tema: Ubuntu 11.10
Prikaz jedne poruke
Stara 17.10.2011, 11:19   #39
singularity
Veteran
 
Član od: 20.6.2011.
Lokacija: Beograd
Poruke: 775
Zahvalnice: 78
Zahvaljeno 104 puta na 90 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 11.10

Citat:
Marko Jovanovic kaže: Pregled poruke
Ma koliko da želim da Ubuntu uspe...i dalje ovaj distro ide nekim srednjim putem koji često je obična čorba...

I onda sa strane imamo ljude koji su odavno u svetu Linuxa i obožavaju Ubuntu i naravno sa njihovim znanjem nije teško da dovedu do finih podešavanja da im sistem radi brzo i po njihovoj meri. Pri pomoći drugima, jedno zaboravljaju, Ubuntu je user friendly. I kao takav u suštini on jeste da se otpakuje i kao takav očekuje se od njega da radim koliko-toliko optimalno. I, da, da ljudi prelaze na njega baš na osnovu tog prefixa koji su čuli o njemu.

Zašto sam ovo napisao? Pa otkad je Ubuntu krenuo sa pokušajima (samo ne vidim kako će to u skorije vreme) da se "nudi" kao treća sila (pored MacOS i Windows OS), sakrivajući vešto na svom samom sajtu da je linux distribucija od tada ovaj OS, je za mene krajnje nefunkcionalan. Ovde ne pričam o Unity. Govorim o radu u njemu. Pre sam imao relativno lošu mašinu i računao sam grafika ubija komforan rad, pa ATi drajveri and so on...Sada kada imam novu, slobodno mogu reći pristojnu mašinu, opet spor rad, kočenje, seckanje...Nije meni teško da podešavam, uvek to i činim, ali....


Rezultat: Lubuntu na poslu, kući instaliran Ubuntu (ali koliko vidim ne još dugo)...sa pravom Fedora a i Mint (dobro de i Arch :P ) će ga brzo prestići u Linux zajednici...


P.s. znam za tu nije do sistema nego do znanja korisnika...

Ima tu dobre istine. Ja koristim ubuntu od pocetka. Znaci godinama. Sebe smatram advanced userom. Ali i ja imam problema. Prvo u svakoj distribuciji drajveri za ATI karticu koji se nude onda kad izadje nova verzija ubuntua su dosta losi. Znaci ceka se par meseci da izadje pristojan vlasnicki drajver, cesto se useri zale na skoro slicne stvari. Usporen rad browsera kod gledanja videa, prekomerna potrosnja ram memorije itd.
Mint je daleko bolji kod tih stvari. Moram da priznam. Probao sam trenutnu verziju kathya koja razbija. 10x je brza od ubuntua, i dalje je bazirana na gnome 2, nema unity koji dosta usporava sistem. I drajveri za ATI su daleko bolji.
Kazem ATI jer generalno nvidia drajveri su ok, nema tih problema. ATI je malo komplikovaniji. Ja na primer nemogu compiz da namestim iako imam karticu sa 512Mb. Znaci moram da cekam 2-3 meseca da izadje dobar vlasnicki drajver.
Sto se fedore tice jedna od prvih je izbacila gnome 3 sistem jako stabilan i dobar. Svi hvale novu fedoru.

Zakljucak:

I ubuntu i Mint su derivati Debiana, odnosno oba su bazirana na dpkg paketima koje koristi debian. Samo su razvili svoj sistem. Trenutno sam misljenja da je mint daleko bolji od ubuntua, i to je sistem koji je u naglom porastu i ako ubuntu ne prestane sa ovim unity shellom, ubrzo ce da izgubi trku.
Probao sam sve ove sisteme, ne pricam zato sto sam procitao negde, nego probao i koristio. MInt sam imao nekoliko meseci i zaista odlican sistem.
Generalno isto je. Komande i rad su potpuno isti. Cak mint moze da se namesti da ima klasican meni kao sto je ubuntu pre unity.
singularity je offline   Odgovor sa citatom ove poruke