Prikaz jedne poruke
Stara 9.9.2021, 18:36   #213
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Laki pingvini

Nisam ranije video ovu temu pa da dodam par reci na receno.

Vrlo dobro razumem frustraciju Laskarisa sa necim sto ga ne zanima. Ja recimo imam slicno misljenje po pitanju nekih drugih tema za koje mislim da im nije mesto u SK (ili sam za to da im se smanji obim) ali mi je jasno da nisam u poziciji da odredjujem sadrzaj iskljucivo po mojim zeljama i afinitetima. Secam se vremena kada sam se zaljubio u kompjutere i kako sam mastao o tome da u SK bude sto vise tekstova o Spektrumu i igrama dok su me svi ostali tekstovi cesto iritirali (iskesiras nemalu lovu za par stranica teksta koji te zanima). Najvise me je nerviralo pisanje o PC a svedoci smo da je to postao apsolutni mainstream. Danas kada uzmem da prelistam te stare brojeve sa zadovoljstvom procitam i ono sto je pisano o npr C64, Amigi, ST-u, Amstradu ili PC-ju.

Posto sam vise godina pisao za rubriku LP mogu se sloziti da je za Linuks na raspologanju mnogo manje kvalitetnog softvera nego sto ga ima za Windows ili Mac (koji je opet u sustini vrlo slican Linuxu). Vise je razloga za to a glavni su da nema mnogo programera koji su spremni da uloze godine rada u razvoj besplatnog softvera, kao i to sto je ta platforma veoma heterogena, sto komplikuje razvoj. Medjutim, Linux ima veoma veliki znacaj za opstu informaticku kulturu i zbog toga se jednostavno mora podrzavati uprkos svim (iz perspektive obicnog PC korisnika) manjkavostima te platforme. Oni koji se povrsno zanimaju IT stvarima svakako mogu bez Linuksa ali ljudi koji zele da dublje savladaju tu oblast bez njega nece daleko dogurati.

Sto se tice kupina/malina/visnja/kruska/random platformi, ponosan sam sto sam ucestvovao u zacecu rubrike SK Labs. Onaj ko je pratio strane casopise zna da je veliki deo njih uradio istu stvar i poceo da pokriva temu SBC racunara, kao i Arduino platformu koja je neverovatno dobra stvar za svakoga ko zeli da razume kako funkcionise elektronika. Slazem se da tekstovi na tu temu znaju da iritiraju nekoga ko ne gaji interes ka tim stvarima ali ako je bar 10 citalaca naucilo nesto o programiranju i elektronici onda smo postigli ogroman uspeh.

Postavlja se pitanje o cemu bi uopste pisao jedan IT casopis kada bi iz njega izbacili takve teme kao sto su GNU/Linux, SBC, Arduino i jos neke stvari? Ostali bi nam dosadni opisi skoro pa identicnog hardvera koji se razlikuje u 0,5% performansi, isti takvi telefoni, igre i opisi programa za PC. Posto sam objavio dosta tekstova u rubrici Test Run, odlicno znam koliko je tesko naci naslov o kojem se moze napisati dobar tekst. Covek bi rekao da toga ima kao pleve, sto je i istina ali su sve te teme maksimalno prezvakane mnogo puta ranije.

Da ljudi znaju kako tesko funkcionise SK ne bi prigovorili ni jednu jedinu rec vec bi skinuli kapu autorima za ono sto dobiju na kioscima pocetkom meseca. Eto, zatvorena je visegodisnja rubrika jer niko nece da pise za dz. Cak ni to dz nije najveci problem vec vise boli odnos maticne kuce prema autorima. To je razlog zbog cega sam prestao da pisem a nisam jedini.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku igor7 na korisnoj poruci:
Dekip (25.1.2022)