Prikaz jedne poruke
Stara 25.1.2021, 10:48   #18
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: 4k монитор за филмове и серије

ako mene pitas, ni jedan. oba imaju kontrast 1.000:1 (naspram 5.000+:1 kod VA panela) pa cu samo jos jednom ponoviti da je to uzasno za filmove i necu se dalje (od ovog posta) mesati.

tv ili montior, prica je ista kada govorimo o IPS protiv VA. ne samo za kontrast (koji je najvaznija pojedinacna stavka), nego i za rezoluciju i za velicinu i za hdr...

ako uzmes ips, kada bude mracna scena u nekom filmu, umesto mraka videces sivu boju koja svetluca, a detalji koji treba da zasijaju u mraku cinice to tako blago da ce delovati stopljeno sa nistavilom.
ips jedino ako ces gledati monitor iskosa.

ako BAS hoces ips, bar mu uzmi pozadinsko osvetljenje, led trake, da ti malo spase kontrast. mislim, preporucujem ih i za va, samo su manje neophodne.

i naravno, uzmi najvecu dijagonalu koju mozes. srecno i vidimo se u dnevniku gledanja filmova.

edit: e i jos jedna stvar. ako uzmes 4k monitor i pustis 1080p film, izgledace losije (mutnije) nego sto bi izgledao na full hd monitoru, jer monitor ili graficka rade skaliranje, razvlace sliku svojom logikom, a ne tako sto 4 piksela predstave kao jedan.
a 4k ces primetiti samo ako mu budes jako blizu. ja kad sam uzimao prosli tv od 40 inca uzeo sam 4k samo jer nije imao da se nadje vise full hd. nisam mnogo dobio sa 4k, rekao bih da sam vise izgubio kada sam pustao filmove u 1080p. ali ok. kapiram da ces ionako samo 4k filmove pustati.

i da, oled je najbolji, nema tu sta, samo sto ne bi bio dobar kao monitor zbog potencijalnog burn in-a. mnogo je elemenata koji su staticni kada se koristi komp.

Poslednja ispravka: polarnimeda (25.1.2021 u 10:57)
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke