Prikaz jedne poruke
Stara 9.10.2016, 14:38   #35
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Citat:
helen kaže: Pregled poruke
Ma hajde, kad bi se to tako plastično posmatralo. Znaš li ti da priviligije, veze i kontakte koje ima običan pisar iz nekog ministarstva, neki baja-menadžer iz privatnog sektora može samo da sanja.

Uostalom, lepo je el corona objasnio na prošloj strani, manja je plata al se i manje radi. A i ne žive svi samo od plate.

A ovo šestočasovno radno vreme,to je tek ekspreriment. Koliko se sećam uspešno je primenjeno da opštinski sektor u Geteborgu i to je to. Ne znam, dal je trajno i usvojeno. Tu i tamo neki moderni poslodavac iskače sa tom idejom, al ne primećujem neku pomamu među radnicima za 6 sati rada. Pretpostavljam, da niko neće da radi "efektivno" kao Duracell baterija da bi kasnije uživao u ekstra dva sata, koja će mu pojesti kadriovaskularna oboljenja (što i jeste bio dodatni argument protiv 6h dnevno).
I sam sam nekad radio u jednom od njih, i sve što od privilegija imaš su dosta dobar obrok u državnom restoranu u rangu skupštine za 3.5 evra. Državna služba je pukla dibidus i to je tužna činjenica.

Ono što me raduje da su Šveđani uvek ispred svih a da ostatak Evrope počesto usvaja njihve tekovine. TAko da možemo i mi očekivati isto. Kod nas ima drugih problema - advokati svoje pripravnike teraju da rade i više od 12 sati dnevno. Ostali privatnici znaju biti još gori - niko, ali apsolutno skoro niko ne izdaje fiskalne račune po Beogradu u kafićima (samo nefiskalne blokove), svima daju platu minimalac na račun a na ruke ostatak i sl.

To dok se ne poboljša prvo, šestočasovno radno vreme će funkcionisati samo u pomenutim državnim institucijama (i to ne svim, jer i tamo imaš jaaaakoooo puno direktora i direktorki koje misle da je to njihov plemićki feud pa mogu da rade radnicima šta hoće).

Kada je IT sektor u pitanju, mislim da je najbolje da se država uopšte ne meša u bilo šta.
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke