Prikaz jedne poruke
Stara 21.8.2007, 23:31   #5
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: PHP ili .NET ?

Da li postoji neka značajnija mana od ove? Pa sad... Sledeća mana definiše se u zavisnosti od toga koliko je web developeru (ili na kraju krajeva onome ko plaća uslugu izrade sajta/aplikacije) važno da vam Windows ne bude jedina opcija kao operativni sistem na kome će se hostovati i razvijati sajt. Dakle, ASP .NET je podržan samo na Windows operativnim sistemima što opet kažem ne mora svakome da bude ograničenje ali treba uzeti u obzir da sve veći broj kompanija pribegava rešenju da svoje sajtove hostuje kod nekog od web hosting provajdera koji zbog mnogo manjih troškova pribegavaju isključivoj ponudi hostovanja na tzv. LAMP sistemima (LAMP - Linux Apache MySQL PHP)

Sada će neko najverovatnije postaviti pitanje zbog čega ASP .NET ipak u nekim slučajevima uspeva da preavagne kada sam malopre rekao da je recimo jedna druga poprilično popularna tehnologija (PHP) potpuno besplatna? Odgovor je veoma jednostavan i može se zaokružiti samo jednom rečenicom koja glasi "kad ja nekom nešto platim i taj sebe smatra odgovornim i ozbiljnim imam pravo da ga za svoje pare uhvatim za gušu ako nešto pođe naopako"

Dakle kratko i jednostavno kod plaćenih i komercijalnih rešenja uvek se tačno zna ko je odgovoran i taj neko je u svakom trenutku u obavezi da vam reši tehničke probleme koji mogu da se jave prilikom rada. Kod PHP-a to donekle nije slučaj jer se sva "volja" nalazi u rukama zajednice i razvojnih timova koji rade na njegovom razvoju. Na sreću Open Source ima jednu veoma zgodnu osobinu a to je da kompletna zajednica širom sveta radi na nekom konkretnom problemu pa se tako često desi da neki propust ne ostane dugo u životu po njegovom pronalaženju. Međutim, PHP i dalje nije nešto za šta bilo ko može da se "hvata za gušu" pa tako odgovornost poptuno leži u rukama web developera. Velike kompanije zbog toga češće pribegavaju plaćenim rešenjima iz razloga koji sam upravo naveo.

PHP? Šta s njim? PHP je tehnologija koja definitivno ima svoju budućnost jer i pored svih činjenica koje (možda) idu u prilog ostalim tehnologijama nije lako prevideti činjenicu da je u pitanju potpuno besplatno i slobodno rešenje. Rekao sam već da PHP ima strašnu podršku od strane ogromne zajednice širom sveta i da je jedan od ključnih činioca tzv. LAMP sistema. Statistički gledano PHP je danas odgovoran za "teranje" nekih 20 miliona sajtova širom sveta. Neke od najpopularnijih aplikacija su upravo pisanje u PHP-u (vBulletin, Joomla, phpBB...) a da ne pričamo o tome koliko informacionih sistema koristi upravo PHP kao web podršku.

PHP je izuzetno razumljiv i lak za učenje prevashodno onima koji već imaju iskustva sa programiranjem u Javi, C-u, C++-u itd. PHP net ima izuzetno ogromnu zajednicu programera i onih koji to žele da postanu gde ćete naći odgovor za apsolutno svako pitanje koje vas interesuje. Jesam li pomenuo da je PHP besplatan i slobodan?
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke