Prikaz jedne poruke
Stara 24.8.2022, 13:30   #1059
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.228
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Cene grafičkih kartica

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Početkom 2000ih u Srbiji nije postojao drugi monitor do Syncmastera
Postojao je nesrecni Hansol gde si morao da probas jedno pet monitora da bi jedan bio kako treba, i odlicni Philips i Sony koji su bili poprilicno skupi. Narocito mi se 17-ica od Philipsa tada dopadala. Negde od 2002 Syncmaster je apsolutno zavladao.
edit: e, bio je i LG. Setih se kada ga je dole pomenula ETR1. Imao sam cak jedan na poslu.
Citat:
Znam šta si hteo da kažeš, ali nije u tome stvar. Problem je što smo mi malo i politički zatvoreno tržište, pa tako imaš svega par firmi sa predstavništvima i njihove cene su kao i svuda u svetu ili neznatno viša. 98% ostalih komponenti se nabavlja na druge načine, uz ogromna državna zahvatanja u vidu poreza, PDV-a i carine. Raspitajte se zašto se SSPR sa EU ne primenjuje u Srbiji, pa će vam sve biti jasnije zašto je tako.
SSP (ako na njega mislis) se, koliko znam, primenjuje u Srbiji i pravi probleme u nizu privrednih grana a najvise u poljoprivredi jer nam je trziste otvoreno. Cak se primenjivao i jednostrano dok ga EU nije ratifikovala. Srbija ima, iz politickog ugla gledano, verovatno najotvorenije trziste na svetu. Bitno je da imas pare da ulozis, odakle dolazis ama bas nikoga nije briga (sve dok ne ugrozavas neciji monopol na domacem trzistu naravno).
Problem je jedino malo trziste i bezobrazni monopoli na njemu. Ipak, nemojmo se zavaravati, i veliko trziste kao sto je nemacko je izdeljeno i monopolisano tj ima oligopole. Iza zilion nekih trgovackih lanaca kriju se samo dve velike firme-vlasnika. Afere sa cenom secera (koja je dogovorena vec duze od 50 godina), celicnih profila i mnoge druge robe su u poslednjih deset godina snazno potresale nemacku javnost, kod nas nije bilo ni pomena o tome.
Drzava ima prilicno problema da naplati porez. Ogroman novac se prosto utaji: PVC i ALU prozore 99 odsto prodavaca prodaje bez racuna i pravi fiktivne racune kao da su prodali profile na metar po nizoj ceni, renoviranje stanova je svo u Srbiji bez dinara poreza, rad zanatlija po kucama takodje, izdavanje stanova itd itd. Primera ima jos zaista mnogo. E, drzava onda resi da uzme novac tamo gde ga ima pa uvede akcize na robu koja se najvise trosi, npr na benzin. Akcize su zapravo u velikoj meri placanje poreza za nekog drugog ko ga je utajio. Ne bih da ulazim u pitanja visevekovne korumpiranosti drzavne uprave, efikasnosti, nenamenskog trosenja itd itd. Ipak smo na IT forumu

Poslednja ispravka: Laskaris (24.8.2022 u 22:40)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke