Prikaz jedne poruke
Stara 16.9.2006, 0:39   #5
Neuro
Član
 
Član od: 2.3.2006.
Lokacija: Neverland
Poruke: 477
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 143 puta na 67 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Hmm... Mislim da ovde već pomalo pričamo o subjektivnom doživljaju i percepciji.
Citat:
bobi kaže:
Ali zar napred ne treba da znaci strelicu koja hrli ka dubini i malko na gore, po sredini (ovde mislim takodje na bas psiholoski osecaj za napred )?
Ili da ta strelica ide, makar, samo na gore.
Zasto s' leva na desno?
U pravu si u oba slučaja, s tim što u se prvom (ka dubini i malko na gore, po sredini) radi o finesama. Prosečnom posmatraču je uglavnom dovoljno da simbol "vuče" desno, gore ili da u pitanju bude kombinacija. Međutim, desno usmerenje kombinovano sa npr. strelicom koja pokazuje na dole opet može prouzrokovati negativan efekat jer podseća na "pad".
E sad, zašto baš desno? Moje mišljenje je da se radi o navici, prouzrokovanoj pre svega načinom pisanja. Ljudi su mnogo ranije počeli da pišu u odnosu na npr. fotografisanje. Samim tim sve što se pojavljivalo naknadno, tokom godina, po inerciji je usmeravano s leva na desno.
P.S. Seti se samo starih skrolujućih video igara na automatima, ZX-u, C64, Amigi... Koliko ih je išlo dole i/ili levo, a koliko gore i/ili desno?
Citat:
bobi kaže:
Ono na sta na mene ostavlja uvek utisak, jeste, kad slika ima tezinu, koja krece uvek sa gornjeg levog ugla, dijagonalno, ka donjem desnom uglu.

Il' sam se mozda utripovao?
Kao što rekoh na početku posta, ovde u velikoj meri ima uticaja subjektivni doživljaj fotografije, ali i način razmišljanja. Ljudi sa pretežno negativnim načinom razmišljanja će u bilo kakvom "spuštanju" mnogo pre videti "pad", što za sobom povlači i negativan celokupni doživljaj. Kod tebe je očigledno situacija obrnuta. Naravno, kompletan utisak je u velikoj meri prouzrokovan i tehnikom fotografisanja, ali ne vide svi ono što je autor zamislio ili ostvario, te će nekoga takvo usmerenje pre podsećati na "sunovrat".

Sve gorenavedeno je plod mog razmišljanja i iskustva. Možda se nađe i neko "učen" ili sa drugačijim iskustvima, pa nam skrene pažnju i na eventualne nedostatke u teoretisanju.
Neuro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke