све има, па је неки лик објашњавао на свом сајту (сајт је на српском или хрватском) како се ти проблеми увек дешавају, јер зависи колико је који хардвер компатибилан са којим ОС-ом. То ми је дало веру да пробам још.

2. в. ПЕПЕРМИНТ. Пробао сам неколико верзија Линукса које су направљене за старије рачунаре. Пробао сам Пеперминт пре свих. Имао сам неки невероватан осећај кад сам видео да се дати систем покреће, јер у животу нисам инсталирао ниједан ОС. Био сам задовољан јер је радио браузер нормално. Могао сам да гледам клипове са Јутјуба рецимо. То напомињем јер су неки људи причали на теми "Виндоус 7" како ја с овим компјутером нећу моћи да гледам видео снимке због не знам како очајних драјвера, графичке, процесора... На крају се испоставило да могу. Међутим, гомила других ствари у Пеперминту ми није радила, тј. стално су се појављивали неки ерори.

3. ЛУБУНТУ. Пробао сам и још неколико верзија али ниједну нисам инсталирао, па се више и не сећам које су то биле верзије. Спадају у верзије Линукса за старе рачунаре. Сад користим Лубунту. Инсталирао сам га случајно. Другим речима, не знам ни сам како. Мислио сам да ћу покренути Лубунту само као пробну верзију, али кад сам следећи пут упалио компјутер Лубунту је био инсталиран.

3. а. Нисам нешто претерано задовољан. Ето, рецимо, дешава се некада када упалим комп да ми говори како "there is no session for pid" па онда неки четвороцифрени број. То не знам да решим. То ми се јави с времена на време. Чим се то јави, комп се рестартује, а чим се рестартује, опет се рестартује итд.

3. б. Замена за Ворд - AbiWord - не функционише сјајно. Значи, могу ја да нешто запишем, али ми "блицају" ободи самог графичког/корисничког окружења тог програма. Успевао сам да нешто напишем, па да сејвирам у формату .doc . С тим, дакле, нисам имао проблема. После отштампам то на неком другом компу и готово.

3. в. Пребацивање података из једног фолдера у други, са једног диска на усб, итд. иде много брже него што ми је ишло на Виндоусу.

3. г. Фотке гледам нормално.

3. д. Музику слушам нормално.

3. ђ. Али, у последње време је почело нешто да ми кочи са гледањем клипова на Јутјубу, па размишљам да реинсталирам опет Лубунту. Не знам у чему је фора.

3. е. Од програма које сам већ имао инсталиране, користио сам MSPaint и морам да кажем да сам имао проблем с тим да у њему отворим JPG фајлове. Не знам зашто.
senje je offline   Odgovor sa citatom ove poruke