tema: [Mobilni telefon] Xiaomi Hongmi Redmi 1S (Red Rice 1S)
Prikaz jedne poruke
Stara 3.8.2014, 20:23   #2
millanche
Član
 
Član od: 4.7.2014.
Poruke: 59
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 15 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Xiaomi Hongmi Redmi 1S (Red Rice 1S)

CPU I GPU:

Telefon je opremljen Qualcomm MSM8228 četvorojezgarnim procesorom, koji radi na frekvenciji od 1.6GHz. Raspon rada mu je od 300MHz do 1600MHz. U standby režimu isključuje tri jezgra i samo jedno jezgro aktivno radi na frekvenciji između 300 i 800 MHz. CPU load se kreće između 25 i 45% u Standby-u. Takođe, telefon je opremljen grafičkim čipom Adreno 305, koji recimo da spada u srednji rang Adreno grafičkih čipova. Frekvencija rada Adreno 305 grafičkog čipa je Core 400/Memory 450MHz. Taj grafički čip je korišćen npr. u Samsung Galaxy S4 Mini modelu. Telefon bez problema reprodukuje video zapise u 1080p, različitih formata. Na sintetičkom testu Antutu postiže oko 18.000 poena. Za 2000-3000 poena manje od review-a sa neta i screenshot-ova prodavnica i prodavaca. Zašto, ne znam, ali sintetički testovi i nisu tako bitni kada telefon u realnom testiranju postiže odgovarajuće rezultate. Moram da napomenem da je telefon postao malo vruć nakon dužeg korišćenja. Naročito nakon dužeg fotografisanja (detaljnije u tekstu ispod).

RAM I ROM MEMORIJA:

Po specifikaciji Xiaomi Redmi 1S ima 1GB RAM memorije, međutim vidljivo je 873MB. Pre nego što sam krenuo da ga pumpam različitim memory hungry aplikacijama, telefon je imao oko 400MB slobodne RAM memorije. Sa instaliranim aplikacijama poput Facebook, Facebook Messanger, Skype, Viber, WhatsUp, CCleaner, YouTube, QuickPic, Retrica, Pixlr-o-Matic, Office Suite, Adobe Reader, Flashlight (ne sviđa mi se ugrađena app), Blic i Weather & Clock Widget... telefon ima oko 200MB slobodne RAM memorije. Nakon čišćenja oko 300-330MB. Što se ROM memorije tiče ima je i više nego dovoljno kada se racionalno koristi. Ukupno 8GB, gde je sistemski vidljivo 5.71GB. U telefon sam ugradio i jednu SanDisk 16GB Class 10 Ultra, pa je mislim i više nego dovoljno za normalno korišćenje.

KAMERA:

Ajmo prvo o onome što je popularnije - selfi kamera Telefon je opremljen prednjom kamerom od 1.6mpx, sa kojom možete da fotografišete ili snimate. Oba ispadaju sasvim pristojno. Očigledno da je senzor kvalitetniji (ne znam o kom senzoru se radi), ali mogu da potvrdim da fotografije ispadaju mnogo bolje nego na prednjoj kameri mog SGS2 (2mpx), i koja se sasvim solidna - Xiaomijeva je bolja. Kod prednje, kao i kod zadnje, telefon detektuje lice i konstantno ga prati radi boljeg fokusiranja. Prati do tri lica istovremeno. Moguće je koristiti i različite filtere. Ono što mi je zapalo za oko i što sam uzviknuo kada sam otvorio filtere, jeste više različitih filtera - osim onih standardnih i dosadnih sepia, black and white, i slično. Imate dosta color filtera nalik na popularne retro/vignette filtere. Prednja kamerica je state of the art. Za budžet telefon, ja sam oduševljen. Nisam mnogo testirao na portret fotografijama, ali za macro fotografije je dušu dalo. Sa otvorom blende od f2.2, ovaj telefon je stvarno sposoban da dobro kontroliše propuštanje svetlosti i pravi solidnu dubinu polja kod macro fotografija. Brzina okidača je takođe pohvalna, čak i kod HDR režima. Ne ispada iz autofokusa, ali makar ja više volim sam da fokusiram. Automatski fokusira pri svakom jačem/osetnijem pomeranju. Ukoliko je u pitanju portret, detektuje lice i dodatno fokusira. Blic nije baš nešto mnogo jak, ali za najosnovnije potrebe je dovoljan. Senzor je kvalitetan, pa čak i u nekim indoor situacijama nije ni potreban blic. Pogledajte nekoliko fotografija koje sam napravio u standardnom režimu. Nisam koristio nikakvu post produkciju fotografija, sve je u originalu.

http://imgur.com/3qa6PYB,0u6E63v,5z3...dzIL,euFCO9c#0

Što se tiče HDR i Panorama režima, telefon takođe nastavlja da blista. HDR, ukoliko se pravilno upotrebi, pravi odlične fotografije. Ukoliko fokusirate u HDR-u na svetliji/najsvetliji deo fotografije (npr. nebo kod landscape fotografija), dobićete nešto poput ovog:

http://imgur.com/KZG6QCR,0nmDsbN,NIb...RMks,VD9XBLh#0

Ukoliko pustite da automatski fokusira, raspon ekspozicije neće baš biti zadovoljavajuć... Uglavnom preosvetli fotografiju.

http://imgur.com/m6lo3Sr

Panorama je takođe ok. Nisam uočio niti neke super vrednosti, niti neke super mane. Prosečno. Evo primera:

http://imgur.com/v8SeVPP

Ono što moram da napomenem jeste da se telefon jako puno greje prilikom fotografisanja i snimanja. Nakon 10-20 minuta fotkanja telefon je bio vruć oko zadnje kamerice, i topao oko baterije, a napolju je bilo prijatno. Mogu da zamisliti kako bi bilo da je bilo +30...

Što se video snimanja tiče malo sam razočaran opcijama fabričke aplikacije. Ne mogu čak ni da vidim u kojem kvalitetu snimam. Mada je dobra stvar što može u toku snimanja da se fokusira ili da se podesi automatsko fokusiranje, opet ne tako standardno za budžet telefone. Ako želite uzorak snimka, javite u porukama ispod, inače neću postavljati snimak.
millanche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke